اوکراین خواستار تحریم ایران شد
اوکراین خواستار تحریم ایران شد
چهارشنبه 28 دي 1401 - 22:11:53
فارس

اوکراین خواستار تحریم ایران شد
دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین از اتحادیه اروپا خواست ایران را تحریم کند.

کولبا در توییتر نوشت: «پیشنهاد مجارستان برای برداشتن تحریم‌ها علیه 9 دستیار پوتین قابل قبول نیست. در عوض، دهمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا بایستی روسیه و جنگ‌‌افروزی آن را به صورت شدیدتر هدف قرار دهد: باید تحریم‌های شدیدی علیه صنایع موشکی/پهپادی، افراد، بخش انرژی، بانک‌ها و رسانه‌ها اعمال شود ضمن آنکه باید تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کرد.»

مقام‌های تهران و مسکو پیش از این اتهام‌های اوکراین و حامیان غربی آن درباره ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه را رد کرده‌اند. دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین چندی پیش این موضوع را «اخبار جعلی» خواند و تاکید کرد که ارتش روسیه از پهپادهای ساخت داخل استفاده می کند.
ولودیمیز زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین چندی پیش گفته بود: «ایران صدها پهپاد انتحاری را در روسیه مستقر کرده که این زیرساخت حیاتی ما را در معرض خطر قرار می‌دهد. این‌گونه بود که یک تروریست، (تروریست) دیگری را کشف کرد».
وی همچنین عنوان کرد: «پهپادهای ایرانی تهدیدی برای زیرساخت‌های حیاتی ما هستند و روسیه در سیاست جنایتکارانه خود، یک متحد پیدا کرده است».
این اظهارات رئیس جمهور اوکراین واکنش ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه را به همراه داشت و ضمن محکوم کردن این اظهارات و اتهامات بی اساس، خطاب به رئیس جمهور اوکراین گفت: زلنسکی بداند که صبر راهبردی ایران در قبال اتهامات بی اساس نامحدود نخواهد بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران بارها به اتهامات بی اساس مقامات اوکراینی در موضوع ادعایی پهپادها پاسخ داده، بار دیگر تاکید کرد‌ که جمهوری اسلامی ایران هیچگونه تجهیزات نظامی برای هیچ طرفی به منظور استفاده در جنگ اوکراین صادر نکرده است.

http://sobhemellatnews.ir/fa/News/103641/اوکراین-خواستار-تحریم-ایران-شد
بستن   چاپ