آخرین مطالب

تا جای ممکن نباید «شب‌کاری» برای زنان داشته باشیم/4 امتیاز ویژه برای زوجین دهه شصتی روستایی

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور: تا جای ممکن نباید «شب‌کاری» برای زنان داشته باشیم/4 امتیاز ویژه برای زوجین دهه شصتی روستایی سیاسی - ویژه بانوان

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور: تا جای ممکن نباید «شب‌کاری» برای زنان داشته باشیم/4 امتیاز ویژه برای زوجین دهه شصتی روستایی

  بزرگنمایی:

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، از اجرای چهار تسهیلات ویژه زوجین دهه شصتی روستایی خبر داد و گفت: ما چهار امتیاز و حمایت شامل تسهیلات اشتغال، تسهیلات ویژه ازدواج به جز تسهیلات عام ازدواج، کالابرگ جهیزیه و بیمه اجتماعی را برای زوجین دهه شصتی در روستاها داریم.

به گزارش ایسنا، انسیه خزعلی با حضور در برنامه فرامتن شبکه افق سیما، اظهار کرد: برای تحکیم خانواده، طرح مشاوره برای زوجین جوان تا چهار سال اول زندگی مشترک که سال اول آن رایگان است را در ستاد ملی زن و خانواده تصویب کردیم که مراحل نهایی را خود را طی می‌کند و قرار است در چند استان به عنوان پایلوت اجرا شود.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در بخش دیگر سخنان خود درباره اهمیت مشاوره چهار سال ابتدایی زندگی زوجین توضیح داد: اگر خانواده پایدار نباشد؛ برای مسائلی مثل جمعیت نمی‌تواند پاسخگو باشد. اگر خانواده به تعالی نرسد و نتواند آن الفت و صمیمیت و مودتی که هدف تشکیل خانواده است را به وجود آورد، طلاق‌های عاطفی اتفاق می‌افتد و باز هم نه در جنبه فرزندآوری، نه در جنبه فرزند پروری و نه در جنبه رشد فرزندانی که در این خانوده به بالندگی می‌رسند، موفق نخواهیم بود؛ از این رو نیاز داریم مشاوره را از آغاز ازدواج در کنار زوجین جوان داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ازدواج در روستاها کم شده و شاید تجرد در روستا بیش از شهر است، از اجرای چهار تسهیلات ویژه برای زوجین دهه شصتی روستایی خبر داد و گفت: ما چهار امتیاز و حمایت شامل تسهیلات اشتغال، تسهیلات ویژه ازدواج به جز تسهیلات عام ازدواج، کالابرگ جهیزیه و بیمه اجتماعی را برای زوجین دهه شصتی در روستاها داریم. هفته آینده نیز با دهیارها جلسه داریم تا توجیه شوند و این مساله را در روستاها پیگیری کنند.

خانواده‌های بالای شهر از جمعیت کمی برخوردارند

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به نتایج پژوهشی که جهاد دانشگاهی انجام داده است، توضیح داد: طبق پژوهشی که در جهاد دانشگاهی انجام شده است، در بخش جمعیت و ازدواج بخش کمی از مساله به اقتصاد باز می‌گردد و مشخصا در بحث جمعیت کمتر از 30 درصد مساله به مباحث اقتصادی باز می‌گردد. در مساله جمعیت شاهد خانواده‌هایی هستیم که گرچه شرایط اقتصادی خوبی ندارند اما پر جمعیت‌تر هستند و طبق آمار، خانواده‌های بالای شهر از جمعیت کمی برخوردارند و گاهی فرزند ندارند و گاهی یک تا 2 فرزند بیشتر ندارند.  
 
خزعلی با تاکید بر لزوم تصویب طرح‌ها و لوایح حقوقی متناسب با بودجه و امکانات دولت در حوزه خانواده، تاکید کرد: برای مثال در لایحه بودجه 1402 ما با توجه به پشتوانه بودجه‌ای، پیشنهاد اعطای خانه رایگان به خانواده‌های چهارقلوها را دادیم چراکه تعداد این خانواده‌ها کم و در سال بین 20 الی 25 خانواده است اما بعد از مدتی با نیت خیر، این موضوع را به خانواده‌های چهار فرزند گسترش دادند که عملا به دلیل نبود بودجه و امکانات، قابلیت اجرا را از این امر گرفتند.

وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه برای اولین بار در برنامه توسعه هفتم بخش ویژه به زن و خانواده‌ و جمعیت اختصاص داده شده است، افزود: نقدهایی به برنامه‌های گذشته وارد است که بیش از آن، نقد به اجرای این برنامه‌ها وارد است. تلاشمان این بوده است که در بخش جمعیت، زنان و خانواده  برنامه هفتم تا جای ممکن مطالب قابل اجرا را آوریم. احکامی را در حوزه احصای آمار حوزه زنان، شغل منعطف برای زنان، بحث فرزندآوری و.. داشته‌ایم و توصیه به مهد کودک و بحث پشتیبانی درمان ناباروری آمده است. احکام خوبی است و اصلاحاتی نیز در مجلس انجام شده که این احکام را به سمت بهبود سوق داده است.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به نقش سیاست گذاری این معاونت افزود: در ستاد ملی زن و خانواده و نیز در برنامه هفتم توسعه این امر را دیده‌ایم که انسجام آماری در حوزه زن و خانواده باید داشته باشیم. این امر باید در معاونت زنان متمرکز شود و بُرش زن و خانواده را از بخش آمار و در حوزه جمع آوری و تحلیل به عهده معاونت زنان گذاشته‌اند. ما در حال تهیه اطلس بانوان، اطلس زن و خانواده، اطلس زنان سرپرست خانوار هستیم که بخشی از آنها نیز تهیه شده و نگاه ما در این اطلس‌ها فقط اقتصادی نیست و بحث حمایت‌ها در حوزه‌های مختلف اعم از اقتصادی و غیر اقتصادی نیز مطرح است.

در جلساتی از شورای عالی انقلاب فرهنگی فقط آقایان هستند و این نقیصه است

خزعلی در بخش دیگر  سخنان خود با اشاره به اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی دو عضو خانم دارد و معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری نیز از منظر جایگاه حقوقی عضو این شوراست، خاطر نشان کرد: اکثریت اعضاء در شورای عالی انقلاب فرهنگی «آقایان» هستند و گاهی  در برخی جلسات کلا آقایان هستند. این امر نقیصه‌ای هست که رهبر انقلاب به آن اشاره کرده‌اند. در نشست دی ماه که خدمت ایشان بودیم، گفتند این عیب است که خانم‌ها را در تصمیم سازی و تصمیم گیری مسائل دخالت ندادیم و باید بیشتر دخالت دهیم. تاکید کردند باید این عیب رفع شود و ما باید چاره‌جویی کنیم.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه خانم‌ها چقدر در مدیریت کلان کشور دخالت دارند؟، اظهار کرد: حقیقتا محدود است.

وی در ادامه با ذکر مثال ادامه داد: طی دوسه سال اخیر مدیران ارشد خانم وزارت نیرو به صورت جهشی دو سه برابر شده است و شاهد مدیریتی تلفیقی در این وزارتخانه هستیم که از فکر و تخصص خانم‌ها استفاده شده است. معتقدم باید از تخصص‌ها بدون نگاه به جنسیت استفاده شود.

تا جایی که می‌شود باید شب کاری برای خانم‌ها نداشته باشیم

خزعلی در بخش دیگر سخنان خود درباره انعطاف شغلی برای زنان بیان کرد: گاهی اوقت مردها با فاصله دور از خانواده کار می کنند که این هم به آنها و هم به خانواده‌هایشان صدمه می‌زند و تا جایی که می‌توان باید این مکان‌ها نزدیک باشد. از سوی دیگر تاجایی که می‌شود باید شب کاری برای خانم‌ها نداشته باشیم تا در کنار فرزندانشان باشند، تا جایی که می‌شود و در کارهایی که امکان دارد؛ باید اجازه دهیم خانم‌ها دورکاری داشته باشند. این انعطاف شغلی باید به صورت جدی پیگیری شود تا خانم‌ها را امیدوار کند که می‌توانند به خانواده برسند و فکر نکنند بین فعالیت اجتماعی و خانواده باید یک  مورد را انتخاب کنند و از طرف دیگر خانواده‌ها استحکام بهتری پیدا کنند.

دولت مخالف تشکیل وزارت خانواده است

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در بخش دیگر سخنان خود درباره نظر دولت مبنی  بر تشکیل وزارت خانواده افزود: دولت مخالف این مساله است و من معتقدم مسائل مربوط به خانواده در وزارتخانه‌های مختلف است. قطعا یک وزارتخانه نمی‌تواند بر وزارتخانه‌های دیگر حاکم شود و برای آنها دستورالعل دهد. از طرفی آنقدر بودجه و امکانات ندارد که همه این موارد را پوشش دهد. ضمن اینکه ما مجبور هستیم تشکیلات جدید با ادارات کل جدید در 31 استان ایجاد کنیم و اینکه چقدر این تشکیلات جدید کارایی داشته باشد و آن بودجه‌ای که  قطعا محدود است بتواند این پشتیبانی را داشته باشد، محقق نمی‌شود.

پیشنهاد ایجاد سازمانی ذیل معاونت زنان برای رفع خلاء اجرایی این معاونت

وی از ارائه پیشنهادی به نهاد ریاست جمهوری به منظور ایجاد سازمانی ذیل معاونت اموز زنان و خانواده ریاست جمهوری برای از بین بردن خلائی که این معاونت در اجرای سیاست‌های حوزه زنان و خانواده دارد، خبر داد و گفت: معاونت زنان قدرت اجرایی ندارد و کار سیاستگذاری و هماهنگی را بر عهده دارد، ما معتقدیم باید سازمانی زیر مجموعه معاونت باشد که این سازمان در ارتباط با وزارتخانه‌های مختلف سیاست‌های خانواده را با وزارتخانه‌ها هماهنگ کند و  نیز این سازمان از بودجه برنامه‌های این حوزه حمایت کند. ما پیشنهاد این امر را به نهاد ریاست جمهوری داده‌ایم.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری دربخش دیگر سخنان خود توضیح داد: سند 2030 دنبال سیاست‌هایی بود که دولت قبل داشت و بیشتر نگاه به بیرون بود؛ به این معنا که بیرون برای ما چه نسخه‌ای می‌پیچد؟، بیرون از ما چه انتظاری دارد؟ اما ما برگشتیم به داخل و معتقدیم باید در داخل مشکلات خود را حل کنیم و راه حل ما در داخل وجود داد. معتقدیم خلی بهتر از آنچه برایمان پیچیده‌اند و  خیلی بدون نقص‌تر می‌توانیم از داخل خود را تامین کنیم، کما اینکه در بخش اقتصادی در حرکتهای وزارت نفت، نیرو و خارجه نشان دادیم ما می‌توانیم برای خارج نسخه‌های جدید و مطالبه‌گری داشته باشیم.

شغل مقدس مادری را به گرفتن ماشین تقلیل دادیم

خزعلی با تاکید بر اینکه بنای ما در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری این است که روی بحث فرهنگی حوزه زنان و خانواده به صورت ویژه کار کنیم، تصریح کرد: در حال حاضر اغلب حمایت‌ها را در اقتصاد می‌بینیم. گاهی شغل مقدس مثل مادری را که از شغل نیز بالاتر است و یک حرکت مقدس است که خداوند به صورت ویژه به خانم‌ها سپرده و این قابلیت را برای پرورش نسل در آنها قرار داده، به گرفتن ماشین و مسکن و تسهیلات تقلیل می‌دهیم. در این حد این موقعیت را پایین آوردن حیف است. ما از روز خانواده تصمیم گرفتیم کارگروه‌هایی را برای کار ویژه به روی مساله فرهنگ داشته باشیم و به جنبه‌های مختلف فرهنگی خانواده بها دهیم. در این راستا 9 کارگروه تشکیل شده است و مباحثی را با کمک خود مردم پیگیری می‌کنند.

انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

طرح مسکن متری به کجا ختم شد؟

خبر جدید از مرحله سوم فروش در سامانه یکپارچه خودرو

سایت وزارت علوم از دسترس خارج شد

امیرعبداللهیان: امکان بازگشت همه طرف‌ها به برجام دور از دسترس نیست

به زودی؛ الحاق اسکادران کوثر به نیروی هوایی ارتش

معرفی کتاب دزفول شهر دوستدار سالمند به قلم دکتر منصوره مهرگان ومسعود طالبی فر

زمان مسابقه امروز فرنگی کاران ایران در جهانی بلگراد/ محمدرضا گرایی وارد می شود

رایگان شدن متروی تهران از امروز برای دانشجویان و دانش‌آموزان

با این تکنیک های ساده انرژی اول صبح را بالا ببرید

وزیر علوم: قول می‌دهم امانتدار امینی برای دانشجویان باشیم

پیروزی النصر در ال‌کلاسیکوی عربستان با درخشش رونالدو و ستاره برزیلی

وطن، از بلگراد تا اسپیناس

فعالیت پدیده ال نینو در غرب آسیا

الواح هخامنشی استردادی از آمریکا کجا رفت؟

رادیو صبح ملت ویژه استان خوزستان منتشرشد

تازه‌ترین آمار بنگاه‌های مشمول معافیت بیمه‌ای

6 فرنگی‌کار ایران امروز جمعه در مسابقات قهرمانی 2023 جهان به میدان می‌روند.

مسابقات قهرمانی ژیمناستیک در دزفول برگزار شد

رادیو صبح ملت ویژه شهرستان دزفول منتشر شد

پویا نیک پور با «سکوت بی پایان» می آید

اسماعیلی: دولت فرهنگ و هنر را فقط در پایتخت نمی‌بیند

رئیسی در مراسم رژه نیروهای مسلح: نیروهای مسلح از تغییر ژئوپلیتیک منطقه جلوگیری‌ کردند/نباید هیچ گروه مسلحی در اطراف مرزها باشد

نمایش حماسه 8 مهر 59 به روی صحنه می رود

راه را عوضی رفته و اهداف را عوض کرده اید..

وزیر دفاع آذربایجان : عملیات قره باغ کوتاه و موفقیت آمیز بود

بادامچیان: اصلاح‌طلبان یک شهید هم در جنگ ندادند

یک آتش نشان در عملیات نجات ازچاه جان باخت

محصص: تیم ملی ایران نباید از نام حریف بترسد/ تفکرات قلعه‌نویی با کی‌روش فرق می‌کند

نظر ولیعهد سعودی درباره «موازنه قدرت در خاورمیانه»

ابتکار جدید شهرداری تهران؛ جوشکاری بین واگن زنان و مردان!

فلاحی: طرح مجلس برای تغییر در کنکور در سال 1403 اجرایی نمی‌شود

امکان استعلام ممنوع الخروجی با استفاده از کدملی

تکلیف بنزین در برنامه هفتم

پیش‌بینی بارش‌های قابل ملاحظه در 6 ماه دوم سال

واکنش سفارت ایران در عربستان به پیروزی «النصر» مقابل «پرسپولیس»

رئیسی در دیدار ایرانیان مقیم آمریکا مطرح کرد: ماموریت به وزارت خارجه برای رفع موانع فعالیت اقتصادی ایرانیان مقیم خارج در داخل کشور

معاون مالی و اقتصادی شهرداری اهواز عنوان کرد صدور رای تحویل کارگاه‌های متروی اهواز از کیسون/ پیش‌بینی تامین 200 اتوبوس و میدل‌باس

صدور سند مشاع برای واحدهای 25 متری! / معمای تفکیک سند مسکن اقتصادی قابل حل است؟

آرش میراحمدی - بازیگر برنامه‌های طنز تلویزیون درگذشت.

موافقت مجلس با تعویق تاثیر قطعی معدل در کنکور تا سال 1406

کشتیِ آزاد ایران دوم جهان شد

یک مسئول: 38 گونه از مهره‌داران آذربایجان‌غربی در معرض تهدید است

اردوغان: بر اکثر موانع در روابط خود با واشنگتن غلبه کرده‌ایم/ به کمک اتحادیه اروپا نیاز نداریم

پیام عربستان به رژیم صهیونیستی درباره مناقشه فلسطین

رایزنی باقری با دو دیپلمات ارشد عمانی و قطری در مورد توافق اخیر ایران و آمریکا

آلمان از بسته کمکی جدید 400 میلیون یورویی به اوکراین خبر داد

تسهیل تکلیف مودیان در اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان/ دستگاه کارت خوان به مثابه پایانه فروشگاهی

ابر ستاره در ایران؛ کریس تهران را بهم ریخت!

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان خبر داد اعزام 2 تیم ارزیاب به محل حادثه انفجار گاز در شادگان/شهروندان از حضور در محل حادثه خودداری کنند

قیمت خودرو امروز 27 شهریور 1402/ بازگشت موج افزایش قیمت به بازار