آخرین مطالب

ابتکار جدید دولت در پروژه مسکن ملی؛ تحویل خانه‌های نیمه‌تمام به 4 دهک پایین!/ بار هزینه‌ها به دوش مردم افتاد

ابتکار جدید دولت در پروژه مسکن ملی؛ تحویل خانه‌های نیمه‌تمام به 4 دهک پایین!/ بار هزینه‌ها به دوش مردم افتاد اقتصادی - اجتماعی

ابتکار جدید دولت در پروژه مسکن ملی؛ تحویل خانه‌های نیمه‌تمام به 4 دهک پایین!/ بار هزینه‌ها به دوش مردم افتاد

  بزرگنمایی:

ابتکار جدید دولت در پروژه مسکن ملی؛ تحویل خانه‌های نیمه‌تمام به 4 دهک پایین!/ بار هزینه‌ها به دوش مردم افتاد

دولت در ابتکاری جدید تصمیم گرفته است برای کاهش هزینه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن برای اقشار کم‌برخوردار جامعه، برخی از این واحدها را در مرحله «اتمام سفت‌‌‌کاری و بدون انجام نازک‌‌‌کاری کامل» تحویل بدهد؛ به این ترتیب هزینه ساخت تا متری 10 میلیون تومان کاهش پیدا می‌کند. اما آیا این ایده دولت صرفا برای تسریع در خانه‌دار کردن اقشار کم‌برخوردار است یا سبک کردن بار تعهد دولت در جهت ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن؟


 قیمت ساخت واحدهای مسکونی مسئله‌ای است که دولت در تمام طرح‌های مربوط به مسکن حمایتی نگاهی واقع‌بینانه به آن نداشته است. این مسئله در برخی موارد باعث شده است که متقاضیان، انتظار هزینه‌ای که در اواسط اجرای پروژه به آنها اعلام می‌شود نداشته باشند و در نهایت انصراف بدهند.

پروژه نهضت ملی مسکن نیز از این قاعده مستثنی نیست. قیمت اعلام شده از سوی دولت از همان ابتدا رقمی نبود که انبوه‌سازان آن را قبول کنند. از نظر سازندگان رقم پیشنهادی دولت غیرمنطقی بود و قابلیت اجرا شدن نداشت.

هزینه ساخت زیر حد استاندارد
دولت اکنون نیز ساخت هر متر مسکن ملی را هشت تا هشت میلیون و 500 هزار تومان در نظر گرفته است و با مشاعات و محوطه‌سازی آن را به 10 میلیون تومان می‌رساند که بر اساس گفته فعالان بازار مسکن در  تهران حداقل هزینه ساخت یک متر مسکن بدون در نظر گرفتن هزینه قیمت زمین به متری 15 میلیون تومان می‌رسد!

از سوی دیگر انجمن مهندسان مشاور معمار و شهرساز امسال متوسط هزینه ساخت هر متر مربع مسکن را 17 میلیون تومان اعلام کرده است. همچنین شهرداری تهران نیز هزینه ساخت واحدهای مسکونی در طرح‌‌‌های مشارکتی خود را بدون احتساب قیمت زمین متری 25 میلیون تومان اعلام کرده است.

اگرچه حالا مدتی است به نظر می‌رسد دولت بالاخره شکست خود را در زمینه ساخت واحدهای مسکن ملی قبول کرده است و گفت‌وگو با انبوه‌سازان و خبرهای جدیدی که از وزارت راه و شهرسازی به گوش می‌رسد گواهی بر این امر است.

ساخت خانه‌های مسکن ملی با متری 10 میلیون تومان
ایده جدید دولت برای خانه‌دار کردن چهار قشر کم‌برخوردار جامعه ساخت خانه‌هایی است که هر متر آن با 10 میلیون تومان ساخته می‌شود. این طرح هم‌اکنون در شهرهای جدید کلید خورده است.

در بخشی از پروژه نهضت ملی مسکن ساخت خانه‌‌‌های دولتی‌ساز به صورت «اتمام سفت‌‌‌کاری بدون انجام نازک‌‌‌کاری کامل» در حومه کلان‌شهرها انجام می‌شود.

علیرضا جعفری، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرکل شرکت عمران شهرهای جدید در گفت‌وگو با دنیای‌ اقتصاد در این باره اعلام کرد: دولت نیز به این افزایش‌‌‌های هزینه‌‌‌ ساخت از ناحیه تورم ساختمانی و رشد محسوس قیمت مصالح و تجهیزات و سایر آیتم‌‌‌های هزینه‌‌‌بر در خانه‌‌‌سازی دولتی واقف است. از سوی دیگر، با این محدودیت مواجه است که باید خانه‌‌‌ها با کمترین قیمت در اختیار متقاضیان قرار بگیرد.

جعفری با اشاره به اینکه بسیاری از متقاضیان واجد شرایط در دهک‌‌‌های یک تا چهار درآمدی قرار دارند و به لحاظ سطح استطاعت‌‌‌پذیری توانایی مالی کافی برای خانه‌‌‌دار شدن حتی در قالب طرح‌‌‌های حمایتی ندارند از طراحی مدل جدیدی برای کاهش قیمت تمام‌شده واحدهایی که در شهرهای جدید احداث خواهند شد خبر داد.

سنگ‌اندازی دولت بر سر راه متقاضیان مسکن ملی
دهک‌های یک تا چهار جامعه با بروز آشفتگی در وضعیت اقتصادی کشور طی سال‌های اخیر هر روز در شرایط سخت‌تری قرار گرفته و در نتیجه خرید خانه‌ای حداقلی اکنون برای آنها تبدیل به رویای دوری شده است. اکنون نیز دولت به جای ساخت واحدهای مسکونی با حداقل هزینه و با کیفیتی قابل قبول مدام در حال تدوین طرح‌هایی است تا هر چقدر اندک بتواند بار ساخت مسکن ملی را از دوش خود کم کند و آن را بر دوش خود مردم بیندازد. از سوی دیگر در برخی دیگر از ایده‌های مربوط به این بخش نیز تعدادی از متقاضیان مشمول طرح‌های تشویقی دولت قرار نمی‌گیرند!

در همین راستا مدتی پیش نیز بر اساس نامه بانک مرکزی به مدیران عامل بانک‌های عامل نهضت ملی مسکن مشخص شد افزایش سقف وام نهضت ملی مسکن به همه متقاضیان تعلق نمی‌گیرد.

بانک مرکزی بیان کرده است تنها پروژه‌های حمایتی، مشمول افزایش سقف تسهیلات این طرح می‌شوند؛ به این معنا که پروژه‌های خودمالک شهری و روستایی مشمول افزایش سقف و کاهش نرخ سود تسهیلات مذکور نیستند.

در روش خودمالکی، مالکان زمین‌ها برای ساخت‌ و ساز -چه به صورت انبوه و چه عادی- در زمین متعلق به خود، از وام نهضت ملی مسکن استفاده می‌کنند.

نبود واقع‌بینی در دولت درباره نهضت ملی مسکن
هزینه ساخت تنها موردی نیست که دولت واقع‌بینی لازم را در مورد آن انجام نداشته است؛ بلکه طرح این پروژه و ساخت سالی یک میلیون مسکن و تحویل چهار میلیون واحد تا انتهای دولت سیزدهم از همان ابتدا رویایی بیش نبود.

اکنون در حالی دو سال از عمر دولت سیزدهم گذشته است که تازه چند ماه است جنب و جوشی در نهادهای مربوطه برای ساخت و تحویل واحدها به گوش می‌رسد.

عارف نوروزی، سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام به تازگی اعلام کرده است که 1278 واحد نهضت ملی مسکن در پنج استان کشور افتتاح شده است.

او اضافه کرد: تا پایان سال جاری 10 هزار واحد و تا پایان سال آینده 35 هزار واحد تکمیل و تحویل می‌شود. مابقی واحدهایی که متعهد به ساخت آنها هستیم نیز تا پایان سال 1404 تکمیل می شود.

نوروزی با بیان اینکه هزینه ساخت هر واحد 800 میلیون تا 1.3 میلیارد تومان است، گفت: بانک‌های عامل در حال پرداخت وام 550 میلیون تومانی نهضت ملی مسکن هستند.

اگر از این موضوع عبور کنیم که طبق مشاهدات میدانی اکنون تعداد زیادی از متقاضیان به دلیل کمبود منابع و عدم تمایل بانک‌ها قادر به اخذ وام نیستند، به نظر می‌آید دولت تا انتهای دوره چهار ساله حتی نتواند به نیمی از تعهد خود عمل کند. هر چند گویا با ابتکارهای جدید نهادهای مربوطه نیز بخشی از واحدها نیمه‌کاره به متقاضیان کم‌برخوردار تحویل داده خواهد شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

فرماندارشهرستان شوش : مقابله با اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر، خواست همگانی بوده و جمع آوری و ساماندهی معتادان متجاهر، مطالبه بحق مردم است.

طرح مسکن متری به کجا ختم شد؟

خبر جدید از مرحله سوم فروش در سامانه یکپارچه خودرو

سایت وزارت علوم از دسترس خارج شد

امیرعبداللهیان: امکان بازگشت همه طرف‌ها به برجام دور از دسترس نیست

به زودی؛ الحاق اسکادران کوثر به نیروی هوایی ارتش

معرفی کتاب دزفول شهر دوستدار سالمند به قلم دکتر منصوره مهرگان ومسعود طالبی فر

زمان مسابقه امروز فرنگی کاران ایران در جهانی بلگراد/ محمدرضا گرایی وارد می شود

رایگان شدن متروی تهران از امروز برای دانشجویان و دانش‌آموزان

با این تکنیک های ساده انرژی اول صبح را بالا ببرید

وزیر علوم: قول می‌دهم امانتدار امینی برای دانشجویان باشیم

پیروزی النصر در ال‌کلاسیکوی عربستان با درخشش رونالدو و ستاره برزیلی

وطن، از بلگراد تا اسپیناس

فعالیت پدیده ال نینو در غرب آسیا

الواح هخامنشی استردادی از آمریکا کجا رفت؟

رادیو صبح ملت ویژه استان خوزستان منتشرشد

تازه‌ترین آمار بنگاه‌های مشمول معافیت بیمه‌ای

6 فرنگی‌کار ایران امروز جمعه در مسابقات قهرمانی 2023 جهان به میدان می‌روند.

مسابقات قهرمانی ژیمناستیک در دزفول برگزار شد

رادیو صبح ملت ویژه شهرستان دزفول منتشر شد

پویا نیک پور با «سکوت بی پایان» می آید

اسماعیلی: دولت فرهنگ و هنر را فقط در پایتخت نمی‌بیند

رئیسی در مراسم رژه نیروهای مسلح: نیروهای مسلح از تغییر ژئوپلیتیک منطقه جلوگیری‌ کردند/نباید هیچ گروه مسلحی در اطراف مرزها باشد

نمایش حماسه 8 مهر 59 به روی صحنه می رود

راه را عوضی رفته و اهداف را عوض کرده اید..

وزیر دفاع آذربایجان : عملیات قره باغ کوتاه و موفقیت آمیز بود

بادامچیان: اصلاح‌طلبان یک شهید هم در جنگ ندادند

یک آتش نشان در عملیات نجات ازچاه جان باخت

محصص: تیم ملی ایران نباید از نام حریف بترسد/ تفکرات قلعه‌نویی با کی‌روش فرق می‌کند

نظر ولیعهد سعودی درباره «موازنه قدرت در خاورمیانه»

ابتکار جدید شهرداری تهران؛ جوشکاری بین واگن زنان و مردان!

فلاحی: طرح مجلس برای تغییر در کنکور در سال 1403 اجرایی نمی‌شود

امکان استعلام ممنوع الخروجی با استفاده از کدملی

تکلیف بنزین در برنامه هفتم

پیش‌بینی بارش‌های قابل ملاحظه در 6 ماه دوم سال

واکنش سفارت ایران در عربستان به پیروزی «النصر» مقابل «پرسپولیس»

رئیسی در دیدار ایرانیان مقیم آمریکا مطرح کرد: ماموریت به وزارت خارجه برای رفع موانع فعالیت اقتصادی ایرانیان مقیم خارج در داخل کشور

معاون مالی و اقتصادی شهرداری اهواز عنوان کرد صدور رای تحویل کارگاه‌های متروی اهواز از کیسون/ پیش‌بینی تامین 200 اتوبوس و میدل‌باس

صدور سند مشاع برای واحدهای 25 متری! / معمای تفکیک سند مسکن اقتصادی قابل حل است؟

آرش میراحمدی - بازیگر برنامه‌های طنز تلویزیون درگذشت.

موافقت مجلس با تعویق تاثیر قطعی معدل در کنکور تا سال 1406

کشتیِ آزاد ایران دوم جهان شد

یک مسئول: 38 گونه از مهره‌داران آذربایجان‌غربی در معرض تهدید است

اردوغان: بر اکثر موانع در روابط خود با واشنگتن غلبه کرده‌ایم/ به کمک اتحادیه اروپا نیاز نداریم

پیام عربستان به رژیم صهیونیستی درباره مناقشه فلسطین

رایزنی باقری با دو دیپلمات ارشد عمانی و قطری در مورد توافق اخیر ایران و آمریکا

آلمان از بسته کمکی جدید 400 میلیون یورویی به اوکراین خبر داد

تسهیل تکلیف مودیان در اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان/ دستگاه کارت خوان به مثابه پایانه فروشگاهی

ابر ستاره در ایران؛ کریس تهران را بهم ریخت!

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان خبر داد اعزام 2 تیم ارزیاب به محل حادثه انفجار گاز در شادگان/شهروندان از حضور در محل حادثه خودداری کنند