آخرین مطالب

دکتر واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت: انتظار ما این بود که طرح کاهش تعهدات هسته‌ای در مجلس شورای اسلامی در مراحل تصویب با دولت هماهنگ می‌شد

دکتر واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت: انتظار ما این بود که طرح کاهش تعهدات هسته‌ای در مجلس شورای اسلامی در مراحل تصویب با دولت هماهنگ می‌شد سیاسی - اجتماعی

دکتر واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت: انتظار ما این بود که طرح کاهش تعهدات هسته‌ای در مجلس شورای اسلامی در مراحل تصویب با دولت هماهنگ می‌شد

  بزرگنمایی:

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به تصویب کلیات طرح کاهش تعهدات هسته‌ای در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: اکثر اعضای دولت نسبت به اینکه مشورت های لازم با وزارتخانه‌ها و بخش‌های ذیربط نشده، نگرانی‌هایی دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه عده ای 8 سال بر سرِ کار بودند و به هیچ وجه نتوانستند مشکلات راجع به هسته‌ای را حل کنند بلکه در شورای امنیت و شورای حکام علیه کشور قطعنامه گرفتند، تاکید کرد: همین تفکری که الان بر مجلس اکثریت دارند، می‌خواهند این دولت نتواند برای مردم گشایشی به وجود بیاورد و دائم به این دولت حمله می‌کنند تا در 1400 پیروز شوند.

رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید براینکه این یک جفا به حق مردم است و سنگ اندازی می‌کنند و قوانینی تصویب می‌کنند که دولت نتواند این تحریم‌ها را بردارد، گفت: بندهایی گذاشتند و معلوم است این مانع تحریم می‌شود اما نام آن را رفع تحریم گذاشتند که البته مشکلات زیادی در مسائل سیاست خارجی و سازمان انرژی هسته‌ای به وجود می آورد.

وی خاطرنشان کرد: انتظار ما این بود که این طرح در مراحل تصویب با دولت هماهنگ و نظرات دولت لحاظ می‌شد، همانند طرح‌هایی که در طول این 40 سال گذشته انجام می شد که حتی جلسات بدون حضور نماینده وزارت خارجه بوده و این اشکالاتی است که به طرح وارد است و ما این اشکالات را خدمت شورای نگهبان منعکس کردیم.

دکتر واعظی ادامه داد: اجرای این طرح بار مالی سنگینی دارد، از نظر فنی به این گونه اجراشدنی نیست و برخی مصوبه شورای عالی امنیت ملی است که یک بار تصویب شده است که باید به تایید شورای نگهبان برسد ولی به هر حال از دیروز بررسی کردیم و مشکلات آن بسیار زیاد است و می‌تواند گرفتاری‌هایی به وجود بیاورد که نتیجه این گرفتاری‌ها ممکن است یک فشاری بر خودِ مردم باشد.

وی همچنین به کاهش ورودی ها به بیمارستان ها، آمار فوتی ها و تعداد شهرهای قرمز و همچنین افزایش بیماریابی ها پس از اجرای طرح افزایش محدودیت ها اشاره کرد و گفت: رئیس جمهور و اعضای دولت قدردان همکاری مردم و اصناف و به ویژه صدا و سیما در امر اطلاع رسانی هستند.

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره قیمت‌گذاری و نظارت در زمینه کالاهای اساسی، بر ضرورت توزیع درست کالاها در کشور تاکید کرد و افزود: در ارتباط با مرغ مشکل کمبود نداشتیم ولی مساله توزیع به گونه‌ای انجام شد که در یک مقطعی افزایش قیمت پیدا کرد و در جلسه ستاد اقتصادی و هیات دولت تذکرات لازم داده شد.

وی در ادامه درخصوص متولی اصلی نهاده‌های دامی در کشور، خاطرنشان کرد: وزارت صمت خرید مرغ و تخم مرغ را با دستور و نظر جهاد کشاورزی انجام دهد ولی به محض اینکه این کالای مورد نیاز دام و طیور به بندر می‌رسد، در اختیار وزارت جهاد کشاورزی برای توزیع قرار می‌ گیرد و لذا وزارت صمت مشکلی ندارد و این هم حرف درستی نیست و وظیفه هر کسی مشخص شده و نباید درصورت ایجاد یک مشکلی مشکل بدنبال مقصر بگردند لذا یک مقطعی مشکلی پیش آمد و طبق دستور رئیس جمهور یک کمیته خاص تشکیل و رسیدگی شد.

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره ورود 2500 کامیون به کشور با وجود ممنوعیت ورود خودرو تاکید کرد: با توجه به اینکه عمر کامیون‌ها در کشور 45 تا 55 سال هست بنابراین سیاست دولت از سال 95 این بود که با اختصاص اعتباری در داخل کشور خط تولید‌های مختلفی راه‌اندازی کنیم و مقدمات کار انجام شد که البته در سال 97 با تحریم و فشاری آمریکا مواجه شدیم و کشورهای طرف مذاکره در این زمینه همکاری نکردند در نتیجه کامیون‌داران قدیمی طلبکار بودند و وزارت صمت با ارایه ابتکاری کامیون‌هایی با دو سال کار که مناسب تشخیص داده شوند را وارد کشور کرد که با هماهنگی وزارت صمت و راه و شهرسازی و بانک مرکزی استفاده شود.

وی ادامه داد: دکتر روحانی تاکید کردند به شرطی موافقت می‌شود که مطمئن باشند قطعات یدکی آن وجود دارد و خدمات پس از فروش آن در کشور مشکل پیدا نمی‌کند که اخیرا وزارت راه گزارشی دادند که خدمات پس از فروش این کامیون ها در کشور وجود دارد.

دکتر واعظی درباره برنامه ها و اقدامات دولت در سال جهش تولید، با تاکید براینکه دولت و کلیه تولیدکنندگان تصمیم گرفتند با یک برنامه ریزی ویژه‌ بر تحریم آمریکا و جنگ اقتصادی و همچنین ویروس منحوس کرونا غلبه کنند، گفت: در ابتدای سال رئیس جمهور از دستگاههای تولیدی کشور درخواست کرد که یک برنامه جهش تولید داشته باشند و ما هم در ریاست جمهوری ستاد جهش تولید تشکیل دادیم که این ستاد این برنامه‌ها را مرتب پیگیری کردند.

وی با اشاره به اینکه آمار جهش اقتصادی و شاخص های صنعتی علیرغم فشارها و جنگ اقتصادی و مشکلات ناشی از کرونا خوب است، گفت: البته به این معنا نیست که راضی هستیم اما بخشهای تولیدی در مقایسه با سال گذشته رشد بسیار خوبی دارند.

دکتر واعظی به دستوررئیس جمهور به وزرا و دستگاههای ذیربط برای اتمام کلیه پروژه‌های زیرساختی و اساسی کشور اشاره و تاکید کرد: در این راستا در روزهای پنجشنبه پروژه‌های مختلف افتتاح شد تا مردم ببیند در کشوری با این همه فشار و جنگ اقتصادی پروژه‌های عظیم افتتاح می‌شود که نام برنامه تدبیر و امید برای جهش تولید است یعنی اولویت اول دولت تدبیر و امید در این سال جهش تولید است.

وی افزود: این برنامه را تا آخر سال ادامه می‌دهیم و سعی ما بر این است که با توجه به سال پایانی دولت بودجه ویژه‌ای برای همه پروژه‌های بالای 80 اختصاص بدهیم.

خبرنگار پرسید: در مورد ترور شهید فخری‌زاده به تخریب دولت و مقصر جلوه‌ دادن دولت روی آوردند و این موضوع را به برجام نسبت دادند.

رئیس دفتر رئیس جمهور پاسخ داد: در 7 سال گذشته گروه‌هایی داشتیم که در هر موضوع سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به دولت حمله می‌کنند اما شهید فخری‌زاده عضو دولت، معاون وزارت دفاع و همکار دولت بود و دولت هم همیشه از همه زیرمجموعه های خود حمایت می‌کند و یک رابطه نزدیک دارد که البته شهید فخری‌زاده با دیگران فرق می‌کرد و از آقای رئیس جمهور نشان خدمت دریافت کردند که البته در آن زمان به دلیل مسائل امنیتی اسم و عکس ایشان را اعلام نکردیم.

وی تاکید کرد: ایشان همواره مورد توجه دولت و شخص رئیس جمهور بود و عده‌ای که اصلا شهید فخری‌زاده را در عمر خود ندیده اند و اصلا نمی‌دانند چه کاری انجام داده است، شروع به توئیت زدن و حمله کردن به دولت و برجام کرده اند که این اقدامات به دودستگی و قطب بندی در کشور منجر می‌شود که الان به مصلحت نیست و هم خون این شهید که باید عامل انسجام و وحدت شود اما یک عده‌ای با این نوع حرف زدن‌ها موضوع این شهید را جناحی و سیاسی می‌کنند که این هم به ضرر کشور است.

رئیس دفتر رئیس جمهور در حقیقت کسانی که مرتب تحت هر فرصتی به طبل اختلاف می‌دمند و سعی می‌کنند که دائم در کشور شکاف به وجود بیاورند، خواست آمریکا و دشمنان را اجرا می‌کنند.

خبرنگار پرسید: سخنگوی هیات رئیسه مجلس در رابطه با طرح مجلس اظهارنظری داشته مبنی بر اینکه ما هماهنگی‌های خود را با شورای امنیت ملی انجام می‌ دهیم و کاری به دولت نداریم و با توجه به اینکه اجرای این طرح به دست دولت است، در این رابطه توضیحاتی می‌فرمایید؟

رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد: رئیس شورای عالی امنیت ملی رئیس جمهور است و از طرف دیگر هم هیچ هماهنگی‌ با شورای عالی امنیت ملی نکردند که البته اعلام کردند با دبیرخانه هماهنگی داشتند که البته دبیرخانه به تنهایی جایگاهی ندارند و باید مقدمات کار را آماده کند برای اینکه در جلسه شورای عالی مطرح شود و اعتبار دبیرخانه به این است که مطالب آن در شورای عالی مطرح شود وگرنه دبیرخانه چند کارمند هستند و هیچ شأنی برای دبیرخانه نیست.

وی ادامه داد: ضمن اینکه دبیرخانه هم ممکن است در خفا هماهنگی کرده باشد ولی اجازه از آقای رئیس جمهور و شورا نگرفتند و درصورت دریافت اجازه باید اعلام کنند.

وی درپاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی نمایندگان مجلس، دولتمردان را تهدید کردند که سال 1400 به زندان انداخته و محاکمه می‌شوند، با ابراز تاسف از اینکه بی اخلاقی به برخی از نمایندگان مجلس هم سرایت کرده است، تاکید کرد: اثرات آن می‌تواند اثرات اجتماعی منفی و امنیتی باشد و انقلاب ما برای حاکم کردن اخلاق بود.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: البته هیچ‌وقت نظرم نسبت به کلیت مجلس نیست بلکه به همان تعداد یا چند نفری که توئیت می‌کنند و یا حرفهای غیراخلاقی می زنند که شأن آنها نیست و باید کار خود را انجام دهند چراکه کار مجلس قانونگذاری است و قانونگذار باید با دستگاه مجری هماهنگی داشته باشند و امیدوارم مجلس به ویژ تعداد افرادی که این رویه ناپسند را انتخاب کردند، به تذکرات مقام معظم رهبری توجه بیشتری کنند.

دکتر واعظی درپاسخ به سوالی مبنی براینکه برخی تعبیر ذوق‌زدگی می‌کنند که دولتی‌‌ها پالس غلط به طرف مذاکرات و غربی می‌دهد، تاکید کرد: از ابتدا اعلام کردیم که موضع ما نسبت به آمریکا و کشورهای دیگر روشن است وهیچ تغییری نمی‌کند و همواره گفتیم که آنها باید موضع خود را نسبت به ما تطبیق بدهند.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه آنهایی که حرف از ذوق‌زدگی می زنند حتما در ذهن خودشان برنامه هایی دارند تا آن چیزی که در ذهن‌شان هست را بتوانند اجرا کنند تا این سخنان یک بهانه و پوشش باشد و گرنه مواضع و تاکید وزیر خارجه و رئیس جمهور روی اصولی است که همواره در سیاست خارجی داشتیم و تاکیداتی که مقام معظم رهبری نسبت به اصول سیاست خارجی داشتند و ما همه اتکای ما به این است که این مردم که در سه سال گذشته در این جنگ اقتصادی مردانه ایستادند، همه فشارها را تحمل کردند و باید ثمره آن را ببینند.

وی افزود: آمریکایی ها در صورت ماندن یا رفتن ترامپ از اینکه با این روش بتوانند بر ملت ایران تاثیر بگذارند، ناامید بودند و برنامه‌ آنها برای سه ماه بود اما سه سال شد و وقتی یک ملت سه سال می‌ایستد، به معنای این است که این ملت تصمیم خود را گرفته و آنها باید سیاست خود را عوض کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

دموکرات‌ها در یادداشتی به دولت بایدن: روابط آمریکا با عربستان بازنگری شود

ماهنامه فرهنگ رامهرمز دی ماه 1399 شماره 60

یک سبد انجیر (شعر) 4

6 روستای اندیکا برق دار شدند

سه شهید دزفولی دفاع مقدس شناسایی شدند

سه شهید دزفولی دفاع مقدس شناسایی شدند

جانشین استاندار در کارگروه الودگی هوا برخی جایگاههای توزیع سوخت خوزستان بنزین غیر استاندارد ارایه می کنند

یک مربی: خوزستان در کشتی آزاد کمبود اعتماد به نفس دارد

کلاهبرداری میلیاردی با وعده کار در ارگان‌های دولتی

ماجرای فرود بالگرد در زمین فوتبال در جریان لیگ برتر خوزستان چه بود؟

بازدید رئیس مجلس از سایت فردو

بلینکن: روابط آمریکا- چین مهم‌ترین روابط ماست/ جهان پس از ترامپ منتظر سیاست خارجه بایدن است

افزایش نیاز به مراقبت‌های حمایتی تسکینی درپی همه گیری ویروس کرونا

وزیر خارجه آمریکا: ایران به تعهداتش برگردد، ما هم به برجام برمی‌گردیم

روحانی :یکی از سیرهای مبارزه با فساد حدنگاری است که مانع تجاوز به اراضی کشاورزی و زمین خواری می شود

تعداد جان‌باختگان حادثه کانکس دزفول به 2 نفر رسید

مهرداد میناوند درگذشت

واکنش نخست‌وزیر مکلف کویت به طرح استیضاحش

11 نکته برای پیشگیری از خشکی پوست در زمستان

شناسایی اولین مورد کرونای انگلیسی در خوزستان

«خاندان باراتاشویلی در ایران» منتشر شد/گرجی‌ها در تاریخ خوزستان

تخصصی ترین مرجع معرفی و فروش صنایع دستی ایران

مسافرآستانه: تئاتر فجر امسال را با هیج سالی مقایسه نکنید

اردوغان: زمان آن رسیده بگوییم اسلام‌هراسی روبه‌فزونی دیگر کافی است

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال:‌ برای استقلال نباید تیم سخت و آسان فرقی داشته باشد

پرورش گندم و بادام زمینی‌هایی که حساسیت‌زا نیستند!

پوتین: تمدید "استارت نو" گامی صحیح است/ همکاری با ترکیه و ایران در سوریه مثال زدنی است

آخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا؛ واکسن وزارت دفاع در آستانه اخذ مجوز تست انسانی

یک میلیون و 150 هزار خانه خالی شناسایی شده است

با اشاره به دیدارش با هیئت طالبان شمخانی: رهبران طالبان را در مبارزه با آمریکا مصمم دیدم

رئیس قوه قضاییه: آنچه روابط بین ملت و دولت را رقم می‌زند، منافع ملی است

پیکر مطهر یک شهید گمنام در اهواز آرام گرفت

مشکل اهالی منطقه 4 اهواز حل شد

خودکشی 2 دانش‌آموز دختر در دزفول

رونمایی از سلطان روغن

♦️روحانی: حامیان دولت نه آزادی دارند نه مصونیت!

دبیر سیزدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان مهر دزفول انتخاب شد

معاون اقتصادی وزیر کشور: تمامی مصوبات جلسات چهل و دوم تا پنجاهم ستاد ملی مبارزه با کرونا کاملاً اجرایی شده است

هشدار به کوهنوردان/ وضعیت مخاطره آمیز هوای ارتفاعات تهران در پایان هفته

تاکید معاون وزیر ورزش و جوانان به اهمیت فدراسیون نجات غریق و غواصی و حمایت دولت در دوران کرونا

مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای انجام کارهای بزرگ در زیست‌فناوری به بلوغ رسیده‌ایم

جلسه هیات دولت روحانی: اگر می خواهید کسی را احضار کنید باید من را احضار کنید

در بدو ورود به ایروان ظریف: زمینه خوبی برای گسترش همکاری کشورهای منطقه فراهم شده است

یک پیشکسوت: وضعیت شنای خوزستان نگران‌کننده است

افتتاح مرکز جامع درمان و بازتوانی معتادان در هرمزگان

آخرین تحولات درباره همسان‌سازی بازنشستگان تامین اجتماعی

زیست شبانه در تهران تصویب شد

بایدن: فکر نمی‌کنم استیضاح ترامپ در سنا رای بیاورد

آمریکا معافیت موقت تحریمی برای انصارالله صادر کرد

ساخت دستگاهی برای بررسی خستگی فولاد و آلومینیوم در صنایع هواپیمایی