آخرین مطالب

گفتگویی شنیدنی با بازیگر و کارگردان آیتم طنز شکر و شکری

اختصاصی صبح ملت / گفتگویی شنیدنی با بازیگر و کارگردان آیتم طنز شکر و شکری /آقای علی خاجونی فرهنگی - اجتماعی - خوزستان

اختصاصی صبح ملت / گفتگویی شنیدنی  با بازیگر و کارگردان آیتم طنز شکر و شکری /آقای علی خاجونی

  بزرگنمایی:

صبح ملت  در گفتگویی شنیدنی  با بازیگر و کارگردان آیتم طنز شکر و شکری 

آقای خاجونی هنرمند فعال و پیشکسوت  دزفولی و بازیگر و کارگردان آیتم طنز رادیویی شکر و شکری  در گفتگو با صبح ملت از چگونگی خلق این برنامه ی طنز ، صداپیشه گان و اهداف آینده ی فعالیت های هنری خود می گوید .

 

جناب آقای خاجونی ضمن تشکر از پذیرش دعوت صبح ملت برای این گفتگو در ابتدا تقاضا دارم

 

س/ شمه ای در معرفی خودو فعالیت های هنری  تان  برای خوانندگان توضیح فرمایید .

بنده، علی خاجونی متولد شهرستان دزفول، کارهای هنری خودمو از مدرسه شروع کردم ابتدا باخوانندگی درگروههای سرود وارد دنیای هنر شدم، که البته هنوز هم ازدور دستی برآتش گرم موسیقی دارم، تا بعد از انقلاب هم در گروه سرود اداره ارشاد دزفول به خواندن ادامه دادم. ولی با دیدن گروههای نمایشی که در ارشاد فعالیت های خوبی داشتن، جذب این رشته شدم واز سال 63 شروع بکار کردم که همچنان نیز ادامه میدهم،در این زمینه هیچگونه تحصیلات دانشگاهی نداشتم وبا استعداد فردی وبصورت تجربی وتلاشهای خودم توانسته ام به این مرحله برسم.

س / آقای خاجونی  ازفعالیت های نمایشی نام بردید کارهای نمایشی حیطه های بسیاری را در بر می گیرد می شه نوع این فعالیتها  را ذکر نمایید. 

حیطه ی کاری بنده در هنر نمایشی  بیشتردرزمینه ی بازیگری ،  بوده ولی کار نویسندگی و کارگردانی هم داشته ام . درخصوص کارهایی که تا کنون انجام داده ام باید عرض کنم بنده در ژانرهای مختلف، کمدی، کودک ونوجوان، آئینی دینی، وجشنواره ایی فعالیت داشته ودارم، که دربیشتر کارها بازیگر بوده ام .

س/ آقای خاجونی حتما حوانندگان ما علاقمند هستند که  در مورد فعالیت های نمایشی که تا کنون انجام داده اید اطلاعاتی داشته باشند .

کارهای بنده در حوزه ی کار کودک  ونوجوان شامل:: دالی موشه ، خروس پرحنایی، دُرّدیده( منظور از در، مرواریدیا اشک چشم است، است.)، ضامن آهو، یوسف کنعان، درخت تنها، مونسا،  نمایشهای آئینی

و در حوزه ی مذهبی  شامل: ریشه درغدیر، هدیه های کوچک زینب( نویسنده بودم)، پرسه در طف، و در حوزه ی نمایشهای کمدی شامل: سیاه بازی مسافرخانه، جنگ شادی، دایه چه سرم اومه، ولته شوسه، برگ انگیر، صفرتاس، قرزلنگ.ن

ودر حوزه ی نمایشهای جدی وجشنواره ایی شامل: بهار دیده، خارودل، افسانه، طلوعی درغروب( نویسنده بوده ام ) وسریال شب دهم که در ایام دهه فجر از شبکه استانی خوزستان در 15 قسمت پخش شد.

س / چه چیز شما را به  انتخاب این رشته ، و این مسیر هنری در زندگیتان کشاند ؟

اول دوست داشتن قلبی خودم بوده، ودوم اینکه خوشحال دیدن و نیز شادکردن عزیزان وهمشهریان وهموطنانم، و سوم چون نقشهای مختلفی رو ‌که بازی می کنم مدت ها با اون شخصیت  و یا  اون  تیپ زندگی می کنم  این مساله باعث شده  تجار ب بسیار مفیدی در زندگی نصیبم گردد.

س/ با توجه به این که بیش از سه ده است که به فعالیتهای هنری اشتغال دارید می شه سوال کنم دغدغه ی تان دراین رابطه چیست .

دغدغه من تربیت وآموزش افراد بااستعداد وجوانی است که بتوانند مسیری رو که سال ها بنده ودوستان دیگری همچون من آن را هموار کرده اند حفظ کنند ودر این مسیر به درستی گام بردارند ،

س / سطح فعالیت های هنری را درشهر دزفول  چگونه می بینید ؟

باید عرض کنم امور فرهنگی گستره بسیار وسیعی دارد   و بنده اشراف کامل وجامعی نسبت به همه آنها ندارم، اما در زمینه نمایشی متاسفانه  باید بگویم  خیلی رضایتبخش نیست،

س / برای ارتقا سطح فعالیت های فرهنگی و هنری در شهر دزفول چه پیشنهاداتی دارید و در این زمینه از مسئولین و متولیان فرهنگی شهر چه انتظاری دارید ؟

فعالیتها وراهکارهای فرهنگی و هنری که بنده مد نظر دارم  متاسفانه امکان اجرایی شدن در شهر دزفول را ندارد واما  برای ارتقاء سطح فرهنگی شهر باید متولیان ومسؤلین این حوزه خودشان فرهنگی هنری باشند و دستی بر آتش هنر داشته باشند .

ونیز این که مسئولین وصاحب نظران وصاحب منصبان عرصه هنر، بستر فعالیت وآموزش وارائه هنرهای نمایشی را به گونه ایی برای عزیزان علاقمند و با استعداد این شهر مهیا کنند که بتوانند با خون دل خوردن کمتری در این راه قدم بردارند تا فرزندان این شهر عزیز، درکشور جایگاه خودشون را بدست بیاورند .

 س / آقای خاجونی می رسیم به کار ویژه و اختصاصی  حضرتعالی یعنی  « ماجرا های شکر و شکری » واین که نقش تان در این کار چیست ؟

در شکر وشکری همه امور از نویسندگی کارگردانی وصدا پیشگی به عهده من وهمکارم آقای مولا یکتا مهر می باشد.

س ) چه شد که ماجراهای شکر وشکری بوجود آمد....؟

مدتها مد نظرمان بود تا برای آن دسته از عزیزان دزفولی که بنا به دلایل مختلفی همچون ساکن نبودن در دزفول، ویا کهولت سن ویا بیماری و..... امکان آمدن به سالن های  نمایش را ندارند، تدبیر وچاره ایی بیندیشیم. پس از بررسی وتبادل نظر با دوست وهمکارخوبم، آقای مولا یکتا مهر به این نتیجه رسیدیم که خودمان وارد سبد زندگی مردم بشویم و باعث شد که این دوشخصیت « شکر وشکری  » را خلق کنیم واین طور شد که ما هم با شکروشکری ازطریق رادیو دزفول وارد سبد خانوارها شدیم، که الحمدا... این برنامه توانسته رضایت مخاطبین درتمام سنین رو به خودش جلب کنه. و  تفاوت شکر وشکری با همه کارهایی که تاکنون هم خودم وهم سایرعزیزان انجام داده اند دراین است که همیشه مخاطب باید برای دیدن وشنیدن نمایش های طنز به سالن بیایند ولی ما کاری کردیم  که این نمایش خود وارد خانه های مردم شود ودرسبد همه خانواده ها جا بگیرد.

آقای خاجونی: هدف تان از این آیتم طنز وخلق دو شخصیت ( شکروشکری) چه بود ؟

ما با ارائه ی این برنامه چند هدف را دنبال می کنیم

اول ) ارائه راهکار مناسب برای حل  مشکلات جامعه

دوم  ) پاسداری از گویش و  ضرب المثل ها دزفولی  و آموزش آن به نسل جوان

سوم ) حفظ هویت شهری خودمان و ایجاد حس نوستالژی فرح بخش بین مردم

چهارم ) ایجاد نشاط و شادی و آفریدن لحظات مفرح برای مردم

  هدف اصلی ارائه راهکارهای اخلاقی ، فرهنگی و اجتماعی به شکل غیر مستقیم از زبان  این دو شخصیت در مورد  مشکلات  جامعه است .

عقیده داریم  تربیت در کنار پند واندرز زبانی دیگر طلب می کند که مستقیم و تحکم آمیز نباشد و قادر باشد تا  اثر خودش را بر جا بگذارد لذا برای  این که ما نیز بتوانیم رسالت هنری خودمان که همانا کم کردن آلام مردم و دمیدن روح نشاط و  کسب فضایل اخلاقی در جامعه است را  به جا آوریم  در قالب طنز به خلق ماجراهای شکر و شکری پرداختیم.  تا تلنگری باشد به آن دسته از افرادی که در بعضی ازخانواده ها وجامعه ناهنجاری هایی بوجود می آورند،

ما شکروشکری را برای شادکردن دل آن مادر زمین گیر افتاده در پستوی خانه  به منزل او بردیم،  و برای کودکان نسل امروز که از داشتن مادر بزرگ وپدر بزرگ باحوصله وصبورکه قصه گویشان باشند، محروم هستند  قصه گفتیم  و برایشان شیرین کاری کردیم تا واژگان سقیل دزفولی که تا به حال نشنیده بودند برایشان سؤال شود تا از والدین خود جویا شوند، وجالب اینکه بعضن پدرو مادرهای نسل جدید نیز خودشان معنا و مفهوم آن واژگان را نمی دانستند.

س/ آقای خاجونی برای انتخاب سوژهای این برنامه بر چه اساسی عمل می کنید ؟

انتخاب سوژها بر اساس اتفاقات ومسائل روزمره اجتماع تهیه واجرا می شوند ، ازحقوق زنان، عدالت اجتماعی، حق وحقوق فرزندان درخانواده، آداب معاشرت درخانواده وجامعه، و دیگر مسایل اجتماعی . که  تمام سوژه های این برنامه از ابتدا تا کنون توسط خودم و همکارو دوست عزیزم مولا یکتامهر تهیه واجرا شده به جز یکی دو سوژه که بعضی از همشهریان عزیر آن ها را برای مان تعریف کرده ویا در حد یک پاراگراف برای مان موضوع کلی را گفته اند وما به آن موضوع بار نمایشی وطنز داده ایم..

س / استقبال مردم از این برنامه چگونه بوده و چه بازخورد اجتماعی تا کنون داشته است ؟

می توانم به جرأت این را بگویم که تمام مخاطبین این دوشخصیت را دربین اعضاء خانواده خودشان پذیرفته وبا آنها زندگی می کنند.

این برنامه توانسته مخاطبان بسیاری را جذب کند و در تمام سنین و مشاغل گوناگون طرفداران پروپاقرصی داشته باشد . بازخورد این برنامه تا بدین جا بوده که شکروشکری باعث شد که زن وشوهری که سالهاست درکانادا زندگی می کنند، وگویش دزفولی که هیچ، فارسی هم کمترصحبت می کنند ولی بخاطرتأثیرپذیری بیش ازحداین اثر همدیگر رادرخانه بنام شکروشکری صدا بزنند.

در تماس طیف های مختلف مردم و اساتید فرهنگ وهنر وسایر عزیزان با بنده عنوان می کنند  آیتم طنز شکر و شکری توانسته  با بکار گیری واژه ها و حتی نوع و لحن گویش غلیظ دزفولی،  جانی نو و پرطراوت به تن بی جان فرهنگ برباد رفته ی این دیار مظلوم ببخشد و نقطه ی عطف و انگیزه ی وافری  برای شروع بسیاری از کارهای فرهنگی در دزفول باشد.

س ) مقبولیت این برنامه را در چه می دانید ؟

برخی از اساتید که با ما صحبت می کنند شخصیت پردازی و خلق پرسوناژهایی از جنس مردم و با زبان و گویش مردم  را آن هم در قالب طنز کاری بسیار هوشمندانه دانسته و   همین عامل را دقیقا  همان چیزی می دانند که باعث مقبولیت این برنامه شده است.

س /دراجرای آیتم شکر و شکری  چه کسانی با شما همکاری می کنند؟

غیر صدای شکری که خودم صداپیشه آن هستم، آقای مولا یکتامهر نیز صداپیشه شکراست وصداهای دیگر همچون میرزا، وحسن را هم  آقای مولایکتامهر  به عهده دارند، ایشان تحصیل کرده ی رشته ی بازیگری و کارگردانی از دانشگاه هستند وصدای پیرزن که نامش اخترخانم است، وهمینطور نوه شکر و شکری، ویکی دو تا ازصداهای مردان در قسمتهای قبلی توسط بنده اجرا شده بود، البته از بازیگران خانم وآقا که درگروه نمایش خودمان فعالیت دارند نیز استفاده کرده ائیم.

س )آیا این آیتم مفرح و پر طرفدار ادامه خواهد داشت ؟ 

   با توجه به استقبال بی نظیر عزیزان همشهری دزفولی درتمام نقاط کشور و حتی خارج از کشور ، که ازطریق فضای مجازی به این برنامه دسترسی پیدا می کنند، قطعن ادامه می دهیم و از عزیزان صاحب نظر واهل ذوق برای بهبود هرچه بیشتر این برنامه کمک خواهیم گرفت واز همفکری وهمیاریشان بهره خواهیم برد.

س ) آیا  انتقادات  براین برنامه  از سوی شنوندگان به شما رسیده است ؟

   خوب مثل هر برنامه ی فرهنگی و هنری انتقاداتی از سوی شنوندگان به ما منتقل شده است که البته والحق ووالانصاف به میزان کمی بوده و بیشتر شاهد تشویقات و تاییدات عزیزان شنونده بوده ایم .

با همه ی این ها بدیهی است که اختلاف نظر و دیدگاههای بسیار زیادی می تواند  نسبت به این برنامه وجود داشته باشد و در یک کار فرهنگی واقعا سخت است که همه ی سلایق را بتوان راضی کرد و برنامه ای تهیه کرد که در بردارنده ی تمامی دیدگاه ها  باشد اگرچه سعی ما براین است که احترام به همه ی سلایق را خط مشی خودمان قرار دهیم .

همچنین بارها از طریق رادیو وفضای مجازی اعلام کرده ائیم که اگر عزیزان همشهری، سوژه، اتفاق ویا طرحی دارند به ما برسونن تا ما از آنها نمایش تهیه کنیم.

س /  شنوندگان رادیو دزفول و سایر کسانی که در فضای مجازی کار شما را دنبال می کنند امیدوار باشند که با سری جدیدی از آیتم طنز شکر و شکری به رادیو باز خواهید گشت .

البته ما مشغول تهیه ی دور جدید این برنامه هستیم تا انشاا... بعد از ایام محرم و صفر نسبت به پخش آن اقدام شود.

س ) آیا پیشنهاد نشده در کنار شکروشکری کاری دیگر در رادیو داشته باشید

 تاکنون پیشنهاد ازجانب رادیو ویا تهیه کننده ایی نشده ولی گروه خودمان برنامه های جالب توجه دیگه ایی در دست تهیه دارد  که پس از بررسی ها وکارشناسی های لازم وتأئید وتصویب اجرائیش خواهیم نمود.

در پایان جناب آقای حاجونی  اگر سخنی ناگفته مانده است که مایلید با خوانندگان در میان بگذارید  بفرمایید.
جا دارد در این جا تشکر ویژه داشته باشم از  دوستان زحمت کش و فرهیخته ی رادیو دزفول  که اگر همکاری وتلاش این عزیزان نبود  شکر وشکری به این جایگاه نمی رسید . این که ما توانستیم باعث شاد نمودن مردم باشیم حاصل تلاش و همیاری دوستان عزیز رادیویی  بود در حقیقت این دوستان شادی را به خانواده ها کشاندند و دلهای بسیاری را بدین وسیله خوشحال کردند که از همه گی این عزیزان تشکر و قدردانی می کنم .

 ضمن تشکر مجدد از حضورتان در این گفتگو برای حضرتعالی و سایر همکاران تان و به ویژه جناب آقای یکتا مهر آرزوی موفقیت و سربلندی داریم و امیدواریم که مثل همیشه در عرصه ی فرهنگ و هنر این دیار بدرخشید .

گفتگو : مریم مفتوح

 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

رییس جمهوری آمریکا در ادامه تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران، بانک مرکزی کشورمان را در فهرست تحریم قرار داد.

صالحی: فناوری‌های نوین رسانه را دچار تغییر اساسی کرده است

بررسی اقدام‌های اقتصادی شرکت ملی نفت ایران در اهواز

سردار صفوی: ترامپ با حسرت تسلیم کردن ملت ایران به تاریخ خواهد پیوست

دکتر واعظی: با جدیت بدنبال گسترش حجم روابط و مبادلات هستیم

عکس و فیلم| وزیرآموزش و پرورش درب نمازخانه را پلمپ کرد؟!|

این تابو که می گویند! واقعاً چیست ؟ : ریشه شناسی واژه ی تابو tabu/taboo

روزنامه آمریکایی با حمله به تلفن همراه از مخاطبانش خداحافظی کرد

جرج گلن کمرون : استاد تاریخ باستان و زبان‌شناسی از تراز برتر

پاسخ به جعلیات تاریخی : آچینا اوپدرما یا آل حسینا بن درمه ؟

آمریکا دو دیپلمات هیات کوبا در سازمان ملل را اخراج کرد

وقوع تیراندازی در نزدیکی کاخ سفید

ائتلاف عربی عملیاتی را در شمال بندر الحدیده آغاز کرد

میلیاردرهای دنیا چقدر ثروتمندتر شده‌اند؟

عماد اول مهر را ندید

فغانی داور لیگ استرالیا شد ، فغانی به استرالیا مهاجرت کرد

ریس شورای اسلامی شهرستان شوش: خدشه به جایگاه حقوقی شورای شهر شوش و سکوت مقامات مسئول

ده برگزیده کشور در بزرگترین رقابت علمی فناوری نانو معرفی شدند

اقدام محققان جهت راه‌اندازی اپلیکیشن "پزشکی از راه دور" برای تلفن همراه

ماراتون برنامه‌نویسان تلفن همراه در دانشگاه شریف

آدینه های شعر این هفته با ((جمال پناهی نژاد))

اسامی مردان و زنان در دزفول قدیم قسمت سوم : ​ارزش های نهفته در اسامی زنان قدیم

زمینه‌سازی آمریکا برای افزایش سطح رویارویی با ایران نوشته: احمد زیدآبادی

طراحی مهندسی برای یک شهر زیبا، سرزنده و با نشاط

خریدهای میلیاردی تسلیحات آمریکایی به چه کار دولت سعودی آمد؟!

پاسخ ظریف به اظهارات جنگ‌طلبانه مقامات آمریکایی

با اشاره به افتتاح دانشکده مهندسی جنگ الکترونیک امیرنصیرزاده : ایران در زمینه جنگ الکترونیک قوی‌تر از گذشته خواهد شد

نرخ ارز واقعی مورخه 28 شهریورماه 1398

نتانیاهو شکست خورده اما راست‌گراها قوی‌تر شدند

در گفت وگو با العالم موسوی:ایران اهل مدارا و گفت وگو و تعامل است/مسائل موشکی خط قرمز ماست

محمدجواد ظریف در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: "اقدام جنگی" یا تحریک به جنگ؟

در جدیدترین رده‌بندی تیم‌های ملی فوتبال دنیا، ایران بدون تغییر جایگاه همچنان در رده بیست‌و‌سوم دنیا و رده نخست آسیا قرار دارد.

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) ابراز امیدواری کرد موضوع ورود بانوان به ورزشگاه ایران هر چه زودتر حل شود.

نتانیاهو شکست خورده اما راست‌گراها قوی‌تر شدند

نگاهی به لزوم تجهیز کتابخانه‌های مدرسه‌ها

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: فرهنگ و هنر کشور باید اقتصادی‌ شود

اولویت بانک مرکزی تقویت سامانه های نظارتی است

دکتر غلامی در آیین بازگشایی 50 کرسی زبان و ادبیات فارسی در جهان: حمایت‌های همه جانبه وزارت علوم جهت حفظ فرهنگ فارسی

دکتر واعظی در دیدار با وزیر بهداشت ترکیه: تهران و آنکارا می‌توانند در بخش سلامت مکمل هم باشند

فراخوان دوازدهمین جشنواره منطقه ای تئاتر کودک و نوجوان مهر شهرستان دزفول با شعار «قصه، بازی، نمایش» برای برگزاری در بهمن ماه ٩٨ منتشر شد

ثبت 109 اثر منقول و غیر‌منقول در فهرست آثار ملی

مصوبات امروز هیت دولت

سخنگوی دولت با اشاره به گزارش در سه ماهه اول سال: رشد سرمایه و تولید اقتصادی بدون نفت مثبت شده است

رئیس سازمان برنامه و بودجه: مطالبات کشاورزان گندم‌کار پرداخت شد

تجربه پررنج عباس میرزا /تهیه کننده علی غلامرضائی،مدرس دانشگاه وپژوهشگرتاریخ ایران

رئیس‌جمهور در جلسه هیات‌دولت: ایران خواهان روابط دوستانه با همسایگان جنوبی است

توقیف اموال همسر عمر البشیر و 37 تن از اعضای نظام سابق

دیدار جمعی از موکب‌داران عراقی با رهبر انقلاب اسلامی

رقابت عکاسی آسمان شب با محوریت میراث ملی ایران

نرخ ارز واقعی مورخه 27 شهریور ماه 1398