آخرین مطالب

به بهانه روز جهانی حفاظت از رودخانه‌ها رودخانه‌های ایران؛ شریان اصلی حیات

به بهانه روز جهانی حفاظت از رودخانه‌ها رودخانه‌های ایران؛ شریان اصلی حیات محیط زیست

به بهانه روز جهانی حفاظت از رودخانه‌ها رودخانه‌های ایران؛ شریان اصلی حیات

  بزرگنمایی:

رودخانه‌ها که خاستگاه اصلی‌شان کوهستان است، از عناصر مهم شکل‌دهنده زیست‌بوم‌ها هستند. رودها پرشورترین و پویاترین عنصر محیط‌های کوهستانی هستند و همیشه مورد تکریم مردم کوه‌نشین و دیگر بهره‌مندان بوده‌اند.

به گزارش ایسنا، امروز 23 اسفند مصادف با 14 مارس «روز جهانی حفاظت از رودخانه‌ها» است. امسال این روز با شعارهای نجات رودخانه مانند «برای نجات بشر، رودخانه را نجات دهید تا زندگی را نجات دهید»، «بدون رودخانه، ما نمی توانیم در این جهان زنده بمانیم»، «رودخانه‌ها به ما زندگی می دهند»، «آنها به ما کمک می کنند تا شکوفا شویم» و « بدون رودخانه، زندگی روی زمین برای انسان ممکن نیست» گرامی داشته می‌شود.

رودهای ایران سرمنشا حیات در سراسر کشور هستند. در معنای لغوی، رود به جریانی از آب گفته می‌شود که از به هم پیوستن آب چند چشمه در دره‌های کوهستانی جاری می‌شود تا در نهایت به دریا، دریاچه و یا دشت ریخته می‌شود. به بستر مسیر رود رودخانه گفته می‌شود که در گفتار عامیانه رود و رودخانه به یک معنی به‌ کار می‌روند.

از رودهای ایران می‌توان به هیرمند، آب باریک، آب شاهینی، آب زرشک، آب نفت، آغ چای، تالار، آهوران، اترک، ارس، اسبه‌ریز، اروندرود، الوند، بابارمضان، بابل‌رود، رودخانه بار، رودخانه باراندوز، بهمن‌شیر، تلخه رود، تجن، جاجرود، جامیشان، جراحی، جزمان رود، جیکا، چالوس، چم گران، حبله‌رود، خوش، دالکی، دز، زاب، زهره، زاب کوچک، زاینده‌رود، زرآور، زرینه‌رود، زولاچای، زیمکان، سفیدرود، سنگ نسو، سیروان، سیمره، سیمینه‌رود، شاوور، شطیط، ششطراز، شهرچای، صوفی‌چای، قرنقوچای، قره سو، قطورچای، کارون، کر، کرند، کرج،‌کرخه،‌کشف‌رود، کن، کن گیر، کنگاگوش، گاماسیاب، گدارچای، گرگر، گنبر چایی، گیلان غرب، لیله، مردق چای، مارون، مند، مهابادرود، مهران، میناب، نازلی‌چای، هراز، هری‌رود، هلیل‌رود، فیروزآباد، اهر چای و قزل اوزن اشاره کرد.

رودهای ایران از نظر مقدار آب و مدت زمانی که آب در آن‌ها جاریست، به دو دسته کلی رودهای فصلی و رودهای دائمی تقسیم می‌شوند. از رودهای دائمی می‌توان به رودخانه ارس، جاجرود، کارون، باهوکلات، زاینده‌رود، زرینه‌رود، کرج، مارون، طالقان‌رود، شاهرود، سفیدرود، تجن، سیروان، اترک، کر، تلخه‌رود، سزار، قزل‌اوزن، حبله‌رود، سیمینه‌رود، قره‌آغاج، زاب کوچک، جراحی، شهرچای ارومیه، باراندوز چای و از رودخانه‌های فصلی می‌توان به هیرمند، هندیجان، قم‌رود، چالوس، سزار لرستان، بنگره لرستان، ماربر و صفارود مازندران اشاره کرد.

رود کارون پرآب‌ترین و بزرگ‌ترین رودخانه ایران است. این رود با طول 950 کیلومتر، نه تنها طولانی‌ترین رودی است که تنها در داخل ایران جریان دارد بلکه تنها رود ایرانی است که به آب‌های بین‌المللی و اقیانوس‌های جهان ارتباط دارد. کارون تنها رود ایران است که بخشی از آن قابل کشتیرانی است و آب آشامیدنی ‌شهر اهواز از این رودخانه تامین می‌شود. این رود از یک طرف در خرمشهر از طریق مصب خود به اروند رود - که رودهای دجله و فرات از کشور عراق نیز به آن می‌ریزند -وصل می‌شود و از طرف دیگر به خلیج فارس و اقیانوس هند مرتبط می‌شود.

رودهای ایران و ویژگی‌هایش

پهنه جغرافیایی که در ایران وجود دارد به همراه توپوگرافی هر منطقه، سبب به وجود آمدن آب و هوایی مختلف در کشورمان شده است. میزان بارش، روند و رفتار بارشی هر منطقه از ایران به‌شدت تحت تاثیر جغرافیای آن منطقه است. رودها و رودخانه‌ها در ایران زاییده میزان بارندگی‌های جوی است که رخ می‌دهد. بارش‌های جوی بعد از نزول، در صورت داشتن حجم بالا به‌صورت جوی یا روان‌آب در سطح زمین به حرکت در می‌آیند.

منبع تغذیه رودها تنها باران و روان‌آب حاصل از آن نیست. برخی از رودخانه‌ها از چشمه‌ها و ذوب برف‌ها سرچشمه می‌گیرند. تنوع اقلیم و توپوگرافی در ایران سبب شده است که ما هر دو منبع تغذیه‌ای را در ایران داشته باشیم. رودخانه‌ها تنها به رودهای سطح زمین محدود نمی‌شوند. در زیر پوسته زمین نیز بنا به سازندها و نوع خاک‌ها، رودهای زیرزمینی نیز داریم. در زیر سطح خاک، آب‌هایی نفوذ کرده‌اند با کمک شیب و تفاوت ارتفاعی در جریان هستند. در برخی از قسمت‌ها این رودها بر اثر بریدگی‌های موجود در پوسته زمین به سطح می‌رسند.

رودها باعث نجات محیط زیست

براساس اطلاعات سازمان حفاظت محیط زیست رودها همچنین آبشخور دام‌ها وحیات وحش و زندگی‌بخش دشت‌ها، تالاب‌ها و دلتاهای پایین دست خود هستند. آب رودها در هر بخش از مسیر طبیعی خود، بخشی از زیست‌بوم‌ها و جامعه‌ای از جوامع انسانی را بهره‌مند می‌سازد و آنچه هم به به دریا و تالاب می‌ریزد یا در دشت‌ها فرو می‌رود موجب حفظ حیات محیط‌های ارزشمند آبی یا تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی می‌شود.

در فرهنگ ایرانی، هر جا آب هست آبادانی نیز هست

به گفته حسین رفیع - فعال محیط زیست -  بر اساس فرهنگ و باورهای ما « هر جا آب هست، آبادانی نیز هست». در تاریخ تحول بشر تمام تمرکز  جمعیتی بشر مانند شهرها و روستاها در کنار رودخانه‌ها شکل گرفته‌اند و احترام و حرمتی که برای آب داشتند باعث شکل‌گیری فرهنگ‌ها و تمدن‌های مختلف در طول تاریخ شده‌ است.

وی ادامه می‌دهد: از تمدن‌های قدیمی که در کنار رودها پدید آمدند می‌توان به قدیمی‌ترین آن‌ها در منطقه ما «بین النهرین» یا همان «میان رودان»، تمدن هند کنار رود «سند»، تمدن مصر کنار رود «نیل» اشاره کرد. همه‌جا رودخانه‌ها سرچشمه استقرار گروه‌های بشری می‌شوند و فرهنگ‌ها و تمدن‌های خاصی را به وجود می‌آورند که همه این فرهنگ‌ها و تمدن‌ها یک بده بستان مستقیم و پایداری با منابع آبی‌شان که رودخانه‌ها بودند، داشتند.

رفیع با اشاره به اینکه در دوره‌هایی از تاریخ ایرانی‌ها برای قدردانی از آب و رودخانه جشن‌هایی می‌گرفتند و برای پر آب شدن منابع آبی هدایایی می‌دادند، می‌گوید: بحث‌های بسیار زیاد بهداشتی در این حوزه داشتیم اما اکنون با توسعه لجام گسیخته‌ای که اتفاق افتاده تمام این‌ها به فراموشی سپرده شده‌است و آن باورها که هرجا آب هست ، آبادانی نیز هست را عوض کردیم و می‌گوییم هر جایی که می‌خواهیم آباد کنیم باید آب را نیز آن‌جا ببریم و از طریق سد سازی یا کانال‌های آبی، آب را از مسیر خود منحرف کنیم.

وی با اشاره به تبعات سدسازی روی رودها اظهارمی‌کند: گاهی اوقات بدون مطالعات دقیق یا براساس یک‌سری نیازهای خاص انسانی که معمولا جاه‌طلبانه است، طبیعت را به سود خود فدا می‌کنیم و با سد سازی موجب می‌شویم رودخانه‌ها میزان جریان آبی لازم را نداشته باشند. در نتیجه بخش‌هایی از رودخانه خشک می‌ماند و مناطق پایین دست مانند روستاها و زمین‌های کشاورزی و حتی خود طبیعت نیز از جریان آب محروم می‌مانند و خشک شدن زمین‌ها خود می‌تواند باعث به وجود آمدن گرد و غبار شود.

انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

رالی تور گردشگری خوروهای کمپر و کاروانینگ ایران بعد از ترکمنستان وارد ازبکستان شد

دومین بازی و آخرین آزمون ملی پوشان در نوروز

خانه تاریخی صدر(دزفول)

سرمایه گذاری در صندوق های طلا؛ یک تیر و دو نشان! / مزایای خرید یونیت صندوق‌های طلا چیست؟

رئیس سازمان خصوصی‌سازی خبر داد درخواست لغو تصویب‌نامه تخصیص سهام عدالت به جاماندگان

برداشت 9 هزار تن سیر در دزفول

گزارش تصویری از باغ وحش آزاد دز ( دزفول ) اولین و بزرگترین مدرسه محیط زیست و حیات وحش ایران

باید و نبایدهای قانون برای انتخاب اسم ؛ کدام اسامی قابل تغییرند ؟

شرایط جدید بیمه مادران خانه‌ دار اعلام شد

تصمیم جدید در مورد تخصیص سهام عدالت به جاماندگان

دزفول شهری باستانی با چشم انداز جهانی در حوزه گردشگری

واریز یارانه نقدی رمضان صحت دارد؟

موفقیت، محصول عادت های روزانه است

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان خبر داد انفجار گاز در شرکت بوتان اهواز / اعزام 4 تیم عملیاتی به محل حادثه

شرایط بیمه و بازنشستگی اتباع خارجی در ایران

توصیه های دکترمعروف طب سنتی دزفول وپژوهشگر گیاهان دارویی در ایام رمضان

گلایه ی سردار رئوفی نژاد فرمانده تیپ‌ولیعصر(ص)دزفول در دوران دفاع مقدس از تحریف واقعیتها در عملیات فتح المبین

بنزین در سال جدید گران می شود؟

مجسمه ی احیاگر زبان پارسی در مهجوریت و‌ تاریکی

موجودی زنده و باشکوه از زمان سقوط امپراتوری روم

اسکان بیش از پنج هزار مسافر نوروزی در مدارس دزفول

عضو شورای مسجدسلیمان تاکید کرد؛ مسجدسلیمان به همگرایی همه دستگاه ها نیاز دارد

ساعت جدید مدارس ،ادارات، بانک ها در سال جدید اعلام شد

رقابت «صونا» و «برادارن لیلا» در جشنواره فیلم تگزاس آمریکا

تزریق بالای پول در بازار شبانه در آخرین روزهای سال

عکسی قدیمی و خاطره‌ای که ابطحی از رئیسی منتشر کرد

طالبان از ایران چه توقعاتی دارند؟

پیش‌بینی یک کارشناس از رقم نهایی دستمزد کارگران/ حاج‌اسماعیلی: مقاومت دولت در مقابل افزایش حقوق

مهدی تاج: فوتبال دارد فدا می‌شود/ بدون حق پخش مسافر رایگان سوار می‌کنیم!

5 نکته کلیدی برای انجام سفری ایمن

دستیارهای قلعه‌نویی در اولین تمرین تیم ملی

هشدار پلیس نسبت به کپی کارت‌های بانکی در ایام نوروز/ دستگیری 8 کلاهبردار

کعبه به استقبال ماه رمضان می‌رود

از روز ششم فروردین؛ معاملات ربع سکه در مرکز مبادله ایران آغاز می‌شود

هر آنچه باید در مورد طرح بزرگ فناورانه عربستان بدانید؛ «نئوم»؛ بلندپروازانه‌ترین پروژه "محمد بن سلمان"

توضیح مترو درباره اختلال سامانه فروش بلیت و مشکلات حذف نقدفروشی

تعرفه حق بیمه شخص ثالث مشخص شد

اطلاعیه‌ی بسیار مهم سازمان امور مالیاتی کشور: قابل توجه صاحبان واحدهای تهیه‌ی غذا (آشپزخانه‌ها) و کافی‌شاپ‌ها

بخشدار بخش سوسن شهرستان ایذه از تدارک زیر ساخت های بخش گردشگری در ایام نوروزی خبر داد

وام قرض‌الحسنه یا ربا؟؟ گرگی در لباس میش!!

آخرین وضعیت بازار رمزارزها در جهان بیت‌کوین رکورد زد

شعب فروش ارز در ایام نوروز

«مهمونی» که آقای مجری بیرون از صداوسیما راه انداخت

لباس‌ فضانوردان ماموریت آرتمیس در ماه می‌ماند

واکنش پدر مسی به انتقال او به الهلال

هنوز رقمی برای افزایش دستمزد کارگران تعیین نشده است

برنامه‌های تهرانگردی در نوروز اعلام شد

امیر تاج الدینی اعلام کرد اجرای عملیات رهگیری و انهدام اهداف هوایی شبانه در رزمایش مشترک ایران، چین و روسیه

رئیس مجلس: حقوق کارگران باید به نحوی باشد که بتوانند پا به پای تورم زندگی را اداره کنند

دلیل درگیری‌های گاه و بیگاه طالبان و مرزبانان ایران