آخرین مطالب

پلیس اینترپل در سایه بازی و ترور مقامات ایران محمد منگری

پلیس اینترپل در سایه بازی و ترور مقامات ایران

  بزرگنمایی:


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صبح ملت به نقل از منابع آگاه داخلی و خارجی، علی القاصی مهر، دادستان تهران اظهار کرد که برای 36 نفر از کسانی که  در  ترور سردار  قاسم سلیمانی نقش داشته‌اند، ازجمله دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا حکم جلب در ایران و " اعلان وضعیت قرمز از طریق پلیس بین‌الملل صادر شده است."
سپس دفتر رسانه‌ای پلیس بین‌الملل در پاسخ به  رسانه های خارجی درباره این اظهار نظر گفت که بر اساس مقررات موجود، این سازمان "هیچ گونه دخالت یا فعالیتی با ماهیت سیاسی، نظامی، مذهبی یا نژادی ندارد."
پلیس بین‌الملل درباره اظهارات دادستان تهران گفت که اگر چنین درخواستی هم مطرح شود بر اساس قوانین این نهاد بررسی نخواهد شد.
دادستان تهران گفته بود 36 نفر که در ترور و مرگ سردار  قاسم سلیمانی "مباشرت، مبادرت و آمریت داشتند، اعم از مسئولان سیاسی و نظامی آمریکا و دیگر دولت‎ها" شناسایی شده‌اند.
 وی عنوان اتهامی این افراد را «قتل» و «اقدام تروریستی» اعلام کرد و افزود در رأس این فهرست، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قرار دارد و تعقیب قضایی او حتی پس از پایان دوره مسئولیتش نیز پیگیری خواهد شد.

 بعد از آن، برایان هوک، نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، گفته‌های دادستان تهران را "ترفند تبلیغاتی" ایران توصیف کرده و گفته است که "هیچ کس آن را جدی نمی‌گیرد." 
شهید سردار  قاسم سلیمانی روز 13 دی سال 1398 در حمله تروریستی  پهپادی نیروهای آمریکایی در بغداد ، به همراه چند نفر دیگر به شهادت رسید.
در این مطلب سعی می شود تا با بررسی و ماهیت پلیس اینترپل ،به بحث جنجالی اخیر بپردازیم. 
سازمان اینترپل در سال 1923 در وین اتریش تاسیس گردید. این سازمان که ابتدا تحت عنوان 《کمیسیون بین المللی پلیس جنایی 》فعالیت می‌کرد، از سال 1956 با تصویب اساسنامه جدید خود به 《سازمان بین المللی پلیس جنایی》 تغییر نام داد و مقر فعلی آن لیون فرانسه است. مطابق ماده 2 اساسنامه اینترپل تامین و توسعه حداکثری همکاری های متقابل بین الملل نهادهای پلیس جنایی در محدوده قوانین داخلی کشورهای مختلف بر اساس روح اعلامیه جهانی حقوق بشر، در ایجاد و توسعه کلیه نهادها، قادر به ارائه کمک در زمینه پیشگیری و سرکوب جرایم عمومی و اهداف اصلی سازمان محسوب می‌شود. 
اما ماده 3 اساسنامه به منظور ایجاد محدودیت به اختیار اینترپل ،سازمان را از هر  نوع مداخله فعالیت با ماهیت های  سیاسی ،نظامی، مذهبی و یا نژادی منع کرده است  یا با پلیس کشورهای مربوطه همکاری نمی کند. 
طبق ماده 5 اساسنامه ارکان اینترپل عبارتند از :مجمع عمومی ،کمیته اجرایی ،دبیرکل دفاتر ملی مرکزی مشاوران و کمیسیون کنترل پرونده ها. 

یکی از ارکان اصلی اینترپل که نقش بسیار مهمی در اجرای همکاری متقابل پلیس و دستگاه قضایی ایفا می‌کند، دفاتر ملی مرکزی یا دفاتر کشورهای عضو است.
اینترپل به منظور تحقق اهداف خود، نیاز به همکاری مستمر و فعالانه کشورهای عضو دارد که باید تمام تلاش های خود را منطبق با قوانین داخلی خود برای مشارکت آگاهانه در این فعالیت‌ها به کار برد که به منظور تامین همکاری حرکت کشورهای عضو  به عنوان دفتر ملی مرکزی تعیین نماید. 
 در مواد 31 و 32 اساسنامه یکی از مهمترین اقدامات اینترپل، کمک های اطلاعاتی به کشورهای عضو و مبادله اطلاعات مهم مرتبط با جرایم ،از طریق صدور و انتشار اعلانهای بین المللی می باشد. دبیرخانه سازمان اینترپل رأسا و یا بنا به تقاضای کشورهای عضو اقدام به صدور اعلان ها می نماید و آن را برای تمامی اعضا می فرستد.
در این اعلان ها، اطلاعاتی در رابطه با هویت ،نوع جرم، آثار شناسایی، عکس و  افراد مجرم تحت تعقیب قید شده است. 

 هدف این است که از این طریق، به کمک پلیس کشورهای عضو اقدام به دستگیری فرد مذکور نموده و این اعلان افراد تحت تعقیب برای ارتکاب جرایم شدید، اشخاص مفقود شده، اجساد شناسایی نشده ،مظنونین اقدامات تروریستی، تهدیدات  احتمالی و شیوه‌های مورد استفاده بزهکاران، ارتباط پیدا می‌کند و این امر به کشورهای عضو اینترپل کمک می کند تا بتواند با هماهنگی مراجع پلیس و قضایی ورود و خروج مجرم را به کشور خود کنترل نمایند. 
این اعلان ها در رابطه با مجرمین بوده و بسته به موضوع خود با رنگ های مختلف صادر می گردد که عبارتند از اعلان قرمز، افراد تحت تعقیب، اعلان آبی به منظور جمع آوری اطلاعات بیشتر در خصوص فرد تحت نظر، محل اقامت و فعالیتهای نامشروع وی مورد استفاده قرار میگیرد. 
 از اعلان سبز به منظور اخبار و ارسال اطلاعات پلیس در مورد افرادی که مرتکب جرائم شده اند است. اعلان سبز، پلیس کشورهای عضو را از نوع جرم ارتکابی، شگردها و دیگر اطلاعات مربوط به مجرمین مطلع مینماید. 
اعلان زرد در رابطه با افرادی صادر میشود که از کـشور محـل سـکونت خـود، مفقود گشته و هیچگونه اثری از آنها نیست. دبیرخانه اینترپل با صدور اعلان زرد، مراتب را به تمامی کشورهای عضو اعلام میکند.
اعلان مشکی برای جمع آوری اطلاعات در مورد افراد فوت شده که هنوز تشخیص هویت نشده اند استفاده میشود. پلیس کشوری که جسد در آن یافت شده مشخصات فرد مذکور را به دبیرخانه اینترپل اطلاع داده و از آن میخواهد در این خصوص اقدام به صدور اعلان مشکی نماید تا کلیه کشورهای عضو از آن مطلع گردند.

اعلان نارنجی برای هشدار به پلیس، مؤسسات امنیتی و دیگر سازمانهای بین المللی در خصوص تهدیدهای ممکن با سلاح های مخفی، بمبهای دست ساز و دیگـر مواد خطر زا و اعمال  وقایعی که میتوانند موجب تهدید برای امنیت عمومی گردند، صادر میشود. 
اعلان بنفش برای مجرمان وتبهکاران است.
 اعلان شورای امنیت، این اعلان اولین بار در سال 2005 و در پی قطعنامه 1617 شـورای امنیـت سـازمان ملل صادر گردید و بر ضرورت همکاری سازمان ملل و اینترپل در اجرای تحریمهای اعمال شده بر افراد و گروههای مرتبط با القاعده و طالبان تأکید میکند
سوالی که در ذهن خیلی از افراد چه در ایران و خارج هست این است که آیا اعلام جرم و حکم جلب ترامپ و افراد مرتبط با حادثه تروریستی با قوانین پلیس اینترپل همخوانی دارد؟جواب این است که بله زیرا به قتل رساندن  مقام رسمی یک کشور اقدام تروریستی است که حتی وقتی مظنونین به اقدامات تروریستی در پلیس جنایی اینترپل بازداشت می شوند، کسانی که فعل ترور آنها بارز و آشکار است چرا تعقیب نشوند؟مشخص است که پلیس اینترپل بجای اقدام شفاف و عاری از تاثیر از مقامات آمریکایی، با توسل به ماده 3 اساسنامه، اقدامات و اعلان قرمز (حکم جلب  )ایران را سیاسی می خواند.
مقامات آمریکایی همواره سعی دارند که مقامات نظامی ایران را تروریست خطاب کنند تا به این شیوه اقدامات تروریستی خود را بشر دوستانه و قانونی جلوه دهند. آنها در گذشته با شرکای خود در منطقه از تروریست ها حمایت آشکارا میکردند اما در کمال تعجب در اقدامی، خود دست به ترور مقام نظامی ایران زدند که نشان می دهد مقام های آمریکایی ماهیت اصلی خود را آشکار کرده اند.

 خبرنگار محمد منگری


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

ورود وسایل نقلیه موتوری به دره ی توبیرون دزفول ممنوع اعلام شد

پیشنهاد کیهان: بهتر است «گوگل» بسته شود

پلیس ، دوچرخه سرقت شده پسر بچه خردسال را به او بازگرداند

سنت های رمضانی مردم قم در سالها پیش؛ کلوخ اندازون تا اوهی اوهی

توییت وزیر امور خارجه اتریش پس از دیدار با عراقچی ما باید همه تلاش های دیپلماتیک را بسیج کنیم

استولتنبرگ: ناتو و آمریکا از اول مه از افغانستان خارج می‌شوند/ آستین: پاسخ طالبان را می‌دهیم

مشاور رییس‌جمهور هیچ چیز جایگزین تلاش برای عدالت فراگیر نیست

جف بزوس یک قدم به گردشگری فضایی نزدیک شد

رییس جمهور گفت: نمی توانیم منتظر واکسن داخلی در تابستان باشیم.

چه کسی مسئول برخورد با بی عدالتی های عدیده در ادارات است

حفظ سلامت روان در ایام کرونا

بایدن: خروج نظامیان آمریکا از افغانستان دیگر نباید به تعویق بیفتد

بهروز وثوقی پاسخ مشاور قالیباف را داد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شوش گفت :پیش‌بینی می‌شود بیش از 40 هزار تن محصول کلزا در سال زراعی جاری در این شهرستان تولید شود.

شواهد تازه عجیب از امپراطور فرانسه

استاندار خوزستان:پتروشیمی ها به مسئولیت های اجتماعی خود عمل کنند / پتروشیمی ها آگهی های خود را به روزنامه های داخل استان اختصاص دهند

مدیر عامل خانه مطبوعات خوزستان :مطالبات رسانه ها توسط ادارات پرداخت شوند

رهبر انقلاب: مذاکره فرسایشی نشود / اول باید تحریم‌ها برداشته شود

فرصت رمضان :

امتحانات نهایی پایه نهم و دوازدهم در خوزستان

غلامعلی رجایی در گفت‌وگو با رویداد24: اصلاح طلبان بعد از سیدحسن خمینی گزینه‌ای برای رقابت با رئیسی ندارند

🔴واکنش سید احمد آوایی نماینده مردم دزفول و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به حادثه نطنز و تحولات اخیر هسته‌ای

یارانه ماه رمضان برای چه کسانی واریز می شود؟

روحانی در جلسه هیات دولت: در این مقطع آوردن واکسن خارجی وظیفه ماست/از مذاکرات نباید ترسید

ثبت درخواست متقاضیان واحدهای تولیدی استان در سامانه ستاد تسهیل

اجرای چهار پروژه راه‌ دسترسی به معادن استان هرمزگان در حال پیشرفت است

سرگذشت عطاربه مناسبت روزبزرگداشت عطار/تهیه کننده علی غلامرضائی پژوهشگرتاریخ.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان خبر داد :صادرات خرما نیازمند برندسازی دارد/دانشگاهها ورود کنند

برگزاری آزمون کارشناسی رسمی قوه ًقضاییه در اوایل شهریور 1400

تکنولوژی در خدمت مهندسی و رعایت مسائل ایمنی قبل از کار

شهردارشهرستان هندیجان خبرداد: برخورد قانونی با تخلیه غیر مجاز نخاله های ساختمانی در هندیجان

معاون میراث‌فرهنگی کشور در جلسه مجازی با معاونان میراث‌فرهنگی استان‌ها خبرداد انجام توافق‌‌ با دیوان عدالت‌ اداری برای فرآیند ثبت آثار ملی

هر عطسه و سرماخوردگی را کرونا بدانید افراد علامت‌دار کرونا به کجا مراجعه کنند؟

صالحی: اورانیوم 60 درصد ربطی به سوخت راکتور تهران ندارد/ غنی‌سازی در نطنز متوقف نشده است

بایدن زمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را اعلام کرد

رئیس منابع طبیعی وآبخیزداری هندیجان: آغاز به کار مدیریت رواناب شهرستان هندیجان

حلول ماه مبارک رمضان مبارک باد

لزوم توجه به تفکیک وبازیافت زباله درشرایط کرونا ✍🏽رضا صمصام سخیراوی(کعبی)

درخشش شاعران جوان دزفولی در هشتمین جشنواره شعر استان خوزستان

نیازضروری پل ساسانی دزفول به پیمانکار بومی وکاربلد

وزیر نیرو: امیدواریم خوزستان امسال خاموشی نداشته باشد

رییس شورای شهر تهران خبر داد شرایط حاد کرونایی تهران/ شمار فوتی‌های تهران نزدیک 100 نفر در روز

استقراض دولت از بانک مرکزی دژپسند همچنان انکار می‌کند!

نیلاب شهری در زمان پارتیان (اشکانیان)

سرقت تلخ در جنوب ‎تهران !

سخنگوی قوه قضاییه: پرونده آزاده نامداری جنایی نیست/ دادگاه "سرباز راهور و نماینده" به زودی برگزار می‌شود

سخنگوی دولت اعلام کرد اقدام خرابکارانه در نطنز را تلافی خواهیم کرد

کتاب کات، نه (فیلمنامه) اثر اسرافیل شیرازی

طراحی یک وب‌کم شبیه چشم!

وقتی «معماری رومی» به جان شهرهای ایران می‌افتد