آخرین مطالب

به گزارش اهوازملک

افزایش قیمت مسکن در سال 99 و هشداری که باید جدی گرفت فرهنگی - اقتصادی - سیاسی - بین الملل - اجتماعی

افزایش قیمت مسکن در سال 99 و هشداری که باید جدی گرفت

  بزرگنمایی:

عدم ثبات قیمت مسکن کابوسی است که کمتر دولتی از آن هراس نداشته باشد. به‌ویژه دولتی که با کسری بودجه مواجه است و درآمدهای ارزی آن نیز به‌نحو غیرقابل انکاری به‌واسطه فشارهای خارجی و تحریم‌های ظالمانه به سمت صفر میل پیدا کرده است.

همان‌طور که قیمت دلار روند افزایش را طی می‌کند دیگر کالاها نیز متأثر این ماجرا از گذشته گران‌تر خواهند شد. هر چند شاید گران شدن بعضی از اقلام همچون خودرو در درجه اول چندان بااهمیت نباشد؛ ولی وقتی موج این داستان به بازار مسکن می‌رسد نگرانی و هراس را می‌توان در میان اکثر اقشار جامعه انتظار داشت. پس بررسی عواملی که مسکن را گران خواهند کرد می‌تواند آغاز یک راهکار پیشگیرانه باشد.

با وجود طبیعی بودن افزایش قیمت مسکن تحت تاثیر دیگر عوامل سعی و تلاش برای جلوگیری از آن یک برنامه رایج و مهم برای دولت‌ها است تا جایی‌که در بعضی از دولت‌ها شاهد رویه تاسف‌بار و خطرناک چاپ پول برای سروسامان دادن  هزینه‌های جاری دولت در اقتصاد تورم بوده‌ایم. البته شاید خطرناک‌تر از تورم، تجربه انتظارات تورمی در بازار مسکن باشد.

نخستین عامل برای افزایش قیمت مسکن در سال 99 را می‌توان انتظارات تورمی دانست. جامعه ایرانی در آغاز هر سال همچنان که در انتظار بهار است می‌داند که سال جدید تورم بیشتری را بر اقتصاد ایران به ارمغان می‌آورد. یکی از نشانه‌های ابراز این باور خریدهای زیاد و بزرگی است که در پایان هر سال رخ می‌دهد و بازار مسکن نیز از آن بی‌نصیب نبوده و نیست. 

تنها  شهر تهران بواسطه افزایش تقاضا ناشی از انتظارات تورمی در آخر سال گذشته شاهد افزایش  بیش از 8 درصدی قیمت مسکن بود. تجربه نیز  نشان داده که افزایش قیمت محصولاتی چون بنزین و قیمت دلار نیز خواه‌وناخواه به انتظارات تورمی اضافه می‌کند. 

از سویی میزان حقوق کارگران با وجود پایان یافتن سال 98 هنوز تعیین نشده است. شکور پورحسین عضو ناظر مجلس در شورای حقوق و دستمزد در مصاحبه‌ای با تسنیم اعلام کرد با وجود تورم افسار گسیخته که به بیش از 40 درصد رسیده است، حتی افزایش 50 درصدی حقوق نیز کفاف زندگی کارگران را نمی‌دهد. پس با اعلام افزایش حقوق و دستمزد سال جدید در افزایش قیمت مسکن نیز تاثیر خواهد گذاشت. 

تورم  را  باید به‌عنوان بازیگر اصلی افزایش قیمت مسکن در سال 99 در نظر گرفت. نوسانات بازار طلا، ارز، بورس و البته تورم پنهان در آنها نیز به‌سرعت خود را در قیمت‌های بازار مسکن نشان می‌دهد. فرشید پورحاجت دبیر انجمن انبوه سازان کشور نیز در مصاحبه‌ای با گسترش نیوز ابراز کرده کنترل بازار مسکن ارتباط تنگاتنگی با کنترل نرخ تورم دارد. حتی تغییر نرخ تورم در بازارها موازی نیز می‌تواند نرخ‌ها را در بازار مسکن متحول کند.

تحولات بازار‌های دیگر نیز مانند بازار فولاد که از تامین کنندگان آهن در تاسیسات ساختمانی به شمار می‌رود نیز می‌تواند به افزایش قیمت مسکن منجر شود. هرچند بازار فولاد نیز متاثر از هجوم ویروس کرونا رشد منفی و حتی ترس از توقف تولید را تجربه می‌کند؛ ولی بشر دوران پس از کرونا را نیز تجربه خواهد کرد.
کاهش نرخ بهره بانک‌ها نیز از عواملی است که می‌تواند با خلق نقدینگی افزوده در نزد مردم باعث تحولات جهشی در قیمت بازار مسکن شود. از آنجا که بازار مسکن متاثر از بازارهای دیگر است،‌ به‌جرات‌ باید گفت ثبات قیمت مسکن نمادی از یک اقتصاد سالم و پویا  که در آن عرضه و تقاضا  به ثبات رسیده‌اند. 

به‌طور‌ معمول بازار مسکن در ایران متاثر از قیمت زمین، مصالح ساختمانی، تغییرات حقوق و دستمزد است. قانون ساده عرضه و تقاضا می‌گوید: هرگاه تقاضا بر عرضه پیشی گیرد قیمت‌ها رشد صعودی خواهند داشت، از همین‌رو عجیب نیست اگر در شهرهای درجه اول که تقاضای اسکان بیشتری وجود دارد قیمت زمین نیز بالاتر باشد.

رفتار خریداران نیز فاکتور دیگری برای افزایش قیمت مسکن است. باید در بازار مسکن تفاوتی بین اقشار عادی جامعه و قشر سرمایه‌گذار قائل شد تا جهت‌گیری و تحولات بازار مسکن به‌نحو روشن و شفافی پیگیری شود.
از جهتی قشر کم‌توقع و عادی جامعه که از پس هزینه‌های سنگین مسکن برنمی‌آید، نگاه خود را به بازار مسکن در شهرهای اقماری کلان شهرها دوخته و به‌ همین‌ جهت بازار مسکن این شهرها رونق بهتری را تجربه می‌کند و خواهد کرد.
متاسفانه کاهش تولید مسکن در دهه اخیر نیز از عوامل مهم در افزایش قیمت در سال 99 خواهد بود. هم اکنون سالیانه در حدود 330 هزار مسکن تحویل جامعه می‌شود درحالی‌که در پایان دهه 80 این رقم در حدود یک میلیون بود. درحالی‌که تقاضا برای مسکن چند برابر این مقدار است و مصداقی از این ادعا ثبت تقاضای فراتر از یک میلیون نفر در طرح مسکن ملی است. از این رو دولت‌ها باید به دنای اقتصاد را از دنیای سیاست مصون نگاه دارند.

سیاست در چند دهه اخیر به شدت بر اقتصاد ایران و افزایش قیمت مسکن موثر بوده و از آنجا که به‌نظر اغلب کارشناسان و نخبگان سال 2020 یکی از سیاسی‌ترین سال‌های زندگی ما خواهد بود، انتظار جهش‌های غیرمنتظره در بازار‌ها به ویژه بازار مسکن در سال 99 دور از انتظار نیست. 

طرح اقدام مسکن ملی یکی از راهکارهای دولت برای بهبود و ثبات بازار مسکن است. هر چند ظاهر این اقدام مثبت است؛ ولی تنها زمانی می‌توان از آن به‌عنوان طرح عملی یاد کرد که دولت بتواند کار ساخت 400 هزار واحد مسکن را تا سال 1400 به اتمام برساند.
البته در آن سوی مرزها نیز شاهد برگزاری انتخابات دیگر در کشور آمریکا خواهیم بود که تاثیرات آن نیز به زودی به درون مرزها و بازارهای ایران زمین کشیده خواهد شد.

هم اکنون نیز که بازار مسکن متأثر از سلطه ویروس کرونا بر جهان رشد منفی را تجربه می‌کند بی‌شباهت به اژدهای خفته‌ای نیست که سرانجام دیر یا زود بیدار خواهد شد. دولت از هم اکنون باید با اجرای برنامه‌های عملی و اقتصادی جامع به  افزایش توان خرید مردم با کمک روش‌هایی همچون افزایش تسهیلات خرید مسکن اقدام کند تا بازار مسکن سالی آرام و پررونق را تجربه کند و از افزایش قیمت مسکن جلوگیری شود.

خبرنگار: مهندس جعفر جعفرزاده مدیرعامل اهوازملک


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

رادیو خبری صبح ملت نیو ز ویژه استان خوزستان منتشر شد

زلزله شدید بهبهان را لرزاند

مجوز پرواز بالگرد آبپاش به بهبهان صادر شد- آتش کوه خاییز کنترل می شود

جاذبه ای از دل تاریکی -شهر زیر زمینی کرد علیا

معاون فرماندار کهگیلویه: منطقه حفاظت شده خائیز در وضعیت فوق العاده بحران/ مدیریت بحران کشور وارد عمل شود

پاسخ قاطع سخنگوی وزارت خارجه به هوک

درخواست مشاور زنان و خانواده وزیر کشور برای پیگیری موضوع قتل دختر 14 ساله تالشی

برنامه و تاریخ برگزاری مسابقات دوومیدانی آسیا مشخص شد

مدافع بارسا: بدون هواداران خیلی چیزها تغییر می کند

عامل آتش‌سوزی جنگل دز دستگیر شد

سرخپوشان پایتخت در تقابل یکدیگر

کوه خاییز آتش گرفته است

پایان تعطیلی مسابقات بدمینتون به دلیل کرونا

فرصت سه روزه PSG برای دائمی کردن قرارداد ایکاردی

لایحه امنیت زنان در برابر خشونت درخارج از نوبت رسیدگی می‌شود

واکنش کمالوندی به لغو احتمالی معافیت های هسته‌ای برجامی

اعضای پنج باند سارق در دزفول دستگیر شدند

مُهر وضعیت قرمز همچنان بر پیشانی خوزستان

تئاتر بهبهان داغدار مهرداد آراسته شد

رای منتخبان مردم به 6 دبیر هیئت رئیسه مجلس یازدهم

اولین رویداد فروش آنلاین آثارهنری هنرمندان کشور درسطح بین المللی

یکی از صندوقداران وام خانگی صندوقداران وام خانگی باید برنامه منظم داشته باشند در غیر این صورت کنار بروند

ویژگی‌های انتخابات مجلس یازدهم از نگاه وزیر کشور

محور دهدز - ایذه - سد کارون 4 بهسازی می‌شود

مصرف‌کنندگان دخانیات؛ ناقلان بالقوه کرونا

شلیک دولت ترامپ به خود با لغو معافیت‌های هسته‌ای ایران

انتقاد عضو شورای اسلامی شهرستان اندیکا از شرکت گاز

مریدانی که خود مراد بودند

راهکارهایی برای رهایی از افکار منفی و مزاحم در دوران قرنطینه

جلسه برقراری صلح و سازش بین دو طایفه بزرگ از روستای بدیل برگزار شد

منتخب مردم شوشتر و گتوند در مجلس یازدهم عنوان کرد: زیرساخت های شبکه آب و فاضلاب استان خوزستان مشکلات جدی دارد.

اطلاعیه استخدامی نیروی انتظامی منتشر شد

تایسون: هالیفیلد نخستین حریف من نیست

وضعیت کرونا در دزفول مناسب نیست

آتش سوزی بیشه زارهای حاشیه رودخانه دز مهار شد

کوته‌نوشت‌های لاتینی ، فریده آرامیده (قسمت سوم)

زبان اسپانیایی سخت بود، پیشنهاد رئال را رد کردم!

اخراج 35 نفر از کارکنان پایگاههای اورژانس 115 تکذیب شد ​

🔘هم‌اکنون| نشست بررسی و رفع مشکلات آب و فاضلاب استان

توسعه شهری هیچ منافاتی با حفظ مواریث فرهنگی ندارد

توضیح یکی از پرسنل اخراجی اورژانس 115 دزفول

اضافه شدن 100 نفر به مبتلایان کرونا در دزفول

خستگی تصمیم!! و راههای مقابله با آن

آرامستان های دزفول فردا پنجشنبه تعطیل است

افزایش 300 درصدی قیمت مسکن در اردیبهشت

یادداشت روز - مجلس نو آغاز گر شکوفایی باشد ، نه یادآور دردهای گذشته

جنوب همیشه جنوب است با دستهای خالی

غرب برای هیولای داعش آماده نیست

اعلام زمان بازگشت به روال عادی در عربستان؛ بازگشایی مساجد و ازسرگیری پروازهای داخلی

برگزاری مسابقه فرهنگی هنری امتداد در شوش