آخرین مطالب

دکتر جهانگیری در مراسم سالروز ملی صادرات تاکید کرد: باید در پیشگاه ملت به خاطر صبر مقابل مشکلات سر تعظیم فرود آوریم

دکتر جهانگیری در مراسم سالروز ملی صادرات تاکید کرد: باید در پیشگاه ملت به خاطر صبر مقابل مشکلات سر تعظیم فرود آوریم اقتصادی - سیاسی

دکتر جهانگیری در مراسم سالروز ملی صادرات تاکید کرد: باید در پیشگاه ملت به خاطر صبر مقابل مشکلات سر تعظیم فرود آوریم

  بزرگنمایی:

معاون اول رییس جمهور با اشاره به خروج آمریکا از برجام و فشار‌های همه جانبه این کشور بر بخش‌های اصلی اقتصاد ایران، گفت: آمریکایی‌ها در دو سال گذشته تمام گلوگاه‌های اصلی فعالیت اقتصادی ایران را مسدود کردند، اما با وجود همه این مسائل، امروز با سرافرازی می‌گوییم که اقتصاد ایران اگرچه با مشکلات مختلفی روبرو شد، اما توانست روی پای خود بایستد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر اسحاق جهانگیری امروز (دوشنبه) در بیست و سومین سالروز ملی صادرات، از صادرکنندگان به عنوان رزمندگان جنگ اقتصادی و مدافعان کیان و تمامیت ارضی کشور نام برد و با بیان این که قطعا این دوران در تاریخ ایران به ثبت خواهد رسید،‌افزود: باید دست فعالان عرصه صادرات که توانسته اند با وجود فضای بسته و محدودیت های مختلف فعالیت کنند را بوسید.
معاون اول رییس جمهور افزود: دولت آمریکا با خروج از برجام فشار سنگین و بی سابقه ای علیه ملت ایران و جمهوری اسلامی ایران وارد کرد و به صورت آشکار و بدون پرده پوشی اعلام کردند که بیشترین درد را به جامعه ایران وارد خواهیم کرد و جنگ اقتصادی بزرگی علیه ایران به راه خواهیم انداخت.

وی افزود: آن ها تصورشان این بود که اقتصاد ایران به فروپاشی می رسد و مشکلات اقتصادی منجر به شکل گیری اعتراضات می شود و در همین راستا از اردیبهشت سال 97 تا کنون هر روز فشارهای خود را بر اقتصاد ایران افزوده اند که لازم است دانشگاهیان، نخبگان و صاحب نظران این موضوع را مورد ارزیابی و تحلیل قرار دهند که آیا چنین فشاری ظرف مدت دو سال علیه یک ملت و دولت در تاریخ سابقه دارد؟

دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه آمریکایی ها هرگز نتوانستند میزان فروش و صادرات نفت خام ایران را به صفر برسانند، تصریح کرد: البته فروش نفت ایران تحت فشار قرار گرفت و حتی کشورهای دوست ایران جرات خرید نفت را ندارند و دولت برای فروش نفت به روش های دیگری متوسل می شود.

معاون اول رییس جمهور با بیان این که میزان صادرات نفت و درآمدهای حاصل از فروش نفت کشور کاهش پیدا کرده است، گفت: آن چه توانسته جایگزین فروش نفت باشد توسعه صادرات غیرنفتی و تلاش های فعالان عرصه صادرات است که باعث شده از سال 97 تا کنون میزان تولید و صادرات کشور کاهش پیدا نکند و رشد اقتصادی امروز نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری دارد.

وی افزود: براساس آمارها میزان صادرات غیرنفتی در 8 ماه سال جاری بیش از 16 درصد از نظر وزنی نسبت به سال گذشته رشد داشته است که این یعنی کشتیرانی و بنادر ایران فعالیت گسترده ای داشته و صادر کنندگان نیز ریسک هایی را پذیرفته اند تا در نهایت اقتصاد کشور توانسته روی پای خود بایستد.

دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه مردم و به خصوص طبقه متوسط و ضعیف جامعه فشار سنگین و شرایط سختی را تحمل می کنند، خاطر نشان کرد: در دو شوک اقتصادی که یکی در سال های 90 و 91 و دیگری در سال های 97 و 98 به کشور وارد شد، قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافت که در این راستا دو ماموریت اصلی را باید به طور همزمان دنبال کنیم که یکی سر پا نگهداشتن اقتصاد، تولید،‌ اشتغال و صادرات است و دیگری کمک به وضعیت معیشتی جامعه و به خصوص اقشار کم درآمد است.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: به فضل الهی وضع اقتصاد کشور به همت فعالان اقتصادی بسیار بهتر از آن چیزی است که آمریکا برای کشور ما خواب دیده بود اما در بخش معیشت مردم همواره باید در پیشگاه ملت ایران خصوصا طبقات ضعیف به خاطر صبرشان در برابر مشکلات سر تعظیم فرود آوریم که با تحمل سختی ها و فشارها این روزها را پشت سر می گذارند.

وی با تاکید بر اینکه راهکار مقابله با راهبرد فشار حداکثری آمریکا مقاومت و تاب آوری اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است، تصریح کرد: مسائل اقتصادی کشور فقط راهکار اقتصادی ندارد بلکه باید راهکارهای سیاسی و اجتماعی را نیز حتماً در نظر گرفت.

دکتر جهانگیری گفت: آن چه می تواند کشور را از این دوره سخت عبور دهد اجماع، همبستگی و انسجام ملی است و هیچ کس نباید به دنبال فرصت طلبی باشد و تصور کند که فرصتی برای تسویه حساب سیاسی فراهم شده است.

معاون اول رییس جمهور با بیان این که امروز ایران در خطر است و آمریکا، سعودی ها و اسرائیل برای لطمه به تمامیت ارضی کشور برنامه ریزی کرده اند، اظهار داشت: راه مقابله با این توطئه ها اجماع ملی است. باید اعتماد، امید و مشارکت مردم را به عنوان مهمترین سرمایه مورد نیاز کشور ارتقاء دهیم و نخبگان، دانشگاهیان و جریانات سیاسی نیز باید کمک کنند که امید مردم به آینده افزایش یابد و در انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی شاهد مشارکت همه مردم باشیم چرا که مشارکت در انتخابات می تواند منافع ملی و امنیت ملی را تامین کند. باید انتخابات به نحوی برگزار شود که همه سلیقه های سیاسی برای شرکت در انتخابات نامزدهای مدنظرشان در عرصه حضور داشته باشند.

وی از صادرات غیرنفتی به عنوان یک مبارزه با رقبا برای به دست آوردن بازارهای بین المللی یاد کرد و با تاکید بر اینکه صدور بخشنامه های لحظه ای می تواند به صادرات لطمه وارد کند، گفت: مدیر واقعی کسی است که نیازهای کشور را شناسایی و نسبت به آن پاسخ دهد. هر تصمیم و سیاستگذاری ما ممکن است برای یک بخش مفید باشد اما باید ابعاد و زوایای مختلف و تاثیرات آن بر سایر بخش ها را نیز به دقت مورد ارزیابی و بررسی قرار دهیم.
دکتر جهانگیری صادرات غیرنفتی را از مهمترین پیشران های اقتصاد کشور برشمرد و گفت: براساس برنامه ریزی ها و تصمیمات اتخاذ شده نظام بانکی 100 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی پیشران اقتصاد پرداخت خواهد کرد که در این راستا واحدهای تولیدی که فعالیت صادراتی دارند در اولویت خواهند بود.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به درخواست های مطرح شده مبنی بر ادغام بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات گفت: این موضوع در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نیز مطرح شد و به وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان برنامه و بودجه ماموریت داده شد تا طرح پیشنهادی خود را در این خصوص تدوین و ارائه کند.

وی گردشگری را از مهمترین محورهای صادرات برشمرد و با تاکید بر لزوم حمایت از بخش گردشگری گفت: علاوه بر بخش گردشگری شرکت های دانش بنیان نیز باید مورد حمایت قرار گیرند چرا که این شرکت ها در حقیقت به جای صادرات کالا از طریق فروش دانش و خدمات فنی برای کشور ارزآوری می کنند.

دکتر جهانگیری با تاکید بر این که کشورهای همسایه مهمترین بازارهای هدف صادرات غیر نفتی هستند، گفت: میزان واردات 15 کشور همسایه ما سالانه بیش از 1100 میلیارد دلار است و این در حالی است که ایران سهم اندکی از این بازار را در اختیار دارد.
وی با تاکید بر اهمیت توجه هر چه بیشتر به بازارهای صادراتی کشورهای همسایه افزود: صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان از صادرات به کل اتحادیه اروپا بیشتر است و اهمیت صادرات به کشورهای همسایه نظیر عراق،‌ ترکیه و روسیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی دو چندان است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا گفت: ایران عضویت در اوراسیا را با این استدلال پذیرفت که برای صادرات 300 تا 500 قلم کالا از طرف کشورهای عضو این اتحادیه به ایران امتیاز داده شد تا با تعرفه پایین و یا صفر نسبت به صادرات اقدام کند و امتیاز مشابهی نیز به کشورهای طرف مقابل برای صادرات به ایران داده شد که لازم است صادر کنندگان به سرعت سهم خود را در بازار این کشورها پیدا کنند و شاهد تراز منفی نباشیم.

وی همچنین با تاکید بر لزوم ایجاد شرکت های بزرگ صادراتی خاطر نشان کرد: وقتی روسیه از سوی اتحادیه اروپا با تحریم مواجه شد، رییس جمهور این کشور اعلام کرد که روسیه آمادگی دارد برای تامین نیازهای خود از محصولات ایرانی استفاده کنند اما مشکلی که پیش رو بود این بود که شرکت های بزرگ و صاحب برند صادراتی در ایران وجود نداشت. باید اتاق بازرگانی با همکاری فعالان بخش خصوصی و صادرکنندگان با فوریت شرکت های بزرگی برای رونق صادرات تشکیل بدهند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در این مراسم یکی از راهبردها برای مقابله با تحریم را مشارکت مردم و فعالان اقتصادی عنوان کرد و گفت: این یک شعار نیست بلکه سیاست دولت و سیاست وزارت صمت است که تشکل ها، بخش خصوصی و مردم محور فعالیت های اقتصادی باشند.
رییس اتاق بازرگانی ایران نیز در این مراسم توسعه صادرات را یکی از راه های دستیابی به توسعه اقتصادی دانست و گفت: بسیاری از کشورها با تاکید بر بخش صادرات توانسته اند به رشد بالای اقتصاد دست پیدا کنند.

مساله تامین مالی صادرات، مالیات بر ارزش افزوده، نبود متولی واحد و مدیریت یکپارچه برای سیاست گذاری در امر صادرات از مهمترین مسائلی بود که از سوی رییس اتاق بازرگانی ایران مطرح شد.

گفتنی است در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از شرکت های ممتاز صادراتی و نیز 6 شرکت دانش بنیان فعال در حوزه صادرات با اهدا تندیس قدردانی شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

نوزادان پسر کم وزن بیشتر در معرض ناباروری قرار دارند

راه‌اندازی ناوگان خودران فولکس‌واگن در قطر

دولت از دخالت مستقیم در محتواسازی پرهیز کند

پژوهشگر دانشگاه کاشان در جمع پژوهشگران یک‌درصد برتر جهان

دسترسی به بیش از 5 میلیارد رکورد داده‌های دریایی امکانپذیر شد

راه‌اندازی مقطع ارشد "نانو فناوری پزشکی" در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

عرضه 9 هزار محصول دانش‌بنیان در نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی "ایران‌ساخت"

تاثیر "بازی‌های تخته‌ای" بر مغز و کاهش زوال شناختی

احتمال خروج پامپئو از دولت ترامپ شدت گرفت

90 درصد اعضای خارجی داعش از خاک ترکیه وارد سوریه شدند

نخست‌وزیر سابق قطر: اگر نتانیاهو بماند "معامله قرن" سال آتی اجرایی می‌شود

دولت موقت لیبی از ترکیه و قطر شکایت می‌کند

تظاهرات گسترده در بغداد علیه تحریم‌های آمریکا

عبدالمهدی تحریم شخصیت‌های عراقی توسط آمریکا را محکوم کرد

نیویورک تایمز: آمریکا دو دیپلمات جاسوس چینی را اخراج کرده است

آمریکا نمی‌داند در افغانستان چه می‌کند

وزیر دفاع ترکیه : هدف ما در سوریه تروریسم است نه قومیتی خاص

اتحادیه عرب: تشکیل دولت کلید حل بحران لبنان است

ائتلاف صدر: با نخست‌وزیری که مردم نخواهند، مخالفیم

ارتش یمن: آماده پاسخ به هر اقدام احمقانه‌ دشمن هستیم/عربستان در اجرای توافق سوئد وقت‌کشی می‌کند

ترکیه: جهان سوریه را در اولویت خود قرار دهد/سوریه صحنه جنگ‌های نیابتی شده است

آغاز رایزنی‌ پارلمان لبنان برای تعیین نخست وزیر از فردا/ باسیل: در دولتی که حریری باشد من نیستم

شب ناآرام بیروت؛ آرامش شکننده بر شهر حکم‌فرما شده/ تشدید حضور نیروهای امنیتی

شب ناآرام بیروت؛ آرامش شکننده بر شهر حکم‌فرما شده/ تشدید حضور نیروهای امنیتی

رونمایی از کتاب اصول و مبانی مدیریت و سرپرستی

آخرین قیمت طلا و سکه و آخرین قیمت انواع ارز در #بازار_آزاد 98/09/24

ادبیات و درست نویسی ( شرافت ادبی ) شماره 7

‏15 دسامبر، روز جهانی ‎چای است

جدیدترین اطلاعات درباره کیک‌های مشکوک

نرخ ارز رسمی بانک مرکزی (ریال)

پیشنهاد ایجاد تسهیلات برای بانوان عضو هیئت علمی

رونمایی از اولین سامانه برخط ملی محاسبه وجود انتشار آلاینده هوا؛ به‌زودی

علم ایرانیان، آمریکا را عصبانی می‌کند/هیچ چیز مهم‌تر از این نیست که روی پای خودمان بایستیم

قطر: در حل بحران شورای همکاری خلیج فارس پیشرفت داشتیم

مرکل باز هم در صدر فهرست زنان قدرتمند فوربس

دیپلمات سابق مراکشی به کلاهبرداری در آمریکا متهم شد

ضرب‌وشتم دانش‌آموز آمریکایی بابت پوشیدن کلاه تبلیغاتی ترامپ

واکنش ایتالیا به توافق‌های ترکیه و دولت توافق ملی لیبی

مقام مقابله با تروریسم ترامپ از کاخ سفید رفت

نامه ائتلاف سائرون به رئیس‌جمهور عراق

عمر البشیر به 2 سال حبس در یک مرکز اصلاح اجتماعی محکوم شد

افزایش شمار کودکان یمنی مبتلا به سرطان در نتیجه جنگ و محاصره

تظاهرات در عراق علیه احتمال نامزدی "محمد شیاع السودانی" برای نخست‌وزیری

چاووش اوغلو: از منافع قانونی خود در مدیترانه دفاع می‌کنیم/نیرو به لیبی اعزام نمی‌شود

منوچن: اعزام نیروهای آمریکایی به عربستان ماهیت دفاعی دارد

درخواست شورای امنیت برای تحقیق پیرامون خشونت‌های اخیر در عراق

کره شمالی یک آزمایش "مهم" دیگر انجام داد

هنیه: ارتباطی با دولت ترامپ نداریم/ ادعای آتش‌بس طولانی با اسرائیل صرفا جنجال رسانه‌ای است

ادبیات و درست نویسی ( شرافت ادبی ) شماره 6

آخرین قیمت طلا و سکه و آخرین قیمت انواع ارز در #بازار_آزاد 98/09/23