آخرین مطالب

انگلیس چگونه کوه نور را دزدید؟

انگلیس چگونه کوه نور را دزدید؟ سیاسی - تاریخ

انگلیس چگونه کوه نور را دزدید؟

  بزرگنمایی:

شاید کوه نور و دریای نور از بزرگ‌ترین‌الماس‌های جهان نباشند اما بی‌شک دو الماس بحث‌برانگیز در جهان شناخته می‌شوند که داستان‌ها و افسانه‌های زیادی برایشان روایت می‌شود.

ایسنا پلاس: وقتی نام نادرشاه افشار به میان می‌آید، پیش از نبوغ نظامی و کشورگشایی او معمولا عناوین «الماس کوه نور» و «دریای کوه نور» به ذهن متبادر می‌شود. این دو الماس که خواهرخوانده یکدیگر شمرده می شوند،‌ حالا در جایی کیلومترها دور از هم نگهداری می‌شوند. یکی در ایران و دیگری در بریتانیا!

قصه‌ این دریای صورتی

دریای نور یکی از بزرگترین الماس‌های شناخته شده دنیا و بزرگترین الماس صورتی جهان با وزن 182 قیراط معادل 36/4 گرم شناخته می‌شود. تاریخچه این الماس به اساطیر و افسانه‌ها می‌رسد و گفته می‌شود که این الماس هزار سال پیش کشف و استخراج شده‌است. رنگ این الماس یکی از استثنایی‌ترین و کمیاب‌ترین رنگ‌ها میان الماس‌های برلیان شناخته شده جهان است. ارزش این الماس آنقدر زیاد است که زمانی به عنوان پشتوانه پول ملی ایران «ریال» نیز حساب می‌شد. بعضی‌ها می‌گویند این الماس و الماس «نورالعین» از یک الماس واحد بوده‌اند و بعد به دو تکه تراش خورده‌اند.

این الماس در جنگ با هند در سال 1739 میلادی همراه با نادر شاه افشار بوده‌است. دریای نور پس از قتل نادرشاه به نوه او «شاهرخ‌میرزا» آخرین پادشاه افشار رسید و سپس به دست «امیر علم خان خزیمه» و بعد به محمد حسن خان قاجار و پس از آن به لطفعلی‌خان زند رسید. سرانجام دریای نور به دست «آغا محمدخان قاجار» افتاد. آغا محمدخان حتی برای تولیت این گوهر قیمتی شخصی را منصوب کرده بود که از آن نگهداری کند.

در نهایت این جواهر قیمتی در زمان محمدعلی شاه و هنگام شکست او از مشروطه‌خواهان به سفارت روسیه برده شد و توسط مشروطه‌خواهان بازپس گرفته شد.

انگلیس چگونه کوه نور را دزدید؟

دریای نور چه کابردی داشت؟

دریای نور تا زمان حکومت ناصرالدین شاه در وسط یکی از بازوبندهای سلطنتی نصب می‌شد اما در زمان او که استفاده از بازوبند منسوخ شد، الماس را به صورت پیش کلاه درآوردند و در قابی زرین مزین شیر و خورشید و تاج مرصع به 457 قطعه برلیان ریز و چهار قطعه یاقوت قرار دادند. این الماس برلیان از دو سو تراش خورده و به شکل هرم مثلث‌القاعده‌ای است که قاعده آن چهار سانتی‌متر درازا و سه سانتی‌متر پهنا دارد و دو سوی دیگر حدود دو سانتی‌متر است. همه سطوح دریای نور صاف و یک نواخت است، جز یک سمت آن که فتحعلی شاه با کندن عبارت «سلطان صاحبقران فتح‌علی‌شاه قاجار 1244» آن را متمایز کرده‌است.

دریای نور کجاست؟

هم‌اکنون الماس دریای نور در موزه جواهرات ملی ایران که در خزانه بانک مرکزی قرار دارد، نگهداری می‌شود. این خزانه ـ موزه واقع در خیابان فردوسی است. این موزه دو روز در هفته برای عموم بازدید دارد و بر خلاف سایر موزه‌ها اجازه ورود دوبین عکاسی و فیلمبرداری به آن وجود ندارد.

قصه یک کوهِ نور

برخی باور دارند که الماسی که اکنون با نام الماس «کوه نور» می‌شناسیم، بیشتر از 5 هزار سال عمر دارد اما چندان مدرک موثقی برای اثبات آن وجود ندارد و این تنها یک نظریه است.

کوه نور یا کوه روشنایی زمانی بزرگترین الماس جهان بوده است. این الماس در گذشته 186٫0625 قیراط برابر با 37٫21 گرم وزن داشت که در تراش تازه‌ای که در سال 1854 بر روی آن خورد، وزن آن به 105٫602 قیراط برابر 21٫61 گرم کاهش یافت.

کوه نور جفت پرآوازه دریای نور است که سال‌ها میان حاکمان هند، مغولستان، افغانستان، ایران و بریتانیا دست به دست شده‌ است. این سنگ قیمتی از ناحیه قلعه باستانی گلکنده در نزدیکی حیدرآباد در ایالت آندرا پرادش هند در سال 1656 میلادی به دست آمد و توسط «میرزا محمد میرجمله» وزیر مشهور ایرانی به شاه جهان پادشاه گورکانی هند تقدیم شد و در آنجا ماند.

در سال 1739 میلادی نادرشاه پس از تسخیر هند، این الماس را که بر تاج محمدشاه هندی می‌درخشید، دید و گفت: «این کوهی از نور است» و از آن زمان نام «کوه نور» بر روی آن ماند. او این الماس را به همراه دو قطعه الماس دیگر به عنوان غنائم جنگی از هند بیرون آورد.

الماس کوه نور پس از تصرف ایران توسط «احمدشاه درانی» به افغانستان انتقال پیدا کرد و  حدود 70 سال در افغانستان نگهداری شد تا اینکه در دوره سلطنت «شاه شجاع درانی» اتفاق دیگری برای این گوهذ گران‌قیمت افتاد.

انگلیس چگونه کوه نور را دزدید؟

رنجیت سینگ (خدمتگذار انگلیسی‌ها) خیلی تلاش کرد تا الماس کوه نور را به دست بیاورد اما شاه شجاع قبول نمی‌کرد. در نهایت رنجیت سینگ در همدستی با بریتانیا خانواده شاه شجاع را تبعید کردند و خود شاه شجاع را زیر شکنجه قرار دادند اما بازهم شاه شجاع نخواست الماس کوه نور را به دولت بریتانیا تسلیم کند اما رنجیت سینگ فرزند 10 ساله شاه شجاع را مقابل چشمانش شکنجه کرد و پاهایش را روی زمین داغ سوزاند.

در نهایت شاه شجاع نتوانست این وضعیت را تحمل کند و الماس را بر خلاف میل باطنی‌اش تسلیم بریتانیا کرد. رنجیت سینگ الماس را اول به هند برد و از آنجا با نقشه قبلی، تحت عنوان یک معاهده بین هند و دولت بریتانیا آن را تحویل داد.

البته انگلیسی‌ها خودشان معتقد هستند که الماس کوه نور از طرف دولت هند به ملکه انگلیس هدیه داده شده‌است.

کوه نور کجاست؟

پس از آنکه این الماس سال‌ها بین حاکمان هندی، ایرانی، افغان، مغول و بریتانیایی دست به دست شد از 150 سال پیش تاکنون جزئی از جواهرات سلطنتی بریتانیا بوده‌است. این الماس 105 قیراطی آخرین بار بر تاج الیزابت، همسر جرج ششم قرار داشت. اکنون الماس کوه نور، همراه با دیگر جواهرات سلطنتی بریتانیا در محل خاصی در برج لندن، قصری تاریخی در ساحل شمالی رود تیمز نگهداری می‌شود.

انگلیس چگونه کوه نور را دزدید؟

چه کسانی ادعای مالکیت بر کوه نور دارند؟

علاوه بر بریتانیا که مالک فعلی کوه نور است، کشورهای هند، پاکستان، افغانستان و ایران نیز مدعی مالکیت آن هستند. کشور هند در مورد مالکیت الماس کوه نور ادعا کرده و گفته‌است که کوه نور به‌طور غیرقانونی تصاحب شده و باید به این کشور پس داده شود.

از طرفی در دسامبر 2015، یک وکیل پاکستانی به نام جاوید اقبال جعفری با ثبت دادخواستی در دادگاه، خطاب به ملکه الیزابت برای بازپس گرفتن الماس کوه نور اقدام کرد. جعفری مدعی شد که الماس کوه نور متعلق به ایالت پنجاب پاکستان بود اما انگلیسی‌ها در میانه سده 19 میلادی که هند مستعمره آن‌ها بود این الماس را به زور گرفتند.

البته پاکستان در حالی مدعی کوه نور است که مقامات هند نیز بارها یادآور شده‌اند، این الماس متعلق به آنهاست و ایران و افغانستان نیز دلایلی برای مطرح کردن ادعای مالکیت این الماس گرانبها برخوردارند.

انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

جناب اقای مخبر تا کی باید پاچه خواری،بجای انجام وظیفه جرئت عرض اندام داشته باشد

تالار وحدت میزبان نمایش موزیکال «لیزای بیچاره » از کشور روسیه

صنایع دستی و گردشگری دزفول تسهیلات می گیرند

تاکتیک مهار ولع دلار

تراژدی زلزله خوی

عبدالمجید مرادزهی بازداشت شد

اوجی: موفق شدیم سرمای سخت و کم سابقه را مدیریت کنیم

در حوزه ذخیره سازی گاز دچار غفلت شده‌ایم/ تجارت گاز را باید جدی بگیریم

نرخ سود بانکی تغییر کرد

آغاز پیش‌فروش بزرگ ایران‌خودرو از 13 بهمن ماه

بهای سنگین سالم‌خوری

نخ‌هایی که برق تولید می‌کنند!

نمایش لومیر به نویسندگی و کارگردانی تکسما مونوز ازکشور اسپانیا

اجرای ویژه «موشمرگی» برای اهالی رسانه

یک مقام آمریکایی: اسرائیل در حمله به اصفهان دست داشته است.

گزارش فایننشال تایمز از تلاش فرانسه و آلمان برای رفع موانع تروریستی اعلام کردن سپاه

رئیس سازمان امور مالیاتی خبر داد معافیت مالیاتی برای خوش‌حساب‌ها/ جریمه برای کسانی که درآمدشان را کتمان می‌کنند

اقدام عجیب دبیر جشنواره موسیقی فجر

کشوری که پولش ضعیف می‌شود جایگاه و اعتبارش در دنیای امروز کاهش می‌یابد

بازی‌خوانی بورس تا 1402

سریال تلوزیونی تولد یک رویا

«رضا کیانیان» بازیگر سیمرغ‌دار فجر در گفت‌وگو با «فجر41» می‌توانم مخالفم را تحمل کنم!

فسخ قرارداد سیاوش یزدانی در سازمان لیگ ثبت شد/ اختلاف به کمیته وضعیت می‌کشد؟

فردا جمعی از تولیدکنندگان با امام خامنه‌ای دیدار می‌کنند

نانوایی‌های متخلف با هوشمندسازی یارانه آرد و نان به پایان خط می‌رسند

کاهش وزن ناگهانی را جدی بگیرید

«بوتاکس» کنیم یا نکنیم؟

درخواست فوری شورای عالی امنیت ملی از مجلس یازدهم/ دوران نگاه بسته و "نظارت بدون چارچوب" گذشته است

افزایش 100 درصدی قیمت مبل/ تولیدکننده، مواد اولیه را گران می‌خرد

نامه رئیس سازمان غذا و دارو به بانک مرکزی؛ بحران کمبود نقدینگی صنعت داروسازی/ ارز نیمایی تأمین شود

خانم هاویشام واقعی چه کسی است؟

پرسپولیس مثل آب خوردن قهرمان نمی‌شود!

تصویربرداری از قلب بوسیله یک حسگر پوشیدنی

فرماندار شادگان خبر داد: برگزاری مسابقات کشوری تنیس روی میز به میزبانی شهرستان

آرامش دلار پس از رانت‌زدایی

پنجمین قهرمانی مهدی طارمی در پورتو

پولیتیکو: پنتاگون روی ارسال اف-16 به اوکراین مصمم‌تر می‌شود

آخرین جزئیات از حمله ناموفق ریزپرنده‌ها به یک مرکز نظامی در اصفهان

برنامه نامنظم خواب موجب بروز افسردگی می‌شود

پیش بینی قیمت طلا و سکه 8 بهمن 1401 / مثقال طلا یک کانال بالاتر نشست

کلاهبرداری 3 میلیارد تومانی در پمپ بنزین

عجیب‌ترین شیوه‌های گدایی با درآمد‌های نجومی

سود 30 میلیونی به جیب چه کسانی می رود؟ /فقط در دولت خاتمی نرخ تک ارزی بود

ماجرای «شخصی» سفارت و بازی غیر دیپلماتیک باکو/ چرا آذربایجان فضاسازی می کند؟

یک درمان جدید برای فشارخون و اضطراب؛ تعجب نکنید، عمل کنید!

چه کسانی نباید وعده ناهار خود را حذف کنند؟

بازیگرانی که رکورددار دریافت اسکار هستند

سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد؛ دستور وزیر بهداشت برای بررسی حادثه بیمارستان امام سجاد(ع)

نتانیاهو: حمله دیشب، بدترین حمله چند سال اخیر علیه اسرائیل بود

آیا «سفر گروسی به تهران» به احیای برجام منجر می‌شود؟