آخرین مطالب

تاثیر توجه والدین به تربیت کودکان در پیشگیری از انحرافات فرهنگی - اجتماعی

تاثیر توجه والدین به تربیت کودکان در پیشگیری از انحرافات

  بزرگنمایی:

یک کارشناس خانواده گفت: اگر تربیت دینی کودکان با اصول درست انجام شود، عامل بازدارندگی فرزندان از انحرافات اخلاقی و عاطفی خواهد بود و والدین باید به راهکارهای تربیتی توجه کنند.

الله یار سحرخوان کارشناس خانواده و حوزه درباره موضوع فطرت کودک و مدرنیته گفت: کودکی دوران فطرت و سرشت پاک هر انسانی است. پیشوایان دینی و کسانی که انسان‌ها را به سوی زندگی سالم هدایت می‌کنند، اهمیت تربیت در دوران کودکی را مورد توجه قرار داده‌اند. در این زمینه حضرت علی (علیه السلام) می‌فرمایند: کسی که در کودکی تحصیل علم نکند، در بزرگسالی تقدّم اجتماعی نخواهد داشت.

وی افزود: از سوی دیگر شرایط خانوادگی هر انسانی به لحاظ اخلاقی، رفتاری، انگیزشی، والدین و… در تربیت افراد بسیار مؤثر است و مشاهدات سال‌های ابتدایی کودک زیربناهای رفتاری او را شکل می‌دهد. رشد جسمی، ذهنی، عاطفی، اجتماعی و شخصیتی کودکان چنان اهمیت دارد که سهل انگاری و کم توجهی به آنها، خسارات جبران ناپذیری را برای فرد و جامعه به همراه خواهد داشت.

این کارشناس خانواده با اشاره بر لزوم تربیت دینی کودکان عنوان کرد: بی‌تردید اگر تربیت براساس مفاهیم دینی و سیره نبوی باشد، تأثیری شگرف در کودک بر جای خواهد گذاشت. در گذشته سن پنج یا شش سالگی سن ورود به مکتب‌خانه و آموزش نماز و الفبا و قرآن بود. در اروپا از اواسط قرن هجدهم به بعد این دوره را زمان ورود به باغ کودکان نامیده‌اند. ما امروزه نیازمندیم که کودکان را بر اساس فرهنگ و مذهب خویش در مهدکودک‌ها آموزش دهیم. یکی از وظایف مهم هر پدر و مادری برای فرزندش یاد دادن فرایض و واجبات دینی از قبیل نماز، روزه و… و. است. اگر این کار به صورت اصولی و منطقی انجام شود، عاملی مثبت و مؤثر در ممانعت و بازدارندگی او از انحرافات اخلاقی و عاطفی خواهد بود. لذا با توجه به شرایط جامعه و والدین، این آموزش‌ها توسط مهدکودک‌ها ارائه می‌شود که البته پیداکردن مهدکودک مناسب با این نوع آموزش‌ها وظیفه پدر و مادر است.

سحرخوان افزود: وجود گرایش دینی و میل به سوی امور مذهبی در کودک می‌تواند در آموزش مفاهیم دینی به ما کمک کند. مفاهیم اصلی دین اسلام، از قبیل اعتقاد به خدا و دین اموری هستند که با سرشت اولیه و دست نخورده کودک و به تعبیر قرآنی با فطرت او سازگار است. علاقه مندی کودک به دین و خدا ذاتی است و در درون او وجود دارد و در سنین پس از بلوغ به شکوفایی می‌رسد. کودک فطرتی خدا آشنا دارد که تعلیم و تربیت در اصل، رشد و شکوفایی این فطرت را بر عهده دارد و معلم پرورش دهنده آن است. در این زمینه، پیامبر گرامی اسلام (ص) می‌فرمایند: «هر نوزادی با فطرت خدایی به دنیا می‌آید و این پدر و مادر او هستند که او را از مسیر فطرت سلیم خود منحرف ساخته، یهودی یا نصرانی می‌سازند.»

وی با اشاره بر راهبردهای تربیت دینی و تاکید بر لزوم مراقبت و الگوسازی برای کودکان ابراز داشت: کودکان، مقلدین و تقلیدکنندگان ماهر و مشهوری هستند. کودک، هر رفتار سالم یا ناسالمی را که از والدین خود ببیند، از آن تقلید و تبعیت می‌کند. زیرا والدین خود را به عنوان الگو قرار می‌دهد و بسیاری از حرکات و رفتارهای آنان را تقلید کرده و یاد می‌گیرد. قرآن کریم در زمینه تأثیر گفتار و رفتار والدین بر فرزندان می‌فرماید: «هنگامی که کار زشتی انجام می‌دهند می‌گویند: پدران خود را بر این عمل یافتیم و… و.»

این کارشناس خانواده با بیان اینکه سبک زندگی اسلامی و ایرانی از عوامل تأثیرگذار بر تربیت کودک است، ابراز داشت: در واقع والدین با شیوه و سبک زندگی اسلامی نوعی فضای معنوی و فرهنگی را برای رشد فطرت خداجو و تمایلات دینی فرزندان در خانواده ایجاد می‌کنند. والدین اگر محیط زندگی و خانواده خود را مذهبی کنند به طوری که همه چیز (مثل رفتار، گفتار، معاشرت، تفریح و…) رنگ مذهب داشته باشد؛ باورها، اندیشه‌ها و ارزش‌های اخلاقی در فرزندان نهادینه می‌شود.

سحرخوان با بیان اینکه از کارکردهای رسانه آموزش و ترویج پیام‌های دینی در راستای ارائه برنامه‌های آموزشی مذهبی است، عنوان کرد: رسانه می‌تواند محیطی در جهت دینداری، بیداری اسلامی، کارکردهای عبادی، سیاسی، آموزشی، تربیتی و نظامی امت اسلامی باشد. مثل نیایش‌های آنلاین، مراسم مذهبی آنلاین، برگزاری شعائر دینی مجازی، زیارت آنلاین و غیره که با پیدایش و ظهور تکنولوژی‌های جدید اگر پیام‌های دینی و مذهبی دارای جذابیت‌های بصری و هنری ویژه ای باشند، می‌توانند توجه کودکان را جلب کرده و سبب تعالی و آگاهی در زمینه‌های اصول و فروع دین و فرهنگ اسلامی شوند.

وی با اشاره بر تأثیر فضا و محیط‌های دینی و مذهبی بر تربیت کودکان تصریح کرد: با اینکه برخی ویژگی‌های شخصیت افراد بستگی به ژنتیک و خانواده دارد اما شرایط محیطی نیز نقش بسزایی در ظهور و بروز آنها ایفا می‌کند. قرار گرفتن کودک در محیط‌های فرهنگی و مذهبی اعم از مراسم جشن، مولودی، هیأت‌ها و غیره نقش مؤثری در رشد باورها و اعتقادات دینی و مذهبی او دارد. در واقع ارتباط و تعاملی که کودک با محیط دارد و تجربه‌ای که از حضور در محیط و مراسم کسب می‌کند، سبب رشد و بالندگی باورها و ارزش‌های دینی وی می‌شود که این حکایت از نقش مهم و مؤثر والدین در این زمینه دارد.

این کارشناس حوزه خاطرنشان کرد: با توجه به بروز شکاف نسلی و تغییرات فرهنگی جامعه، این مهم لازم و ضروری است که والدین به مقوله آموزش‌های دینی توجه و اهتمام ویژه ای داشته باشند. زیرا شکاف نسلی و تغییرات فرهنگی هرچه عمیق‌تر شود تأثیرات خود را به وضوح بر زندگی فردی و اجتماعی آینده افراد می‌گذارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

گزارش انجمن ادبی نقد خوزستان.

ضربه سربازان گمنام امام زمان (عج) به یک تیم ضد امنیتی در خوزستان

کشت کنجد در 650 هکتار از اراضی امیدیه

اجرای نمایش خیابانی در پارک آزادگان تهران-امشب و فردا شب

گوترش: بشریت به طرزی غیرقابل قبول به نابودی هسته‌ای نزدیک شده است

"هابل" 6 کهکشان مرده کشف کرد!

در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی مطرح شد؛ تاکید رئیسی بر پیشگیری از نوسانات ارزی/ بانک مرکزی موظف شد منابع ارزی خارج از کشور را بازگرداند

توصیه‌های وزارت بهداشت در پی خیزش گرد و غبار در تهران

نشان فداکاری ارتش به شهید «علی لندی» اعطا شد

گفت و گوی اختصاصی صبح ملت نیوز به مناسبت روز جهانی ناشنوایان با بانوی ورزشکار موفق ناشنوای شوشی

پادکست ادبی «یک لحظه دیرتر»

مدیر آموزش و پرورش دزفول تغییر کرد

برنامه رهسپاران با موضوع *اربعین* و *سفر آزادگان سرافراز*به کربلا به روی آنتن می رود.

از سطرهای نانوشته تا کنارقدم های جابر همراه ویژه های اربعین رادیو فرهنگ‌

در چه مواردی مودیان بدهکار مالیاتی می توانند از رفع یکبار ممنوع الخروجی استفاده نمایند ؟

وزیر امور خارجه در پایان سفر به نیویورک: بر مبنای رفتار عملی آمریکایی‌ها، قضاوت و تصمیم‌گیری خواهیم کرد

اولین محموله واکسن تک دُز برای 3 تا 17 ساله‌ها وارد کشور شد

زمان اعلام نتیجه نهایی کنکور سراسری و ارشد 1400 مشخص شد.

نماینده دزفول برای دومین بار به کرونا مبتلا شد

مدیرشبکه بهداشت درمان هندیجان خبرداد: اجرای برنامه مراقبت بیماری کرونا در بندرتجاری سجافی

«دسته دختران» رونمایی شد/ روایت مقاومت زنان ایران در حماسه خرمشهر

«هامون سیدی» و چالش های بازی در «افرا»/ «عقیل» منفی نیست!

«جاماندگان»؛ ویژه‌برنامه‌ سازمان فرهنگی هنری به مناسبت اربعین حسینی

شبیه‌سازی سه‌بعدی رشادت‌های حضرت عباس(ع) در «سقا»

کمالوند و فکری،2 گزینه نهایی هدایت نفت مسجد سلیمان

آخرین خبرها از واگذاری نیشکر هفت تپه

فرماندار دشت آزادگان:قطعی آب در مرز چذابه برطرف شد

کتابخانه عمومی شادگان بازگشایی شد

خبر های فوتبالی

آمریکا اجازه تراکنش مالی با طالبان و شبکه حقانی را صادر کرد

هشدارهای رییس جامعه تورگردانان بلاتکلیفی ویزای ایران و فعال‌تر شدن اسرائیل

رئیسی: تا چند روز آینده 70 درصد جامعه واکسینه می شوند

در نشست مجمع عمومی سازمان ملل عباس به رژیم صهیونیستی اولتیماتوم داد

امیرعبداللهیان: تفاوت «به زودی» ما با غربی‌ها خیلی زیاد است

منظر فرهنگی رودخانه دز ثبت ملی شد

مهریه مقدم بر ارث است

ورود غیر قانونی یک زائر از بی راهه های مرز مهران فاجعه آفرید

در کرج اتفاق افتاد؛ مرگ مرد 37 ساله براثر برخورد با قطار

رادیو خبری شهرستان شوش دانیال _ع_منتشر شد

رادیو خبری شهرستان دزفول منتشر شد

المقداد: آمریکا، سوریه را ترک نکند طعم حقارت در افغانستان را دوباره می‌چشد

عکس هایی متفاوت از آنگلا مرکل

معرفی کتاب /زمین سوخته

رادیو خبری خوزستان منتشر شد

انگار نه انگار که بی‌حوصلگی‌ای بود و بهانه‌ای

کشت برنج به روش قطره ای در رامهرمز

دیدار معاون رئیس جمهور با بانوی قهرمان پارالمپیک خوزستانی

نامه تاریخی رهبر انقلاب در جریان آزاد سازی سوسنگرد

باند سودا گران آثار تاریخی در اندیکا متلاشی شد

به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی همایش شعر ناله های فرات امسال برگزار می گردد.