روز رکوردشکنی بازار سرمایه
بازی‌خوانی بورس تا 1402
دوشنبه 10 بهمن 1401 - 10:36:16
دنیای اقتصاد
بازی‌خوانی بورس تا 1402

 نماگر اصلی بورس تهران با افت 62/ 3درصدی بعد از دو هفته از کانال یک‌میلیون و 600هزار واحد خارج شده و به سطوح پایین‏تری تنزل کرده است. این میزان از نوسان روزانه از 25آذر 99 بی‏سابقه بوده است؛ به‌طوری‌که طی معاملات روز گذشته، هزار و 485میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار سهام خارج شد. این حجم خروج پول نیز، از 17ماه گذشته به این‌سو، تکرار نشده است. همچنین نوسان روزانه شاخص هموزن، حدود منفی 88/ 3درصد بوده است. آخرین رکورد نوسان روزانه شاخص هموزن 14دی‌ماه98 محقق شد. ارزش معاملات نیز 2روز متوالی است که زیر 5هزار میلیارد تومان تثبیت شده است. به‌نظر می‏رسد، بورس تهران به واسطه افزایش ریسک‏های سیاسی و اقتصادی شرایط متفاوتی را تجربه می‏کند. اعتماد اندک و نسبی به‌وجودآمده در هفته گذشته، با افزایش سطح مخاطرات و دخالت‏های دولت کاهش یافته و فضای نااطمینانی و ابهام بر بازار حاکم شده است. با این حال کارشناسان، نظر متفاوتی دارند. بیش از 57درصد از کارشناسان در نظر سنجی بر این عقیده هستند که بورس تا پایان سال جاری، روند صعودی را طی خواهد کرد. همچنین 34درصد کارشناسان نیز، پیش‏بینی کرده‏اند که نماگر اصلی بازار، در سطوح فعلی نوسان خواهد کرد. این کارشناسان دلیل این نوسانات را ریسک سیاسی داخلی عنوان کرده‏اند. همچنین 50درصدکارشناسان، مهم‌ترین عامل این سیر صعودی را روند افزایشی قیمت دلار اعلام کرده‌اند. از طرفی کارشناسان نیز بر این عقیده هستند که بودجه1402، تاثیر منفی بالایی در روند شاخص کل خواهد گذاشت. این کارشناسان، معتقد هستند سیاستگذار تا پایان سال، به احتمال بالایی درباره بازار سرمایه تصمیم خاصی را اتخاذ نخواهد کرد. با وجود اینکه بودجه سال1402، ریسک بالایی را بر بازار تحمیل کرده است، اما کارشناسان معتقدند روند صعودی قیمت دلار در نهایت مسیر بازار را روشن‏ می‌سازد و نوسان مثبتی را تا پایان سال به ثبت خواهد رساند. در حالی که انتظارات تورمی در ماه‌های اخیر آهنگ به‌شدت صعودی یافته است و بازار پول نیز با نرخ‌های سرکوب‌شده قادر به جذب منابع خرد نیست، باید دید آیا بازار سرمایه قادر است انگیزه لازم برای ورود سرمایه‌گذاران را تامین کند یا سایر رقبا در بازار دارایی‌ها گوی رقابت را می‌ربایند.
 یکی از مواردی که می‌تواند نگاه خوبی به سرمایه‌گذاران دهد، تحلیل افراد خبره در زمینه آینده بازار سهام است. شرایط کنونی بورس به نحوی است که متغیرهای مختلفی بر روند آتی آن اثر می‌گذارند. همچنین این مفروضات متعدد و پرریسک هستند و در برآیند باعث می‌شوند ریسک سرمایه‌گذاری افزایش پیدا کند. حال در این شرایط مبهم، پیش‌بینی کارشناسان بازار سرمایه به همراه نظر مدیران و اقتصاددانان می‌تواند کمک‌حال مردم شود که برای سرمایه‌گذاری‌های خود تصمیم‌گیری کنند.

در این نظر‌سنجی با حضور 35 نفر از فعالان بازار سرمایه، می‌توان متوجه شد نظر آن‌ها درباره آینده بورس چیست. یکی از سوالات درباره روند نماگر اصلی بورس تا پایان سال بود که بیش از 57درصد از این فعالان به رشد این شاخص اعتقاد داشتند. در این میان 34درصد کارشناسان پیش‌بینی کردند شاخص کل بورس در همین محدوده‌های فعلی نوسان خواهد داشت و انتظار رشد یا افت قابل‌توجهی از این نماگر ندارند. از دیگر سوال‌های نظرسنجی‌شده عبارت است از عوامل اثرگذار بر روند بازار سهام تا پایان سال. بیشتر تحلیلگران معتقد بودند روند قیمت ارز مهم‌ترین متغیری به حساب می‌آید که بر بورس تهران اثر می‌گذارد. در حدود نیمی از افراد حاضر در نظرسنجی اعتقاد داشتند نوسانات دلار باعث مشخص شدن روند آتی بازار سهام است.

 از طرف دیگر 23درصد به ریسک‌های سیاسی داخلی اشاره کردند که می‌تواند به افت یا رشد قیمت سهام منجر شود. در سوال دیگری به این موضوع پرداخته شد که اگر شاخص کل روند صعودی در پیش بگیرد، این مقدار چند درصد خواهد بود. بیش از 43درصد از کارشناسان بر این باورند که در صورت رشد این نماگر، بازدهی آن تا پایان سال بین صفر تا پانزده درصد خواهد بود.

 اما از طرف دیگر بیش از 77درصد آن‌ها معتقد بودند بودجه سال 1402 اثر منفی بر بازار سهام خواهد داشت. سوال پایانی نیز درباره این موضوع بود که آیا سیاستگذاران تصمیم خاصی درباره حمایت از بازار سرمایه خواهند گرفت یا خیر. در پاسخ به این سوال می‌توان نظرات مختلفی با درصد مشارکت قابل‌توجهی مشاهده کرد. اکثر فعالان در این نظرسنجی معتقدند به احتمال زیاد سیاستگذاران تصمیماتی مبنی بر کمک به حال بازار خواهند گرفت. اما در این میان بیش از 29درصد معتقدند هیچ اقدامی انجام نخواهد شد.

  نوشین رشیدی

http://sobhemellatnews.ir/fa/News/103881/بازی‌خوانی-بورس-تا-1402
بستن   چاپ