آخرین مطالب

فاز صعودی بورس به چه ابهاماتی گره خورده

یک_قدم_ تا هفته_توفانی_ اقتصادی - اجتماعی

یک_قدم_ تا هفته_توفانی_

  بزرگنمایی:

فاز صعودی بورس به چه ابهاماتی گره خورده 

یک قدم تا هفته توفانی

 شانزدهمین روز آبان‌ماه روز سبزپوش دیگری برای بازار سرمایه بود، به طوری که شاخص‌های اصلی بازار تابلوی هفته سوم‌ آبان‌ماه را در چهار روز نخست با سبزپوشی پاییزی رنگ‌آمیزی کردند. روز گذشته نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با افزایش ارتفاع 1.07درصدی روبه‌رو بود و در پایان ساعت معاملاتی روز سه‌شنبه در سطح 2میلیون و 52هزار واحدی قرار گرفت. صعود 21هزار واحدی شاخص کل بورس تهران در حالی محقق شد که نماگر هم‌وزن نیز با رشد 1.66درصدی، همراه شد و در پایان روز معاملاتی در سطح 696هزار و 188 واحدی قرار گرفت.

یک قدم تا هفته توفانی

 در این بین شاخص کل فرابورس نیز که شاخص مناسبی برای بررسی وضعیت سهام مختلف فرابورسی است، حدود 265واحد سبزپوش شد و در نهایت در سطح 24هزار و 986واحدی کار خود را به اتمام رساند. از طرفی ارزش معاملات خرد بازار سرمایه روز سه‌شنبه که شامل سهام و حق تقدم بازار می‌شود، مقدار 5هزار و 140میلیارد تومانی را ثبت کرد. به علاوه 127میلیارد تومان پول حقیقی نیز به گردونه معاملات بازار وارد شد. در این میان سه نماد «فملی»، «فولاد» و «خودرو» بیشترین تاثیر را بر شاخص کل بورس تهران و نمادهای «خاور»، «انتخاب » و «هرمز» بیشترین تاثیر را در شاخص کل فرابورس داشتند.

همچنین«ذوب»، «خگستر» و «شستا» سه نماد پرتراکنش روز سه‌شنبه بازار بودند. بازار سرمایه زیر سایه تحولات بین‌المللی هفته خوبی را در حال سپری کردن است و سبزپوشی چهار روز متوالی، هفته جاری را به یکی از جذاب‌ترین هفته‌ها مبدل کرده است. با وجود اینکه نرخ ارز در روزهای اخیر در محدوده‌های ثابتی در نوسان بوده و افت‌و‌خیز چندانی را از خود بروز نداده اما به نظر می‌رسد بازار به دلیل افزایش چشم‌اندازها از کاهش تنش‌های بین‌المللی و احتمال افزایش انتظارات تورمی در ماه‌های آینده، نگاه‌های نافذتری به فتح قله‌های مرتفع دارد.

فرازوفرودهای بازار از دید کارشناسان
آراد پورکار، کارشناس بازار سرمایه، وضعیت این روزهای بازار را بدین‌سان تشریح کرد: بازار سهام با شرایط خاص و ویژه‌ای گام در میدان نبرد معاملاتی هفته جاری نهاد. پس از ریزش نسبتا تلخ نماگرهای بازار در هفته‌های گذشته و افت نماگر اصلی بازار به محدوده‌های یک‌میلیون و 930هزار واحدی تا یک‌میلیون و 950هزار واحدی، انتظارات بر این مدار بود که سرخ‌پوشی تابلوی معاملاتی از لحاظ زمانی طولانی خواهد بود.

بررسی نقدینگی سرازیرشده اشخاص حقیقی و حقوقی به کارگزاری‌ها از این موضوع پرده برمی‌دارد که پس از سقوط شاخص کل به محدوده‌های یک‌میلیون و 930هزار تا یک‌میلیون و 950هزار واحدی، شاهد ورود حدود 11هزار میلیارد تومان پول حقیقی و حقوقی به بازار بودیم. این رقم سطح اهمیت حمایت مذکور را بالاتر برد. از طرف دیگر با تزریق اخبار مثبت دیگر، چون انتشار گزارش‌های به‌نسبت مطلوب 6ماهه شرکت‌ها و انتشار نامه نرخ گاز خوراک شرکت‌های پتروشیمی‌ها، شاهد افزایش جذابیت بازار سهام در بین سرمایه‌گذاران و سهامداران بودیم.

نکته حائز اهمیت این است که بازار برای تغییر روند خود باید محدوده 2میلیون و 200هزار واحدی را از نگاه تکنیکال از میان بردارد. با توجه به کندل ثبت‌شده از روز سه‌شنبه، به نظر می‌رسد مقاومت داینامیک پیش روی شاخص کل در هم شکسته است. از طرفی باید بیان کرد که بازار برای تثبیت روند فعلی باید قله‌های استاتیک مهم را نیز از میان بردارد. این کارشناس بازار سرمایه پیرامون نامه منتشرشده در خصوص نرخ گاز خوراک شرکت‌های پتروشیمی ادامه داد: نامه منتشرشده نسبت به قیمت شهریور‌ماه است. از طرفی با نگاه به تاریخچه ماجرای رفت‌و‌برگشتی نرخ خوراک، با محاسبات صورت‌گرفته می‌توان گفت نرخ خوراک شرکت‌های پتروشیمی حدود 17 سنت است. با توجه به پیش رو بودن ماه‌های سرد فصل زمستان به نظر می‌رسد نرخ خوراک به بالاتر از 20سنت افزایش یابد که ارزش ریالی به حدود 7هزار تومان برسد.

این کارشناس بازار سهام در پایان افزود: انتشار آمار نقدینگی از سوی بانک مرکزی در چند روز گذشته از نقدینگی حدود 7هزار میلیارد تومانی پرده برداشت. با این وجود می‌توان گفت نقدینگی تا انتهای سال می‌تواند رو به رشد باشد و روند فزاینده آن تداوم داشته باشد. باید منتظر ماند و دید بازار به سطح مقاومتی 2میلیون و 200هزار واحدی چه واکنشی نشان خواهد داد. از این رو می‌توان بیان کرد که طبق پیش‌بینی‌ها به نظر می‌رسد روند رشد بازار تا حدودی تداوم داشته باشد و صعود نماگر‌های بازار با وجود اصلاحات نصفه‌ونیمه خواهد بود و در روزهای آینده بازار روند متعادل رو به منفی داشته و سپس این تعادل به مثبت‌های سرسبزی بینجامد.

جواد فلاحیان، کارشناس بازار سرمایه، پیرامون وضعیت بازار گفت: حدود 6 ماه از ریزش بازار سرمایه از سقف 2میلیون و 535هزار واحدی می‌گذرد. پس از ریزش بازار از سقف تاریخی، بازار سهام برای چندین ماه وارد فاز رکودی شد و نمایش خسته‌کننده‌ای به نمایش گذاشته شد. سیاست‌های انقباضی چند ماه اخیر که بر اقتصاد کشور حاکم شده،‌ تاثیر زیادی بر کاهش سرمایه‌گذاری در بازارهای پرریسک داشته است. با توجه به شرایط رکودی که در بازار سرمایه در چند هفته اخیر شدت گرفته بود، از ابتدای هفته شاهد آن بودیم که تقاضای مساعدی در اتمسفر بازار پیچید. نکته حائز اهمیت این است که افزایش تقاضای چند روز اخیر به افزایش ارزش معاملات منتهی نشده و صرفا به نظر می‌رسد سرانه خرید سهام افزایش محسوسی را تجربه کرده است.

از طرفی گروه خودرویی که یکی از مهم‌ترین گروه‌های بازار به حساب می‌آید در چند روز گذشته وضعیت خوبی را سپری کرده است. با این وجود سبزپوشی این گروه از بازار را می‌توان به انتها رسیدن خط رکودی و رونق گرفتن بازار خودرو قلمداد کرد. این کارشناس بازار سرمایه حول نامه نرخ گاز خوراک پتروشیمی‌ها اظهار کرد: در چند ماه گذشته بازار با بی‌اعتنایی کم‌غلظتی به استقبال اخبار گوناگون رفته است. با وجود اینکه گزارش‌های 3ماهه و 6ماهه به‌نسبت خوشایندی از صنایع و شرکت‌های گوناگون منتشر شد، اما این اخبار فرش قرمزی برای صعود بازار نبودند.

در چند هفته اخیر نیز با انتشار اخبار ضدونقیض تشدید تنش‌ها و تحولات بین‌المللی، با وجود اینکه در روزهای ابتدایی شوک منفی به بازار وارد شد اما رفته‌رفته بازار تمایل چندانی به پیگیری دقیق آخرین تحولات این تنش‌ها نداشت. بازار در شرایط کنونی بیشتر از هر زمان دیگری به ورود نقدینگی فعال و جذاب چشم دوخته و تا زمانی که نقدینگی هوشمند به بازار سرازیر نشود، بازار به انتشار اخبار مثبت واکنش خوشایندی نشان نخواهد داد. این کارشناس بازار سرمایه در پایان افزود: پیش‌بینی می‌شود بازار روند متعادل رو به مثبتی را برای روزهای آینده در پیش بگیرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

خوزستان به تنهایی توان تامین 63 روز گندم کل کشور را دارد

سود سهام عدالت تا شب یلدا واریز می‌شود/ چه کسانی سود یک میلیون و 200 هزار تومانی می‌گیرند؟

شیوع بیماری جدید در چین، نگرانی در سایر کشورها

داور زن ایرانی در المپیک پاریس

راه های همبستگی با غزه

دوباره باید ماسک بزنیم؟

ابر چالش خوزستان مدیریت است

شرایط پذیرش بدون آزمون دوره کارشناسی ارشد دانشگاه شریف اعلام شد

درخواست جنبش عدم تعهد برای تحقیق درباره استفاده رژیم صهیونیستی از سلاح‌های شیمیایی

رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر اعلام کرد بودجه 700 میلیارد تومانی برای تبدیل موتورسیکلت‌های بنزینی پایتخت به برقی

رئیس سازمان بورس اعلام کرد سهام عدالت فعلا فروشی نیست/ واریز اولین مرحله سود سهام عدالت در آذرماه

در دیدار سفیر عربستان و رییس سازمان حج مطرح شد مساعدت عربستان برای ازسرگیری عمره ایرانی‌ها

ماجراهای حنجره طلا آماده نمایش می شود

وزیر کار: منابع افزایش حقوق بازنشستگان پیش بینی نشده است

برندگان و بازندگان واردات خودرو

شرایط برقراری پوشش بیمه‌ای «فریز تخمک» و «رحم اجاره‌ای»

واکنش خمس به پیشنهاد باشگاه اسپانیایی

CR7 تنها نیست؛ از نمونه‌های خارجی تا الگوی ایرانی

اوضاع بر وفق مراد یحیی و شاگردانش

سفیر ایران در دوحه: تعامل نزدیکی با قطر داریم/ 14 زندانی ایرانی آزاد شده‌اند

عذرخواهی بیرانوند از کریستیانو رونالدو

تشریح اجرای طرح های آبرسانی در جنوب سیستان و بلوچستان

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور پاسخ داد آیا مدت زمان سربازی به 12 ماه کاهش می‌یابد؟

موافقت حماس با تمدید دو روزه آتش‌بس غزه

چرا آژانس هزینه بازنگشتن آمریکا به برجام را از ایران طلب می‌کند؟

طهرانچی خبرداد دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد وام شهریه بدون بهره می‌گیرند

مادران باردار سبد غذایی رایگان می‌گیرند/ از یارانه 4 میلیونی تا سبد بهداشتی و پوشاک

مهاجم سابق استقلال هم رباط داد؟

مهاجم سابق استقلال هم رباط داد؟

قضاوت بازی‌ مرگ و زندگی پرسپولیس به چینی‌ها رسید

نتیجه مسابقات جهانی جوانان همه را به آینده وزنه‌برداری امیدوار کرد

اعتراض روزنامه اماراتی به تصمیمات مجیدی

آخرین وضعیت اجرای طرح گواهینامه آسان موتورسیکلت در کشور/ اعلام روش دریافت یک روزه گواهینامه

سردار را خیلی دوست دارم، او دیوانه‌کننده است

رئیس سازمان امور مالیاتی خبر داد درآمدهای مالیاتی 2 برابر درآمدهای نفتی شد/ شناسایی 18 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی

اظهارنظر مالیاتی‌ها برای افزایش سقف معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد1403

5 نکته مهم برای داوطلبان آزمون پذیرش دانشجو معلم در دانشگاه‌ فرهنگیان

وعده‌ای که به زودی عملیاتی می‌شود؛ خودروهای برقی آذرماه می‌آیند

برنامه‌ منطقه خلیج فارس برای زندگی پسانفت

با حضور رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ناوشکن دیلمان به ناوگان شمال نیروی دریایی ارتش ملحق شد

جایزه کتاب سال خوزستان به یک دزفولی تعلق گرفت .

قیمت طلا و سکه 5 آذر 1402 / افزایش قیمت‌ها در آرامش بازار طلا

توضیحات حاجی‌زاده درباره آخرین دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست خبر داد ورود 1000 اتوبوس برقی به کشور تا دو ماه آینده

رئیس کل بانک مرکزی خبر داد افزایش سقف وام قرض‌الحسنه به 300 میلیون/ مجوز پرداخت به بانک‌های رسالت، ملی و سپه

ستاره فولاد فصل را از دست داد؟

تیم نوجوانان شگفتی‌ساز نبود

چشمک ستاره گمشده تراکتور به خمس

آخرین وضعیت مصدومیت رونالدو و اوتاویو قبل از دیدار با پرسپولیس

سوءاستفاده مهاجمان از یک ابزار گوگل از طریق باج‌افزار