آخرین مطالب

یادادشت محمد رشیدپور درباره برده داری نوین به سبک امریکایی_اروپایی

یادادشت محمد رشیدپور درباره برده داری نوین به سبک امریکایی_اروپایی فرهنگی - اقتصادی - سیاسی - بین الملل - اجتماعی - تاریخ - رهنمود های مالی وحسابداری - ویژه خبرنگاران واصحاب رسانه - صدای مردم - حوزه کار وکارگری ، کار آفرینی

یادادشت محمد رشیدپور درباره برده داری نوین به سبک امریکایی_اروپایی

  بزرگنمایی:

می خواهم نگاهی بیندازم به سیر تکامل جریان برده داری سخت افزاری از دزدیدن سیاهپوستان افریقایی و فروش آنها در امریکا و اروپا تا برده داری نرم افزاری یا برده داری نوین.
شاید مرا متهم کنید که دیوانه و یا خیالبافم و در حال پیوند زدن دانه های سیاهی به هم و ساخت زنجیر تباهی هستم.

اما چنین نیست همراه من بیایید و خودتان قضاوت کنید. می خواهیم همراه با صفحات تاریخ به ابتدای برده داری سفر کنیم، زمانی که زیرکان یا سلطه گران با استفاده از دانش نظامی برای افزایش درآمد خویش دنبال استفاده از انسانهایی بودند که زیر نظرشان زیاد کار کنند، کم بخورند و دستمزدی دریافت نکنند‌.

در دنیای برده داری سخت اربابان نیز زندگی سختی داشتند، همانگونه که رعایایشان نیز    زندگی  نبکت باری داشتند  ، تغییرات جهان و آگاهی مردم از حقوق خویش باعث شد که برده داری سخت جای خود را به برده داری نرم یا برده داری نوین دهد.

در برده داری سخت هم رعایا دچار مشکل بودند، هم کد خداها، هم صاحب منصبان. اینک جهان به جایگاهی رسیده بود  که اربابان می توانند برده داری را با زبان نرم تحت یک لباس نو در تن انسانها قرار دهند به این نوع جدید برده داری قانون کار می گویند.
در این قانون شخصی با رضایت نسبی پیمانی را می پذیرد که از آن رضایت کامل ندارد، اما نتیجه بخش است. دیگر رعایا و اربابان با هم نمی ستیزند بلکه پیمانی شامل جملات و بندها بصورت قانون سیاه و به نام قانون کار بین آنها برقرار است.
این قانون دنیای،  اینک ما را ساخته است. در دنیای تکنولوژی امپراتوریها یا کشورهای قدرتمتد تصمیم می گیرند بصورت نرم  و بدون خونریزی ، معادن و منابع مالی ، انسانی کشورها را با هم تقسیم کنند.

جنگهایی که سرتاسر جهان اتفاق افتاده و به دنبال آن سیل پناهندگان و فشاری که بر انسانها برای مهاجرت از سرزمین مادری خود به سرزمینی جدید وارد می شود چیزی جز برداره داری نوین نیست.
گونه ای برده داری که انسان خودش تقاضا می کند زندگی خود را تغییر دهد و قانون برده داری نوین را بپذیرد.

مثال عینی و فیزیکی صحبتهای من کشور افغانستان، عراق، یمن، ایران، سوریه ،هند و حتی عربستان و قطر و به قول رایس خاورمیانه جدید است . اربابان گذشته و دولتمردان جدید با توجه به نیاز خود با هم تاخت و تاز می کنند و در این جدال همواره منابع کشورهای جهان سوم را میان خود تقسیم می کنند.(نگاهی ساده به جنگ های جهانی اول و دوم ،و... )

در این تقسیم غنایم دولتمردان غربی منابع انسانی را انتخاب کرده اند آنچه من آنرا بردا داری نوین می نامم. که در آن یک انسان با دست خویش خود را به انسانی دیگر می سپارد به امید آینده ای بهتر اما در واقع پوشالی ،مثل درختی که از ریشه جدا شده و امکان پیوند خوردن ندارد هرچند که در مکانی دارای آرامش و امکانات به زندگی خود ادامه دهد.

در توافق پشت پرده منابع افغانستان دو پاره شد، منابع انسانی آن به کشورهای غربی و امریکا  رانده شد و منابع سخت افزاری آن مثل معادن و نفوذ سیاسی بین پنج کشور دیگر چین، روسیه، ترکیه، پاکستان و کشور پنجمی که نمی توانم به آن اشاره کنم به عنوان پازل پنجم تقسیم شد.

برای برده داری نوین ابتدا باید بر ذهن انسانها تاثیر گذاشت تا تحت تاثیر کشورهای ارباب قرار گیرند، من در مقاله قبلی خود به قدرت رسانه ها و جادوی کلمات پرداخته ام، سلاح نرم برده داری نوین. چیزی که به کمک اربابان جدید آمده است تا انسان مترقی را به انسانی حاشیه نشین تبدیل کند. اگر به وقایع دو جنگ جهانی و همچنین به فروپاشی اتحاد جماهیر شوری نگاه دقیق تری بیندازیم  تقسیم اراضی و تقسیم منابع چیزی نیست جز برده داری نوین.

در جنگ جهانی دوم ایران از شمال توسط روسیه و از جنوب توسط انگلیس اشغال می شود و به همین صورت منابع کشور میان دو کشور متجاوز تقسیم می شود. در اشغال آلمان معادن به روسیه رسید و دانشمندان آلمانی به امریکا منتقل شدند. در برده داری نوین تصویری از انسانهای موفق و شاد توسط سینما به کشورهای جهان سوم نشان داده می شود. در برده داری نوین انسان مترقی خوشحال است، اربابان برده دار هم خوشحال. 

برگردیم به افغانستان، بیش از 128 هزار سرمایه انسانی پناهنده. قیمت یک انسان مترقی در این زمان چقدر است؟ چقدر نیروی کار ارزش آفرین است، که هر کشور اروپایی بیش از 20 هزار نفر از این پناهندگان را پذیرفته است. چند درصد از این 128 هزار نفر نخبه هستند. نخبه در صنعت، نخبه در هنر، نخبه در علم. بگوییم عده ی بسیار قلیلی، پس حجم  قابل توجهی از این پناهندگان نیروی کار ارزان قیمت هستند که ناچارند به قوانین کشور مقصد تن دهند. اگر به این وضعیت برده داری گفته نمی شود، پس نام آن چیست؟ 

چگونه می شود پذیرفت که امریکا و کشورهای غربی بدون برنامه ریزی قبلی 128 هزار انسان را در کمتر یک هفته از افغانستان خارج و در کشور خود اسکان دهند. اگر این همکاری در جهت استعمار نوین انسانها نیست، هزینه سرسام آور انتقال، اسکان و خورد و خوراک این همه انسان چه دستاوردی برای امریکا و اروپا در خود دارد، که به راحتی آنرا پذیرفته اند.


محمد رشیدپور  -نویسنده 
ویراستار - علیرضا رشنو 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

سازمان بسیج هنرمندان تهران سومین نمایشگاه هنرهای تجسمی خود راهمزمان با چهل و یکمین سالگرد دفاع مقدس افتتاح کرد

امانوئل مکرون از طرف فرانسه از حارکی ها طلب "بخشش" کرد

*طعم گلهای یونجه *در فستیوال های جهانی

برگزاری بیش از یک هزار برنامه در هفته دفاع مقدس

دلجویی لندن و واشنگتن از فرانسه به دنبال خشمگین شدن فرانسه از اعلام همکاری استراتژیک بین ایالات متحده ، استرالیا و بریتانیا

در صورت خالی بودن یک یا چند آپارتمان از واحدهای یک ساختمان، مالکین آن ها بدلیل عدم حضور و عدم استفاده از مشاعات ساختمان می توانند شارژ پرداخت نکنند؟

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه: مناظره ی ژان لوک ملانشون و اریک ازمور

کمبود دارو در فرانسه

بهسازی جاده روستایی بنیوار_هدامه ماهشهر

دستگیری کارمند یکی از ادارات خرمشهر به اتهام پولشویی

توسعه تجهیزات بیمارستان 22 بهمن مسجد سلیمان

عذرخواهی سرپرست گروه موسیقی سل لا به خاطر انتشار کلیپ در ماه صفر

ترفند ایرلاین‌ها برای گرانفروشی پروازهای اربعین

اردوغان: ترکیه نوکر کسی نیست

تنش در روابط پاریس و لندن دیدار وزرای دفاع فرانسه و انگلیس لغو شد/جانسون: برای کاهش تنش با پاریس تلاش می‌کنیم

کشف 1 میلیارد تومانی داروی قاچاق

زایمان موفق مادر باردار در آمبولانس اورژانس شوش/حال مادر و دختر خوب است

انفجار در یکی از شرکت های نفتی هوالعظیم،شایعه یا واقعیت؟

آتش سوزی جنگل های سالند دزفول مهار شد

آب شهر اندیمشک وصل شد

30 پروژه بزرگ و متوسط خوزستان در انتظار تزریق اعتبار

فولاد خوزستان دوشنبه به میدان می رود

آغاز طرح واکسیناسیون سیار مناطق کم برخوردار دزفول

نحوه محاسبه آب بهای نخیلات خوزستان اصلاح شد

مدیرجهادکشاورزی هندیجان خبرداد: آغاز برداشت و خرید خرما از سطح نخلستانهای شهرستان

رئیس اداره میراث فرهنگی شوشترگفت : سنگ تاریخی آسیاب به موزه سنگ انتقال یافت

کاهش دما از فردا در خوزستان

باشگاه نفت مسجد سلیمان در انتظار تصمیم پور موسوی

شلاق منصوریان بر بازیکنان تیم نفت آبادان

آتش سوزی یک داروخانه در شوشتر

بلاتکلیفی شرکتی های مخابرات استان خوزستان؛ادامه رایزنی برای کارکنانی که امضا نکرده اند

شهرداری اهواز گران اداره می شود

محکومان فراری آبادان به زندان افتادند

هشدار سطح زرد هواشناسی خوزستان

واکسیناسیون دانش آموزان متولد مهر 82 تا مهر 83

غرق شدن 2 نفر در تالاب هوالعظیم

نادری در نامه ای به دادستان کشور: رئیس سازمان سنجش ممنوع الخروج شود

قالیباف قانون «جهش تولید مسکن» را ابلاغ کرد

جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تاکید رئیس جمهور بر سرعت بخشیدن به اقدامات در راستای ثبات در بازار

جشن روز بهورز درشبکه بهداشت و درمان هندیجان برگزار شد

پخش مستند "پدر علم کویرشناسی ایران" از رادیو فرهنگ

عبید‌ زاکانی پس از 700 سال

عبداله ویسی قبل از خبر فاجعه

ایل راه منار در اندیکا مرمت می شود

مانور بازگشایی مدارس در خوزستان برگزار می شود

افتتاح مرکز نمونه گیری کرونا در مجموعه ورزشی آموزگار اهواز

فرمانده مرزبانی کشور:هیچ خدماتی در مرزها به زائران ارائه نمی شود

نقش کد رهگیری در صحت معاملات املاک ؟!!

خنثی سازی تلاش برای هدف قرار دادن زائران اربعین در بابل

هاشمیه متقیان در حضور رهبر چه گفت؟