آخرین مطالب

معاون اول رییس جمهور: مدیریت موضوع هسته‌ای بر اساس تدبیر رهبر معظم انقلاب به شورای عالی امنیت واگذار شده است

معاون اول رییس جمهور: مدیریت موضوع هسته‌ای بر اساس تدبیر رهبر معظم انقلاب به شورای عالی امنیت واگذار شده است سیاسی - اجتماعی

معاون اول رییس جمهور: مدیریت موضوع هسته‌ای بر اساس تدبیر رهبر معظم انقلاب به شورای عالی امنیت واگذار شده است

  بزرگنمایی:

معاون اول رییس جمهور امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه دولت گفت: دولت مخالف مصوبه روز گذشته مجلس شورای اسلامی در زمینه موضوع هسته ای است و آن را دخالت در اختیارات شورای عالی امنیت ملی و دخالت در اختیارات قوه مجریه می داند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر جهانگیری در جمع خبرنگاران بیان اینکه امروز در جلسه هیات وزیران درباره مصوبه مجلس در زمینه موضوع هسته‌ای بحث و تبادل نظر شد، اظهار داشت: نامه دولت در این زمینه و نظر دولت را برای شورای محترم نگهبان نوشته ایم و امیدواریم با توجه به اهمیت موضوع، شورای نگهبان توجه ویژه ای به این موضوع نشان دهد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه بحث هسته‌ای بیش از دو دهه است که در دستور کار جمهوری اسلامی ایران است و مسائل پیرامونی بسیار زیادی داشته است، گفت: تدبیری که رهبر معظم انقلاب بر اساس قانون اساسی انجام دادند این بوده است که مدیریت بحث هسته‌ای را به شورای عالی امنیت ملی واگذار کردند چرا که یکی از مهمترین مسائل امنیت ملی کشور است.

وی ادامه داد: در دنیا بر اساس یک برداشت اشتباهی، مسأله هسته‌ای کشور را تبدیل به یک مسأله مهم کردند و کشورهای متعدد، شورای امنیت سازمان ملل،‌ آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان های مختلفی مدعی آن شدند. پس لازم بود که در ایران این موضوع از یک جا مدیریت شود که در اختیار شورای عالی امنیت ملی قرار گرفت و حتی ما هم به عنوان دولت در حد گزارشاتی که به ما داده می شد در جریان قرار می گرفتیم.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه دولت در تصمیم‌گیری در این زمینه هیچ دخالتی نمی‌کند ، تصریح کرد: مصوبات شورای عالی امنیت ملی هم بعد از آن که به تایید رهبر معظم انقلاب می‌رسد، لازم الاجرا می شود. پس این یک موضوع مهم و حیاتی است و اینکه مجلس به آن ورود پیدا کرده است از این منظر به نظر ما مصلحت نیست.

دکتر جهانگیری به خروج آمریکایی ها از برجام پس از سال 1397 و فشارهای اقتصادی سنگینی که بر کشور وارد کردند اشاره کرد و افزود: آنها به تعبیر خود فشار حداکثری وارد کردند و جمهوری اسلامی ایران نیز راهبردی که رهبر معظم انقلاب به عنوان مقاومت هوشمند را در برابر فشار حداکثری در نظر گرفتند را پیاده کرد.

معاون اول رئیس جمهور یادآور شد: مردم ایران خیلی بزرگوار هستند و بزرگوارانه این شرایط را تحمل کردند و جای آن دارد که تک تک مسئولین ارشد کشور در مقابل ملت ایران سر تعظیم فرود آورند و دست ملت ایران را ببوسند. این ملت بیش از دو ونیم سال مقاومت کردند و با مقاومت خود فرصتی در اختیار مسئولین کشور قرار دادند تا فشار حداکثری را به شکست کشانند.

وی ادامه داد: مکرر از زبان مقامات غربی‌ شنیده ایم که فشار حداکثری به بن بست خورده است. آنها دنبال فروپاشی اقتصادی و فروپاشی نظام و کشور بودند اما با وجود فشارهایی که به مردم ایران تحمیل شد ما اقتصاد را تا الان سرپا نگه داشتیم و فکر می‌کنم در مقطعی که مناسب باشد برای گفتن این دوره دو و نیم ساله، فشاری که بر مردم وارد شد و مدیریتی که برای آن اعمال کردیم، حرف های زیادی هست که در موقع خود گفته خواهد شد.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه راهبرد فشار حداکثری به بن بست رسیده است و ما نباید در چنین مقطعی مدیریت هسته ای را تغییر دهیم، اظهار داشت: تغییر مدیریت هسته ای در چنین زمانی می تواند مشکلات زیادی را به کشور تحمیل کند. ضمن اینکه رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر امور خارجه به عنوان قوه مجریه اختیاراتی دارند و قانون گذاری حق مجلس است و نباید در جای دیگری قانون‌گذاری انجام گیرد اجرا هم حق دولت است و مجلس اصلاً نباید در امور اجرایی دخالت کند.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان ساخت: قانونگذاری و ریل‌گذاری و تفکیک قوا بر اساس قانون اساسی تفسیر شده است. در قانون اساسی رئیس جمهور به عنوان کسی که از طرف مردم انتخاب می شود اختیاراتی دارد که باید عمل کند.

وزیر خارجه هم اختیاراتی دارد که در سیاست خارجی باید آنها را انجام دهد و به سازمان انرژی اتمی هم وظایفی داده شده است، قطعا دستور به این دستگاه ها که اینگونه حرکت کن یا این چنین سانتریفیوژ نصب کن قطعا دخالت در امور اجرایی است.

وی گفت: این مصوبه از نظر قانون اساسی، دخالت در اختیارات شورای عالی امنیت ملی و دخالت در قوه مجریه و از نظر بار مالی نیز معاون حقوقی رئیس جمهور به من گزارش داده است که در این سه زمینه‌ای بار مالی دارد و دخالت در قوه مجریه است و نیز دخالت در کار شورای عالی امنیت ملی است.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: نمی‌شود با موضوع مهم امنیت ملی کشور برخورد لحظه ای و احساسی کرد این نیازمند تدابیر بسیار زیادی است و دولت مخالف این مصوبه است و این مسائل را برای شورای نگهبان نوشته ایم.

دکتر جهانگیری در پاسخ به پرسش خبرنگاری که اگر این مصوبه قانونی شود چگونه آن را اجرایی می کنید گفت: اگر نهایی شد آن موقع بحث می کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه خود دولت در سال 92 پرونده هسته‌ای را از شورای عالی امنیت ملی به وزارت خارجه تحویل داده است، گفت: نخیر اینطور نیست در سال 92 مجری سیاست های شورای عالی امنیت ملی، دبیر آن بوده و در مقطعی هم این کار به وزیر خارجه واگذار شد اما سیاست گذاری آن همچنان با شورای عالی امنیت ملی است.

معاون اول رییس جمهور در ابتدای سخنان خود با اشاره به موضوع تقدیم لایحه بودجه به مجلس گفت : آقای رئیس جمهور در مورد بودجه سال 1400 توضیح دادند. این آخرین بودجه دولت است. پیش‌بینی مهمی که در بودجه کردیم، روی منابع درآمدی است و فرض بر این است که در سال‌ آینده بتوانیم روزانه 2 میلیون و 300 هزار بشکه نفت به کشورهایی که متقاضی هستند، بفروشیم یا صادر کنیم و نیز به صورت نقد و ریالی به مردم هم بفروشیم که آنها بتوانند کار صادرات را انجام بدهند.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه قرار است تکیه به نفت و بودجه جاری بیش از بودجه سال 99 نباشد، گفت: قرار است منابع در بخش های توسعه ای و حمایتی مصرف شود و سازمان برنامه و بودجه باید اینکار را انجام دهد.

وی با اشاره به اهمیت موضوع تولید، اشتغال و تامین نیازهای اساسی مردم،‌ حمایت از معیشت مردم را جزو مهم‌ترین مسائل در سال جاری دانست و تصریح کرد: باید در این بخش ها توجه ویژه کنیم که از اشتغال کشور محافظت کنیم.

معاون اول رییس جمهور گفت: در سال جاری بدلیل کرونا اشتغال آسیب جدی دیده است و خیلی از کشورها به دلیل کرونا تعداد بیکارانشان، چند میلیون نفر شد و ما هم در فصل تابستان در واقع یک ریزش شغلی حدود 1 میلیون و 200 هزار نفر داشتیم و فکر می کنم با حمایت هایی که در بخش صنعت و تولید شده این موضوع جبران شده است. البته در بخش صنعت ریزش خیلی کم بود و عمدتاً این ریزش در بخش خدمات رخ داد که در اثر کاهش گردشگری اتفاق افتاده بود که امیدوارم به سرعت جبران شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

دموکرات‌ها در یادداشتی به دولت بایدن: روابط آمریکا با عربستان بازنگری شود

ماهنامه فرهنگ رامهرمز دی ماه 1399 شماره 60

یک سبد انجیر (شعر) 4

6 روستای اندیکا برق دار شدند

سه شهید دزفولی دفاع مقدس شناسایی شدند

سه شهید دزفولی دفاع مقدس شناسایی شدند

جانشین استاندار در کارگروه الودگی هوا برخی جایگاههای توزیع سوخت خوزستان بنزین غیر استاندارد ارایه می کنند

یک مربی: خوزستان در کشتی آزاد کمبود اعتماد به نفس دارد

کلاهبرداری میلیاردی با وعده کار در ارگان‌های دولتی

ماجرای فرود بالگرد در زمین فوتبال در جریان لیگ برتر خوزستان چه بود؟

بازدید رئیس مجلس از سایت فردو

بلینکن: روابط آمریکا- چین مهم‌ترین روابط ماست/ جهان پس از ترامپ منتظر سیاست خارجه بایدن است

افزایش نیاز به مراقبت‌های حمایتی تسکینی درپی همه گیری ویروس کرونا

وزیر خارجه آمریکا: ایران به تعهداتش برگردد، ما هم به برجام برمی‌گردیم

روحانی :یکی از سیرهای مبارزه با فساد حدنگاری است که مانع تجاوز به اراضی کشاورزی و زمین خواری می شود

تعداد جان‌باختگان حادثه کانکس دزفول به 2 نفر رسید

مهرداد میناوند درگذشت

واکنش نخست‌وزیر مکلف کویت به طرح استیضاحش

11 نکته برای پیشگیری از خشکی پوست در زمستان

شناسایی اولین مورد کرونای انگلیسی در خوزستان

«خاندان باراتاشویلی در ایران» منتشر شد/گرجی‌ها در تاریخ خوزستان

تخصصی ترین مرجع معرفی و فروش صنایع دستی ایران

مسافرآستانه: تئاتر فجر امسال را با هیج سالی مقایسه نکنید

اردوغان: زمان آن رسیده بگوییم اسلام‌هراسی روبه‌فزونی دیگر کافی است

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال:‌ برای استقلال نباید تیم سخت و آسان فرقی داشته باشد

پرورش گندم و بادام زمینی‌هایی که حساسیت‌زا نیستند!

پوتین: تمدید "استارت نو" گامی صحیح است/ همکاری با ترکیه و ایران در سوریه مثال زدنی است

آخرین خبرها از واکسن‌های ایرانی کرونا؛ واکسن وزارت دفاع در آستانه اخذ مجوز تست انسانی

یک میلیون و 150 هزار خانه خالی شناسایی شده است

با اشاره به دیدارش با هیئت طالبان شمخانی: رهبران طالبان را در مبارزه با آمریکا مصمم دیدم

رئیس قوه قضاییه: آنچه روابط بین ملت و دولت را رقم می‌زند، منافع ملی است

پیکر مطهر یک شهید گمنام در اهواز آرام گرفت

مشکل اهالی منطقه 4 اهواز حل شد

خودکشی 2 دانش‌آموز دختر در دزفول

رونمایی از سلطان روغن

♦️روحانی: حامیان دولت نه آزادی دارند نه مصونیت!

دبیر سیزدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان مهر دزفول انتخاب شد

معاون اقتصادی وزیر کشور: تمامی مصوبات جلسات چهل و دوم تا پنجاهم ستاد ملی مبارزه با کرونا کاملاً اجرایی شده است

هشدار به کوهنوردان/ وضعیت مخاطره آمیز هوای ارتفاعات تهران در پایان هفته

تاکید معاون وزیر ورزش و جوانان به اهمیت فدراسیون نجات غریق و غواصی و حمایت دولت در دوران کرونا

مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای انجام کارهای بزرگ در زیست‌فناوری به بلوغ رسیده‌ایم

جلسه هیات دولت روحانی: اگر می خواهید کسی را احضار کنید باید من را احضار کنید

در بدو ورود به ایروان ظریف: زمینه خوبی برای گسترش همکاری کشورهای منطقه فراهم شده است

یک پیشکسوت: وضعیت شنای خوزستان نگران‌کننده است

افتتاح مرکز جامع درمان و بازتوانی معتادان در هرمزگان

آخرین تحولات درباره همسان‌سازی بازنشستگان تامین اجتماعی

زیست شبانه در تهران تصویب شد

بایدن: فکر نمی‌کنم استیضاح ترامپ در سنا رای بیاورد

آمریکا معافیت موقت تحریمی برای انصارالله صادر کرد

ساخت دستگاهی برای بررسی خستگی فولاد و آلومینیوم در صنایع هواپیمایی