آخرین مطالب

کارنامه قبولی کبری (( به مناسبت روز جهانی کودک ))

کارنامه قبولی کبری (( به مناسبت روز جهانی کودک )) بخش ویژه صبح ملت نیوز

کارنامه قبولی کبری              (( به مناسبت روز جهانی کودک ))

  بزرگنمایی:

کارنامه قبولی کبری
به مناسبت روز جهانی کودککارنامهٔ قبولی کبری


تازه پا به سن ده سالگی می‌گذاشتم؛ شوخ و شنگول. بازی و جست‌وخیز کردن شاخصهٔ اصلی رفتارهای غیرمنتظره من در میان اعضای خانواده بود. مادر راه به راه مرا نصیحت می‌کرد و مرتب به ایما و اشاره، گاه با چشم غره، ابرو و لب‌گزک‌زدن هشدار می‌داد. چه بسیار به لبخند و تبسم مداومت و مراقب رفتارهای من بود. با تمام احوال و رفتارهایی که می‌شد از همچو منی به‌عنوان یک کودک شاد و قبراق سر بزند. از سر در پنکه فرو بردن و یک‌ریز صدای هووووو درآوردن و خواب نیم‌روز خانواده را برهم‌زدن تا ایستادن کنار در یخچال و آرام‌آرام‌بستن در آن که ببینم با بستن در یخچال چراغ خاموش می‌شود یا نه! آرام و قرار نداشتم.

 کبری ورپریده! بی‌محابا آینه تمام‌نمای رفتارهای غیرمنتظره سیمای وجود من کبری‌ دختر استاد علی ... بود. به پشتوانه پدر از هیچ رفتاری ابا نداشتم. اصلاً من دختر بابایی، حرکات و سکناتم، قوی‌ترین کاربردی و مؤثرترین اکسیر دفع خستگی از تن رنجور زحمت‌کشیده از کار پدر بودم. پدر نطق‌کردن‌هایم را شیرین‌ترین آواز هستی‌ بیان می‌کرد و در وقت حرف‌زدن تمام قرص صورت مردانه‌اش مستقیم بر چهره من سایه می‌انداخت. ذوق می‌کرد و با چهره بشاش نگاهش از دیدن من سیر نمی‌شد.
 من چقدر به پدر وابسته بودم.
 کلاس سوم ابتدایی تمام کرده و امروز شادشاد بودم؛ زیرا حاصل یک سال تلاش و دقت در درس‌خواندن را امروز می‌بایست دریافت می‌کردم. خودم که بر احوال خودم واقف بودم. می‌دانستم نتیجه کارنامه‌ام چه خواهد بود، اما دریافت برگهٔ قبولی آهنگی دیگر و پیچ‌وتابی خاص در عالم رؤیا داشت.
دوران کودکی دوران سرمستی است، خوشی، خرم و شاد، شوخ و نشاط، از هزاران دولت آزاد. اوقات رنگین کمانی زیبا و چه خوش دورانی با دوستان و هم‌کلاسی‌ها داشتیم! زندگی در جان و خَرَدِ خُرد ما معنا و مفهوم خودش را داشت. قدرش را ندانستیم و چه زود گذشت.‌

بلوز دامن نو خودم را پوشیدم. جوراب سفید ساقه بلند را ور‌کشیدم و چپ و راست موهای حریری به ارث‌رسیده از مادر را شانه زدم، و با گیره‌هایی مشکی چپ و راست فرم‌داده محکم کردم. تِلِ کِشی سفید رنگ را جلوی پیشانی، نقش و نگار  موهای لخت شده‌ام نشاندم. خیلی دقت کردم، چپ و راست صورتم را چند بار در آینه ورانداز کردم، نخ رهاشده از تِلِ توجه مرا به خود جلب کرد. به آرامی با قیچی بزرگ خیاطی مامان از بند تل جداش کردم و درحالی‌که میان انگشتان آن را گلوله کردم،  دور انداختم.

خواستم از اتاق بیرون بیایم و رو به‌سوی مدرسه حرکت کنم. اما درنگ را جایز دانسته، برای آخرین بار عقب‌عقب برگشته و آخرین نگاه خود را بر سیمای مهتاب نشان کبری که در آینه به من زُل زده بود انداختم. چقدر مرتب و تمیز، به قول مامان یه پاچه خانم‌خانم‌ها شده! گُپ خانم معلم شده بودم، مثل فرشته‌ها. یه لحظه تصویر تو آینه به من تبسم انداخت! جا خوردم، مجدد نگاهش کردم، به چشمان درشت سیاهش خیره شدم، آرام‌آرام گونه‌هایش بالا آمد، گویی نقش تبسم روی برگ گل بکوبند. لبخندزده و لبان غنچه‌شده را بر من شکفت. مفرح و خُنُک، شیرین کشش داد، خورشید بر آینه چشمک می‌زد. دست راستم را بر کمرم انداختم و سر و گردنی خم و راست کردم و به بچه‌های ایستاده در کلاس ذهنم فرمان برجا دادم. قصد داشتم تکالیف شب گذشته دانش‌آموزان را ببینم؛ ناگهان مامان داد زد کبری کبری جلو آینه چه می‌کنی! بیا برو کارنامه‌ات را از مدرسه بگیر. از خیال شیرین وسط حیات پریدم‌ و در قالب کفش‌های سفید بند‌دار پنجه پا را نشاندم.
مامان یه دو ریالی کف دستم گذاشت تا هرچه دوست دارم بخرم. مامان می‌دانست من قبول شدم. مدام می‌گفت من دختری خوشگلم را تربیت کردم، می‌شناسم و  می‌دونم همیشه موفق‌ترین‌ها هستند.
 آن موقع رسم بود کارنامه را دست خودمان می‌دادند. یکی‌یکی اسامی دانش آموزان را می‌خواندند و کارنامه‌ها را بهشون می‌دادند. از در خونه تا مدرسه راه چندانی نبود. امروز هم عجب هوا لطیف به‌نظر می‌آمد. و من چه احساس خوبی داشتم. لِنگ لِنگ‌پران درحالی‌که آرام با کمی شدت در راه‌رفتن می‌دویدم و به پریدن‌های سبک گاه بر پای چپ و گاه بر پای راست می‌پریدم و جست‌وخیز می‌کردم وارد دبستان که شدم چند تا از بچه‌ها را ابتدای ورودی حیاط دیدم، تا مرا دیدن ذوق کرده کبری‌ کبری گفتن، گِردم جمع شدند. یه نم‌نمکی قدمم از سایر بچه‌ها بلندتر بود، البته من خودم اخلاقاً و ذاتاً با بچه‌های کلاس زود اُخت می‌شدم و بسیار صمیمی برخورد می‌کردم؛ و خصوصا هرکس درس‌خون بود دوسش داشتم. امروز اکثراً خوش‌حال وخندان. ثمره یک سال آمد و شد به مدرسه را از دست مدیر برداشت می‌کردیم. مدیر مدرسه خانم طاهره مقدم‌پورهنوز تصمیم به صدا‌کردن و دادن کارنامه‌ها را نداشت. از فرصت استفاده کرده وارد کلاس درس خودمان شدیم.
 روی نیمکت اولی نشستم و پای راستم را روی پای چپ اوریب انداختم. و با بچه‌ها بگو بخند داشتیم. وای خدای من ناگهان خانممعلم مقدم‌نیا وارد شد. هول شدم. اما امروز معلم ما حال و هوای دیگه ای داشت. بسیار صمیمی و خودمانی با ما رفتار کرد از داخل کیف دستی چرم مشکی رنگ که در وقت آمد و شد به مدرسه همیشه بر شانه می‌انداخت مقدار تنقلات در دستان ما ریخت و لبخند از چهره نازنینش هرگز پاک نمی شد. پیشتر از همه دستان پر مهرش را بر صورتم کشید و گفت کبری زیباترین آموزگار است که روزی برجسته‌ترین معلم ما شهر و دیار ما خواهد شد.

خانم مقدم‌پور صدایش طنین انداز شد.
سرشار از خوش‌حالی که قبول شده بودم در پوست خود نمی‌گنجیدم، و توی خیابان هی فریاد می‌زدم و بالا می‌پریدم از جوی‌های مسیر خونه‌ با خیز ازشون می‌پریدم. یکی از هم‌کلاسی‌هایم تجدید شده بود. در حالی‌که با گریه چشم‌های خود را می‌مالید. گفت چند نمره از نمره‌هایت را به من نمی‌دهی من هم قبول شوم. گفتم: اِهه اِهه! در آن عالم بچگی و بی‌خبری گفتم: من زحمت کشیدم تا این نمره‌ها را گرفتم نه که نمی‌دهم. تو هم می‌خواستی زحمت می‌کشیدی تا قبول بشی. او فکر می‌کرد و من هم فکر می‌کردم  که می‌شود به هم‌دیگر نمره بدهیم. به او گفتم نه برای چی نمره بهت بدم. می‌خواستید درس بخوانی. درحالی‌که مثل باران اشک می‌ریخت و گریه می‌کرد گفت: باهات قهرم و ول کرد و رفت. من هم جست‌وخیزکنان درحالی‌که فریاد می‌زدم قبولم‌قبولم به خانه رسیدم. وای که دنیای بچگی، دنیای صداقت و چه دنیای شیرینی است! دنیای بی‌شیله‌وپیله‌هاست. کاش دوباره بچه می‌شدیم. مهدی مقدم نیا
تصویر انتخاب شده تزیینی است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

گمانه زنی پیرامون بازیگردان اصلی بیتکوین

رگزاری اولین نمایشگاه بومی‌سازی صنایع پیشرفته

ضرورت ارائه گزارش عملکرد ISC در شورای انقلاب فرهنگی/ورود به عرصه رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: همه دستگاه‌ها موظفند کالا‌های اساسی را به فور تأمین کنند

طراحی و ساخت کوره خلاء صنعتی در کشور

معلمی که راه مبارزه با ویروس کرونا را می داند

طراحی مبدلی کاربردی با راندمان و کنترل‌پذیری بالا

کنترل و تنظیم مستمر فشار چشم در بیماران مبتلا به گلوکوم

آیا ویروس کرونا در هوای گرم غیر فعال می شود؟

تبلیغ درمان کرونا در فیس‌بوک ممنوع شد

راه‌اندازی دو مرکز نوآوری و شتابدهی در جهاددانشگاهی همدان و مازندارن

داستان تولید ماسک‌های تنفسی از ممنوعیت در صادرات تا نبود درخواست خرید داخلی

بکارگیری همه ظرفیت‌هابرای تولید 15 میلیون‌ماسک/خارج کردن دستگاه نانو الیاف از بسته بندی صادراتی

با بحران "کرونا" علمی و مستند برخورد شود/قرنطینه را شروع نکنیم این ویروس سونامی‌وار پیش می‌رود

نامه ی یک موکل مطالبه گر خطاب به وکیل الرعایای منتخب دزفول بزرگ

معاون وزیر صمت: تولید شوینده‌ها بر اساس دستور وزیر صمت 3 شیفته شده است

ربیعی: نیازمند عملکرد یکپارچه در برابر کرونا هستیم

شیوع کرونا و رونق بازار تبلت‌ در چین

نسخه جدید موبایل تاشوی هواوی رونمایی شد

کاهش عوارض جانبی داروهای شیمی‌درمانی با فناوری نانو

به لطف این ربات‌ها با تصادف و ترافیک خداحافظی کنید

رویداد بین‌المللی استارتاپ ویکند صنعت برق در تبریز برگزار می شود

توانمندی مددجویان فناور و نوآور کمیته امداد شناسایی می‌شود

آغاز تولید انبوه رَم 16 گیگابایتی برای اسمارت‌ فون‌ها

برپایی جشنواره‌ای برای حمایت از پایان‌نامه‌های کاربردی

"درمان‌های اورژانسی" دندانپزشکی در زمان شیوع کرونا جدی گرفته شود

عملکرد بهتر باتری خودرو با نانو ذرات محققان کشور

فراخوان شرکت در نمایشگاه خلاقیت و نوآوری ایران/برگزاری رویداد در زمستان 99

چاپ کتاب استاد ایرانی در حوزه پلاسمونیک توسط انتشارات اشپرینگر

دستاوردهای پژوهشگاه فضایی از ساخت ماهواره‌های مخابراتی تا باتری فضایی

فعالیت چند شرکت دانش‌بنیان برای ساخت کیت تست کرونا/تولید ماسک‌های نانوفیلتر در کشور

مراسم "هفته آگاهی از مغز" به سال آینده موکول شد

اصلاح 2 بند قانونی برای‌ رفع مشکلات تردد دانشجویان‌خارجی شاغل به تحصیل در ایران

دکتر روحانی پس از بازدید از منطقه یک آزادراه تهران-شمال: درآمد سالانه تردد در منطقه یک، برای تکمیل منطقه دو بکار می‌رود

لغو همایش مجوزدار دوچرخه سواری بانوان در قم

جایزه زنان راهبر پاکستان به نرگس آبیار رسید

تغییر زمان برگزاری دهمین سمینار "جبر خطی و کاربردهای آن"

برگزاری گردهمایی ملی منجمان آماتور به تعویق افتاد

درمان عفونت‌های زخم با نانو اسپری محققان کشور

طرح لیزینگ محصولات دانش‌بنیان و فناور اجرایی شد

مراسم گرامیداشت روز مهندس لغو شد

ایستگاه جدید باند پهن "دربید" شبکه لرزه‌نگاری یزد راه‌اندازی شد

برنامه ملی خلیج‌فارس‌شناسی برگزار می‌شود

تصویربرداری آکوستیک از بستر دریا در حوضچه اسکله امیرآباد مازندران

درگذشت ریاضیدان جوان ایرانی دانشگاه مینه‌سوتا

دلایل ناتوانی کشورها برای تولید واکسن کرونا/کووید19 آخرین تهدید جهانی حوزه سلامت نیست

"مرکز توسعه فناوری‌های توانبخشی از راه دور" افتتاح شد

سخنگوی دولت در نشست خبری: همه باید در کنار یکدیگر به مبارزه با کرونا برخیزیم

زمین لرزه 3.5 ریشتری کوخرد را لرزاند

کیت تشخیص بیماری کرونا بومی‌سازی می‌شود