آخرین مطالب

بخشی از کتاب مدیریت نرم ریاست آسان 9 اقتصادی - اجتماعی - حوزه کار وکارگری ، کار آفرینی

بخشی از کتاب مدیریت نرم ریاست آسان 9

  بزرگنمایی:

به نقل از صبح ملت: کتاب مدیریت نرم، ریاست آسان نوشته علیرضا رشنو کتابی است مختص مدیران پایه در ادارات ایران. این کتابِ تالیفی، نتیجه 12 سال ریاست نویسنده در یکی از ادارات کشور می باشد، کتاب مذکور در پنج فصل شکل گیری شخصیت رئیس اداره و بهترین نکات برای ریاست درست و آسان در یک اداره را در قالب عناوین عینی و ذکر داستان واقعی و نتیجه گیری بیان می کند. آنچه در ادامه آورده می شود یکی از عناوین این کتاب است:

 

روابط عمومی قدرتمند

بعضی از اداره‌های دولتی در شهرستان امکانات ضعیفی دارند، اما طرز عمل رئیس اداره باعث می‌شود بدون هزینه امکانات بسیاری جذب کرده و بدون وابستگی کلی به اداره کل، اداره شهرستان به‌خوبی و با کمترین هزینه کنترل شود. شرایط ایجادشده در این اداره برمی‌گردد به روابط عمومی رئیس اداره. منظور من از روابط عمومی در اینجا تعریف خاص از روابط عمومی اداره و صرفاً وظایفی که دارنده ی این پست در خصوص انجام وظایف خود یعنی پاسخگویی به سؤالات، انجام مصاحبه و تبلیغات دارد نیست. در این متن تعریف روابط عمومی یعنی ایجاد ارتباط و قوی کردن دایره ی دوستی از سوی رئیس اداره با روسای اداره‌های شهرستان، ایجاد زمینه ی شناخت امکانات اداره‌های دیگر، طرح‌ریزی و بهره‌برداری از امکانات اداره‌ی توانمند به نفع ادارهی خود و درنهایت رفع مشکلات اداره با استفاده از امکانات اداره‌های دیگر شهرستان است. درصورتی‌که رئیس یک اداره روابط عمومی خوبی داشته باشد یعنی دوستی او با روسای اداره‌های دیگر به صورتی باشد که بتواند مشکلات پیش‌آمده مثل پرداخت نشدن قبوض آب، برق، تلفن و اخطاریه ی قطع را بدون نامه و صرفاً به‌صورت تلفنی به تعویق بی اندازد. تعمیر بعضی دستگاه‌ها مثل رایانه، فن‌های خنک‌کننده، دیزل ژنراتور، بعضی خودروهای خاص و ... را با استفاده از اداره‌های دیگر و بدون صرف هزینه به انجام رساند، رفع شکستگی لولهی آب ورودی اداره، تعویض کابل برق به علت دزدیده شدن آن و اموری از این قبیل را بدون هزینهی بالا و صرفاً به‌واسطهی رفاقت با رئیس ادارهی مربوطه حل کند. همچنین پیگیری و نقد کردن مطالبات اداره از اداره‌های دیگر، سامان دادن به وظایف موازی اداره با اداره‌های دیگر مثلاً آنجا که قسمتی از وظیفهی شهرداری با سازمان ثبت‌اسناد در هم گره می‌خورد یا آنجا که وظایف محیط‌زیست با منابع طبیعی در هم می‌آمیزد همه و همه برمی‌گردد به روابط عمومی خوب رئیس اداره.

 

داستان:

دوستم می‌گفت: نمایندهی مالی شرکت بودم. یک روز به پایان ماه مالی شرکت مانده بود که مدیریت شرکت با من تماس گرفت و مرا موظف کرد تا پایان وقت اداری امضای رسیدهای مالی کانتینرها را از شرکت طرف حساب مان گرفته و صورت‌حساب وفرم‌های مخصوص آن‌ها را به مدیرکل تحویل دهم. نرمال انجام این کار یک هفته بود و باید دو تا سه روز قبل از انجام کار با شرکت طرف قرارداد هماهنگ می‌شد تا کارمند ما بتواند وارد شرکت شده و پیگیری‌های لازم را انجام دهد. یک روزبه پایان ماه مانده بود و پرداخت حقوق کارگران درگرو انجام این کار بود. من شخصاً سریع پرونده‌های لازم را جمع کرده و به شرکت طرف قرارداد رفتم، جلوی درب به من اجازه داخل شدن نمی‌دادند. ازیک‌طرف قبلاً با آن‌ها هماهنگ نشده بود واز طرف دیگر مدیر شرکت جلسه داشت و تا پایان وقت اداری دسترسی به او امکان‌پذیر نبود. من از طریق رفاقتی که با یکی از نگهبان‌ها داشتم توانستم وارد شرکت شوم و خود را به دفتر مدیر برسانم. منشی دفتر زیر بار نمی‌رفت در آن جلسهی مهم اوراق مالی مرا برای دریافت امضاء به مدیر خود تحویل دهد. مانده بودم چه کنم که سرایدار شرکت با سینی چایی وارد شد، او را صدا کردم و صورتش را بوسیدم، خندید و گفت باز چه از من می‌خواهی، اوراق را به او نشان دادم و گفتم چند امضاء، فقط همین. منشی دفتر گفت: این اوراق باید بررسی شود، با فرم‌ها مقایسه گردد، یک‌ساعتی کار دارد، در جلسه‌ای به این مهمی که مسئولین بالادست آمده‌اند امکان ندارد کار شما انجام شود. من رو به سرایدار کردم و گفتم آقای حسنی می‌تواند، او اوراق را از من گرفت، زیر سینی گذاشت و داخل اتاق کنفرانس شد، بعد از چند دقیقه برگشت و اوراق امضاء شده را به دستم داد و گفت: تو مرا به چه‌کارهایی مجبور می‌کنی، آن روز به‌موقع تمام‌کارهای لازم را انجام دادم و فرم‌های مربوطه را به مدیر تحویل دادم، چند روز بعد که سرایدار شرکت مربوطه را دیدم از او پرسیدم آن روز چه کردی که مدیر شرکت اوراق را امضاء کرد، سرایدار گفت جلوی مهمان‌ها چایی گذاشتم، یک چایی هم گذاشتم جلوی مدیر و گفتم: آقای مهندس کاری با من ندارید، مهندس گفت: نه ممنون، گفتم: ولی من با شما کاردارم، اوراق را گذاشتم روی میز و گفتم: مسئول مالی منتظر این چند امضای شماست، مدیر گفت: در جلسه‌ای به این مهمی؟ آیا اوراق بررسی‌شده است؟ من گفتم: نمی‌دانم ولی مسئول مالی بدجوری به این‌ها نیاز دارد، مدیر اوراق را امضاء کرد و گفت: باشد کم‌ وزیاد آن‌ها را با فاکتورهای بعدی حساب می‌کنیم و با عصبانیت به من نگاه کرد، فهمیدم که موقع فرار است اوراق را برداشته و از اتاق بیرون آمدم، می‌ترسم آخرش تو مرا از نان خوردن بیندازی.

نتیجه:

روال اداری بررسی اوراق یک هفته طول می‌کشد، اما رئیس مالی با استفاده از شگردهای خاص خود و روابط عمومی بالا، می‌تواند یک‌روزه کارهای لازم را انجام دهد و اوراق کامل شده را به دست مدیر خود برساند و جالب اینجاست که او هیچ کار غیرقانونی نیز انجام نمی‌دهد، بلکه با استفاده از روابط عمومی مسیر قانونی را کوتاه می‌کند.

 

خبرنگار علیرضا رشنو


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

"مصطفی گیان" با صدای احسان یاسین منتشر شد

ویتامینی برای سلامت ریه ها

برگزاری سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان هندیجان

پادزهر رکود مسکن

40 پروژه عمرانی در شهرستان دزفول آغاز به کار کرد

نمایشگاه ایسه میاکه در گالری فیوز

رئیس آتش نشانی شوش از مهار به موقع آتش سوزی در یک پارکینگ منزل مسکونی خبر داد.

نمایش« آن در من» در اردبیل به روی صحنه رفت .

برگزاری کارگاه جامع اصول کارآزمایی بالینی مطلوب از سوی پژوهشگاه ابن‌سینا و مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی ایران

«طهران، سیاه و سفید» در موزه عکسخانه شهر

معاون نظارت تاکسیرانی تهران خبر داد ثبت اطلاعات 3000 تاکسی پایتخت در طرح «لاگ هوشمند»/تاکسی‌های غیر فعال شناسایی شدند

شاسی بلند جدید تویوتا در راه است

رییس اتاق بازرگانی اهواز: زمان فعالیت تجاری در مرزهای شلمچه و چذابه افزایش می‌یابد

«فردوس کاویانی» درگذشت

اهواز میزبان اولین دوره شطرنج بین‌المللی "جام نیشکر"

ماجرای فوت پسربچه هشت ساله در سازه‌های آبی‌تاریخی شوشتر چه بود؟

نمایش«دایره و دلقک» در پردیس تئاتر شهرزاد به روی صحنه رفت .

رونمایی پوستر فیلم " دست پخت مامان " شقایق عوض‌زاده

تار و تاریخ دو مدال طلا برای ایران به ارمغان آورد

هیئت دیپلماتیک سوریه به ریاست کنسول این کشور وارد ریاض شد

رئیسی در پیام تبریک به شی جین پینگ مطرح کرد برنامه همکاری جامع 25ساله؛ چراغ راه آینده همکاری‌های ایران و چین

اعلام برگزیدگان بیست‌ و دومین جشن حافظ؛ «پوست شیر» جوایز را درو کرد!

فرماندار شوش: طرح زیر گذر شهر شوش به دزفول با هماهنگی وزارت میراث فرهنگی وگردشگری تهیه و بزودی به مرحله اجرا خواهدرسیدـ

برترین دانشگاه‌های جهان در سال 2024 میلادی معرفی شدند/«شریف» برترین ایرانی

ورود نخستین خودروی عراقی به منطقه آزاد اروند

نشست گفتمانی شناسایی و پژوهشگری دزفول بزرگ

سرگیجه خودرویی در تعطیلات!

معاون علمی ‌فناوری رئیس جمهور: جایزه مصطفی(ص) نشان مرجعیت علمی و افتخار ملی ایران اسلامی است

آلودگی‌های نفتی بلای جان دریای خزر/ لزوم همکاری 5 کشور حاشیه‌ خزر

نفس کشیدن بر مردمان کوی سیاحی منطقه 6 اهواز حرام شد

مولانا و چرخشی بر مدار عشق

نمایش «این مرد بالشی یا اون مرد بالشی»به روی صحنه رفت.

بیش از دو سوم ارمنی‌های قره‌باغ خارج شدند

پیش بینی قیمت طلا و سکه 8 مهر 1402 / طلای داخلی بر مدار انس جهانی چرخید

پیله ی انزوا در هنر

قیمت روغن و شکر اعلام شد

با اشاره به مجمع پارلمانی گروه بریکس قالیباف:دیدار با روسای مجالس مصر و امارات سازنده بود

اولین جلسه استماع استیضاح بایدن امروز برگزار می‌شود

فرمانده کل سپاه: دشمن افسرده شده است

قوانین جدید حجاب در دانشگاه علامه/ کفش و چکمه با پاشنه و ساق بلند ممنوع شد/ فهرست لباس‌هایی که پوشیدن آنها غیرمجاز شد

تعداد نامعلوم مهاجران غیرقانونی در ایران یک میلیون افغانستانی در راه ایران؟ /آژیر خطر به صدا در آمده است /خطر اعطای تابعیت سیاسی به مهاجران افغان

پیش‌بینی بازار مسکن در نیمه دوم سال/ وقت خرید خانه است؟

پارک بن‌سلمان، بزرگترین پارک جهان خواهد شد!

به‌هیچ‌وجه اجازه واردات آیفون 15 را نمی‌دهیم

تصمیم نهایی دولت درباره قیمت بنزین اعلام شد/ منظور: این‌گونه مصرف سوخت را کم می‌کنیم

دامنه جنگ وسعت می‌یابد! مزیت موشک‌های اتکمز برای اوکراین/ کار برای روس‌ها سخت شد

این نماینده با 39 هزار رأی حاضر است با اتوبوس به مجلس برود؟ / از آن همه ادعا در مجلس انقلابی به اینجا رسیدید که جوانان بروند دهات زندگی کنند!

رونمایی از اتوبوس های نو پایتخت

زاکانی: آتش‌نشانان به زودی صاحب مسکن می‌شوند

دبیر کارگروه افزایش تاب‌آوری سازه‌ها در برابر زلزله خبر داد تدوین برنامه جامع افزایش تاب‌آوری تهران در برابر زلزله