آخرین مطالب

با این 10 جمله درچشم زن باردار، سلطان سم می شوید ویژه بانوان

با این 10 جمله درچشم زن باردار، سلطان سم می شوید

  بزرگنمایی:


بعضی از زنان در دوران بارداری تجربه‌های ناخوشایندی از صحبت‌های افراد دیگر دارند. گاهی اوقات جمله‌هایی از دیگران می‌شنوند که چندان خوشایند نیست و می‌تواند باعث آزار زنان باردار شود.
در دوران بارداری، بدن با تغییرات هورمونی زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کند و روحیه‌ی افراد حساس‌تر می‌شود. ما به عنوان یک فرد بافرهنگ و فهمیده باید مراقب حرف‌هایی که به یک زن باردار می‌زنیم باشیم. این بار اگر زنی باردار دیدید، چه آشنا باشد چه غربیه، این 10 جمله را به او نگویید.


1. خسته به نظر می‌رسی


  
در دوران بارداری خصوصا در ماه‌های آخر، زن باردار ممکن است به‌دلیل تکان‌های جنین، سنگین شدن و ناتوانی در درست خوابیدن، تغییرات هورمونی و… نتواند خواب خوبی و باکیفیتی داشته باشد. خواب ناکافی باعث می‌شود که مادر صبح روز بعد، خسته به نظر برسد. این حقیقتی است که خود او می‌داند و لازم نیست کسی یادآوری کند. خستگی فیزیکی بخشی از بارداری و کاملا طبیعی است. زن باردار را نباید بابت خسته به نظر رسیدن، ملامت کنید.


2. برای بارداری برنامه داشتی؟


هرگز در مورد برنامه‌ی زوج برای بچه‌دار شدن سوال نپرسید. بسیاری از بارداری‌ها ممکن است ناخواسته اتفاق بیافتد و بیشتر بارداری‌ها هم کاملا برنامه‌ریزی شده است. این مسائل کاملا خصوصی است و فقط به پدر و مادر نوزادی که در راه است، ربط دارد. هرگز در مورد این مسائل خصوصی از آن‌ها سوال نکنید.


3. به نظر می‌رسد راحت نیستی!


ماه‌های آخر بارداری، ماه‌های راحتی برای مادر نیست. مادر در این ماه‌ها یک بار بزرگ را روی شکم حمل می‌کند. طبیعی است که این شرایط برای او اصلا راحت نیست. بارداری ممکن است به کمردرد، ناتوانی در خوابیدن و مشکلاتی شبیه این منجر شود. این ناراحتی‌های فیزیکی با زایمان به پایان می‌رسد. لازم نیست دائما به زن باردار یادآوری کنید که روزهای سختی را می‌گذراند. خود مادرها در ماه‌های آخر بارداری بی‌قرار می‌شوند و دوست دارند زودتر روز زایمان فرا برسد.


4. شکمت چقدر بزرگ‌تر شده!


  
مادران باردار به مرور زمان باید با شکمی که بزرگ شده، پوستی که کشیده شده و خارش دارد کنار بیایند. خودشان هر روز در آینه تغییرات خود را می‌بینند. هر نظری در مورد اندازه و شکل شکم، بی‌ادبی است و نباید آن را مطرح کنید. تغییر اندازه‌ی کلی بدن و تغییر سریع اندازه‌ی شکم در بارداری کاملا طبیعی است. بعد از زایمان، شرایط به حالت قبل برمی‌گردد و مادر می‌تواند با ورزش‌های مناسب، دوباره اندامی متناسب داشته باشد.


5. زایمانت نزدیکه!


بعضی افراد وقتی زن باردار می‌بینند می‌گویند انگار هر لحظه ممکن است زمان زایمانت فرا برسد. زنان مختلف اندام‌های متفاوتی دارند و وزن آن‌ها با هم متفاوت است. شکل بارداری و اندازه‌ی شکم افراد در بارداری، با هم تفاوت دارد. حتی اگر قبلا بارداری و زایمان را تجربه کرده باشید، نمی‌توانید در مورد شرایط دیگران نظر بدهید. شکم یک زن هر چقدر هم که بزرگ باشد، نشان‌دهنده‌ی رسیدن زمان بارداری نیست و اگر همه‌چیز طبیعی پیش برود، زایمان در موعد مقرر انجام می‌شود.


6. مراقب رژیم غذایی‌ات هستی؟


بعضی از افراد با دیدن یک زن باردار شروع به نصحیت می‌کنند و توصیه‌های مختلفی در مورد رژیم غذایی دارند. حتی از افراد می‌پرسند که آیا مراقب رژیم غذایی‌ات هستی یا نه. گاهی اوقات به‌خاطر خوردن بعضی مواد غذایی که مصرف آن‌ها به شکل محدود در بارداری ایرادی ندارد، زنان باردار را دچار عذاب وجدان می‌کنند.
زنان باردار از ابتدای بارداری زیر نظر پزشک هستند. پزشک زنان اطلاعات لازم در مورد رژیم غذایی و بایدها و نبایدهای غذایی را به مادران باردار می‌دهد. افراد باردار خودشان اطلاعات کافی در مورد این دوران پیدا می‌کنند. توصیه‌های شما به‌خصوص زمانی که از شما توصیه‌ای نخواسته باشند، باعث می‌شود در مورد رژیم غذایی خود دچار عذاب وجدان شوند یا اینکه احساس کنند به حریم شخصی آن‌ها تجاوز شده است.


7. طبیعی زایمان می‌کنی یا سزارین؟


افراد بر اساس تجربه‌های شخصی خود یا بر اساس چیزهایی که در اطرافشان می‌شوند، سعی می‌کنند در مورد نوع زایمان افراد نظر بدهند، برای هر نوع زایمانی که باشد، عیب و ایرادی پیدا می‌کنند و زن باردار را از عواقب آن می‌ترسانند؛ اما انتخاب نوع زایمان به عوامل متعددی بستگی دارد که یکی از مهم‌ترین عوامل، شرایط جسمانی مادر است. بهترین نوع زایمان مناسب برای هر فرد را، پزشک متخصص تعیین می‌کند و این کار زیر نظر پزشک انجام می‌شود.
زنان باردار برای انتخاب نوع زایمان خود به توصیه‌ی افراد غیرمتخصص توجه نمی‌کنند. این سوال شما نه‌تنها تجاوز به حریم شخصی است بلکه نظر شما در این مورد، معمولا بی‌اهمیت است و توجهی به آن نمی‌شود. گاهی ترساندن زنان باردار از عواقب انواع زایمان، فقط به استرس آن‌ها اضافه می‌کند. پس هرگز در مورد این مسئله سوال نکنید.8. دست زدن به شکم زن باردار، خوش‌شانسی می‌آورد!


  
بعضی از افرادبر اساس باورهای خرافی، فکر می‌کنند دست زدن به شکم زن باردار برایشان خوش‌شانسی می‌آورد و سعی می‌کنند وقتی زن باردار می‌بینند این کار را مرتب تکرار کنند. این کار به‌هیچ عنوان مودبانه نیست و حتی در بیشتر اوقات می‌تواند باعث آزار دیدن زنان باردار شود. حتی اگر رابطه‌ی نزدیکی با زن باردار دارید، باید هر کاری را با اجازه‌ی او انجام دهید و در هیچ کاری زیاده‌روی نکنید.


9. به نوزاد شیر مادر می‌دهی یا شیرخشک؟


بعضی از افراد قبلا از به دنیا آمدن نوزاد از مادرش در مورد نحوه‌ی شیردهی به او سوال می‌کنند و می‌پرسند چه برنامه‌ای داری؟ شیر دادن به نوزاد هم به عوامل متعددی بستگی دارد و یک مادر ممکن است به دلایل پزشکی و فیزیکی تصمیم بگیرد که نوزادش را با شیر مادر تغذیه نکند.
سوال کردن در مورد نحوه‌ی شیردهی، استفاده از پستانک، عادت دادن به شیشه و… سوال‌هایی است که فقط به خود مادر بستگی دارد و با مشورت پزشک در مورد آن تصمیم می‌گیرد. ضمن اینکه قبل از تولد نوزاد، زمان خوبی برای پرسیدن این سوالات نیست و ممکن است نگرانی‌های مادر برای پرورش فرزند را افزایش دهد.
مادر در دوران بارداری فقط باید روی مراقبت از خود و فرزندش تمرکز کند و تصمیم در مورد مراحل بعدی تولد فرزند را بعدا با توجه به شرایط، اتخاذ کند


10. تو خیلی شجاعی!


ممکن است فکر کنید این جمله که جنبه‌ی تعریف کردن از طرف مقابل را دارد، نمی‌تواند جمله‌ی بدی باشد اما هست!
افراد به دلایل مختلفی در بارداری این جمله را به زن باردار می‌گویند؛ در صورتی که زنی فرزند یا فرزندانی دارد و برای چندمین بار برای باردار شدن اقدام کرده است. یا برای اینکه می‌خواهند به او هشدار بدهند که بارداری و زایمان، راحت نخواهد بود و قرار است سختی بکشد.
هر دوی این دلایل که باعث می‌شود فکر کنید زن باردار یک زن شجاع است، به‌طور پنهان باعث ایجاد کمی ترس و اضطراب در مادر باردار می‌شود. او به جای تمرکز روی بارداری، به عواقب کاری که کرده فکر می‌کند. به‌جای اینکه دوران بارداری را با آرامش بگذراند، به سختی‌های زایمان و اتفاقاتی که ممکن است بیافتد فکر می‌کند.
این تعریف شما در دوران بارداری هیچ جایگاه و هیچ نتیجه‌ی مثبتی ندارد.


از زن باردار چه سوالی بپرسیم؟!


  
شاید با خواندن این جمله تعجب کرده باشید که پس موقع شنیدن خبر بارداری یک نفر، چطور عکس‌العمل نشان دهیم؟ چطور نشان دهیم که بارداری او برای ما مهم است و نگران سلامتی‌اش هستیم؟
اگر دوست دارید با پرسیدن سوال، توجه و محبت خود را به یک زن باردار نشان دهید می‌توانید این سوال‌ها را بپرسید یا با این جملات، او را خوشحال کنید.
امروز سرحال به نظر می‌رسی!
آیا از من کمکی برمی‌آید؟
آیا برای انجام کارهای خانه به کمک من نیاز داری؟
آیا می‌خواهی برایت چند وعده غذا آماده کنم که هر زمان نتوانستی غذا بپزی، غذای خانگی داشته باشی؟
آیا برای سر زدن به پزشک، به همراه نیاز داری؟
برای خرید وسایل به کمک یا راهنمایی نیاز داری؟
دوست داری از وسایل نوی بچه‌های من که دیگر به کارشان نمی‌آید استفاده کنی؟
برای نگهداری از نوزاد در روزهای اول، کمک نیاز داری؟
برای حمام کردن نوزاد به همراهی من نیاز داری؟
این سوال‌ها و پیشنهادها، بسته به رابطه‌ای که با هم دارید، می‌توانند گزینه‌های بهتری به جای پرسیدن سوالات شخصی باشند. با گفتن این جملات، به زنان باردار دلگرمی می‌دهید که در روزهای سخت و پرمشغله، کسی را دارند که به کمکشان بیاید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

"مصطفی گیان" با صدای احسان یاسین منتشر شد

ویتامینی برای سلامت ریه ها

برگزاری سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان هندیجان

پادزهر رکود مسکن

40 پروژه عمرانی در شهرستان دزفول آغاز به کار کرد

نمایشگاه ایسه میاکه در گالری فیوز

رئیس آتش نشانی شوش از مهار به موقع آتش سوزی در یک پارکینگ منزل مسکونی خبر داد.

نمایش« آن در من» در اردبیل به روی صحنه رفت .

برگزاری کارگاه جامع اصول کارآزمایی بالینی مطلوب از سوی پژوهشگاه ابن‌سینا و مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی ایران

«طهران، سیاه و سفید» در موزه عکسخانه شهر

معاون نظارت تاکسیرانی تهران خبر داد ثبت اطلاعات 3000 تاکسی پایتخت در طرح «لاگ هوشمند»/تاکسی‌های غیر فعال شناسایی شدند

شاسی بلند جدید تویوتا در راه است

رییس اتاق بازرگانی اهواز: زمان فعالیت تجاری در مرزهای شلمچه و چذابه افزایش می‌یابد

«فردوس کاویانی» درگذشت

اهواز میزبان اولین دوره شطرنج بین‌المللی "جام نیشکر"

ماجرای فوت پسربچه هشت ساله در سازه‌های آبی‌تاریخی شوشتر چه بود؟

نمایش«دایره و دلقک» در پردیس تئاتر شهرزاد به روی صحنه رفت .

رونمایی پوستر فیلم " دست پخت مامان " شقایق عوض‌زاده

تار و تاریخ دو مدال طلا برای ایران به ارمغان آورد

هیئت دیپلماتیک سوریه به ریاست کنسول این کشور وارد ریاض شد

رئیسی در پیام تبریک به شی جین پینگ مطرح کرد برنامه همکاری جامع 25ساله؛ چراغ راه آینده همکاری‌های ایران و چین

اعلام برگزیدگان بیست‌ و دومین جشن حافظ؛ «پوست شیر» جوایز را درو کرد!

فرماندار شوش: طرح زیر گذر شهر شوش به دزفول با هماهنگی وزارت میراث فرهنگی وگردشگری تهیه و بزودی به مرحله اجرا خواهدرسیدـ

برترین دانشگاه‌های جهان در سال 2024 میلادی معرفی شدند/«شریف» برترین ایرانی

ورود نخستین خودروی عراقی به منطقه آزاد اروند

نشست گفتمانی شناسایی و پژوهشگری دزفول بزرگ

سرگیجه خودرویی در تعطیلات!

معاون علمی ‌فناوری رئیس جمهور: جایزه مصطفی(ص) نشان مرجعیت علمی و افتخار ملی ایران اسلامی است

آلودگی‌های نفتی بلای جان دریای خزر/ لزوم همکاری 5 کشور حاشیه‌ خزر

نفس کشیدن بر مردمان کوی سیاحی منطقه 6 اهواز حرام شد

مولانا و چرخشی بر مدار عشق

نمایش «این مرد بالشی یا اون مرد بالشی»به روی صحنه رفت.

بیش از دو سوم ارمنی‌های قره‌باغ خارج شدند

پیش بینی قیمت طلا و سکه 8 مهر 1402 / طلای داخلی بر مدار انس جهانی چرخید

پیله ی انزوا در هنر

قیمت روغن و شکر اعلام شد

با اشاره به مجمع پارلمانی گروه بریکس قالیباف:دیدار با روسای مجالس مصر و امارات سازنده بود

اولین جلسه استماع استیضاح بایدن امروز برگزار می‌شود

فرمانده کل سپاه: دشمن افسرده شده است

قوانین جدید حجاب در دانشگاه علامه/ کفش و چکمه با پاشنه و ساق بلند ممنوع شد/ فهرست لباس‌هایی که پوشیدن آنها غیرمجاز شد

تعداد نامعلوم مهاجران غیرقانونی در ایران یک میلیون افغانستانی در راه ایران؟ /آژیر خطر به صدا در آمده است /خطر اعطای تابعیت سیاسی به مهاجران افغان

پیش‌بینی بازار مسکن در نیمه دوم سال/ وقت خرید خانه است؟

پارک بن‌سلمان، بزرگترین پارک جهان خواهد شد!

به‌هیچ‌وجه اجازه واردات آیفون 15 را نمی‌دهیم

تصمیم نهایی دولت درباره قیمت بنزین اعلام شد/ منظور: این‌گونه مصرف سوخت را کم می‌کنیم

دامنه جنگ وسعت می‌یابد! مزیت موشک‌های اتکمز برای اوکراین/ کار برای روس‌ها سخت شد

این نماینده با 39 هزار رأی حاضر است با اتوبوس به مجلس برود؟ / از آن همه ادعا در مجلس انقلابی به اینجا رسیدید که جوانان بروند دهات زندگی کنند!

رونمایی از اتوبوس های نو پایتخت

زاکانی: آتش‌نشانان به زودی صاحب مسکن می‌شوند

دبیر کارگروه افزایش تاب‌آوری سازه‌ها در برابر زلزله خبر داد تدوین برنامه جامع افزایش تاب‌آوری تهران در برابر زلزله