آخرین مطالب

تاثیر تریاک بر بروز شش سرطان مرگبار/لزوم توقف تبلیغات درمانی تریاک بین الملل - اجتماعی - علمی وفناوری

تاثیر تریاک بر بروز شش سرطان مرگبار/لزوم توقف تبلیغات درمانی تریاک

  بزرگنمایی:


 
رییس پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلام تاثیر قطعی مصرف تریاک در بروز شش نوع سرطان بر اساس شواهد قوی علمی، نسبت به افزایش 86 درصدی خطر بروز مرگ بر اثر بیماری با مصرف مستمر تریاک هشدار داد و خواستار توقف هر چه سریعتر تبلیغات درباره تاثیرات درمانی تریاک شد.
به گزارش ایسنا، دکتر رضا ملک زاده، ایران را به دلایل تاریخی، فرهنگی و جغرافیایی (همسایگی با افغانستان به عنوان بیشترین کشت دهنده خشخاش جهان)،  پرمصرف ترین کشور دنیا در ماده مخدر تریاک دانست و گفت: حداقل 10 درصد ایرانیان بالای 40 سال به صورت «تفننی، تفریحی یا مستمر » تریاک مصرف می کنند.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، همچنین تریاک را پرمصرف ترین ماده مخدر در بین سوء مصرف کنندگان مخدرها در ایران نام برد و گفت:  تریاک،  69 درصد مواد مخدر مصرف شده در کشور را تشکیل می دهد و پس از آن هروئین  و سپس شیره مصرف بیشتری دارند.
وی بیشترین میزان مصرف تریاک در ایران را 18 درصد در استان گلستان و کمترین  را یک درصد در شهرهای روانسر و شبستر اعلام کرد.
متوسط سنی مصرف کنندگان مواد مخدر
ملک زاده، در ادامه به ذکر برخی مشخصات سوء مصرف کنندگان در ایران پرداخت و با اشاره به این که متوسط  سن شروع مصرف مواد مخدر در ایران 22 سال و متوسط سنی مصرف کنندگان، 33 سال است، گفت:  90 درصد مصرف کنندگان مواد مخدر، مرد، 50 درصد  متاهل و  80  درصد شاغل هستند.
به گفته وی، همچنین 40 درصد معتادان تزریقی دارای سابقه زندان هستند . 20 تا 25 درصد مصرف کنندگان مواد تزریقی در کشور، آن را با هدف استفاده دارویی، 20 تا 25 درصد  در تمام عمر و  10 تا 15 درصد نیز طی ماه های اخیر مصرف کرده اند.
اهداف و اشکال مختلف مصرف تریاک در جهان
وی در ادامه، با اشاره به اشکال و اهداف مصرف تریاک گفت: تریاک گیاهی است که از لاتکس (که 12 درصد آن را مرفین تشکیل می دهد) به دست می آید و به اشکال طبیعی (خام ، شیره  و سوخته تریاک)، طبیعی و نیمه مصنوعی ( داروهایی مانند مرفین ، کدئین ، هیدروکودون و اکسی کدون ) و مصنوعی ( داروهایی مانند فنتانیل ، آنالوگ های فنتانیل و ترامادول  و در ایران، عمدتا متادون)  مصرف می شود.
مرگ سالانه 110 هزار نفر بر اثر مصرف داروهای مخدری در جهان
ملک زاده در این  زمینه افزود: Opioids مجموعه  داروهای مخدری است که برای کاهش و تسکین دردهای ناشی از بیماری ها و سرطانها کاربرد دارند؛ اما گاهی از این داروهای مخدر، استفاده های غیرمجاز و غیرقانونی می شود و عواقب آن خود را در اشکال:  اور دوز (مصرف بیش از حد)  خودکشی، صدمات و آسیبهای جسمی، تصادفات، ابتلا به بیماری های عفونی (اچ آی وی / ایدز، هپاتیت سی و ...) و بیماری های غیرواگیر مزمن  نشان می دهد ؛ به طوری که بیش از 40 میلیون نفر در جهان  قربانی استفاده غیرمجاز از مجموعه  داروهای مخدر هستند  و سالانه 110  هزار نفر جان خود را به این علت از دست می دهند.
وی گفت: در حال حاضر کشورهای آمریکا، کانادا، اتریش، بلژیک، ایسلند، دانمارک، هلند ، سوئد ، اسپانیا، رژیم اشغالگر قدس، 10 کشور اول جهان در استفاده  از داروهای ضد درد مخدری ( مصرف به ازای هر یک میلیون نفر در روز) هستند.
معاون تحقیقات وزیر بهداشت همچنین آمریکا، آلمان، استرالیا، کانادا ، بلژیک، هلند ، ایسلند، دانمارک، رژیم اشغالگر قدس و سوئد را کشورهای مواجه با بیشترین تغییرات افزایشی مصرف مجموعه  داروهای مخدری معرفی کرد و گفت: در آمریکا  درباره مصرف داروهای مخدری ، وضعیت اضطرار اعلام شده است؛ به طوری که  Opioids  (مجموعه داروهای مخدری)  از سال 2001 تا کنون، 300 هزار نفر را در این کشور به کام مرگ برده و پیش بینی می شود تا یک  دهه آینده،  بیش از 500 هزار نفر به این تعداد افزوده شود.
تبلیغات «تاثیرات درمانی تریاک» هر چه سریعتر متوقف شود!
استاد ممتاز بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، یکی از علل ریشه دار مصرف تریاک را باورهای کاملا غلط  درباره  درمان کنندگی و شفابخشی این ماده مخدر دانست و گفت:  باورهای تاریخی نسبت به خاصیت درمانی مواد مخدر خام، تا آن جا بوده که پزشکان در گذشته های دور، جزوی از مبلغان مصرف تریاک بوده اند. یک قرن پیش ، ادعا شده بود که 15 درصد پزشکان آمریکایی معتاد به تریاک هستند.
وی افزود: در کتاب  «قانون» ابن سینا نیز به مفید بودن تریاک برای درمان  بیماری اشاره شده است. در ایران، استعمار انگلیس با تبلیغ مصرف تریاک، اعزام  دلالان به مناطق مختلف کشور، مصرف تریاک را به عنوان ماده‌ای مفید برای بدن، به مردم آموزش داد و با ذکر خواص پزشکی تریاک ، آن را داروی ضد درد و درمان بیماری‌های گوناگون معرفی کرد. در حال حاضر هنوز هم تعدادی از اطبای سنتی، بیماران را برای درمان دردها به مصرف تریاک ترغیب می کنند که لازم است تبلیغات «تاثیرات درمانی تریاک» هر چه سریعتر متوقف شود!
وی افزود: برخی باورهای عمومی نادرست هم، از علل مصرف تریاک است ؛ باورهایی که استفاده طولانی‌مدت تریاک را موجب طول عمر، کاهش دردهای جسمانی، پیشگیری کننده  از افزایش قند خون، ضد بیماری سرطان ، دارویی برای آرام کردن و خواباندن کودکان، کاهش فشارهای عصبی و حتی کاهش ترس و افزایش توان جسمی می داند که مطالعات دقیق علمی تمام این باورها را باطل می دانند.
استفاده غیرقانونی 28 میلیون نفر از تریاک در جهان طی سال 2015
به گفته ملک زاده اما،  تریاک، صرف نظر از مصرف غیرمجاز با اهداف دارویی و نیز شفابخشی ، متاسفانه دارای استفاده بالایی به اشکال تفریحی، تفننی و دائمی هم هست.
معاون تحقیقات وزیر بهداشت، به عنوان نمونه ، به آماری در سال 2015  اشاره کرد و گفت: حدود 28 میلیون نفر در سراسر جهان،  از تریاک و مشتقات آن استفاده غیرقانونی  کرده اند . بیشترین مصرف کنندگان (6 تا 15 میلیون نفر) در آسیا و سپس در اروپا (6 میلیون نفر) هستند و آمریکا، افریقا و اقیانوسیه ( سه میلیون نفر) در رتبه های بعدی مصرف قرار دارند.
با وجود کاهش جهانی، مصرف تریاک در ایران همچنان بالاست
به گفته وی، هر چند که ترکیبی از عوامل شامل  ورود قوانین جرم شناسانه به مصرف مواد مخدر از جمله تریاک، برچسب اختلالات روانی به مصرف کنندگان مواد که بار اجتماعی برای آنها به همراه داشته و نیز افزایش دسترسی به داروهای روانگردان از میزان مصرف تریاک در جهان بسیار کاسته است، اما استفاده از تریاک  در ایران همچنان بالاست.
ملک زاده یادآور شد: با وجود سابقه طولانی مصرف تریاک در جهان ، تا دو دهه پیش، هیچ مطالعه علمی جدی و آینده نگری در مورد تاثیر این ماده مخدر پرمصرف بر بیماری های مزمن غیرواگیر شایع ، همچون سرطان و بیماری های قلبی عروقی انجام نشده بود. با این حال، مطالعات اپیدمیولوژیک گذشته نگر جهان (حداقل سه مطالعه) درباره ارتباط مصرف تریاک با سرطان، نشان دهنده افزایش دو برابری خطر بروز سرطان با مصرف این ماده مخدر است.
اعلام جهانی «سرطانزایی تریاک » در آینده ای نزدیک از سوی آژانس بین المللی تحقیقات سرطان
 
به گفته مجری اصلی مطالعه 50 هزار نفری کوهورت گلستان ، در شرایطی که فقدان مطالعات آینده نگر معتبر و قابل استناد جهانی درباره «تاثیر مصرف طولانی مدت ترکیبات مواد مخدر بر بروز سرطان و بیماری های قلبی عروقی»، به شدت احساس می شد، مطالعه کوهورت گلستان، به عنوان مهمترین و بزرگترین مطالعه  جهان در این زمینه (به دلیل حجم بالای کل شرکت کنندگان با تنوع قومی، دارا بودن بیش از 8 هزار مصرف کننده تریاک در بین افراد شرکت کننده،  پیگیری طولانی مدت 15 ساله نمونه ها ) توانست اطلاعات دقیق و معتبری درباره تعداد زیادی از جمعیت عمومی  (که ترکیبات مواد مخدر را حتی به میزان کم  - در حد نیم گرم - اما طولانی مدت مصرف کرده اند ) و نه جمعیت خاص ، ارائه دهد و فرصتی بی نظیر برای موسسات بین المللی ( NIDA, NIAAA, NCI, INSERM, IARC) ، مرکز ملی  مطالعات اعتیاد ایران ( INCAS) و مراکز تحقیقات ژنتیک ایران و جهان (برای بررسی تاثیر ژن ها بر گرایش به مصرف مواد مخدر و پیشگیری از آن) فراهم کند.
وی افزود: یافته مهم حاصل از مطالعه کوهورت گلستان، جهت اعلام رسمی و جهانی سرطانزایی تریاک ، توسط آژانس بین المللی تحقیقات سرطان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
افزایش 86 درصدی خطر مرگ بر اثر بیماری با مصرف مستمر تریاک
ملک زاده، سپس به تشریح نتایج  مطالعه  کوهورت گلستان درباره ارتباط بیماری ها و مرگها با مصرف طولانی مدت تریاک پرداخت و گفت:  نتایج این مطالعه نشان داد: مصرف مستمر تریاک، خطر مرگ بر اثر بیماری های قلبی عروقی، سرطانها و بیماری های تنفسی را تا 86 درصد افزایش می دهد.
احتمال دو برابری مصرف کنندگان تریاک در ابتلا به سرطان
استاد ممتاز بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران،  درباره میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های مرتبط با مصرف مستمر تریاک گفت:  در این مطالعه 17 درصد شرکت کنندگان ( 8 هزار و 487  از مجموع 50 هزار شرکت کننده) با میانگین سنی 53 سال که متوسط سن شروع مصرف تریاک در آنها 39 سال بوده، مصرف طولانی مدت (بیش از 12 سال) تریاک را گزارش کردند.
وی با تاکید بر قوت شواهد علمی ارائه شده در مطالعه کوهورت گلستان درباره تاثیر تریاک بر بروز سرطان گفت: حتی خوداظهاری افراد در زمینه مصرف تریاک، با آزمایش ادرار آنها مجددا مورد بررسی قرار گرفت.
ملک زاده با اشاره به ثبت حدود 8 هزار مرگ در بین 50 هزار شرکت کننده  40 تا 75 سال مطالعه  کوهورت گلستان، 1570 مرگ را ناشی از سرطانها و بیش از 54  درصد مرگهای ناشی از سرطانها را مربوط به سرطانهای گوارشی اعلام کرد و در ادامه گفت: نتایج این مطالعه اثبات کرد که شانس ابتلا به سرطان افراد مصرف کننده تریاک دو برابر دیگران است.
افزایش سرطان مغز  با مصرف تریاک
وی به استناد نتایج مطالعه کوهورت گلستان، مصرف تریاک را در بروز حداقل شش نوع سرطان موثر دانست  و این سرطان‌ها را «مری، معده، لوزالمعده، ریه، مثانه و حنجره » برشمرد و افزود: حتی مشاهده شد که مصرف تریاک در بروز سرطان مغز هم موثر است و این نوع سرطان در استان گلستان به تدریج افزایش یافته است.
تریاک چگونه موجب ایجاد سرطان می شود؟
مجری اصلی مطالعه کوهورت گلستان درباره چگونگی تاثیر تریاک در بروز سرطان ها گفت: شواهد علمی اثبات کرده است که  مواد مخدر از طریق اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و نیز نواحی عروقی، خطر بروز تومورها و زمینه ابتلا به سرطان را افزایش می دهد و در ارگانهای مختلف بدن تاثیرگذار است.
دکتر ملک زاده افزود: بخش  مهم دیگر مطالعه کوهورت گلستان در زمینه  تاثیر تریاک بر بروز سرطان، بررسی غلظت  PAH  (هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای) موجود در دود تریاک، در بافتهای سرطانی مبتلایان شرکت کننده بوده است.  شواهد ما نشان داد که غلظت  PAH در بافتهای سرطانی نسبت به بافتهای دیگر بالاتر بوده، اما نکته مهم آن که در بافت‌های سرطانی مصرف کنندگان تریاک، حتی تا 25 برابر بیشتر است.
تریاک خالص هم کاملا سرطانزاست!
محقق بین المللی سرطان، در پاسخ به کسانی که معتقدند مصرف تریاک خالص موجب بروزسرطان نمی شود، گفت: تریاک ماده مخدر گرانی است و به همین دلیل، تریاک های مورد استفاده، ناخالصی هایی مثل شن ، گل، سرب و ... دارند؛ بنابراین ما در مطالعه کوهورت گلستان، این سوال را نیز مطرح کردیم که  «ناخالصی های تریاک چه ارتباطی با سرطانزایی آن دارند و آیا تریاک خالص هم سرطانزاست؟»  که بررسی های ما نشان داد  ماده سرطانزا ، دقیقا در تریاک خالص است و این تصور که تریاک خالص سرطانزا نیست ، کاملا نادرست است.
تریاک از سیگار هم سرطانزاتر است
رهبر مطالعه جهانی سرطان مری ، در مقایسه تاثیر مصرف تریاک و سیگار در بروز سرطان گفت:  نتایج مطالعه کوهورت گلستان نشان داد که تریاک ماده ای بسیار قوی تر از سیگار در سرطانزایی و مرگ و میر ناشی از آن است و تاثیر تریاک حتی در بروز سرطان حنجره هم، از سیگار بیشتر است.
وی با اشاره به این که تمام شواهد علمی حاصله بر پرهیز کامل از مصرف طولانی مدت تریاک برای پیشگیری از بروز سرطان تاکید دارند افزود: باید برای رفع باورهای غلط درباره تاثیرات مثبت تریاک تلاش فراوان کرد؛ برخی بیماران دیابتی که تریاک را برای کاهش قند خون مصرف می کنند، باید بدانند طبق مطالعه ما افراد دیابتی مصرف کننده تریاک ، عمر کوتاهتری از سایر بیماران دیابتی داشته اند و دچارمرگ زودرس شد ه اند؛ هر چند که تریاک ممکن است قند خون آنها را به میزان جزئی کاهش دهد.
مجری مطالعه کوهورت گلستان در همین زمینه به ذکر مثالی پرداخت و گفت: در استان گلستان با افراد 17  - 18 ساله ای مواجه شدیم که در اوج جوانی، دچار سرطان مری شده بودند؛ چرا که مادران برای آرام یا خواب کردنشان در کودکی، به آنها تریاک خورانده بودند.
سهم بالای مصرف تریاک در مرگ‌های ناشی از بیماری های قلبی عروقی
ملک زاده در ادامه، به تاثیر مصرف تریاک بر بیماری های قلبی عروقی و مرگهای ناشی از آن پرداخت و با اشاره به ثبت بیش از 8 هزار مرگ کلی در طول اجرای مطالعه کوهورت گلستان گفت:   بیش از 3 هزار مورد ازمجموع مرگ های ثبت شده، ناشی از بیماری های قلبی عروقی بوده که از این تعداد (مرگهای قلبی عروقی)، یکهزار مرگ (بیش از  10 درصد) با مصرف طولانی مدت تریاک مرتبط  بوده اند . این رقم در مقایسه با بیش از 470 مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی غیرمرتبط با تریاک ، سهم بالایی است.
تاثیر مصرف تریاک در مرگ به علت سیروز کبدی
وی همچنین به آمار بسیار هشدارآمیز دیگری در همین زمینه  اشاره کرد وگفت: شانس سکته  قلبی و مغزی کسانی که تریاک را به مدت طولانی مصرف می کنند، دو برابر دیگران است .
ملک زاده تعداد مرگهای ناشی از سیروز کبدی در مصرف کنندگان تریاک مطالعه کوهورت گلستان را نیز بیش از 100 مورد و رقمی قابل توجه اعلام کرد!
به گزارش پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، مجری مطالعه کوهورت گلستان در پایان با اشاره به پیچیدگی عوامل  و راهکارهای کاهش مصرف مواد مخدر ، بویژه تریاک تاکید کرد: یکی از راهای موثر، پیشگیری با انجام تحقیقات  ژنتیکی و شناسایی ژن های موثر در گرایش به مصرف مواد مخدر است تا بتوان بر پایه نتایج آنها ، داروهای نوآورانه  درمان اعتیاد تولید کرد.  تلاش گسترده برای تغییر باورهای فرهنگی درباره تاثیرات درمانی تریاک و افزایش سطح آگاهی عمومی درباره بیماری زایی این ماده مخدر، توسعه کلینیک های درمان اعتیاد، تقویت هر چه بیشتر امنیت مرزها برای جلوگیری از ورود مواد مخدر و بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی مردم نیز در کاهش و پیشگیری از مصرف مواد مخدر ضروری است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

آتش سوزی در ارتفاعات بخش زیدون سردشت بهبهان مهار شد

برق در اندیکا قطع می‌شود

تخریب دو باغ ویلای غیرمجاز در شوشتر

پیوستن بازیکن سابق فولاد به نفت مسجدسلیمان

جنجال عسب‌سواری در کوچه و خیابان‌های دزفول (قسمت دوم)

آخرین قیمت طلا و سکه و آخرین قیمت انواع ارز در #بازار_آزاد 99/04/12

به بهانه ی روز جهانی محیط بان

نکاتی که هر زائری باید بداند . از زبان حضرت آیت ا... موحد کرمانی به مناسبت روز ولادت حضرت رضا (ع)

کشاورزان دزفول و چالش‌های بی‌پایان

‏اعلام برنامه هفته بیست‌و‌پنجم تا بیست‌و‌هفتم لیگ برتر

در حادثه‌ی کلینیک سینا پای تخلف ساختمانی در میان است

نمایشگاه گروهی عکاسی طبیعت زیبای هشت در برج آزادی رونمایی می شود

سیروس گرجستانی درگذشت

‏تمام مصائب فدراسیون انجمن‌های ورزش‌های رزمی در سبک‌ها

نامه دانشجویان دکترا خطاب به طهرانچی ریاست دانشگاهای آزاد اسلامی کشور

جنجال عسب‌سواری. در کوچه و خیابان‌های دزفول

‏قهرمانان لیگ‌های اسکواش مشخص شدند

‏پیشرفت همایون شجریان در بوکس!

‏تصمیم فدراسیون تغییر نمی‌کند

‏تعویق المپیک به نفع ایران شد

18 مدعی برای یک صندلی!

دختران فوتسالیست تست کرونا می‌دهند

حاشیه‌ای بر طغیان اینستاگرامی پرسپولیسی‌ها

«دیاباته» فردا به ایران باز می‌گردد

دستورالعمل بکارگیری و استخدام در دستگاه ها ابلاغ ‌شد

کربلای خوزستان( رویضات) را دریابید

رمان محمود دولت آبادی با نام «اسب ها، اسب ها ازکنار یکدیگر» در راه است

هفته نامه رامهرمز شماره 104

محدودیت‌ها در ٩ شهرخوزستان از فردا پنجشنبه اجرایی می‌شود

شب قصه ، قصه گویی زنده

تابلو نقاشی جنگل پاییزی

آخرین قیمت طلا و سکه و آخرین قیمت انواع ارز در #بازار_آزاد 99/04/11

شعرفارسی -عشق است و بس

لیگ برتر فوتسال بانوان برگزار می‌شود؟

بیش از 60 درصد کارگران اجاره نشین هستند/ دولت به فکر کارگران نیست

*داستان غم انگیز مغضوبین ومظلومین وفراموش شدگان..*..

3 دلیل رکوردشکنی بی‌سابقه بورس/ 2 پذیره‌نویسی جدید نفتی و فولادی در راه است

نمایشگاه مجازی خوشنویسی شمس الشموس در بخش های نستعلیق، شکسته نستعلیق، نسخ، ثلث در دزفول برگزار شد.

جلسه ویژه ستاد کرونا برای بررسی پیشنهادات استانداری تهران

روحانی در جلسه هیات دولت: ایران ضربه سیاسی آمریکا به برجام را تحمل نمی‌کند/افراط و تندروی در داخل را نمی‌پذیریم

ارزش سهام عدالت صاحبان سهام 532هزارتومانی 14.3میلیون تومان شد/ سود 6میلیون‌تومانی در 1 ماه

آیا خوزستانی ها باید رویای کشتیرانی در کارون رو فراموش کنند؟

قتل بابک پارسا قهرمان پاورلیفتینگ در رشت

پلیس اینترپل در سایه بازی و ترور مقامات ایران

فرماندار باغملک هم کرونایی شد

داغ بر دل تجریش

دستگاه پلاسما فریز به دزفول رسید/ برگزاری رزمایش سفیران سلامت

مرگ 13 هموطن در حادثه آتش سوزی و انفجار کلینیکی در تهران

وزیر کشور لبنان با اعتراف به قتل ٢ نفر جنجال به پا کرد

کلینک درمانی سینا اطهر منفجر شد