آخرین مطالب

کارنامه قبولی کبری (( به مناسبت روز جهانی کودک ))

کارنامه قبولی کبری (( به مناسبت روز جهانی کودک )) بخش ویژه صبح ملت نیوز

کارنامه قبولی کبری              (( به مناسبت روز جهانی کودک ))

  بزرگنمایی:

کارنامه قبولی کبری
به مناسبت روز جهانی کودککارنامهٔ قبولی کبری


تازه پا به سن ده سالگی می‌گذاشتم؛ شوخ و شنگول. بازی و جست‌وخیز کردن شاخصهٔ اصلی رفتارهای غیرمنتظره من در میان اعضای خانواده بود. مادر راه به راه مرا نصیحت می‌کرد و مرتب به ایما و اشاره، گاه با چشم غره، ابرو و لب‌گزک‌زدن هشدار می‌داد. چه بسیار به لبخند و تبسم مداومت و مراقب رفتارهای من بود. با تمام احوال و رفتارهایی که می‌شد از همچو منی به‌عنوان یک کودک شاد و قبراق سر بزند. از سر در پنکه فرو بردن و یک‌ریز صدای هووووو درآوردن و خواب نیم‌روز خانواده را برهم‌زدن تا ایستادن کنار در یخچال و آرام‌آرام‌بستن در آن که ببینم با بستن در یخچال چراغ خاموش می‌شود یا نه! آرام و قرار نداشتم.

 کبری ورپریده! بی‌محابا آینه تمام‌نمای رفتارهای غیرمنتظره سیمای وجود من کبری‌ دختر استاد علی ... بود. به پشتوانه پدر از هیچ رفتاری ابا نداشتم. اصلاً من دختر بابایی، حرکات و سکناتم، قوی‌ترین کاربردی و مؤثرترین اکسیر دفع خستگی از تن رنجور زحمت‌کشیده از کار پدر بودم. پدر نطق‌کردن‌هایم را شیرین‌ترین آواز هستی‌ بیان می‌کرد و در وقت حرف‌زدن تمام قرص صورت مردانه‌اش مستقیم بر چهره من سایه می‌انداخت. ذوق می‌کرد و با چهره بشاش نگاهش از دیدن من سیر نمی‌شد.
 من چقدر به پدر وابسته بودم.
 کلاس سوم ابتدایی تمام کرده و امروز شادشاد بودم؛ زیرا حاصل یک سال تلاش و دقت در درس‌خواندن را امروز می‌بایست دریافت می‌کردم. خودم که بر احوال خودم واقف بودم. می‌دانستم نتیجه کارنامه‌ام چه خواهد بود، اما دریافت برگهٔ قبولی آهنگی دیگر و پیچ‌وتابی خاص در عالم رؤیا داشت.
دوران کودکی دوران سرمستی است، خوشی، خرم و شاد، شوخ و نشاط، از هزاران دولت آزاد. اوقات رنگین کمانی زیبا و چه خوش دورانی با دوستان و هم‌کلاسی‌ها داشتیم! زندگی در جان و خَرَدِ خُرد ما معنا و مفهوم خودش را داشت. قدرش را ندانستیم و چه زود گذشت.‌

بلوز دامن نو خودم را پوشیدم. جوراب سفید ساقه بلند را ور‌کشیدم و چپ و راست موهای حریری به ارث‌رسیده از مادر را شانه زدم، و با گیره‌هایی مشکی چپ و راست فرم‌داده محکم کردم. تِلِ کِشی سفید رنگ را جلوی پیشانی، نقش و نگار  موهای لخت شده‌ام نشاندم. خیلی دقت کردم، چپ و راست صورتم را چند بار در آینه ورانداز کردم، نخ رهاشده از تِلِ توجه مرا به خود جلب کرد. به آرامی با قیچی بزرگ خیاطی مامان از بند تل جداش کردم و درحالی‌که میان انگشتان آن را گلوله کردم،  دور انداختم.

خواستم از اتاق بیرون بیایم و رو به‌سوی مدرسه حرکت کنم. اما درنگ را جایز دانسته، برای آخرین بار عقب‌عقب برگشته و آخرین نگاه خود را بر سیمای مهتاب نشان کبری که در آینه به من زُل زده بود انداختم. چقدر مرتب و تمیز، به قول مامان یه پاچه خانم‌خانم‌ها شده! گُپ خانم معلم شده بودم، مثل فرشته‌ها. یه لحظه تصویر تو آینه به من تبسم انداخت! جا خوردم، مجدد نگاهش کردم، به چشمان درشت سیاهش خیره شدم، آرام‌آرام گونه‌هایش بالا آمد، گویی نقش تبسم روی برگ گل بکوبند. لبخندزده و لبان غنچه‌شده را بر من شکفت. مفرح و خُنُک، شیرین کشش داد، خورشید بر آینه چشمک می‌زد. دست راستم را بر کمرم انداختم و سر و گردنی خم و راست کردم و به بچه‌های ایستاده در کلاس ذهنم فرمان برجا دادم. قصد داشتم تکالیف شب گذشته دانش‌آموزان را ببینم؛ ناگهان مامان داد زد کبری کبری جلو آینه چه می‌کنی! بیا برو کارنامه‌ات را از مدرسه بگیر. از خیال شیرین وسط حیات پریدم‌ و در قالب کفش‌های سفید بند‌دار پنجه پا را نشاندم.
مامان یه دو ریالی کف دستم گذاشت تا هرچه دوست دارم بخرم. مامان می‌دانست من قبول شدم. مدام می‌گفت من دختری خوشگلم را تربیت کردم، می‌شناسم و  می‌دونم همیشه موفق‌ترین‌ها هستند.
 آن موقع رسم بود کارنامه را دست خودمان می‌دادند. یکی‌یکی اسامی دانش آموزان را می‌خواندند و کارنامه‌ها را بهشون می‌دادند. از در خونه تا مدرسه راه چندانی نبود. امروز هم عجب هوا لطیف به‌نظر می‌آمد. و من چه احساس خوبی داشتم. لِنگ لِنگ‌پران درحالی‌که آرام با کمی شدت در راه‌رفتن می‌دویدم و به پریدن‌های سبک گاه بر پای چپ و گاه بر پای راست می‌پریدم و جست‌وخیز می‌کردم وارد دبستان که شدم چند تا از بچه‌ها را ابتدای ورودی حیاط دیدم، تا مرا دیدن ذوق کرده کبری‌ کبری گفتن، گِردم جمع شدند. یه نم‌نمکی قدمم از سایر بچه‌ها بلندتر بود، البته من خودم اخلاقاً و ذاتاً با بچه‌های کلاس زود اُخت می‌شدم و بسیار صمیمی برخورد می‌کردم؛ و خصوصا هرکس درس‌خون بود دوسش داشتم. امروز اکثراً خوش‌حال وخندان. ثمره یک سال آمد و شد به مدرسه را از دست مدیر برداشت می‌کردیم. مدیر مدرسه خانم طاهره مقدم‌پورهنوز تصمیم به صدا‌کردن و دادن کارنامه‌ها را نداشت. از فرصت استفاده کرده وارد کلاس درس خودمان شدیم.
 روی نیمکت اولی نشستم و پای راستم را روی پای چپ اوریب انداختم. و با بچه‌ها بگو بخند داشتیم. وای خدای من ناگهان خانممعلم مقدم‌نیا وارد شد. هول شدم. اما امروز معلم ما حال و هوای دیگه ای داشت. بسیار صمیمی و خودمانی با ما رفتار کرد از داخل کیف دستی چرم مشکی رنگ که در وقت آمد و شد به مدرسه همیشه بر شانه می‌انداخت مقدار تنقلات در دستان ما ریخت و لبخند از چهره نازنینش هرگز پاک نمی شد. پیشتر از همه دستان پر مهرش را بر صورتم کشید و گفت کبری زیباترین آموزگار است که روزی برجسته‌ترین معلم ما شهر و دیار ما خواهد شد.

خانم مقدم‌پور صدایش طنین انداز شد.
سرشار از خوش‌حالی که قبول شده بودم در پوست خود نمی‌گنجیدم، و توی خیابان هی فریاد می‌زدم و بالا می‌پریدم از جوی‌های مسیر خونه‌ با خیز ازشون می‌پریدم. یکی از هم‌کلاسی‌هایم تجدید شده بود. در حالی‌که با گریه چشم‌های خود را می‌مالید. گفت چند نمره از نمره‌هایت را به من نمی‌دهی من هم قبول شوم. گفتم: اِهه اِهه! در آن عالم بچگی و بی‌خبری گفتم: من زحمت کشیدم تا این نمره‌ها را گرفتم نه که نمی‌دهم. تو هم می‌خواستی زحمت می‌کشیدی تا قبول بشی. او فکر می‌کرد و من هم فکر می‌کردم  که می‌شود به هم‌دیگر نمره بدهیم. به او گفتم نه برای چی نمره بهت بدم. می‌خواستید درس بخوانی. درحالی‌که مثل باران اشک می‌ریخت و گریه می‌کرد گفت: باهات قهرم و ول کرد و رفت. من هم جست‌وخیزکنان درحالی‌که فریاد می‌زدم قبولم‌قبولم به خانه رسیدم. وای که دنیای بچگی، دنیای صداقت و چه دنیای شیرینی است! دنیای بی‌شیله‌وپیله‌هاست. کاش دوباره بچه می‌شدیم. مهدی مقدم نیا
تصویر انتخاب شده تزیینی است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

رئیس جمهور در آیین آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور: دانشگاه باید به دانشگاه مهارت محور تبدیل شود

سید ابراهیم مجاب کیست

در آستانه اربعین حسینی ، جلسه ستاد اربعین شهرستان دزفول در حال برگزاری است

توافق جلالی و گل‌گهر

شکست «غیرمنتظره» ایران برابر بحرین از نگاه فیفا

سکه های ایلیمائیدها

ابداع ایمپلنتی که معتادان را از مرگ نجات می‌دهد

اردوغان ایجاد منطقه امن در خاک سوریه را اعلام کرد

شورای امنیت فردا نشستی درباره حمله ترکیه به شمال سوریه برگزار می‌کند

منبج در کنترل ارتش سوریه/ نیروهای ارتش وارد شهرها نمی‌شوند/آمریکا خروج از منبج را تایید کرد

در دومین روز گشت تعزیرات از «بازارچه شهرستانی» تهران مطرح شد انتقاد نماینده دادستان از خلاء قانونی برای برخورد موثر با متخلفین صنفی

طی احکام جداگانه ای توسط وزیر دفاع؛ معاون هماهنگ کننده، رئیس بازرسی و مدیرعامل بنیاد تعاون وزارت دفاع منصوب شدند

دکتر جهانگیری تاکید کرد: تغییر و تحول عمده‌ای در توانمندی صنعتی کشور بوجود آمده است

در نشست با فعالان فضای مجازی مطرح شد؛ ظریف: سیاست خارجی وجه المصالحه دعواهای جناحی نیست

سخنگوی دولت با اشاره به ابلاغ آیین‌نامه‌ اجرایی قانون مبارزه با پولشویی: کارگروه‌های مبارزه با پولشویی تشکیل می‌شود

مواکب دزفول در چذابه، نمونه ی واقعی از نظم و خدمت رسانی

مسجد حنانه / زمینی که دو بار در عزای ائمه ناله کرد

بهبهان لرزید

تاکید بن سلمان بر لزوم دست‌یابی به راه حل سیاسی برای یمن

اردوغان: کسانی که سوریه را از اتحادیه عرب بیرون کردند، الآن برای بازگرداندنش تلاش می‌کنند

ارتش سوریه وارد منبج شد

تشکیل کارگروه های تخصصی جهت تغییراتی در سرفصل های حوزه علوم انسانی

نور افشانی هنرمند دزفولی در آسمان کره جنوبی

در جلسه امروز هیئت دولت به ریاست دکتر جهانگیری؛ گزارش خدمات وزارتخانه‌ راه و کشور به زائران اربعین ارائه شد

دکتر روحانی در نشست خبری با خبرنگاران داخلی و بین المللی: شاخص‌های اقتصادی نشانگر حرکت در مسیر آرامش اقتصادی است

تدفین یک فرانسوی در مسیر زائرین اربعین حسینی (ع)

قسمت چهارم از مستند رامهرمز/ عمارت صمیمی/ کاری از یوسف مداحیان

روح الله زم دستگیر شد

انتشار سفرنامه خوزستان و رویداد سفرنگاری دزفول گرام در فصلنامه انگلیسی گیلگمش

مزار عبید زاکانی کجاست ؟ قزوین یا دزفول ؟

مستندی در معرفی حضرت آیت حاج شیخ مصطفی عاملی دزفولی

30 ثانیه، امروز، کربلا معلا، قیامتی بر پا شد.

درآمدی بر کاوشهای انجام شده در محوطه باستانی جوبجی Jubaji واقع در دشت رامهرمز

پوتین: خاک سوریه باید از وجود بیگانگان آزاد شود/ معامله قرن هنوز مبهم است

تامین زیرساخت منطقه گردشگری پل پرزین گتوند در انتظار اعتبار

آمادگی مراکز علمی و درمانی ایران برای همکاری و تعامل با دانشگاه های فیلیپین

حقایق و مغالطه‌ها پیرامون مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور/6 نگاهی به آمار خروج نفرات‌برتر کنکور از کشور/ رد یک ادعا

این همه طلا و جواهرات نفیس در رامهرمز؟!

دریای فیلیپین : عمق این نقطه 10 هزار متر هست

رئیس جمهور در نشستی مطبوعاتی با نخست وزیر پاکستان: آمریکا به برجام بازگردد و تحریمها را کنار بگذارد

ابراهیم و محمد بن مسلم ابن عقیل / دو طفلان مسلم

حضور چشمگیر هنرمندان خوزستانی درنمایشگاه بین المللی با موضوع" مادر" در کشورهلند .

پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه آزاد دزفول

اندیمشک بر روی نوار زلزله

پس از 15 سال ، قاتل بخشیده شد

آلمان صادرات تسلیحات به ترکیه را قطع کرد

"استبداد تاریخی" نوشته: دکتر محمود سریع القلم

فرمانده کل ارتش تایلند در مورد جنگ های هایبریدی یا ترکیبی از سوی چپ ها علیه تمامیت ارضی تایلند هشدار داد

برای کاهش استرس این ورزش‌ها را امتحان کنید

پوتین: سوریه باید عاری از نیروهای خارجی شود/ ایران، عربستان و امارات وارد مذاکره شوند