رقص باله 2 کهکشان از منظر یکی از قوی‌ترین دوربین‌های جهان
رقص باله 2 کهکشان از منظر یکی از قوی‌ترین دوربین‌های جهان
شنبه 17 ارديبهشت 1401 - 09:03:03

یکی از قوی‌ترین دوربین‌های جهان به تازگی تصویری از برهم‌کنش دو کهکشان دور که با نام "رقص باله کهکشانی" (galactic ballet) توصیف می‌شود، ثبت کرده است.  

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس،  "دوربین انرژی تاریک"  تلسکوپ چهار متری ویکتور ام. بلانکو(Víctor M. Blanco) در رصدخانه "سرو تولولو"(Cerro Tololo) در شیلی، لنز خود را به سمت صورت فلکی ساعت(Horologium) در فاصله‌ی حدود 60 میلیون سال نوری از زمین گرفت و تصویری از کهکشان‌های "ان‌جی‌سی 1512"(NGC 1512)  و "ان‌جی‌سی 1510"(NGC 1510) ثبت کرد که در دام گرانش یکدیگر افتاده‌اند.

دوربین انرژی تاریک بخشی از آزمایشگاه ملی تحقیقات نجومی نور مادون قرمز(NOIRLab) بنیاد ملی علوم(NSF) است.

"ان‌جی‌سی 1512" یک کهکشان مارپیچی میله‌ای است که به کهکشان راه شیری ما شباهت دارد، در مقابل کهکشان ان‌جی‌سی 1510 بسیار کوچک‌تر بوده و یک کهکشان کوتوله است. حدود 400 میلیون سال است که این دو کهکشان به دور یکدیگر می‌چرخند و ظاهر آنها با هر گذر تغییر می‌کند.

دوربین انرژی تاریک که از این کهکشان‌ها تصویر برداری کرده یکی از قدرتمندترین ابزارهای تصویربرداری میدان باز در جهان است. این دوربین دارای یک آینه با عرض 13 فوت(چهار متر) و پنج لنز بوده که یکی از آنها لنزی اصلاحی با عرض 3.3 فوت(یک متر) است.

دوربین انرژی تاریک در ابتدا برای تکمیل  ماموریت "کاوش انرژی تاریک"(Dark Energy Survey) ساخته شد، در این ماموریت که توسط آزمایشگاه ملی شتاب‌دهنده فرمی(Fermi) دپارتمان انرژی ایالات متحده آمریکا اجرا شد بیش از 400 دانشمند از هفت کشور شرکت کردند و در آن از حدود 300 میلیون کهکشان طی سال‌های 2013 تا 2019 با هدف مطالعه انرژی تاریک تصویربرداری شد.

اگرچه این ماموریت اکنون به پایان رسیده، اما دانشمندان هنوز از دوربین انرژی تاریک برای تصویربرداری از کهکشان‌های دوردست، از جمله "ان‌جی‌سی 1512" و "ان‌جی‌سی 1510" استفاده می‌کنند. هنگامی که برهم‌کنش این دو کهکشان کامل شود "ان‌جی‌سی 151" همراه کوچک‌تر خود را می‌بلعد تا کهکشان جدیدی متولد شود.

رقص باله 2 کهکشان از منظر یکی از قوی‌ترین دوربین‌های جهان

انتهای پیام


http://sobhemellatnews.ir/fa/News/95486/رقص-باله-2-کهکشان-از-منظر-یکی-از-قوی‌ترین-دوربین‌های-جهان
بستن   چاپ