آخرین مطالب

حقوق بازنشستگان برای دومین بار به کمیسیون تلفیق رجعت کرد

مخالفت با تنظیم حقوق بازنشستگان اقتصادی - اجتماعی

مخالفت با تنظیم حقوق بازنشستگان

  بزرگنمایی:

مخالفت با تنظیم حقوق بازنشستگان

درحالی‌که متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در برنامه‌هفتم توسعه مطرح است، اما حاجی‌بابایی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت دولت در کمیسیون تلفیق مخالف آوردن این بند در برنامه هفتم بود و معتقد به آوردن قانون دائمی برای این مهم است. آیا دولت بار مالی ناشی از متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را می‌پذیرد؟
در جریان بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه، متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان برای دومین بار در صحن مجلس مطرح شد، اما بار دیگر به دلیل برخی از ابهامات به کمیسیون تلفیق برنامه هفتم ارسال شد. برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در سال اول به حدود 80 هزار میلیارد تومان منابع نیاز است، منابعی که در برنامه، محل تامین آن مشخص نمی‌شود و دولت باید محل تامین آن را در بودجه سنواتی اعلام کند. از سوی دیگر دولت در کمیسیون تلفیق مخالفت خود با این بند را اعلام و عنوان کرده که باید برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان قانون دائمی آورده شود. مطابق با اصل 75 قانون اساسی طرح‌های ارائه شده توسط نمایندگان یا اصلاحات مربوط به لوایح دولت که هزینه‌های عمومی را افزایش می‌دهد، در صورتی قابل رسیدگی در مجلس است که روش جبران آن، معلوم شده باشد. در غیر این صورت موضوع، قابلیت رسیدگی در مجلس را نخواهد داشت. بنابراین بر اساس این اصل چنانچه دولت بار مالی این مصوبه را نپذیرد، شورای نگهبان می‌تواند این مصوبه را رد کند.

همه‌چیز به کلمه «متوسط» بازمی‌گردد
حمیدرضا حاجی‌بابایی، رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد»، با بیان اینکه متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان قطعی است، گفت: آنچه ما مصوب کردیم صددرصد عملیاتی است. اینکه ما 90 درصد حقوق و مزایای شاغلین همتراز را به بازنشستگان بدهیم قطعی است. همچنین اینکه این اختلاف حقوق و مزایا میان بازنشستگان و شاغلین در سه سال حذف شود نیز قطعی است و قرار بر این است که 40 درصد از اختلاف حقوق و مزایای میان شاغلین و بازنشستگان در سال اول و 30 درصد در سال دوم و 30 درصد در سال سوم پرداخت شود. 

او با اشاره به جلسه بررسی بند الحاقی مربوط به متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در صحن مجلس ادامه داد: در آن جلسه موضوعی که چالشی شد این بود که در کمیسیون تلفیق بنده بر کلمه متوسط در متن «ضریب بازنشستگان در طول برنامه نسبت به حقوق شاغلان هرسال به میزانی افزایش می‌یابد که در پایان سال سوم برنامه متوسط حقوق بازنشستگان به 90 درصد متوسط حقوق و مزایای مشمول کسورات شاغلان برسد» بسیار حساس بودم و برای حذف کلمه متوسط رای‌گیری و این کلمه را حذف کردیم. اما اینکه در گزارش کمیسیون تلفیق کلمه متوسط آمده برای ما خیلی عجیب بود و رئیس مجلس این موضوع را به کمیسیون برگرداندند که بار دیگر این بند را اصلاح کنیم. رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در خصوص نظر دولت در مورد متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تاکید کرد: نظر دولت این بود که باید متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را در یک قانون دائمی ببینیم نه در برنامه.

بنابراین با آوردن این موضوع در برنامه هفتم مخالف بود و رایش در کمیسیون تلفیق در خصوص این بند منفی بود. اما برای نمایندگان مجلس بحث بازنشستگی خط قرمز است. باید حریم‌ها را لحاظ کرد اما در بحث بازنشستگان باید به نحوی این موضوع را در حریم قرار داد و برای ما قابل قبول نیست که در این کشور به این میزان بازنشستگان با مشکلات معیشتی روبه‌رو باشند. حاجی‌بابایی در پاسخ به این پرسش که با توجه به مخالفت دولت با متناسب‌سازی حقوق و بار مالی این مصوبه آیا این امر محقق می‌شود، اظهار کرد: از همه قدرت مجلس و قدرت ارتباط‌گیری با دولت استفاده می‌کنیم چون این کار باید بشود.

بنابراین ان‌شاءالله عملیاتی می‌شود. او در خصوص اینکه آیا دولت با توجه به اصل 75 و داشتن بار مالی مصوبه متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را اجرایی نکند، تاکید کرد: باید در این خصوص با شورای نگهبان و دولت صحبت کنیم. مخالفت دولت با متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در سه سال، شدید نبود. البته این را بگویم که دولت با متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان مخالف نبود، بلکه می‌گفت برای این موضوع قانون دائمی بیاوریم و این موضوع در حال حاضر در برنامه مطرح است. دولت مخالف این قضیه نیست، اما در خصوص نوع اجرای آن حرف داشت.
250 همت برای متناسب‌سازی حقوق
همچنین محسن زنگنه، سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه با اشاره به مصوبه کمیسیون متبوعش در خصوص متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان گفت: اگر ما بخواهیم در سال 1403 متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را انجام دهیم حدود 200 تا 250 هزار میلیارد تومان منابع نیاز داریم. به همین جهت با دولت تفاهم کردیم که متناسب‌سازی را در طول سال‌های برنامه انجام دهیم یعنی پنج سال یا سه سال.

او ادامه داد: در حال حاضر قرار بر این است که 40 درصد اختلاف حقوق بازنشسته تا 90درصد حقوق شاغلین در سال اول و در سال دوم و سوم هر سال 30 درصد پرداخت شود تا در این روند حقوق بازنشستگان به 90 درصد حقوق شاغلین برسد. سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه در خصوص اینکه در سال اول به چقدر منابع برای افزایش 40 درصدی حقوق بازنشستگان نیاز است، اظهار کرد: در سال اول به 70 تا 80 هزار میلیارد تومان منابع برای پرداخت 40 درصد از اختلاف حقوق بازنشسته تا 90 درصد حقوق شاغلین نیاز است.

متناسب‌سازی، شدنی است
شهباز حسن‌پور، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز گفت: بحث همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اقدام خوبی بود که از سوی دولت و مجلس انجام شد. مدت‌ها بود که کسانی‌که عمرشان را در جهت خدمت به مردم صرف کردند، مطالبه بحق متناسب‌سازی حقوق‌شان را داشتند. امیدوارم که دولت زمینه را فراهم کند تا با سرعت بتوان قانون را اجرایی کرد. او در پاسخ به این پرسش که آیا دولت توان پرداخت میزان افزایش حقوق در نظر گرفته بازنشستگان را دارد، تصریح کرد: دولت توان پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان را دارد. در این راستا دولت باید تحرک بیشتر در اقتصاد را در دستور کار خودش قرار دهد. اگر دولت تولید را افزایش دهد، در این شرایط مردم اگر درآمد داشته باشند، مالیات‌هایشان را می‌پردازند و در این شرایط دولت می‌تواند بخشی از افزایش حقوق بازنشستگان را تامین کند. برای تامین بخش دیگر هم باید موانع را از سر راه صادرات ‌برداریم و مشوق‌های صادراتی بگذاریم. اگر صادرات سرعت بگیرد قطعا ما امکان خدمت بیشتر را به ملت داریم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

یک کتاب خوب/ توانمندی های نهان

مبلغ عیدی امسال کارگران مشخص شد

تیم ملی بانوان از بالا رفتن سطح کیفی لیگ سود خواهد برد

آغاز ارسال پیامک با سرشماره وزارت بهداشت برای غربالگری دیابت و فشار خون

نایب‌رئیس کمیسیون صنایع مجلس: آرامش و ثبات بر بازار خودرو حاکم می‌شود

ناظر گمرکات خوزستان خبر داد: تردد بیش‌از 5 میلیون مسافر از مرزهای خوزستان/ ترانزیت خارجی 137 درصد رشد کرد

ناظر گمرکات خوزستان خبر داد: تردد بیش‌از 5 میلیون مسافر از مرزهای خوزستان/ ترانزیت خارجی 137 درصد رشد کرد

هشدار به مشترکان؛ مراقب شماره‌های خارجی باشید

ترور هدفمند خبرنگاران، سناریو تل‌آویو برای سانسور جنایت در غزه

جنگ غزه، تغییردهنده سیاست‌های منطقه‌ای آمریکا

پیرهادی: آلودگی هوا در تهران جان 6398 نفر را گرفت

کلاس آموزشی اطفاء حریق با کپسول های آتش نشانی توسط آتش نشانی شهرستان شوش برای کارکنان اداره بهزیستی و مراکز تابعه بهزیستی شهرستان شوش برگزار شد

آخرین وضعیت «پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان»/ اهمیت «پیگیری مداوم بیمار» در این طرح

سامانه یکپارچه خودرو دیگر بسته نمی‌شود/ جزئیات شیوه جدید فروش خودروها

بار انحلال موسسه اعتباری ملل بر دوش مردم/ یک موسسه دیگر منحل می‌شود؟

اسپیس ایکس ماهواره جاسوسی به فضا ‌برد

رشد انفجاری حملات بدافزارهای جدید

تونل راه‌ آهن اهواز و یک یادآوری تاریخی

مدیر کل شیلات سیستان و بلوچستان خبر داد صدور اولین گواهی صید لنج‌های آبهای دور از درگاه ملی مجوزها در چابهار

انگلیس به بهانه «نجات اسرا» پروازهای شناسایی بر فراز غزه انجام می‌دهد

قالیباف: مجلس، خانه ملت است/عملکرد مجلس یازدهم قابل دفاع است

بازار سیاه کارت سوخت؛ هر کارت 600 هزار تومان!

توقیف کامیون با راننده 11 ساله؛ این خودرو تره بار از کرمان به تهران می‌برد

امروز، آخرین مهلت ثبت نام کنکور/ تصمیمی برای تمدید نگرفتیم

افتتاح واحدهای مسکن مهر پردیس بدون آب، برق یا گاز!

چند باور غلط درباره بیماری ام اس

واکنش تهران به انتشار گزارش سالانه تروریسم وزارت خارجه آمریکا

تکذیب وجود 20 میلیارد تومان در حساب هیات فوتبال خوزستان

وفایی به سالیوان رسید

وفایی به سالیوان رسید

از این وضعیت خسته شده‌ام

چهار سهمیه پارالمپیک به تکواندوی ایران رسید

آتش بس غزه تمدید نشد

کشف اولین قرص برافزایشی فراکهکشانی

یک کارشناس مسکن مطرح شد مالیات صرف توسعه کشور شود، نه مخارج روزانه

به مناسبت سالگرد ثبت جهانی «نوروز» در یونسکو باورهای اشتباه درباره «هفت‌سین»، «چهارشنبه‌سوری» و «سیزده به‌در»

مرگ 5 میلیون نفر در سال ناشی از سوخت‌های فسیلی

راه‌اندازی رسانه نمایشی اختصاصی برای ناشنوایان در کشور

احتمال احیای سهمیه ویژه دانش‌آموزان عشایری در کنکور 1403

بورس در فاز چرخش؟

خوزستان به تنهایی توان تامین 63 روز گندم کل کشور را دارد

سود سهام عدالت تا شب یلدا واریز می‌شود/ چه کسانی سود یک میلیون و 200 هزار تومانی می‌گیرند؟

شیوع بیماری جدید در چین، نگرانی در سایر کشورها

داور زن ایرانی در المپیک پاریس

راه های همبستگی با غزه

دوباره باید ماسک بزنیم؟

ابر چالش خوزستان مدیریت است

شرایط پذیرش بدون آزمون دوره کارشناسی ارشد دانشگاه شریف اعلام شد

درخواست جنبش عدم تعهد برای تحقیق درباره استفاده رژیم صهیونیستی از سلاح‌های شیمیایی

رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر اعلام کرد بودجه 700 میلیارد تومانی برای تبدیل موتورسیکلت‌های بنزینی پایتخت به برقی