آخرین مطالب

خوزستان انبار و سردخانه‌ برای نگهداری خرما ندارد

خوزستان انبار و سردخانه‌ برای نگهداری خرما ندارد اقتصادی - خوزستان - محیط زیست

خوزستان انبار و سردخانه‌ برای نگهداری خرما ندارد

  بزرگنمایی:

به گفته ی جاسم حزباوی معاون انجمن نخلداران اهواز، از میان انواع خرماهایی که در استان تولید می‌شود خرمای اِستعمران به دلیل قابلیت صادراتی که دارد قیمت آن باید تعیین شود به همین منظور سالانه در ماه‌های خرداد و تیر با حضور شهرهای خرماخیز جلساتی تشکیل می‌شود.وی افزود: مابقی انواع خرماهایی که در استان تولید می‌شود از آنجایی که مصرف داخلی دارند قیمت آن‌ها به شکل توافقی تعیین  و به فروش می‌رسد.معاون انجمن نخلداران اهواز با بیان اینکه هر سال برای تعیین قیمت خرما مشکل داریم و این مشکل تا برداشت خرما ادامه پیدا می‌کند، گفت: در گذشته صرفاً اتحادیه خشکبار در این خصوص تصمیم‌ می‌گرفت اما اخیراً انجمن نخل استان در بحث قیمت خرما ورود کرده است.
قیمت خرمای اِستعمران
حزباوی بیان کرد: سال گذشته قیمت  هر کیلو خرما درجه یک استعمران 13 هزارتومان و درجه دو با 15 درصد تخفیف تعیین شد و امسال پس از نشستی که در شادگان و سپس در جهاد کشاورزی خوزستان انجام شد قیمت هر کیلو خرمای استعمران 20 هزارتومان و درجه دو با 15 درصد تخفیف 17 هزارتومان و درجه سوم با قیمت توافقی تعیین شد.
حزباوی بیان کرد: قیمت تعیین شده به عنوان قیمت توافقی بین کشاورز و کارگاه‌های بسته‌ بندی شده تثبیت و بر همین اساس کارگاه‌های بسته‌بندی تعدادی صندوق جهت جمع‌آوری خرما در اختیار کشاورزان قرار دادند.
وی با بیان اینکه چنانچه قیمت توافقی حاصل نشد دولت مکلف است خرید تضمینی کند، عنوان کرد: در سال 1400 با کارگاه‌های بسته‌بندی خرما بنا به دلایلی نتوانستند از کشاورزان خرما خرید کنند به همین دلیل دولت ورود کرد و خرما را با قیمت 9 هزارو 200 هزارتومان از کشاورزان خریداری کرد تا متضرر نشوند. وی با اشاره به مشکلات کارگاه‌های بسته‌بندی و لزوم پرداخت تسهیلات دولتی به آن‌ها جهت توسعه و بازسازی کارگاه‌ها افزود: کشورهای عراق و عربستان رقیب ما در بحث تولید و بسته بندی خرما هستند، ما زمانی می‌توانیم در بازار خرما چانه زنی کنیم که کارگاه‌های بسته‌بندی مجهزتری داشته بشیم.
حزباوی گفت: با توجه به صادرات خرما از نوع  اِستعمران، تعیین قیمت 20 هزارتومان حداقل قیمت است در حالی که اگر کارگاه بسته بندی مجهزی داشتیم می‌توانستیم خرما را با قیمت بالاتر به کارگاه‌ها  بفروشیم، چرا که کارگاه‌ها به ریال از کشاورز خریداری می‌کنند و به دلار صادر می‌کنند.

خوزستان انبار و سردخانه‌ هایی برای نگهداری خرما ندارد

وی با انتقاد از اینکه استان خرما خیزی مانند خوزستان انبار و یا سردخانه‌هایی جهت نگهداری خرما ندارد، بیان کرد: نبود انبارهای متمرکز در شهرهای خرماخیز سبب شده است که کشاورزان خرمای خود را تا پیدا کردن مشتری در انبارهای کوچک گندم نگهداری کنند.
وی عنوان کرد: باتوجه به کوچک بودن انبارهای گندم و سریع پر شد آن‌ها، بارها پیش آمده کشاورز  برای جلوگیری از تلف شدن محصول خود، خرما را از آبادان بار زده و در انبارهای  شهرستان‌های ویس و ملاثانی نگهداری می‌کند.
حزباوی افزود:  تا زمانی که به شهر ملاثانی برسد شیفت کاری انبارداران به پایان رسیده و ماشین حامل محصول معطل شده و روز بعد که کارمند تعاونی خرما را تحویل می‌گیرد کیفیت خرما را به جای اینکه درجه یک ثبت کند، درجه دو و به نفع تعاونی ثبت می‌کند و اگر کشاورز از تحویل خرمای خود منصرف شود به دلیل هزینه‌های حمل و نقل متضرر می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه خرمای اِستعمران به دلیل خاصیتی که دارد اگر یکسال بدون انبار بماند خراب نمی‌شود، بیان کرد: برای انبار کردن انواع دیگر خرماها باید انبار خصوصی داشته باشیم به ویژه برای خرمای برحی و مجول که رونق خوبی گرفته است.
حزباوی با بیان اینکه در حال حاضر در هیچ شهرستانی سردخانه و انبار خاص خرما نداریم و احداث آن‌ها در شهرهای خرماخیر از ضروریات و بدیهیات است، گفت: یکی از نخل‌داران عمده خوزستان که حدود 2 هزار نفر نخل برحی دارد محصول خود را تا زمانی که مشتری پیدا شود در سردخانه استان بوشهر نگهداری می‌کند و زمانی که مشتری برای محصول خود پیدا کرد بار دیگر مجبور می‌شود خرما را از سردخانه بوشهر بار بزند و به خوزستان یا محل فروش محصول ارسال کند که این پروسه علاوه بر هزینه‌های نگهداری، هزینه‌های حمل و نقل را نیز بر نخلدار تحمیل می‌کند.
حزباوی با طرح این سوال مبنی بر اینکه چرا خوزستان که مهد نخل و خرما است محلی برای نگهداری خرما ندارد، بیان کرد:  با توجه به جوان بودن نخیلات خوزستان سالانه بر حجم تولید خرما افزوده می‌شود.
وی عنوان کرد: خرمای خوزستان هنوز به طور کامل برداشت نشده است چرا که کمی باید خنکی به آن بخورد تا راحت‌تر برداشت شود و دانه‌های خرما له نشود.
حزباوی گفت: سال گذشته شرق کشور (سیستان و بلوچستان) به دلیل باران‌های موسمی و طوفانی  که داشتند، خرمای آن‌ها از بین رفت و مقدار کمی که هم روی نخیلات ماند مزه ترشی گرفت برای همین خرمای خوزستان به آنجا نیز ارسال شد بنابرین از سال گذشته خرمایی نداریم که در کارگاه‌های بسته بندی مانده باشد.
سطح زیر کشت نخیلات خوزستان 42 هزار هکتار است که از این مساحت 37 هزار هکتار مثمر و مابقی جوان هستند و سطح زیر کشت نخیلات در شهرستان اهواز و کارون به ترتیب حدود 550 و 3000 هکتار است.
طبق برآوردهای صورت گرفته امسال بالغ بر 277 هزار تن شامل خرما و رطب از نخیلات خوزستان برداشت می‌شود که این آمار نشان می‌دهد 10 درصدافزایش تولید داشتیم.
شهرهای خرماخیز خوزستان شامل خرمشهر ، آبادان ، شادگان ، ماهشهر ، اهواز و کارون است و خرمای استعمران به کشورهای هند، روسیه، پاکستان،افغانستان، کانادا، اروپایی شرقی و... صادر می‌شود./ انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

فرماندارشهرستان شوش : مقابله با اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر، خواست همگانی بوده و جمع آوری و ساماندهی معتادان متجاهر، مطالبه بحق مردم است.

طرح مسکن متری به کجا ختم شد؟

خبر جدید از مرحله سوم فروش در سامانه یکپارچه خودرو

سایت وزارت علوم از دسترس خارج شد

امیرعبداللهیان: امکان بازگشت همه طرف‌ها به برجام دور از دسترس نیست

به زودی؛ الحاق اسکادران کوثر به نیروی هوایی ارتش

معرفی کتاب دزفول شهر دوستدار سالمند به قلم دکتر منصوره مهرگان ومسعود طالبی فر

زمان مسابقه امروز فرنگی کاران ایران در جهانی بلگراد/ محمدرضا گرایی وارد می شود

رایگان شدن متروی تهران از امروز برای دانشجویان و دانش‌آموزان

با این تکنیک های ساده انرژی اول صبح را بالا ببرید

وزیر علوم: قول می‌دهم امانتدار امینی برای دانشجویان باشیم

پیروزی النصر در ال‌کلاسیکوی عربستان با درخشش رونالدو و ستاره برزیلی

وطن، از بلگراد تا اسپیناس

فعالیت پدیده ال نینو در غرب آسیا

الواح هخامنشی استردادی از آمریکا کجا رفت؟

رادیو صبح ملت ویژه استان خوزستان منتشرشد

تازه‌ترین آمار بنگاه‌های مشمول معافیت بیمه‌ای

6 فرنگی‌کار ایران امروز جمعه در مسابقات قهرمانی 2023 جهان به میدان می‌روند.

مسابقات قهرمانی ژیمناستیک در دزفول برگزار شد

رادیو صبح ملت ویژه شهرستان دزفول منتشر شد

پویا نیک پور با «سکوت بی پایان» می آید

اسماعیلی: دولت فرهنگ و هنر را فقط در پایتخت نمی‌بیند

رئیسی در مراسم رژه نیروهای مسلح: نیروهای مسلح از تغییر ژئوپلیتیک منطقه جلوگیری‌ کردند/نباید هیچ گروه مسلحی در اطراف مرزها باشد

نمایش حماسه 8 مهر 59 به روی صحنه می رود

راه را عوضی رفته و اهداف را عوض کرده اید..

وزیر دفاع آذربایجان : عملیات قره باغ کوتاه و موفقیت آمیز بود

بادامچیان: اصلاح‌طلبان یک شهید هم در جنگ ندادند

یک آتش نشان در عملیات نجات ازچاه جان باخت

محصص: تیم ملی ایران نباید از نام حریف بترسد/ تفکرات قلعه‌نویی با کی‌روش فرق می‌کند

نظر ولیعهد سعودی درباره «موازنه قدرت در خاورمیانه»

ابتکار جدید شهرداری تهران؛ جوشکاری بین واگن زنان و مردان!

فلاحی: طرح مجلس برای تغییر در کنکور در سال 1403 اجرایی نمی‌شود

امکان استعلام ممنوع الخروجی با استفاده از کدملی

تکلیف بنزین در برنامه هفتم

پیش‌بینی بارش‌های قابل ملاحظه در 6 ماه دوم سال

واکنش سفارت ایران در عربستان به پیروزی «النصر» مقابل «پرسپولیس»

رئیسی در دیدار ایرانیان مقیم آمریکا مطرح کرد: ماموریت به وزارت خارجه برای رفع موانع فعالیت اقتصادی ایرانیان مقیم خارج در داخل کشور

معاون مالی و اقتصادی شهرداری اهواز عنوان کرد صدور رای تحویل کارگاه‌های متروی اهواز از کیسون/ پیش‌بینی تامین 200 اتوبوس و میدل‌باس

صدور سند مشاع برای واحدهای 25 متری! / معمای تفکیک سند مسکن اقتصادی قابل حل است؟

آرش میراحمدی - بازیگر برنامه‌های طنز تلویزیون درگذشت.

موافقت مجلس با تعویق تاثیر قطعی معدل در کنکور تا سال 1406

کشتیِ آزاد ایران دوم جهان شد

یک مسئول: 38 گونه از مهره‌داران آذربایجان‌غربی در معرض تهدید است

اردوغان: بر اکثر موانع در روابط خود با واشنگتن غلبه کرده‌ایم/ به کمک اتحادیه اروپا نیاز نداریم

پیام عربستان به رژیم صهیونیستی درباره مناقشه فلسطین

رایزنی باقری با دو دیپلمات ارشد عمانی و قطری در مورد توافق اخیر ایران و آمریکا

آلمان از بسته کمکی جدید 400 میلیون یورویی به اوکراین خبر داد

تسهیل تکلیف مودیان در اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان/ دستگاه کارت خوان به مثابه پایانه فروشگاهی

ابر ستاره در ایران؛ کریس تهران را بهم ریخت!

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان خبر داد اعزام 2 تیم ارزیاب به محل حادثه انفجار گاز در شادگان/شهروندان از حضور در محل حادثه خودداری کنند