آخرین مطالب

افزایش 4 برابری قیمت لاستیک صحت دارد؟/ مواد اولیه پتروشیمی گران ماند

افزایش 4 برابری قیمت لاستیک صحت دارد؟/ مواد اولیه پتروشیمی گران ماند اقتصادی - اجتماعی

افزایش 4 برابری قیمت لاستیک صحت دارد؟/ مواد اولیه پتروشیمی گران ماند

  بزرگنمایی:

افزایش 4 برابری قیمت لاستیک صحت دارد؟/ مواد اولیه پتروشیمی گران ماند

اخیرا گزارش‌هایی از افزایش چهار برابری قیمت لاستیک از اردیبهشت سال گذشته تا شهریور امسال منتشر شده است. اما تولیدکنندگان می‌گویند که به‌رغم افزایش قیمت مواد اولیه، به‌ویژه پس از تصمیم اخیر دولت مبنی بر افزایش نرخ پایه محصولات پتروشیمی، هنوز مجوزی برای افزایش قیمت دریافت نکرده‌اند و قیمت‌های بازار نیز در اختیار آن‌ها نیست. این شرایط نشان می‌دهد سود اصلی افزایش قیمت لاستیک به جیب دلالانی می‌رود که از این روزها از کمبود لاستیک در بازار به دلیل عدم تامین ارز هم سود می‌برند.

طی روزهای اخیر برخی رسانه‌ها از افزایش چهار برابری قیمت لاستیک در بازه زمانی اردیبهشت سال گذشته تا شهریور امسال خبر داده‌اند. به‌رغم اینکه لاستیک مشمول قیمت‌گذاری دستوری می‌شود، بررسی‌ها نشان می‌دهد در شهریور امسال قیمت برخی از انواع پر مصرف از این محصول تا بیش از 200 درصد نسبت به ابتدای سال جاری رشد قیمت داشته‌اند.

البته این افزایش قیمت برای برخی از برندها بیشتر هم بوده، اما با توجه به کمبود لاستیک در بازار، در حال حاضر برخی از لاستیک‌های گران‌‌قیمت در فروشگاه‌های اینترنتی عرضه نمی‌شوند و امکان مقایسه قیمت‌ها وجود نداشت. در هفته‌های گذشته گزارش‌هایی از کمبود لاستیک در بازار منتشر شد که به نظر می‌رسد منجر به افزایش بیشتر قیمت‌ها شده است.

البته تولیدکنندگان می‌گویند که در سال جاری هنوز مجوزی برای افزایش قیمت دریافت نکرده‌اند و این در حالی است که قیمت مواد اولیه آن‌ها از جمله استایرن، فولاد، دوده، محصولات آروماتیک و غیره افزایش داشته است. بنابراین به نظر می‌رسد سود اصلی افزایش قیمت لاستیک به جب دلالان می‌رود.

به طور کلی افزایش قیمت بخشی از مواد اولیه و عدم تخصیص ارز از مهم‌ترین دلایلی است که بازار لاستیک را ملتهب کرده است. تا جایی که تامین نشدن ارز و مواد اولیه کارخانه‌ها باعث افت 20 درصدی تولید لاستیک در پنج ماهه اول امسال و به تبع آن کمبود تایر شده است.

از طرف دیگر نرخ فروش مرکز مبادله ارز و طلا، مبنای نرخ ارز تسعیر خوراک و قیمت پایه بورس کالا قرار گرفت و قیمت پایه محصولات پتروشیمی و پالایشی از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی تغییر کرد که این افزایش قیمت بر صنایع مختلف از جمله لاستیک اثر داشته است.

به عبارت دقیق‌تر بر این اساس نرخ پایه محصولات پتروشیمی که پیش از این 28 هزار و 500 تومان بود به 37 هزار و 500 تومان و معادل نرخ فروش حواله در مرکز مبادله ایران تغییر پیدا کرد. به نظر می‌رسد این خبر انتظارات تورمی ایجاد کرده است. هرچند وزیر امور اقتصادی و دارایی وعده داده که تغییری در قیمت کالاهای اساسی به وجود نخواهد آمد.

افزایش 35 درصدی قیمت مواد اولیه پتروشیمی
مصطفی تنها، رئیس انجمن تولیدکنندگان لاستیک، با بیان اینکه قیمت ارز مبنای محصولات پتروشیمی اخیرا از 28 هزار و 500 به حدود 37 هزار تومان رسیده، گفت: این تصمیم باعث افزایش 35 درصدی مواد اولیه وابسته به محصولات پتروشیمی شده است.

وی با بیان اینکه  قیمت استایرن در طول سال هم افزایشی بوده، تصریح کرد: البته استایرن تنها ماده اولیه مورد ستفاده در صنعت لاستیک نیست. در اصل برای تولید لاستیک حدود 90 ماده ترکیب می‌شوند. قیمت فولاد، دوده، محصولات آروماتیک و غیره از جمله این مواد هستند که قیمت هیچ کدام کاهش نیافته است.


تنها با بیان اینکه اعلام رسمی مقامات کشور، تورم 45 درصد است، گفت: البته این آماری است که اعلام می‌شود.

کاهش حاشیه سود کارخانه‌ها در 10 سال گذشته
سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر در ادامه افزای چهار برابری قیمت تایر در سال جاری را رد کرد و گفت: در یک دهه گذشته صنعت تایر افزایش تولید داشته، اما مجموع فروش کارخانه‌ها به قیمت ثابت روند کاهشی داشته است. از طرف دیگر بهره‌وری  چهار شرکت بورسی که اطلاعات مالی آن‌ها شفاف است، 4.5 درصد در یک دهه گذشته به طور میانگین افزایش داشته است. اما حاشیه سود این کارخانه‌ها به طور میانگین سالانه 1.7 درصد، بر اساس شاخص قیمت سال 1395 کاهش یافته است.

تنها با بیان اینکه این آمارها نشان می‌دهد افزایش قیمت ریالی صورت گرفته، اما به اندازه‌ای نیست که پول بی‌ارزش شده یا به اندازه‌ای که بتواند تورم را پوشش دهد، تصریح کرد: در سال جاری سازمان حمایت مجوزی برای افزایش قیمت صادر نکرده، اما در مورد بازار ما نمی‌توانیم اظهار نظر کنیم. در اصل قیمت تولیدکنندگان را دولت تعیین می‌کند و قیمت‌ها در بازار در اختیار تولیدکنندگان نیست.

کاهش 20 درصدی تولید در پی عدم تامین ارز
وی درباره مشکلات تامین ارز در صنعت تایر نیز گفت: در سه ماهه اول امسال تولید تایر افزایش یافت، چراکه مواد اولیه ذخیره در کارخانه‌ها وجود داشت.اما در تیر و مرداد به دلیل مشکلات تامین ارز و مواد اولیه، تولید کاهش یافت. بنابراین در مجموع در پنج ماهه اول امسال تولید تایر 20 درصد کاهش یافت که در بازار هم اثر داشته است.

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر در ادامه با اشاره به اهمیت تایر به عنوان یک کالای استراتژیک، اظهار کرد: تردد آمبولانس، توزیع غذا، دارو و غیره همه وابسته به لاستیک هستند. از طرف دیگر حدود 10 کارخانه در صنعت تایر در کشور فعال است و 15 تا 16 هزار نفر به طور مستقیم در این صنعت اشتغال دارند. اگر ‌صنایع وابسته مثل قالب، سیم طوقه و غیره را در نظر بگیریم، می‌توان گفت بیش از 100 هزار نفر از این صنعت ارتزاق می‌کنند.

تنها با بیان اینکه این صنعت به طور میانگین یک دلار به ازای هر کیلو لاستیک ارزبری دارد، تصریح کرد: این در حالی است که واردات هر کیلو تایر چهار تا پنج دلار ارزبری دارد. اما این ارز از تولیدکنندگان دریغ می‌شود، اما به واردات به راحتی ارز تخصیص داده می‌شود، چراکه وقتی بازار آشوب می‌شود مسئولان به دنبال علاج سریع، یعنی واردات می‌روند.

به گفته وی در سال جاری 100 میلیون دلار صرف واردات تایر و 60 میلیون دلار ارز برای تولید تخصیص داده شده است. این در حالی است که تولیدکنندگان در شرایط تحریم طرح‌های توسعه‌ای اجرا کردند، اما حالا به دلیل کمبود مواد اولیه امکان استفاده از آن را ندارند و کاهش ظرفیت داشته‌اند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

طرح مسکن متری به کجا ختم شد؟

خبر جدید از مرحله سوم فروش در سامانه یکپارچه خودرو

سایت وزارت علوم از دسترس خارج شد

امیرعبداللهیان: امکان بازگشت همه طرف‌ها به برجام دور از دسترس نیست

به زودی؛ الحاق اسکادران کوثر به نیروی هوایی ارتش

معرفی کتاب دزفول شهر دوستدار سالمند به قلم دکتر منصوره مهرگان ومسعود طالبی فر

زمان مسابقه امروز فرنگی کاران ایران در جهانی بلگراد/ محمدرضا گرایی وارد می شود

رایگان شدن متروی تهران از امروز برای دانشجویان و دانش‌آموزان

با این تکنیک های ساده انرژی اول صبح را بالا ببرید

وزیر علوم: قول می‌دهم امانتدار امینی برای دانشجویان باشیم

پیروزی النصر در ال‌کلاسیکوی عربستان با درخشش رونالدو و ستاره برزیلی

وطن، از بلگراد تا اسپیناس

فعالیت پدیده ال نینو در غرب آسیا

الواح هخامنشی استردادی از آمریکا کجا رفت؟

رادیو صبح ملت ویژه استان خوزستان منتشرشد

تازه‌ترین آمار بنگاه‌های مشمول معافیت بیمه‌ای

6 فرنگی‌کار ایران امروز جمعه در مسابقات قهرمانی 2023 جهان به میدان می‌روند.

مسابقات قهرمانی ژیمناستیک در دزفول برگزار شد

رادیو صبح ملت ویژه شهرستان دزفول منتشر شد

پویا نیک پور با «سکوت بی پایان» می آید

اسماعیلی: دولت فرهنگ و هنر را فقط در پایتخت نمی‌بیند

رئیسی در مراسم رژه نیروهای مسلح: نیروهای مسلح از تغییر ژئوپلیتیک منطقه جلوگیری‌ کردند/نباید هیچ گروه مسلحی در اطراف مرزها باشد

نمایش حماسه 8 مهر 59 به روی صحنه می رود

راه را عوضی رفته و اهداف را عوض کرده اید..

وزیر دفاع آذربایجان : عملیات قره باغ کوتاه و موفقیت آمیز بود

بادامچیان: اصلاح‌طلبان یک شهید هم در جنگ ندادند

یک آتش نشان در عملیات نجات ازچاه جان باخت

محصص: تیم ملی ایران نباید از نام حریف بترسد/ تفکرات قلعه‌نویی با کی‌روش فرق می‌کند

نظر ولیعهد سعودی درباره «موازنه قدرت در خاورمیانه»

ابتکار جدید شهرداری تهران؛ جوشکاری بین واگن زنان و مردان!

فلاحی: طرح مجلس برای تغییر در کنکور در سال 1403 اجرایی نمی‌شود

امکان استعلام ممنوع الخروجی با استفاده از کدملی

تکلیف بنزین در برنامه هفتم

پیش‌بینی بارش‌های قابل ملاحظه در 6 ماه دوم سال

واکنش سفارت ایران در عربستان به پیروزی «النصر» مقابل «پرسپولیس»

رئیسی در دیدار ایرانیان مقیم آمریکا مطرح کرد: ماموریت به وزارت خارجه برای رفع موانع فعالیت اقتصادی ایرانیان مقیم خارج در داخل کشور

معاون مالی و اقتصادی شهرداری اهواز عنوان کرد صدور رای تحویل کارگاه‌های متروی اهواز از کیسون/ پیش‌بینی تامین 200 اتوبوس و میدل‌باس

صدور سند مشاع برای واحدهای 25 متری! / معمای تفکیک سند مسکن اقتصادی قابل حل است؟

آرش میراحمدی - بازیگر برنامه‌های طنز تلویزیون درگذشت.

موافقت مجلس با تعویق تاثیر قطعی معدل در کنکور تا سال 1406

کشتیِ آزاد ایران دوم جهان شد

یک مسئول: 38 گونه از مهره‌داران آذربایجان‌غربی در معرض تهدید است

اردوغان: بر اکثر موانع در روابط خود با واشنگتن غلبه کرده‌ایم/ به کمک اتحادیه اروپا نیاز نداریم

پیام عربستان به رژیم صهیونیستی درباره مناقشه فلسطین

رایزنی باقری با دو دیپلمات ارشد عمانی و قطری در مورد توافق اخیر ایران و آمریکا

آلمان از بسته کمکی جدید 400 میلیون یورویی به اوکراین خبر داد

تسهیل تکلیف مودیان در اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان/ دستگاه کارت خوان به مثابه پایانه فروشگاهی

ابر ستاره در ایران؛ کریس تهران را بهم ریخت!

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان خبر داد اعزام 2 تیم ارزیاب به محل حادثه انفجار گاز در شادگان/شهروندان از حضور در محل حادثه خودداری کنند

قیمت خودرو امروز 27 شهریور 1402/ بازگشت موج افزایش قیمت به بازار