آخرین مطالب

قدیم ‌ترین لغت ‌نامه گویش شوشتری درعهد قاجار

نشستی با دکتر مهدی کدخدای طراحی دربارۀ اولین لغت ‏نامۀ محلی شوشتری در دوره قاجار فرهنگی - اجتماعی - خوزستان - بخش ویژه صبح ملت نیوز - آدینه های شعر وادبیات

نشستی با دکتر مهدی کدخدای طراحی دربارۀ اولین لغت ‏نامۀ محلی شوشتری در دوره قاجار

  بزرگنمایی:

 

 

 قدیم ‌ترین لغت ‌نامه گویش شوشتری درعهد قاجار

نشستی با دکتر مهدی کدخدای طراحی دربارۀ اولین لغت ‏نامۀ محلی شوشتری در دوره قاجار

ضمن سپاسگزاری از وقتی که برای این نشست گذاشته ‏اید با کسب اجازه از جناب‌ عالی برای درج این مصاحبه در صبح ملّت نیوز

خبرنگار آرامیده

هدف این است که به اطلاع  برسانیم اولین بار لغت ‏نامه محلی از منطقه خوزستان در اوایل دوره قاجار نوشته شده است. این سبب خوشبختی است که چنین اتفاق مبارکی رخداده است و برای منطقۀ ما چنین موهبتی افتخار است.

آرامیده

لطفاً بفرمایید از چه تاریخی و چگونه متوجه شدید که چنین لغت ‏نامه ‏‏‏‏ای نوشته شده است؟

دکتر مهدی کدخدای طراحی

در دورۀ لیسانس که در دانشگاه تهران درس می ‏خواندم، هنگام  جستجوی در لغت ‏نامه دهخدا اتفاقی به معانی لغت‏هایی برخوردم که مقابل معنی و در پرانتز، نوشته بود لغت محلی شوشتری نسخۀ خطی از کتابخانه مؤلف (دهخدا). بعدها که در مؤسسۀ لغت‏ نامۀ دهخدا مشغول شدم، سراغ این کتاب را گرفتم. گفتند که این کتاب سال‏های پیش مفقود شده است.

آرامیده

دقیقاً از چه تاریخی پیگیر این کتاب بوده ‌اید؟

دکتر مهدی کدخدای طراحی

سال (1380). البته در سال‏های (1372) و (1373) در مؤسسۀ دهخدا مشغول بوده‏ ام. سال (1380) خدمت مرحوم دکتر محمّد دبیرسیاقی رفتم. موقعی که با مرحوم دکتر دبیرسیاقی گفتگو کردم، آن مرحوم گفتند: این کتاب بعداز فوت مرحوم دهخدا و هنگام انتقال کتاب‏ ها از ساختمان قدیم مؤسسه لغت‏نامه به ساختمان جدید به سرقت رفته است. ناامید از آنجا، اما امیدوار بودم که روزی این لغت ‏نامه پیدا شود. تا اینکه سال گذشته (1397) یکی از دوستان که از او خواسته بودند نسخه‏ های خطی سازمان لغت ‏نامه را فهرست ‏نویسی کند زنگ زد و گفت: خبر خوش. گفتم چه خبر خوشی است؟ گفت: مژده که کتاب لغت محلی شوشتری پیدا شده است. بسیار خوشحال شدم. البته دربارۀ این کتاب، که چه اتفاقاتی افتاده است در کتاب دیگری توضیح داده ‏ام. برایم عکس نسخه را با ایمیل فرستاد. کپی و تصویر رنگی تهیه کردم و اکنون مشغول کار بر روی آن کتاب هستم.

آرامیده

درواقع، اولین لغت ‏نامه محلی استان خوزستان به یکی از علمای شوشتر منسوب است که در عهد قاجاریه نوشته شده است. این کتاب در چه تاریخی و در دورۀ کدام پادشاه قاجاری بوده است؟

دکتر مهدی کدخدای طراحی

تاریخی که مؤلف در ضمن کتاب آورده است، سال(1219ق) است؛ یعنی در دوره فتحعلی ‏شاه قاجار.

آرامیده

کتاب مقدمه یا پیش‏گفتاری دارد؟ آیا مؤلف شیوۀ کارش را در مقدمه کتاب شرح داده است؟

دکتر مهدی کدخدای طراحی

 مقدمه کتاب افتاده است. قسمت موجود نسخه، از اواخر حرف الف است، اما مؤلف در جایی از متن کتاب گفته است که فلان مطلب را در آغاز گفته ‏ام که ظاهراً بخشی از نظام آوایی گویش شوشتری را در آنجا مطرح کرده است  ولی چون مقدمه از بین رفته است نمی‏دانیم دقیقاً چه مطالبی بوده‏اند. اسم کتاب را هم حدس می‏زنم که مرحوم دهخدا این عنوان را به کتاب داده باشد، چون مقدمه‏اش را نداریم نمی ‏دانیم که مؤلف چه اسمی به کتاب داده است. حتی اسم مؤلف را هم نمی ‏دانیم. مؤلف چندین  بارگفته است جد اعلا مرحوم سید نعمت ‏الله جزایری چنین گفت. پس درمی ‏یابیم مؤلف از اعقاب سید نعمت ‏الله بوده است. در جایی از کتاب گفته است عم عالی ‏قدر سید عبدالله در شرح  النخبه‏ چنین گفت. النخبه ‏‏المحسنیه از فیض کاشانی است که سید عبدالله کتاب التحفه ‏‏السنیه  فی شرح  النخبه  ‏المحسنیه را در شرح آن تألیف کرده است. معلوم است که از برادرزاده‏ های سید عبدالله جزایری بوده است. سفرهایی به هندوستان داشته است. با زردتشتیان آنجا صحبت کرده است. این اطلاعات از لابلای کتاب به دست می‏ آید. مؤلف شخصیتی است که از اوضاع آن زمان مطلع است. او نام کریستف کلمب را ذکر کرده است. از برهان قاطع و کتاب ‏های دیگری که در اختیارش بوده  استفاده کرده است. چون گفته است که برهان قاطع چنین می‏گوید. مؤلف دید نقادانه داشته است.

آرامیده

تک نسخه است؟

بله.

خبرنگار

 چگونه به دست دهخدا افتاده است؟

دکتر مهدی کدخدای طراحی

یا خود دهخدا خریده است یا کسی برای او تهیه کرده است.

آرامیده

چه میزان از واژه‏ ها به زبان فارسی ‏اند و چه میزان به گویش شوشتری توجه داشته ‏اند؟

به‏نظرم 60 درصد به گویش شوشتری است و 40 درصد به فارسی  و غیرفارسی است، چون لغت‏ های هندی و ترکی هم در آن دیده می‏شود. مثلاً می‏گوید فلان کلمه در هندی این است. واژه‏ هایی آورده است و می‏ گوید که در شوشتر چنین گفته می ‏شود، در شیراز یا اصفهان یا مازندران چنین می ‏گویند.

آرامیده

شیوۀ نگارش لغت ‌نامه چگونه است؟ آیا اعراب ‏گذاری شده است؟

دکتر مهدی کدخدای طراحی

در آن زمان فونتیک معمول نبوده است. بعضی از واژه‏ ها اعراب ‏گذاری دارد. اما می‏گوید: فلان واژه بر وزن فلان واژه است یا گفته است به فتح اول و سکون ثانی به شیوه‏ ای که قدما ثبت کرده‏اند. در لغت ‏نامه ‏ای که می ‏خواهیم چاپ کنیم سعی بر این است واژه‏ های گویشی قطعی را بنویسم مثلاً واژه خین (xin) یا واژۀ بُتُل (botol). متأسفانه بعضی از جاهایش را موریانه زده است، بعضی جاها از بین رفته است. اما با حدس و گمان توانسته ‏ام درست کنم.

آرامیده

دربارۀ واژه ‏ها چه مقدار توضیح داده است؟

دکتر مهدی کدخدای طراحی

بعضی جاها یک سطر و بعضی‏ها جاها چهارپنج سطر و بازی‏ های محلی را یکی‏دو صفحه توضیح داده است.

آرامیده

شما چه عنوانی به این کتاب می ‏دهید؟

دکتر مهدی کدخدای طراحی

در آن زمان معمول نبوده است که از این عنوان ها به کتاب بدهند، چون به لغت محلی شوشتری معروف شده است همین عنوان خودش را به آن می ‏دهیم.

ذکر این نکته هم لازم است که چون قصد مؤلف لفاظی و سخن‏ آرایی نبوده بلکه قصدش بیان مطلب به زبان ساده بوده است، نثر کتاب ساده و روان است.

آرامیده

حجم کتاب چقدر است؟

دکتر مهدی کدخدای طراحی

414 صفحه است. مقدمه از بین رفته است. اگر مقدمه بود قطعاً بیشتر می‏شد. تا بخش اول حرف «کاف» رسیده  است. کلمات جا افتاده را در حاشیۀ صفحات افزوده است. مثلاً می ‏بینیم در صفحات 250 و 251 در حرف «شین»کلماتی در حاشیه اضافه کرده است. در متن عددی بالای جایی که باید مطلب آورده شود نوشته است و در حاشیه، مطلب موردنظر را افزوده است. مثلاً کلمه شَر‏شرَق به فتح هر دو «شین» قَرَشَت و «رای» ثانیه و سکون «رای» مهمله و قاف. آواز بلند عظیمی را گویند که از شکستن یا افتادن چیزی بلند شود. به کسر هر دو «شین» هم آمده است.

آرامیده

ما در دزفولی می ‌گوییم: «شِراقنید» و «بِشِراقنَه» و پرنده ‏ای داریم که صدایش بسیار بلند است در طبیعت به آن «شَراق» می ‏گوییم. 

دکتر مهدی کدخدای طراحی

یکی دیگر از واژه‏ها، واژۀ زهلیچه به فتح اول و سکون ثانی و کسرلام به تحتانی کشیده به «جیم» فارسی مفتوح به «های» اول زده، به‏معنی زالو، کرمی سیاه که در چشمه ‏ها و آب های ایستاده به هم رسد. در آب خوردن به کام و گلو جهد و ‎‏چسبد و خون خورد. به هر جا از بدن بچسبانند خون آن را بمکد.

از جمله بازی ‏های محلی که ذیل حرف «ر» ذکر کرده است بازی «راق ‏راق» است. در آنجا نوشته: راق ‏راق بر وزن شاخ ‏شاخ، بازی است که اطفال کنند و آن چنان باشد که اطفال همگی یک صف بندند همچون صف جماعت دوش ‏به دوش بایستند که فاصله نداشته باشند و هر دو دست‏ها از عقب به هم گذرانده کاسه مانند گیرند. یکی از آن‏ها که بزرگ و سالار است، انگشتر باریکی یا چیزی کوچکی دیگر در دست گیرد و در مشت هر کدام گذارد و بردارد و مدام راق ‏راق گوید و از یک سر صف گیرد تا آخر و بازگردد. همچنان چیزی را که در دست دارد در دست ایشان گذارد و بردارد تا به دست یکی دهد به دست او زور کند. علامت اینکه او به چابکی از صف برآید و بگریزد. اگر سالم رفت و بیرون شد، هر یک از جانبین خود را که بخواهد طلب نماید. بر او سوار تا مکان معین و در آن سواری نیز راق ‏راق گوید و اگر در بین برآمدن از صف یکی از طرفین سرپایی زد بازگردد و به جای خود ایستد و گاه باشد آن زننده بر آن سوار شود تا مکان معین. از بازی ‏های دیگر که در این فرهنگ ذکر شده، خیال دست و دنبه دنباک است.

آرامیده

چه میزان واژه گردآوری کرده ‏اند؟

دکتر مهدی کدخدای طراحی

 احتمالاً بین سه هزار الیچهار هزار واژه است. البته شرح بعضی واژه ‏ها دوسه صفحه است.

ابعاد کتاب در چه قطعی است؟

قطع وزیری است.

به ‏نظرتان این کتاب تا چه زمانی برای علاقه ‏مندان و فروش در بازار آماده می‏شود؟

امکان دارد تا یک سال دیگر آماده شود.

آیا از واژه‏ های رکیک معمول آن دوره که عوام به کار برده ‏اند در این لغت ‏نامه واژه‏ هایی به کار رفته است؟

بله حدود 20 الی30 واژه به کار رفته است. البته دقیق به خاطر ندارم.

به ‏واسطۀ یکی از دوستان با فرهنگستان صحبت کرده ‏ام که اگر صلاح دانستند این لغت‏ نامه را چاپ کنند.

سخن پایانی

متأسفانه آسیب موریانه دیده است و بعضی از جاها قابل خواندن نیست.

آرامیده

آن زمانی که دهخدا از آن استفاده کرده است موریانه زده بوده است؟

ظاهراً بعدها موریانه زده است. لغت‏های این کتاب را مرحوم محمد پروین گنابادی استخراج کرده است. همه لغت ‏ها را در لغت ‏نامۀ دهخدا نیاورده است. علت آن این بوده که بعضی از واژه‏ ها را نتوانسته بخواند. البته این حدس و گمان من است.

در گروه خوزیان گفته‏اند: چنانچه فرهنگستان راغب به چاپ نباشد ما حاضریم پیگیری کنیم، چون با دوستان عهد بستیم که لغت ‏نامه ‏های دیار خوزیان که متعلق به دزفول، شوشتر، بهبهان، رامهرمز و هندیجان است. حفظ و نگه‏داری کنیم.

دوستان لطف دارند. از لطفشان سپاسگزارم. همچنین از شما که این مصاحبه را ترتیب دادید ممنونم.

محقق و خبرنگار : فریده آرامیده

شنبه، 24 اسفند 1398

 

 

 

 

 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

گفتگو با دکتر عباس چراغ چشم فعال سیاسی اجتماعی

تونل ضدعفونی در بیمارستان شفا مسجدسلیمان برپا شد

گربه‌ها کرونا را به یکدیگر انتقال می‌دهند

فوری : اعلام تعطیلی مدارس و دانشگاههای دزفول تا 22 فروردین / طرح فاصله گذاری اجتماعی در دزفول تا 22 فروردین ماه ادامه دارد

تقدیر رهبر انقلاب از اجرای خیابانی سرود «کاروان امید»

تقدیر و تشکر رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر مسجدسلیمان از مردم فهیم شهرستان در روز طبیعت

تقدیر جمعی از کسبه بازار و انمایندگان صناف از اقدامات پیشگیرانه کرونایی

❌کشف و ضبط بیش از یکصدکیلوگرم مرغ تاریخ منقضی ❌ توسط بازرسان دامپزشکی دزفول

بازرسی های متوالی از نانوایان بدون توقف و در تمام ایام در دزفول ادامه دارد

🔴 گزارش تصویری/ 13 بدر دزفول _ 1399

مسابقه اتحاد ملی در شکست کرونا

پاسخ آذری جهرمی مطالبه‌ی یک خبرنگار در مورد سرعت اینترنت

بازگشایی دوباره بازار خفاش و سگ در چین

تنها کشور جهان که هیچ اعتنایی به کرونا نمی‌کند

خروج مرگبار قطار مسافربری از ریل در چین🔹

فرماندار محترم شهرستان دزفول مطرح کرد: کادر درمان درگیر با کرونا به صورت ویژه قدردانی می‌شوند

جدیدترین مقاله روز دنیا درباره بهداشت دهان ودندان به قلم سرکار خانم محمد پنا - اختصاصی صبح ملت نیوز

🔴 شناسایی ٢٥ مورد جدید ابتلا به کرونا در استان خوزستان

*افتتاح آزمایشگاه امام حسین (ع) شهرستان دزفول*

اینفوگرافیک / آمار کرونا در جهان تا 12 فروردین

رییس هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران: طولانی شدن تعطیلات مطبوعات،ضربه دیگری به نهاد مطبوعات مکتوب است

رئیس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا: درباره شرایط کاری بعد از 20 فروردین، در روزهای آینده تصمیم‌گیری می‌شود

بازار سهام، چالش بازار مسکن یا فرشته نجات آن؟

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت : فاصله گذاری اجتماعی با تاخیر انجام نشده است

فراخوان سازمان جهانی گردشگری برای ارائه راه‌حل‌های شفابخش

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اعلام کرد: انتشار بیش از هزار ویدئو و عکس از جاذبه‌های گردشگری کشور در فضای مجازی

معاون اول رییس جمهور تأکید کرد: امکان آزمایش روزانه تشخیص کرونا به بیش از ده هزار مورد رسیده است

با حضور معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی انجام گرفت: تشکیل ستاد ویژه ای جهت مدیریت راهبردی جنبش تولید

سخنگوی دولت تاکید کرد: بدون وداع کردن با سبک‌های زیستی عصر کهن و بدون نوسازی عقلانیت حکمرانی نمی توانیم ساختار اتحاد شوم کرونا و تحریم را بشکنیم.

📸 سرقت تابلو ون‌گوگ از موزه تعطیل شده به دلیل کرونا در شمال هلند

وزیر بهداشت: دستاوردی جدید به زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

آموزش سگ ها برای بو کشیدن کرونا

باز هم سرقت مسلحانه در دزفول

جدی نگرفتید ، جدی نگرفتند

سیلی عبرت

خبر خوش وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان 15 تا 77 درصد افزایش می‌یابد

انتقاد تند صادقی از روحانی /انتظار می‌رود ادبیاتش را اصلاح کند؛ بلوف می زند!

ماجرای قتل موبایل‌فروشی که نباید مغازه‌اش را باز می‌کرد

🎥 بخش نخست گفت‌وگوی متفاوت با استاندار خوزستان؛ از ناگفته‌های سیل 98 تا ماجرای ریاست تامین اجتماعی

🔹جزئیات سقوط هواپیمای فیلیپینی 🔹

🔺️سقوط هواپیمای حامل بیمار مبتلا به کرونا در فیلیپین

آیا باز هم پای مافیای تراریخته در میان است؟!

تاملی بر واژگان صنف زرگران شوشتری ( مهندس محمدعلی چهارمحالی )

آخرین آمار حوزه دانشگاه علوم پزشکی دزفول در خصوص بیماری کرونا ویروس

رئیس جمهور: سلامت، تولید و امنیت جامعه برای ما اصل است

38309 مبتلا و 2640 فوتی کرونا در کشور/12391 تن بهبود یافتند

پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به‌مناسبت سالروز ولادت حضرت ابالفضل ‌العباس و روز جانباز: شما جانبازان، مجاهدان فداکار و شهیدان زنده‌اید

پانزده اتفاق ویژه جشنواره فجر 38/ ریحانه پارسا و خوب، بد، جلف 2؛ ارتش سری

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: المپیاد ملی کدنویسی و تولید محتوای دیجیتال دانش‌آموزی برگزار می‌شود

اهوازملک در شرایط کرونا