آخرین مطالب

گفتگویی پرو پیمون با بازیگر و کارگردان آیتم طنز شکر و شکری

اختصاصی صبح ملت / گفتگوی با بازیگر و کارگردان آیتم طنز شکر و شکری /آقای علی خاجونی فرهنگی - اجتماعی - خوزستان

اختصاصی صبح ملت / گفتگوی با بازیگر و کارگردان آیتم طنز شکر و شکری /آقای علی خاجونی

  بزرگنمایی:

صبح ملت  در گفتگویی شنیدنی  با بازیگر و کارگردان آیتم طنز شکر و شکری 

آقای خاجونی هنرمند فعال و پیشکسوت  دزفولی و بازیگر و کارگردان آیتم طنز رادیویی شکر و شکری  در گفتگو با صبح ملت از چگونگی خلق این برنامه ی طنز ، صداپیشه گان و اهداف آینده ی فعالیت های هنری خود می گوید .

 

جناب آقای خاجونی ضمن تشکر از پذیرش دعوت صبح ملت برای این گفتگو در ابتدا تقاضا دارم

 

س/ شمه ای در معرفی خودو فعالیت های هنری  تان  برای خوانندگان توضیح فرمایید .

بنده، علی خاجونی متولد شهرستان دزفول، کارهای هنری خودمو از مدرسه شروع کردم ابتدا باخوانندگی درگروههای سرود وارد دنیای هنر شدم، که البته هنوز هم ازدور دستی برآتش گرم موسیقی دارم، تا بعد از انقلاب هم در گروه سرود اداره ارشاد دزفول به خواندن ادامه دادم. ولی با دیدن گروههای نمایشی که در ارشاد فعالیت های خوبی داشتن، جذب این رشته شدم واز سال 63 شروع بکار کردم که همچنان نیز ادامه میدهم،در این زمینه هیچگونه تحصیلات دانشگاهی نداشتم وبا استعداد فردی وبصورت تجربی وتلاشهای خودم توانسته ام به این مرحله برسم.

س / آقای خاجونی  ازفعالیت های نمایشی نام بردید کارهای نمایشی زمینه های بسیاری را در بر می گیرد می شه نوع این فعالیتها  را ذکر نمایید. 

حیطه ی کاری بنده در هنر نمایشی  بیشتردرزمینه ی بازیگری ،  بوده ولی کار نویسندگی و کارگردانی هم داشته ام . درخصوص کارهایی که تا کنون انجام داده ام باید عرض کنم بنده در ژانرهای مختلف، کمدی، کودک ونوجوان، آئینی دینی، وجشنواره ایی فعالیت داشته ودارم، که دربیشتر کارها بازیگر بوده ام .

س/ آقای خاجونی حتما حوانندگان ما علاقمند هستند که  در مورد فعالیت های نمایشی که تا کنون انجام داده اید اطلاعاتی داشته باشند .

کارهای بنده در حوزه ی کار کودک  ونوجوان شامل:: دالی موشه ، خروس پرحنایی، دُرّدیده( منظور از در، مرواریدیا اشک چشم است، است.)، ضامن آهو، یوسف کنعان، درخت تنها، مونسا،  نمایشهای آئینی

و در حوزه ی مذهبی  شامل: ریشه درغدیر، هدیه های کوچک زینب( نویسنده بودم)، پرسه در طف، و در حوزه ی نمایشهای کمدی شامل: سیاه بازی مسافرخانه، جنگ شادی، دایه چه سرم اومه، ولته شوسه، برگ انگیر، صفرتاس، قرزلنگ.ن

ودر حوزه ی نمایشهای جدی وجشنواره ایی شامل: بهار دیده، خارودل، افسانه، طلوعی درغروب( نویسنده بوده ام ) وسریال شب دهم که در ایام دهه فجر از شبکه استانی خوزستان در 15 قسمت پخش شد.

س / چه چیز شما را به  انتخاب این رشته ، و این مسیر هنری در زندگیتان کشاند ؟

اول دوست داشتن قلبی خودم بوده، ودوم اینکه خوشحال دیدن و نیز شادکردن عزیزان وهمشهریان وهموطنانم، و سوم چون نقشهای مختلفی رو ‌که بازی می کنم مدت ها با اون شخصیت  و یا  اون  تیپ زندگی می کنم  این مساله باعث شده  تجار ب بسیار مفیدی در زندگی نصیبم گردد.

س/ با توجه به این که بیش از سه ده است که به فعالیتهای هنری اشتغال دارید می شه سوال کنم دغدغه ی تان دراین رابطه چیست .

دغدغه من تربیت وآموزش افراد بااستعداد وجوانی است که بتوانند مسیری رو که سال ها بنده ودوستان دیگری همچون من آن را هموار کرده اند حفظ کنند ودر این مسیر به درستی گام بردارند ،

س / سطح فعالیت های هنری را درشهر دزفول  چگونه می بینید ؟

باید عرض کنم امور فرهنگی گستره بسیار وسیعی دارد   و بنده اشراف کامل وجامعی نسبت به همه آنها ندارم، اما در زمینه نمایشی متاسفانه  باید بگویم  خیلی رضایتبخش نیست،

س / برای ارتقا سطح فعالیت های فرهنگی و هنری در شهر دزفول چه پیشنهاداتی دارید و در این زمینه از مسئولین و متولیان فرهنگی شهر چه انتظاری دارید ؟

فعالیتها وراهکارهای فرهنگی و هنری که بنده مد نظر دارم  متاسفانه امکان اجرایی شدن در شهر دزفول را ندارد واما  برای ارتقاء سطح فرهنگی شهر باید متولیان ومسؤلین این حوزه خودشان فرهنگی هنری باشند و دستی بر آتش هنر داشته باشند .

ونیز این که مسئولین وصاحب نظران وصاحب منصبان عرصه هنر، بستر فعالیت وآموزش وارائه هنرهای نمایشی را به گونه ایی برای عزیزان علاقمند و با استعداد این شهر مهیا کنند که بتوانند با خون دل خوردن کمتری در این راه قدم بردارند تا فرزندان این شهر عزیز، درکشور جایگاه خودشون را بدست بیاورند .

 س / آقای خاجونی می رسیم به کار ویژه و اختصاصی  حضرتعالی یعنی  « ماجرا های شکر و شکری » واین که نقش تان در این کار چیست ؟

در شکر وشکری همه امور از نویسندگی کارگردانی وصدا پیشگی به عهده من وهمکارم آقای مولا یکتا مهر می باشد.

س ) چه شد که ماجراهای شکر وشکری بوجود آمد....؟

مدتها مد نظرمان بود تا برای آن دسته از عزیزان دزفولی که بنا به دلایل مختلفی همچون ساکن نبودن در دزفول، ویا کهولت سن ویا بیماری و..... امکان آمدن به سالن های  نمایش را ندارند، تدبیر وچاره ایی بیندیشیم. پس از بررسی وتبادل نظر با دوست وهمکارخوبم، آقای مولا یکتا مهر به این نتیجه رسیدیم که خودمان وارد سبد زندگی مردم بشویم و باعث شد که این دوشخصیت « شکر وشکری  » را خلق کنیم واین طور شد که ما هم با شکروشکری ازطریق رادیو دزفول وارد سبد خانوارها شدیم، که الحمدا... این برنامه توانسته رضایت مخاطبین درتمام سنین رو به خودش جلب کنه. و  تفاوت شکر وشکری با همه کارهایی که تاکنون هم خودم وهم سایرعزیزان انجام داده اند دراین است که همیشه مخاطب باید برای دیدن وشنیدن نمایش های طنز به سالن بیایند ولی ما کاری کردیم  که این نمایش خود وارد خانه های مردم شود ودرسبد همه خانواده ها جا بگیرد.

آقای خاجونی: هدف تان از این آیتم طنز وخلق دو شخصیت ( شکروشکری) چه بود ؟

ما با ارائه ی این برنامه چند هدف را دنبال می کنیم

اول ) ارائه راهکار مناسب برای حل  مشکلات جامعه

دوم  ) پاسداری از گویش و  ضرب المثل ها دزفولی  و آموزش آن به نسل جوان

سوم ) حفظ هویت شهری خودمان و ایجاد حس نوستالژی فرح بخش بین مردم

چهارم ) ایجاد نشاط و شادی و آفریدن لحظات مفرح برای مردم

  هدف اصلی ارائه راهکارهای اخلاقی ، فرهنگی و اجتماعی به شکل غیر مستقیم از زبان  این دو شخصیت در مورد  مشکلات  جامعه است .

عقیده داریم  تربیت در کنار پند واندرز زبانی دیگر طلب می کند که مستقیم و تحکم آمیز نباشد و قادر باشد تا  اثر خودش را بر جا بگذارد لذا برای  این که ما نیز بتوانیم رسالت هنری خودمان که همانا کم کردن آلام مردم و دمیدن روح نشاط و  کسب فضایل اخلاقی در جامعه است را  به جا آوریم  در قالب طنز به خلق ماجراهای شکر و شکری پرداختیم.  تا تلنگری باشد به آن دسته از افرادی که در بعضی ازخانواده ها وجامعه ناهنجاری هایی بوجود می آورند،

ما شکروشکری را برای شادکردن دل آن مادر زمین گیر افتاده در پستوی خانه  به منزل او بردیم،  و برای کودکان نسل امروز که از داشتن مادر بزرگ وپدر بزرگ باحوصله وصبورکه قصه گویشان باشند، محروم هستند  قصه گفتیم  و برایشان شیرین کاری کردیم تا واژگان سقیل دزفولی که تا به حال نشنیده بودند برایشان سؤال شود تا از والدین خود جویا شوند، وجالب اینکه بعضن پدرو مادرهای نسل جدید نیز خودشان معنا و مفهوم آن واژگان را نمی دانستند.

س/ آقای خاجونی برای انتخاب سوژهای این برنامه بر چه اساسی عمل می کنید ؟

انتخاب سوژها بر اساس اتفاقات ومسائل روزمره اجتماع تهیه واجرا می شوند ، ازحقوق زنان، عدالت اجتماعی، حق وحقوق فرزندان درخانواده، آداب معاشرت درخانواده وجامعه، و دیگر مسایل اجتماعی . که  تمام سوژه های این برنامه از ابتدا تا کنون توسط خودم و همکارو دوست عزیزم مولا یکتامهر تهیه واجرا شده به جز یکی دو سوژه که بعضی از همشهریان عزیر آن ها را برای مان تعریف کرده ویا در حد یک پاراگراف برای مان موضوع کلی را گفته اند وما به آن موضوع بار نمایشی وطنز داده ایم..

س / استقبال مردم از این برنامه چگونه بوده و چه بازخورد اجتماعی تا کنون داشته است ؟

می توانم به جرأت این را بگویم که تمام مخاطبین این دوشخصیت را دربین اعضاء خانواده خودشان پذیرفته وبا آنها زندگی می کنند.

این برنامه توانسته مخاطبان بسیاری را جذب کند و در تمام سنین و مشاغل گوناگون طرفداران پروپاقرصی داشته باشد . بازخورد این برنامه تا بدین جا بوده که شکروشکری باعث شد که زن وشوهری که سالهاست درکانادا زندگی می کنند، وگویش دزفولی که هیچ، فارسی هم کمترصحبت می کنند ولی بخاطرتأثیرپذیری بیش ازحداین اثر همدیگر رادرخانه بنام شکروشکری صدا بزنند.

در تماس طیف های مختلف مردم و اساتید فرهنگ وهنر وسایر عزیزان با بنده عنوان می کنند  آیتم طنز شکر و شکری توانسته  با بکار گیری واژه ها و حتی نوع و لحن گویش غلیظ دزفولی،  جانی نو و پرطراوت به تن بی جان فرهنگ برباد رفته ی این دیار مظلوم ببخشد و نقطه ی عطف و انگیزه ی وافری  برای شروع بسیاری از کارهای فرهنگی در دزفول باشد.

س ) مقبولیت این برنامه را در چه می دانید ؟

برخی از اساتید که با ما صحبت می کنند شخصیت پردازی و خلق پرسوناژهایی از جنس مردم و با زبان و گویش مردم  را آن هم در قالب طنز کاری بسیار هوشمندانه دانسته و   همین عامل را دقیقا  همان چیزی می دانند که باعث مقبولیت این برنامه شده است.

س /دراجرای آیتم شکر و شکری  چه کسانی با شما همکاری می کنند؟

غیر صدای شکری که خودم صداپیشه آن هستم، آقای مولا یکتامهر نیز صداپیشه شکراست وصداهای دیگر همچون میرزا، وحسن را هم  آقای مولایکتامهر  به عهده دارند، ایشان تحصیل کرده ی رشته ی بازیگری و کارگردانی از دانشگاه هستند وصدای پیرزن که نامش اخترخانم است، وهمینطور نوه شکر و شکری، ویکی دو تا ازصداهای مردان در قسمتهای قبلی توسط بنده اجرا شده بود، البته از بازیگران خانم وآقا که درگروه نمایش خودمان فعالیت دارند نیز استفاده کرده ائیم.

س )آیا این آیتم مفرح و پر طرفدار ادامه خواهد داشت ؟ 

   با توجه به استقبال بی نظیر عزیزان همشهری دزفولی درتمام نقاط کشور و حتی خارج از کشور ، که ازطریق فضای مجازی به این برنامه دسترسی پیدا می کنند، قطعن ادامه می دهیم و از عزیزان صاحب نظر واهل ذوق برای بهبود هرچه بیشتر این برنامه کمک خواهیم گرفت واز همفکری وهمیاریشان بهره خواهیم برد.

س ) آیا  انتقادات  براین برنامه  از سوی شنوندگان به شما رسیده است ؟

   خوب مثل هر برنامه ی فرهنگی و هنری انتقاداتی از سوی شنوندگان به ما منتقل شده است که البته والحق ووالانصاف به میزان کمی بوده و بیشتر شاهد تشویقات و تاییدات عزیزان شنونده بوده ایم .

با همه ی این ها بدیهی است که اختلاف نظر و دیدگاههای بسیار زیادی می تواند  نسبت به این برنامه وجود داشته باشد و در یک کار فرهنگی واقعا سخت است که همه ی سلایق را بتوان راضی کرد و برنامه ای تهیه کرد که در بردارنده ی تمامی دیدگاه ها  باشد اگرچه سعی ما براین است که احترام به همه ی سلایق را خط مشی خودمان قرار دهیم .

همچنین بارها از طریق رادیو وفضای مجازی اعلام کرده ائیم که اگر عزیزان همشهری، سوژه، اتفاق ویا طرحی دارند به ما برسونن تا ما از آنها نمایش تهیه کنیم.

س /  شنوندگان رادیو دزفول و سایر کسانی که در فضای مجازی کار شما را دنبال می کنند امیدوار باشند که با سری جدیدی از آیتم طنز شکر و شکری به رادیو باز خواهید گشت .

البته ما مشغول تهیه ی دور جدید این برنامه هستیم تا انشاا... بعد از ایام محرم و صفر نسبت به پخش آن اقدام شود.

س ) آیا پیشنهاد نشده در کنار شکروشکری کاری دیگر در رادیو داشته باشید

 تاکنون پیشنهاد ازجانب رادیو ویا تهیه کننده ایی نشده ولی گروه خودمان برنامه های جالب توجه دیگه ایی در دست تهیه دارد  که پس از بررسی ها وکارشناسی های لازم وتأئید وتصویب اجرائیش خواهیم نمود.

در پایان جناب آقای حاجونی  اگر سخنی ناگفته مانده است که مایلید با خوانندگان در میان بگذارید  بفرمایید.
جا دارد در این جا تشکر ویژه داشته باشم از  دوستان زحمت کش و فرهیخته ی رادیو دزفول  که اگر همکاری وتلاش این عزیزان نبود  شکر وشکری به این جایگاه نمی رسید . این که ما توانستیم باعث شاد نمودن مردم باشیم حاصل تلاش و همیاری دوستان عزیز رادیویی  بود در حقیقت این دوستان شادی را به خانواده ها کشاندند و دلهای بسیاری را بدین وسیله خوشحال کردند که از همه گی این عزیزان تشکر و قدردانی می کنم .

 ضمن تشکر مجدد از حضورتان در این گفتگو برای حضرتعالی و سایر همکاران تان و به ویژه جناب آقای یکتا مهر آرزوی موفقیت و سربلندی داریم و امیدواریم که مثل همیشه در عرصه ی فرهنگ و هنر این دیار بدرخشید .

گفتگو : مریم مفتوح

 


نظرات شما

admin-magz

mohammad gh

فوق فوق فوق فوق العادست.تبریک به شما .دست مریضا دارین واقعأ یعنی هنرمند واقعی هستین شما. بازم تبریک میگم به شما ...... مرررررررسی

۱۳۹۸/۱۱/۰۱

admin-magz

سلام درود بیکران بر شما باد تشکر از لطفتان عاشق طنز های شما هستم خیلی دوستتون داریم

۱۳۹۸/۰۹/۱۵

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

گمانه زنی پیرامون بازیگردان اصلی بیتکوین

رگزاری اولین نمایشگاه بومی‌سازی صنایع پیشرفته

ضرورت ارائه گزارش عملکرد ISC در شورای انقلاب فرهنگی/ورود به عرصه رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: همه دستگاه‌ها موظفند کالا‌های اساسی را به فور تأمین کنند

طراحی و ساخت کوره خلاء صنعتی در کشور

معلمی که راه مبارزه با ویروس کرونا را می داند

طراحی مبدلی کاربردی با راندمان و کنترل‌پذیری بالا

کنترل و تنظیم مستمر فشار چشم در بیماران مبتلا به گلوکوم

آیا ویروس کرونا در هوای گرم غیر فعال می شود؟

تبلیغ درمان کرونا در فیس‌بوک ممنوع شد

راه‌اندازی دو مرکز نوآوری و شتابدهی در جهاددانشگاهی همدان و مازندارن

داستان تولید ماسک‌های تنفسی از ممنوعیت در صادرات تا نبود درخواست خرید داخلی

بکارگیری همه ظرفیت‌هابرای تولید 15 میلیون‌ماسک/خارج کردن دستگاه نانو الیاف از بسته بندی صادراتی

با بحران "کرونا" علمی و مستند برخورد شود/قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

نامه ی یک موکل مطالبه گر خطاب به وکیل الرعایای منتخب دزفول بزرگ

معاون وزیر صمت: تولید شوینده‌ها بر اساس دستور وزیر صمت 3 شیفته شده است

ربیعی: نیازمند عملکرد یکپارچه در برابر کرونا هستیم

شیوع کرونا و رونق بازار تبلت‌ در چین

نسخه جدید موبایل تاشوی هواوی رونمایی شد

کاهش عوارض جانبی داروهای شیمی‌درمانی با فناوری نانو

به لطف این ربات‌ها با تصادف و ترافیک خداحافظی کنید

رویداد بین‌المللی استارتاپ ویکند صنعت برق در تبریز برگزار می شود

توانمندی مددجویان فناور و نوآور کمیته امداد شناسایی می‌شود

آغاز تولید انبوه رَم 16 گیگابایتی برای اسمارت‌ فون‌ها

برپایی جشنواره‌ای برای حمایت از پایان‌نامه‌های کاربردی

"درمان‌های اورژانسی" دندانپزشکی در زمان شیوع کرونا جدی گرفته شود

عملکرد بهتر باتری خودرو با نانو ذرات محققان کشور

فراخوان شرکت در نمایشگاه خلاقیت و نوآوری ایران/برگزاری رویداد در زمستان 99

چاپ کتاب استاد ایرانی در حوزه پلاسمونیک توسط انتشارات اشپرینگر

دستاوردهای پژوهشگاه فضایی از ساخت ماهواره‌های مخابراتی تا باتری فضایی

فعالیت چند شرکت دانش‌بنیان برای ساخت کیت تست کرونا/تولید ماسک‌های نانوفیلتر در کشور

مراسم "هفته آگاهی از مغز" به سال آینده موکول شد

اصلاح 2 بند قانونی برای‌ رفع مشکلات تردد دانشجویان‌خارجی شاغل به تحصیل در ایران

دکتر روحانی پس از بازدید از منطقه یک آزادراه تهران-شمال: درآمد سالانه تردد در منطقه یک، برای تکمیل منطقه دو بکار می‌رود

لغو همایش مجوزدار دوچرخه سواری بانوان در قم

جایزه زنان راهبر پاکستان به نرگس آبیار رسید

تغییر زمان برگزاری دهمین سمینار "جبر خطی و کاربردهای آن"

برگزاری گردهمایی ملی منجمان آماتور به تعویق افتاد

درمان عفونت‌های زخم با نانو اسپری محققان کشور

طرح لیزینگ محصولات دانش‌بنیان و فناور اجرایی شد

مراسم گرامیداشت روز مهندس لغو شد

ایستگاه جدید باند پهن "دربید" شبکه لرزه‌نگاری یزد راه‌اندازی شد

برنامه ملی خلیج‌فارس‌شناسی برگزار می‌شود

تصویربرداری آکوستیک از بستر دریا در حوضچه اسکله امیرآباد مازندران

درگذشت ریاضیدان جوان ایرانی دانشگاه مینه‌سوتا

دلایل ناتوانی کشورها برای تولید واکسن کرونا/کووید19 آخرین تهدید جهانی حوزه سلامت نیست

"مرکز توسعه فناوری‌های توانبخشی از راه دور" افتتاح شد

سخنگوی دولت در نشست خبری: همه باید در کنار یکدیگر به مبارزه با کرونا برخیزیم

زمین لرزه 3.5 ریشتری کوخرد را لرزاند

کیت تشخیص بیماری کرونا بومی‌سازی می‌شود