آخرین مطالب

دبیر ستاد نانو خبر داد برنامه ای برای فارغ‌التحصیلی دانشجویان دکتری با کارنامه فناورانه

دبیر ستاد نانو خبر داد برنامه ای برای فارغ‌التحصیلی دانشجویان دکتری با کارنامه فناورانه فرهنگی - اجتماعی - علمی وفناوری - حوزه کار وکارگری ، کار آفرینی

دبیر ستاد نانو خبر داد برنامه ای برای فارغ‌التحصیلی دانشجویان دکتری با کارنامه فناورانه

  بزرگنمایی:

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو از اجرای برنامه دکتری تکنولوژی محور در این ستاد خبر داد و گفت: در این برنامه دانشجویان دکتری در شرکت‌های دانش‌ بنبان پروژه‌های تحقیقاتی و توسعه حوزه نانو را اجرایی خواهند کرد و از این طریق دانشجویان با کارنامه فناورانه فارغ التحصیل می‌شوند.

به گزارش صبح ملت نیوز ، دکتر سعید سرکار امروز در بیستمین رویداد دوشنبه‌های استارت‌آپی در حوزه فناوری نانو که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، با اشاره به تحولات ایجاد شده در دوره جدید هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی،  افزود: این صندوق نوآوری با اجرای برنامه‌های متنوع و حمایت‌های ارائه شده، موتور پیشران فناوری و نوآوری کشور به شمار می‌رود.

وی با اشاره به برنامه نانو استارت آپ که برنامه دانشجویی ستاد ویژه توسعه  نانو است، با تاکید بر اینکه این برنامه یک جریان سازی در کشور در سطح دانشجویی است، ابراز امیدواری کرد که با دستاوردهایی که دارد، تبدیل به یک الگو در کشور شود.

سرکار، فناوری نانو را یک فناوری نوظهور دانست که کشور در مرز نوآوری و فناوری آن حرکت می‌کند، یادآور شد: ستاد توسعه فناوری نانو در این مسیر از گذشته یک خط شکن بوده و همواره در نظر داشته برنامه‌ها و نوآوری‌هایی داشته باشد؛ از این رو سعی کردیم برنامه‌هایی را اجرا کنیم که الگویی برای سایر حوزه‌ها ارائه دهیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با بیان اینکه در این راستا بسیاری از فناوری‌ ها از تجربیات این ستاد برای توسعه بهره بردند، یادآور شد: آزمایشگاه فناوری نانو که در حال حاضر به شکل بزرگتر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی تشکیل شده است، کریدور خدمات فناوری نانو در بازار، ثبت اختراع، کلوپ شرکت های پیشرفته صادراتی از جمله مواردی است که با استفاده از الگوی ایجاد شده در ستاد نانو توسعه یافته اند.

وی یادآور شد: در حال حاضر 15 نهاد توسط ستاد توسعه فناوری نانو بر اساس ضرورت برای دستیابی به فناوری  برنامه ریزی شده است و برخی از این نهادها برای اولین بار در کشور و حتی در دنیا اجرا می شود.

وی با تاکید بر اینکه آنچه تکنولوژی ایران را در مقایسه با کشورهایی چون کره، آمریکا  و سایر کشور قرار داده پول نبوده، بلکه بیشتر مکانیزم نرم و سیاست‌ها و برنامه‌هایی بوده است که دانشگاه‌ها، شرکت‌های صنعتی بزرگ و نهادهای مالی را با فناوری درگیر کرده است، افزود: سرمایه اصلی ما در برنامه نانو استارت‌آپ ستاد، دانشجویان هستند و معتقدیم این برنامه می‌تواند در کشور یک الگو شود؛ چرا که این برنامه از سطح دانشجویی فراتر است و فضای جدید در کشور ایجاد می کند.

دانشگاه‌ها افرادی با ضایعه نخاعی به جامعه تحویل می‌دهند

سرکار با ابراز  گلایه از دانشگاه‌های کشور گفت: گلایه من این است که در دانشگاه‌ها بیشتر به تئوری پرداخته می‌شود؛ از این رو دانشگاه‌های کشور افرادی با ضایعه نخاعی را به جامعه تحویل می‌دهند. این افراد خوب حرف می زنند، گوش می‌کنند، تمام حواسشان کار می‌کند، اما دریغ از اینکه حرکت انجام دهند و برای گذران زندگی به افراد مختلف وابسته هستند.

دبیر ستاد نانو با تاکید بر اینکه دانشجویانی که ما در شرایط فعلی در دانشگاه تربیت می کنیم، بیشتر مفاهیم را درک می‌کنند، خاطر نشان کرد:  این دانشجویان ظرفیت  کار کردن ندارند و این عیب کار است، ما دانشجویان را در دانشگاه‌ها عالم بار می‌آوریم، ولی توانمند تربیت نمی‌کنیم و این مشکل اصلی است.

وی دانایی را لازمه توانایی دانست و گفت: ولی ضرورتا هرکس دانا است، توانا نیست؛ این مساله ای است که باید در دانشگاه‌ها به صورت جدی به آن پرداخته شود.

سرکار با اشاره به اینکه در برنامه نانو استارت آپ دانشجویان در حین تحصیل با کار تیمی و تجارت و مسایل دیگر آشنا می‌شوند، افزود: این برنامه خود یک جریان سازی و الگوسازی است، به گونه‌ای که در حال حاضر 18 طرح استارت آپی توسط دانشجویان ارائه شده است، اما 5 سال آینده می‌توان شاهد ارائه  800 طرح در این برنامه باشیم که می‌توان آنها را در سایر رشته‌های فناوری اجرایی کرد.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با تاکید بر اینکه امروز روزی نیست که دانشجو بعد از فارغ التحصیلی بر سرکار دولتی برود، گفت: امروز بهترین فارغ التحصیلان دکتری ما بیکار مانده‌اند که یا باید سرگردان شوند و یا مهاجرت تخصصی داشته باشند، مهاجرت تخصصی یعنی اینکه به حرفه دیگری به غیر از تخصص خود روی آورند، مهاجرت تخصصی خیلی فاجعه تر از مهاجرت به کشورهای دیگر است.

سرکار ادامه داد: متاسفانه در کشور افراد را تربیت می کنند، اما افراد در بیرون از دانشگاه سرگردان هستند و این در حالی است که کشور با صرف بودجه‌های زیاد دانشگاه تاسیس می‌کند، حقوق استاد پرداخت می‌شود؛ اما از سوی دیگر دانشجویان بر اساس نیاز بازار تربیت نمی‌شوند و دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی به حال خود رها می‌شوند.

وی اظهار کرد: اگر نیروی دانا تربیت کنیم، هر طرحی که ارائه می‌دهند، علاوه بر برطرف کردن نیاز صنعت می توانند اشتغال نیز ایجاد کنند و نیاز نیست که به خارج از کشور مهاجرت کرده؛ این ضرورت امروز کشور است.

سرکار با اشاره به اینکه ستاد برنامه‌های متعددی در دست تدوین دارد، گفت: برنامه دکتری تکنولوژی محور یکی از برنامه‌های ستاد است که در حال حاضر با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مذاکراتی در این خصوص شده و بنا داریم با وزارت بهداشت به عنوان یک برنامه مصوب انجام شود و بعد از آن این برنامه توسط وزارت علوم الگو شود.

وی گفت: بر اساس این برنامه در شرکت‌های دانش بنیانی که هیات علمی در آن حضور دارند، دانشجوی دکتری گزینش شده و بر اساس پروژه تحقیقاتی که شرکت ارائه می‌دهد، دانشجو 3 سال دوره خود را در آن می‌گذراند، براین اساس دانشجو با کارنامه فناورانه فارغ التحصیل می‌شود.

به گفته سرکار، این برنامه می‌تواند تحولی در کشور ایجاد کند و ما را در عرصه جهان در بین پیشگامان قرار دهد.

انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

ورود وسایل نقلیه موتوری به دره ی توبیرون دزفول ممنوع اعلام شد

پیشنهاد کیهان: بهتر است «گوگل» بسته شود

پلیس ، دوچرخه سرقت شده پسر بچه خردسال را به او بازگرداند

سنت های رمضانی مردم قم در سالها پیش؛ کلوخ اندازون تا اوهی اوهی

توییت وزیر امور خارجه اتریش پس از دیدار با عراقچی ما باید همه تلاش های دیپلماتیک را بسیج کنیم

استولتنبرگ: ناتو و آمریکا از اول مه از افغانستان خارج می‌شوند/ آستین: پاسخ طالبان را می‌دهیم

مشاور رییس‌جمهور هیچ چیز جایگزین تلاش برای عدالت فراگیر نیست

جف بزوس یک قدم به گردشگری فضایی نزدیک شد

رییس جمهور گفت: نمی توانیم منتظر واکسن داخلی در تابستان باشیم.

چه کسی مسئول برخورد با بی عدالتی های عدیده در ادارات است

حفظ سلامت روان در ایام کرونا

بایدن: خروج نظامیان آمریکا از افغانستان دیگر نباید به تعویق بیفتد

بهروز وثوقی پاسخ مشاور قالیباف را داد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شوش گفت :پیش‌بینی می‌شود بیش از 40 هزار تن محصول کلزا در سال زراعی جاری در این شهرستان تولید شود.

شواهد تازه عجیب از امپراطور فرانسه

استاندار خوزستان:پتروشیمی ها به مسئولیت های اجتماعی خود عمل کنند / پتروشیمی ها آگهی های خود را به روزنامه های داخل استان اختصاص دهند

مدیر عامل خانه مطبوعات خوزستان :مطالبات رسانه ها توسط ادارات پرداخت شوند

رهبر انقلاب: مذاکره فرسایشی نشود / اول باید تحریم‌ها برداشته شود

فرصت رمضان :

امتحانات نهایی پایه نهم و دوازدهم در خوزستان

غلامعلی رجایی در گفت‌وگو با رویداد24: اصلاح طلبان بعد از سیدحسن خمینی گزینه‌ای برای رقابت با رئیسی ندارند

🔴واکنش سید احمد آوایی نماینده مردم دزفول و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به حادثه نطنز و تحولات اخیر هسته‌ای

یارانه ماه رمضان برای چه کسانی واریز می شود؟

روحانی در جلسه هیات دولت: در این مقطع آوردن واکسن خارجی وظیفه ماست/از مذاکرات نباید ترسید

ثبت درخواست متقاضیان واحدهای تولیدی استان در سامانه ستاد تسهیل

اجرای چهار پروژه راه‌ دسترسی به معادن استان هرمزگان در حال پیشرفت است

سرگذشت عطاربه مناسبت روزبزرگداشت عطار/تهیه کننده علی غلامرضائی پژوهشگرتاریخ.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان خبر داد :صادرات خرما نیازمند برندسازی دارد/دانشگاهها ورود کنند

برگزاری آزمون کارشناسی رسمی قوه ًقضاییه در اوایل شهریور 1400

تکنولوژی در خدمت مهندسی و رعایت مسائل ایمنی قبل از کار

شهردارشهرستان هندیجان خبرداد: برخورد قانونی با تخلیه غیر مجاز نخاله های ساختمانی در هندیجان

معاون میراث‌فرهنگی کشور در جلسه مجازی با معاونان میراث‌فرهنگی استان‌ها خبرداد انجام توافق‌‌ با دیوان عدالت‌ اداری برای فرآیند ثبت آثار ملی

هر عطسه و سرماخوردگی را کرونا بدانید افراد علامت‌دار کرونا به کجا مراجعه کنند؟

صالحی: اورانیوم 60 درصد ربطی به سوخت راکتور تهران ندارد/ غنی‌سازی در نطنز متوقف نشده است

بایدن زمان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را اعلام کرد

رئیس منابع طبیعی وآبخیزداری هندیجان: آغاز به کار مدیریت رواناب شهرستان هندیجان

حلول ماه مبارک رمضان مبارک باد

لزوم توجه به تفکیک وبازیافت زباله درشرایط کرونا ✍🏽رضا صمصام سخیراوی(کعبی)

درخشش شاعران جوان دزفولی در هشتمین جشنواره شعر استان خوزستان

نیازضروری پل ساسانی دزفول به پیمانکار بومی وکاربلد

وزیر نیرو: امیدواریم خوزستان امسال خاموشی نداشته باشد

رییس شورای شهر تهران خبر داد شرایط حاد کرونایی تهران/ شمار فوتی‌های تهران نزدیک 100 نفر در روز

استقراض دولت از بانک مرکزی دژپسند همچنان انکار می‌کند!

نیلاب شهری در زمان پارتیان (اشکانیان)

سرقت تلخ در جنوب ‎تهران !

سخنگوی قوه قضاییه: پرونده آزاده نامداری جنایی نیست/ دادگاه "سرباز راهور و نماینده" به زودی برگزار می‌شود

سخنگوی دولت اعلام کرد اقدام خرابکارانه در نطنز را تلافی خواهیم کرد

کتاب کات، نه (فیلمنامه) اثر اسرافیل شیرازی

طراحی یک وب‌کم شبیه چشم!

وقتی «معماری رومی» به جان شهرهای ایران می‌افتد