جلوگیری از خروج 5 میلیون دلاری ارز با رفع نیاز شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب
سه شنبه 31 خرداد 1401 - 20:22:59
ایسنا


جلوگیری از خروج 5 میلیون دلاری ارز با رفع نیاز شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب

شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب برای تعمیر و نگهداری 22 حلقه از چاه‌های خود از فناوری یک شرکت نانویی ایرانی استفاده کرد که ارزش این فناوری در بازار بین‌المللی در مجموع 5 میلیون دلار برآورد می‌شود که با تولید داخلی این پکرها از خروج ارز از کشور جلوگیری شده است.

به گزارش ایسنا، رامین روغنیان، معاون مدیر فنی بخش مهندسی نفت شرکت ملی مناطق نفت جنوب با بیان اینکه شرکت ملی مناطق نفت جنوب بزرگترین زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران است، گفت: این شرکت امکان تولید روزانه بیش از 2٫9 میلیون بشکه نفت را داشته و تقریبا 75 درصد از تولید کل کشور است. این شرکت مسئولیت توسعه 45 میدان نفتی را نیز به عهده دارد.

وی اظهار کرد: با توجه به تعداد چاه‌هایی که در محدوده جغرافیایی شرکت ملی مناطق نفت جنوب است، لازم بوده که در مقاطع مختلف اقدامات در جهت تولید در شرایط ایمنی انجام شود.

روغنیان با بیان این که یکی از ملزومات مهم برای تداوم تولید از میادین، موضوع تعمیر چاه‌ها است و برای این کار لازم است از پکرهای حفاری استفاده شود که هزینه بالایی را به شرکت تحمیل می‌کند، ادامه داد: با توجه به نیاز شرکت ملی مناطق نفت جنوب، امکان‌سنجی ساخت پکرهای حفاری در دستور کار قرار گرفت و همکاری ویژه‌ای در این باره با دانشگاه صنعتی شریف آغاز شد.

جمال ارغوانی هادی، مدیرعامل یکی از شرکت‌های همکار با اشاره به همکاری با شرکت ملی مناطق گفت: ما در سال 1394 در دانشگاه صنعتی شریف یک قرارداد ارتباط با صنعت را با شرکت ملی مناطق نفت جنوب امضا کردیم و در سال 1397 تحقیقات این پروژه به نتیجه رسید و سال 1398 نیز شرکت ما تاسیس شد. تمرکز ما در این شرکت اسپین‌آف شده از دانشگاه شریف، روی تولید پکرهای درون چاهی مورد استفاده برای حوزه نفت و گاز بود.

وی اضافه کرد: پکرهای ما مبتنی بر قطعات الاستومری بود، الاستومرها در چاه‌ها به دلیل دمای بالا و شرایط سخت با چالش‌هایی روبرو هستند و در نتیجه نمی‌توانستیم هر الاستومری را به کار بگیریم. برای رسیدن به الاستومری که جوابگوی این شرایط چاه باشد، به سراغ فناوری‌نانو رفتیم.

به نقل از ستاد نانو، کل فرآیند طراحی، توسعه و تولید این پکرها در این شرکت انجام شد و روی یک حلقه چاه به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار گرفت و نتایج کاملا قابل قبول بود و مورد تایید مسئولان شرکت ملی مناطق نفت جنوب قرار گرفت. از این رو همکاری میان این شرکت دانشگاهی و شرکت ملی مناطق نفت جنوب تداوم یافت و از این پکرها در 22 حلقه از چاه‌ها استفاده شد که مزایایی نظیر ایمن‌سازی چاه یا جلوگیری از هرز رفتن را به همراه داشته است. به گفته مسئولان شرکت ملی مناطق نفت جنوب این پکرها گره‌های عملیاتی متعددی را برای صنعت نفت ایران باز کرده است.

شرکت ملی مناطق نفت جنوب قرارداد برای خرید 100 پکر منعقد کرده است که ارزش آن‌ها در بازار بین‌المللی در مجموع 5 میلیون دلار برآورد می‌شود که با تولید داخلی این پکرها از خروج ارز از کشور جلوگیری شده است. از آنجایی که فناوری تولید این پکرها در انحصار چند شرکت آمریکایی است، تولید آن‌ها به صورت بومی در داخل کشور یک پیروزی برای صنعت نفت ایران است.


http://sobhemellatnews.ir/fa/News/97126/جلوگیری-از-خروج-5-میلیون-دلاری-ارز-با-رفع-نیاز-شرکت-ملی-مناطق-نفت‌خیز-جنوب
بستن   چاپ