آخرین مطالب

ماموریت مهم، سقفی که باید شکسته شود ورزشی

ماموریت مهم، سقفی که باید شکسته شود

  بزرگنمایی:

یکی از هیجان‌انگیزترین نقل و انتقالات احتمالی این فصل از فوتبال جهان به اصرار باشگاه الاتحاد عربستان به جذب محمد صلاح ستاره عرب زبان ستاره فوتبال اختصاص داد. برای عربستانی‌ها محمد صلاح یک بازیکن نمادین و یک چهره ویژه تلقی می‌شود، که انگار حضور او در لیگ روشن یک پیروزی بزرگ و به نوعی به رخ کشیدن برتری آنها به سایر سرمایه‌گذاران فوتبال جهان است. 

آنها تا حد زیادی موفق شده‌اند در ذهن بازیکنی که جدایی‌اش از لیورپول باورنکردنی به نظر می‌رسید، رخنه کرده و پای او را نسبت به ادامه حضور در بندر لیورپول شل کنند و در حالی که با اعتماد به نفسی زیاد با ستاره‌های دیگری مشغول جولان دادن در لیگ عربستان هستند، هواداران اتحاد صلاح را یک خرید قطعی برای تیم‌شان در نظر گرفته‌اند؛ خریدی که شاید رکوردهای جدیدی را از نظر مالی در فوتبال جهان ثبت کند و این بازیکن را به یکی از چند ستاره پردرآمد تاریخ فوتبال بدل کند.

تیم فوتبال الاتحاد در لیگ عربستان و همینطور فصل پیش روی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا با ستاره‌هایی که جذب کرده یکی از جدی‌ترین مدعیان قهرمانی به شمار می‌رود. آنها رویای حضور ستاره‌هایی نظیر بنزما، کانته، بروزوویچ و .. را برای هواداران‌شان به حقیقت بدل کرده‌اند و تازه در شروع این مسیر هیجان‌انگیز قرار دارند.
الاتحاد به جز صلاح امسال کریم بنزما را نیز به جمع خود اضافه کرده و این در شرایطی است که آنها دو تن بهترین بازیکنان فصل گذشته لیگ عربستان رومارینیو و عبدالرزاق حمدالله را در اختیار دارند. ضمن اینکه ستاره‌های بزرگی نظیر فابینیو، ژوتا و کانته راه‌شان را از لیگ‌های سطح بالا در دنیا جدا کرده‌اند و در فصل جاری با پیراهن زرد و مشکی اتحاد بازی خواهند کرد. اخیرا هم صحبت از جذب راموس و صلاح است.

نکته جالب‌تر در تیم الاتحاد استخدام یک ستاره پرتغالی دیگو ژوتا از اسکاتلند است که به محض دو سه بازی ناموفق در پیراهن الاتحاد آنها قید میلیون‌ها دلار پرداختی به او را زده و به دنبال جابجایی او با بازیکن دیگری هستند که شاید جو گومز انگلیسی باشد که به خط دفاعی این تیم اضافه شود.

چیزهایی که داریم می‌نویسم انگار به یک دنیای دیگر و به یک جهان فانتزی تعلق دارد؛ چرا که در فاصله نه چندان دور نسبت به اتفاقات لیگ عربستان فوتبال ایران در مخصمه بزرگ مالی دست و پا می‌زند و در شرایطی که یکی از باشگاه‌های برخودار (سپاهان) سرگرم تجهیز خود برای رقابت در سطح بالاتر فوتبال آسیا و نبرد با تیم‌هایی مثل الاتحاد است، ارکان مختلف اداره کننده فوتبال در ایران دست به یکی کرده‌اند تا این اتفاق برای تیمی که کارخانه عظیم فولاد مبارکه به عنوان حامی مالی پشت سر خود می‌بیند، در این امر موفق نشود.

این کار تا جایی پیش رفته که یکی دو ماه است بحث برکناری یا استعفای محمدرضا ساکت نیز مطرح شده است؛ مدیری که یکی از قابل قبول‌ترین کارنامه‌ها را در فوتبال ایران را در فوتبال ایران از خود به یادگار گذاشته و توانسته با همه مشکلات سپاهان را به یکی از پرامکانات‌ترین و قابل‌ اعتناترین باشگاه‌های ایران بدل کند. 

ساکت اما امسال یکسره درگیر مسئله‌ای به نام سقف قرارداد بوده است. رقمی که امسال برای رقابت در سطح آسیا تعیین شده 325 میلیارد تومان (6.6 میلیون دلار) است، که شاید به سختی بتوانید حتی در سطح لیگ ایران تیمی پرستاره با آن ببیندید و مجبورید این چارچوب را بشکنید.

سپاهان قبل‌تر بابت موضوع سقف قرارداد درخواست‌هایی از سازمان لیگ داشته و به تازگی نیز این خواهش را مطرح کرده، اما سازمان لیگ تا به امروز زیر بار این قضیه نرفته و حتی عملیات‌های مالی بعدی سپاهان برای تعدیل قراردادهای امسال و انتقال به سال آینده را زیر سوال برده، و نام دو بازیکن این تیم نیز در فاصله 48 ساعت مانده تا اتمام فصل نقل و انتقالات در لیست این باشگاه ثبت نشده است.

در عین حال همین دیروز نایب رئیس فدراسیون فوتبال که به نوعی سرپرستی سازمان لیگ را نیز در اختیار دارد، به تخلفی گزارش شده درباره یک باشگاه اشاره کرد، که در قراردادهای ریالی و دلاری خود سندسازی کرده است. او همچنین از یک تخلف مالی دیگر هم خبر دارد، که بلافاصله از سوی محافل نزدیک به استقلال و پرسپولیس این تخلفات به سپاهان نسبت داده شد. حال آنکه قنبرزاده در بخشی از صحبت‌هایش می‌گوید سپاهان سقف بودجه را پر نکرده است! که این مسئله به خودی خود یک امر متناقض به شمار می‌آید؛ چرا که مشخص نیست چطور تیمی که هنوز سقف قرارداد خود را پر نکرده، نمی‌تواند دو بازیکن جدید خود برای رقابت‌های امسال لیگ ثبت نام کند.
اما برگردیم به موضوع قبل:

در شرایطی که عربستان، قطر و امارات سه رقیب منطقه‌ای ایران با محدودیت‌هایی کمتر در حال تقویت بیشتر تیم‌های باشگاهی خود برای حضور موفق در رقابت‌های پیش روی لیگ قهرمانان آسیا هستند، نماینده ایران برای بستن تیمی که بودجه‌اش در حد یک ستاره نمایندگان باشگاهی سه کشور یاد شده هم نیست، سختی‌های بسیاری را متحمل شده است.

نکته جالب درباره سپاهان این است که آنها از منابع کافی برای بستن یک تیم در چارچوب نرمال برخوردارند، اما باتوجه به اینکه دو تیم بزرگ دیگر (استقلال و پرسپولیس) فاقد منابع لازم برای گذران به نظر می‌آیند، سازمان لیگ تصمیم گرفته اجازه بلندپروازی را از سپاهان بگیرد، که به نوعی این مسئله به سود استقلال و پرسپولیس تمام شده است. البته استقلال و پرسپولیس حق زیادی در این فوتبال دارند، اما سازمان لیگ در جایی که باید به آنها کمک کند تا این دو باشگاه منابع لازم را برای تغییر شرایط خود پیدا کنند، توانایی لازم را برای هموار کردن مسیر درآمدسازی از خود نشان نداده است. پس راه انتخابی کاهش هزینه‌ها به این شکل خلق‌الساعه و جدید است! 


سپاهان در شرایطی به رقابت‌های این فصل از لیگ برتر وارد شده و خود را آماده حضور در آسیا می‌کند که در بخش میانی به هیچ وجه شرایط خوبی ندارد. آنها در این پست امیدوارند برایان دابو (بازیکن بورکینافاسویی سابق شاغل در سری‌آ ایتالیا) به زودی با حل مشکل مربوط به سقف بودجه مشکلات مربوط به صدور کارت بازی‌اش پایان یابد و درباره عیسی هم همین آرزو را دارند. بله دنیای فوتبال در ایران و عربستان این روزها هیچ سنخیتی با هم ندارد.
بدون تردید سیاست کلی فدراسیون فوتبال ایران می‌تواند باعث تضعیف نمایندگان ایران در آسیا شود. هم موضوع فهرست بازیکن بزرگسال (19 نفر) و هم موضوع سقف قرارداد در شرایطی در حال اعمال است، که طرف عربستانی هیچ محدودیتی در این زمینه‌ها ندارد. آنها با حداکثر نفرات، حداکثر امکانات و با گشاده‌دستی تمام برای قهرمانی در آسیا پا به میدان می‌گذارند و این پیش‌بینی که دو تیم فینال غرب آسیا هم از عربستان باشند چندان هم بیراه نیست. فوتبال ایران در سال‌های اخیر با مربیان خوب، نیروی انسانی و البته تماشاچی این فرصت را داشته که دو بار به فینال آسیا برود، اما از این رهگذر دست خالی بیرون آمده است. امسال اما در شرایطی که امیدهای قهرمانی کمتر از همیشه است، حداقل انتظار ما رقابت پایاپای و آبرومندانه با تیم‌هایی است که دارند بهترین‌های جهان را به استخدام درمی‌آورند. آیا سازمان لیگ متوجه تاثیری کاری که در حق باشگاهی مثل سپاهان می‌کند، هست؟


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

بورس در فاز چرخش؟

خوزستان به تنهایی توان تامین 63 روز گندم کل کشور را دارد

سود سهام عدالت تا شب یلدا واریز می‌شود/ چه کسانی سود یک میلیون و 200 هزار تومانی می‌گیرند؟

شیوع بیماری جدید در چین، نگرانی در سایر کشورها

داور زن ایرانی در المپیک پاریس

راه های همبستگی با غزه

دوباره باید ماسک بزنیم؟

ابر چالش خوزستان مدیریت است

شرایط پذیرش بدون آزمون دوره کارشناسی ارشد دانشگاه شریف اعلام شد

درخواست جنبش عدم تعهد برای تحقیق درباره استفاده رژیم صهیونیستی از سلاح‌های شیمیایی

رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر اعلام کرد بودجه 700 میلیارد تومانی برای تبدیل موتورسیکلت‌های بنزینی پایتخت به برقی

رئیس سازمان بورس اعلام کرد سهام عدالت فعلا فروشی نیست/ واریز اولین مرحله سود سهام عدالت در آذرماه

در دیدار سفیر عربستان و رییس سازمان حج مطرح شد مساعدت عربستان برای ازسرگیری عمره ایرانی‌ها

ماجراهای حنجره طلا آماده نمایش می شود

وزیر کار: منابع افزایش حقوق بازنشستگان پیش بینی نشده است

برندگان و بازندگان واردات خودرو

شرایط برقراری پوشش بیمه‌ای «فریز تخمک» و «رحم اجاره‌ای»

واکنش خمس به پیشنهاد باشگاه اسپانیایی

CR7 تنها نیست؛ از نمونه‌های خارجی تا الگوی ایرانی

اوضاع بر وفق مراد یحیی و شاگردانش

سفیر ایران در دوحه: تعامل نزدیکی با قطر داریم/ 14 زندانی ایرانی آزاد شده‌اند

عذرخواهی بیرانوند از کریستیانو رونالدو

تشریح اجرای طرح های آبرسانی در جنوب سیستان و بلوچستان

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور پاسخ داد آیا مدت زمان سربازی به 12 ماه کاهش می‌یابد؟

موافقت حماس با تمدید دو روزه آتش‌بس غزه

چرا آژانس هزینه بازنگشتن آمریکا به برجام را از ایران طلب می‌کند؟

طهرانچی خبرداد دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد وام شهریه بدون بهره می‌گیرند

مادران باردار سبد غذایی رایگان می‌گیرند/ از یارانه 4 میلیونی تا سبد بهداشتی و پوشاک

مهاجم سابق استقلال هم رباط داد؟

مهاجم سابق استقلال هم رباط داد؟

قضاوت بازی‌ مرگ و زندگی پرسپولیس به چینی‌ها رسید

نتیجه مسابقات جهانی جوانان همه را به آینده وزنه‌برداری امیدوار کرد

اعتراض روزنامه اماراتی به تصمیمات مجیدی

آخرین وضعیت اجرای طرح گواهینامه آسان موتورسیکلت در کشور/ اعلام روش دریافت یک روزه گواهینامه

سردار را خیلی دوست دارم، او دیوانه‌کننده است

رئیس سازمان امور مالیاتی خبر داد درآمدهای مالیاتی 2 برابر درآمدهای نفتی شد/ شناسایی 18 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی

اظهارنظر مالیاتی‌ها برای افزایش سقف معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد1403

5 نکته مهم برای داوطلبان آزمون پذیرش دانشجو معلم در دانشگاه‌ فرهنگیان

وعده‌ای که به زودی عملیاتی می‌شود؛ خودروهای برقی آذرماه می‌آیند

برنامه‌ منطقه خلیج فارس برای زندگی پسانفت

با حضور رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ناوشکن دیلمان به ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش ملحق شد

جایزه کتاب سال خوزستان به یک دزفولی تعلق گرفت .

قیمت طلا و سکه 5 آذر 1402 / افزایش قیمت‌ها در آرامش بازار طلا

توضیحات حاجی‌زاده درباره آخرین دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست خبر داد ورود 1000 اتوبوس برقی به کشور تا دو ماه آینده

رئیس کل بانک مرکزی خبر داد افزایش سقف وام قرض‌الحسنه به 300 میلیون/ مجوز پرداخت به بانک‌های رسالت، ملی و سپه

ستاره فولاد فصل را از دست داد؟

تیم نوجوانان شگفتی‌ساز نبود

چشمک ستاره گمشده تراکتور به خمس

آخرین وضعیت مصدومیت رونالدو و اوتاویو قبل از دیدار با پرسپولیس