کشت برنج به روش قطره ای در رامهرمز
جمعه 2 مهر 1400 - 09:09:30
باشگاه خبرنگاران

مدیر جهاد کشاورزی رامهرمز از کشت الگویی برنج به روش قطره‌ای در سطحی معادل 5 هکتار برای اولین بار در شهرستان رامهرمز خبر داد.

فرشاد مهرابی، مدیر جهاد کشاورزی رامهرمز اظهار کرد: کشت الگویی برنج به روش قطره‌ای در سطحی معادل 5 هکتار برای اولین بار در شهرستان انجام می‌شود و ارقام برنج کشت شده در این طرح را چمپای محلی و گوهر است.
او افزود: استفاده از این روش مزایای زیادی داشته که می‌توان به صرفه جویی حدود 80 درصد مصرف آب کمک کند و در روش کشت سنتی(غرقابی)، بیش از 35 هزار متر مکعب آب در هکتار مصرف می‌شود، اما در این روش میزان آب مصرف شده در هر هکتار حدود هفت هزار و 500 متر مکعب است که حدود یک پنجم روش سنتی است.
مهرابی بیان کرد: یکی دیگر از مزایای این نوع کشت، کاهش هزینه تولید محصول بوده، به این صورت که دوره خزانه‌گیری و نشاء‌کاری که در روش متداول کشت برنج که حدود 45 روز وقت می‌برد و هزینه مالی زیادی را جهت کشت نشاء، نگهداری از آن متوجه کشاورز می‌کند، حذف شده که در صرفه‌جویی در مصرف آب نیز تاثیر بسزایی دارد.
مدیر جهاد کشاورزی رامهرمز تصریح کرد: تغذیه یکنواخت محصول و کاهش مصرف سم و کود از دیگر مزایای طرح  است و به کشاورزان شهرستان توصیه می‌شود به تغییر الگوی کشت سنتی به سمت کشت‌های مدرن با بهره وری آب بیشتر توجه کنند.


http://sobhemellatnews.ir/fa/News/76846/کشت-برنج-به-روش-قطره-ای-در-رامهرمز
بستن   چاپ