برگزاری مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران در دانشگاه آزاد
شنبه 10 ارديبهشت 1401 - 15:37:29
ایسنا


برگزاری مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران در دانشگاه آزاد

مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران طی سه روز پایانی هفته جاری، در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، شانزدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران 2022(IranOpen RoboCup) توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات و دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی و کمیته ملی ربوکاپ، از تاریخ 14 الی 16 اردیبهشت ماه 1401 در واحد علوم و تحقیقات برگزار می‌شود.

دکتر مرتضی موسی‌خانی، رئیس کمیته ملی ربوکاپ ضمن اعلام این خبر گفت: شانزدهمین دوره مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران بنا به دستور و با حمایت دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود.

دکتر  موسی‌خانی ادامه داد: در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان و توسعه هوش مصنوعی مورد تاکید قرار گرفته، اقدامات مؤثر برای برگزاری شانزدهمین دوره از مسابقات ربوکاپ آزاد ایران با حمایت‌های قائم مقام واحد علوم و تحقیقات، باشگاه پژوهشگران جوان، واحد قزوین و همکاران خدوم در کمیته ملی ربوکاپ، صورت گرفته است.

وی گفت: شانزدهمین دوره از مسابقات ربوکاپ آزاد ایران با حضور بیش از 100 تیم از دانشگاه‌ها و مدارس داخل و خارج از کشور و حدود 800 شرکت‌کننده برگزار خواهد شد. همچنین در این دوره برنامه‌ریزی لازم برای حضور 150 نفر از کمیته فنی و سرپرستان لیگ‌ها صورت گرفته است.

به نقل از دانشگاه آزاد، ربوکاپ یا جام جهانی رباتها، یک پروژه بین‌المللی برای ارتقای هوش مصنوعی، دانش رباتیک و مکاترونیک است. فدراسیون جهانی ربوکاپ در تلاش است تا با طرح مسئله‌ای استاندارد که دامنه گستره آن تمامی فناوری‌های موجود را به مشارکت و آزمون فرا می‌خواند، به پرورش تحقیقات هوش مصنوعی و ربات‌های هوشمند بپردازد.

ربوکاپ، بازی فوتبال را با هدف ایجاد ابتکاراتی برای مسائل اساسی اجتماعی و صنعتی به عنوان محور اصلی تحقیقات خود انتخاب کرد. هدف نهایی ربوکاپ تشکیل یک تیم کاملا هوشمند از ربات‌های انسان‌نما است که در سال 2050 برابر تیم قهرمان جام جهانی فوتبال به پیروزی دست یابد.

یکی از کاربردهای اصلی فناوری ربوکاپ جستجو و نجات در زمان وقوع بلایای طبیعی از جمله زلزله در مقیاس وسیع است. ربوکاپ، پروژه امداد ربوکاپ را به جهت ارتقای تحقیقات در زمینه مسائل اساسی اجتماعی شروع کرد و از اهداف اصلی آن استفاده مفید از فناوری برای کاهش خسارات جانی ناشی از وقوع بلایای طبیعی است.

در ربوکاپ آزاد ایران، تیم‌های ایرانی از سال 1382 از جمله فعال‌ترین تیم‌های ربوکاپ بوده‌اند و تعداد تیم‌های ایرانی سال به سال رو به افزایش بوده است.

مسابقات ربوکاپ آزاد ایران محلی برای آماده‌سازی و تقویت تیم‌ها جهت شرکت در مسابقات جهانی است. علاوه بر این، تیم‌های نوپا این فرصت را پیدا می‌کنند تا از تجربیات تیم‌های دیگر استفاده کرده و بیشتر با این مسابقات آشنا شوند.

شانزدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران 1401 در 9 لیگ از جمله لیگ‌های دانش‌آموزی، فوتبالیست، امدادگر، دموی دانش‌آموزی و کواسپیس و ربات‌های سرویس‌رسان در کار، ربات پرنده، خودروی خودران و دموی بزرگسال برگزار خواهد شد و بازدید از این مسابقات برای عموم افراد آزاد است.


http://sobhemellatnews.ir/fa/News/95254/برگزاری-مسابقات-بین‌المللی-ربوکاپ-آزاد-ایران-در-دانشگاه-آزاد
بستن   چاپ