آخرین مطالب

سرباز یا ژنرال سیاسی

  بزرگنمایی:


یادداشتی به قلم : سید یاسین توانی
سید یاسین توانی در واژه شناسی فارسی واژه فرانسوی ژنرال، مترادف با کلمات فرمانده، پیشوا و رهبر و در تضاد با واژه سرباز به معنای (آن که سرخود را ببازد و آماده جانبازی می باشد) است. جایگاه فرماندهان و سربازان در فرهنگ ایرانی، اسلامی بر طبق آیه ٩5 سوره نساء تبیین شده است :  «وفضل الله المجهادین علی القاعدین اجراً عظیما، و خداوند مجاهدان را بر فرماندهان به اجر و ثوابی بزرگ برتری داده است.» و چه بسیار سرداران و فرماندهانی که در راه اعتلای دین و سربلندی میهن خود (سربازی) نمودند. شهید حاج قاسم سلیمانی نمونه تراز و شاخص چنین مردانی است.
سرداری که خود را سرباز ولایت میدانست و در فرازی از وصیت نامه خود با فروتنی، این چنین می نویسند: "برادران و خواهران عزیز ایرانی من، مردم پر افتخار و سربلند که جان من و امثال من، هزاران بار فدای شما باد، کما اینکه شما صدها هزار جان را فدای اسلام و ایران کردید؛ از اصول مراقبت کنید. اصول یعنی ولیّ فقیه، خصوصاً این حکیم، مظلوم!!، وارسته در دین، فقه، عرفان، معرفت؛ خامنه ای عزیز را عزیزِ جان خود بدانید. حرمت او را حرمتِ مقدسات بدانید." این فرمانده بزرگ که حتی دشمنانش و تحلیلگران سیاسی نظامی غربی با عناوین مختلف از او به عنوان مقتدرترین ژنرال جهان و طراح خاورمیانه (در نشریات نیوزویک  نیویورکر و ..) یاد میکردند، در آخرین سفارش خود به همسر گرامیشان میفرمایند : برسنگ مزارم بنویسید «سرباز قاسم سلیمانی». در مقابل چنین دیدگاهی، نگاه ارباب-رعیتی و ژنرال-گروهبانی بوده که سالها در کشور ما و در عرصه ها و سطوح مختلف مدیریتی جاری بوده است. مدعیان همیشه منتقدی که با تخریب سربازان راستین میهن، جز یاری و کمک به سپاه دشمن و تضعیف کشور و جبهه خودی، خروجی دیگری نداشته اند. تخریب اقدامات و شخصیت‌های پیش‌برنده کشور از عالی‌ترین سطوح همچون حمله به رویکرد استراتژیک حاج قاسم سلیمانی در سپاه قدس، شهید طهرانی مقدم در توسعه صنعت موشکی کشور، شهید سعید کاظم آشتیانی در جهاد دانشگاهی و موسسه رویان و شهید فخری‌زاده در  توسعه صنعت هسته ای کشور  و... تا سطوح پایین مدیریتی کشور (که خیلی راحت‌تر انجام میدهند) چه در پشت سرشان و چه در پیش رویشان، از شاخصه‌های ذاتی این تفکر لیبرالی، خالی از انصاف و خودهمه‌چیزدان‌پندار است. بطوریکه برخی از ترورهای شخصیتی این بزرگان هیچگاه از خاطر و ذهن مردم ایران پاک نمی شود. صنعت استراتژیک نفت و پتروشیمی ایران، نیز یکی از همین میدان ها و معرکه های نبرد است. در این عرصه نیز مدعیان خود‌ژنرال‌خوان، با حذف و تحقیر این طیف از دلیر مردان بی ادعا، باعث پس رفت و تضعیف این صنعت استراتژیک شده اند.
ژنرالهایی که خود را تئوریسین و متخصص دانسته اما با نگاه به خارج از مرزها و روی آوردن به خام فروشی و نداشتن عزم راسخ در توسعه دانش فنی داخلی، در دولت های مختلف چوب حراج به این صنعت حیاتی و مهم کشور زدند، و مانع از تحقق اهداف برنامه پنجم و ششم توسعه و دور شدن از سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در حوزه انرژی در کشور شدند. طی سالیان گذشته مدعیان ژنرالی و البته پوشالی در صنعت نفت ایران، با حذف مدیران پاکدست و انقلابی  و تحقیر سرمایه انسانی ، موجبات پس رفت و تضعیف این صنعت استراتژیک شده اند.
ژنرالهایی که خود را تئوریسین و متخصص دانسته اما با نگاه به خارج از مرزها و روی آوردن به خام فروشی و نداشتن عزم راسخ در توسعه دانش فنی داخلی، در ادوار گذشته چوب حراج به سرمایه های این صنعت حیاتی و مهم کشور زدند، و مانع از تحقق اهداف برنامه پنجم و ششم توسعه و دور شدن از سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در حوزه انرژی در کشور شدند. این روزها با روی کار آمدن دولت مردمی دو اصل را در پیشبرد اهداف خود بکار گرفتند؛ نخست حفظ عناصر منصوب خود در بخش‌های مختلف مدیریتی وزارت نفت به هرقیمت حتی با ظاهرسازی جدید و دوم تخریب مدیران شاخص انقلابی. به عنوان مثال میتوان به حملات هدفمند اخیر به مهندس مرتضی شاه میرزایی اشاره کرد. حملاتی که روز به روز رو به گسترش و با سازماندهی بیشتری در حال شکل گیری است. مدیری که الگوییی شایسته  در کار خالصانه ، ساده زیستی و انقلابی گری در صنعت نفت میباشد، و  نه خود را ژنرال صنعت نفت میداند و نه تئوریسین جهانی حوزه انرژی. او «سربازی» است که تحقق فرامین فرمانده و رهبر خود، در حوزه تکمیل زنجیره ارزش افزوده نفت با توسعه صنایع پتروشیمی و جلوگیری از خام فروشی، با تکیه بر توان داخلی و بهره گیری از تخصص  جوانان متعهد صنعت پتروشیمی و نفت ایران را در دستور کار خود قرار داده است. هر انسانی با کمی قدرت تحلیلی و شناخت از این صنعت  متوجه می‌شود که در مدت کوتاه دو سه ماهه نمی‌توان عملکرد یک مدیر در این سطح را را قضاوت کرد. آنهم از سوی افراد و یا اعوانی که هشت سال فرصت داشتند و دیدیم آنچه با این صنعت عظیم کردند.امروز بخشی از راه پیش روی شاهمیرزایی برنامه ریزی و کار در جهت اهداف پیش روی و بخشی دیگر اصلاح و بازسازی خرابه های سازمانی و تشکیلاتی و در راس آن فساد های سازمان یافته ای ست که به یادگار از تفکرات غربگرای حاکم بر این صنعت بجای مانده است. بهتر است تخریبگران این سرباز خستگی ناپذیر بدانند، شاه میرزایی نشان داده است در عرصه های مختلف مرد میدان است و هراسی از چنین تخریب هایی نداشته و ندارد و با تمام توان و بی توجه به حواشی در جهت نیل به اهداف عالیه پیش روی، به فضل خداوند متعال گام خواهد برداشت. در پایان روی سخنم با برخی دوستانی است که ندانسته جای نقد و تخریب را اشتباه گرفته اند : قد جاءِکُم بصائرمِن ربکم (سوره انعام، آیه ١٠4)، برادران مراقب باشید سرباز خودی را هدف نگرفته باشیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

ضرب الاجل 24 ساعته وزیر ارتباطات برای بازگشت مابه‌التفاوت تعرفه پستی

از ماه آینده: یارانه گاز مشترکان پرمصرف حذف می‌شود

تیرانداز خیابان طالقانى تهران دیروز 4 نفر را به قتل رسانده بود

آخرین وضعیت 6 بیمار مشکوک به آبله میمونی

مراسم یادبود درگذشتگان حادثه متروپل آبادان در شهرستان هندیجان برگزار شد

منتظری: فردا یک هیئت عالی قضایی به آبادان می‌رود

لزوم بکارگیری توان نخبگانی برای بهبود خدمت‌رسانی به حجّاج

مسابقات چهارجانبه مسابقات زورخانه ای بمناسبت 4 خرداد روز مقاومت و پایداری مردم دزفول

ورود ژن درمانی به فاز انسانی در مراکز درمانی/تلاش برای تولید نهاده‌های دامی مقاوم به خشکی

ویروسی که موجب اختلال در چرخه تولید چغندرقند تا شکر شد

راه‌اندازی آزمایشگاه جامع ژنتیک

دومین سمپوزیوم بین‌المللی و چهارمین سمپوزیوم ملی کریسپر ایران

خانه خلاق و نوآوری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایجاد شد

تسلیت رییس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم به خانواده‌های حادثه متروپل

گسل نصرت‌آباد مسبب 6 زلزله سرجنگل/استان بوشهر با دو زلزله بزرگتر از 3 لرزید

وحدت خوزستانی ها در تسلی داغ دل آبادان

دختر جنجالی فینال لیگ قهرمانان 2019 به فضا می‌رود!

توضیحات دادستان تهران درباره تیراندازی در خیابان طالقانی

احتمال حذف ممنوعیت واردات 5 کالا

زاکانی: میلیاردها تومان ارز ترجیحی در جیب چند نفر آدم مشخص می‌رفت

تا رفع ‌نواقص؛ سمند و تیبا شماره گذاری نمی شوند

پلمب 57 انبار احتکار کالاهای اساسی طی 48 ساعت

کشف 7 هزار میلیارد تومان کالاهای استراتژیک کشور توسط وزارت اطلاعات

سال گذشته 61 نوزاد در نزدیکی شیرخوارگاه‌ها «رها» شدند

"مقصران ریزش متروپل" از نگاه رئیس کمیسیون عمران مجلس

هفت کوچه بررسی می کند،جایگاه و نقش زبان های قومی و محلی در فرهنگ مردم

پخش و بررسی تصنیف توشه عمر با صدای استاد بنان در رادیو فرهنگ

اسامی 21 برگزیده جشنواره ادبی رسول آفتاب با درخشش نویسنده دزفولی به پایان رسید

بخشی از کتاب مدیریت نرم ریاست آسان 3

کسب رتبه اول حفظ قران کریم استان یزد توسط جوانی از شهرستان کرخه

یادادشت ساناز بهمنی درباره حادثه آبادان و دردهای ناگفته

از شما هم آبی گرم نخواهد شد!

مردم حاضرند یک ریال نگیرند و قیمت ها مثل قبل باشد

ایران در روابط با عربستان سعودی «پیشرفت کم اما خوب» داشته است

ترکیه نیروهای خود در شمال و شمال غرب سوریه را تقویت می‌کند

تعداد جانباختگان متروپل به 24 نفر افزایش یافت

دلیل لغو بازی ایران با کاندا مشخص شد

زلنسکی: برای پایان دادن به جنگ روسیه، امتیاز ارضی نمی‌دهیم

پوتین: در صورت لغو تحریم‌ها، برای غلبه بر بحران غذایی کمک می‌کنیم

نمایشگاه کتاب در هندیجان در حال برپایی است

چهار موکب در محل حادثه متروپل آبادان مستقر شد

دعوت از وزیر فرهنگ و رسانه جمهوری صربستان برای حضور در جشنواره فیلم فجر

تعدادی از امدادگران در محل آواربرداری متروپل مصدوم شدند

افزایش آمار فوت‌شدگان حادثه متروپل آبادان / آمار دقیقی از افراد گرفتار زیر آوار نداریم

مدیر ساختمان «متروپل»کشته شده یا فرار کرده است؟

یونان محموله نفتی توقیف شده ایران را به آمریکا تحویل می‌دهد

پلمب 42 واحد صنفی متخلف در دزفول ​

نماینده دائم ایران در سازمان ملل کمک‌های بشردوستانه نباید تحت هیچ شرایطی سیاسی شود

برگزاری اولین همایش منطقه ای شعر پایداری و ایثار در هندیجان

در کنفرانس خبری سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا مطرح شد رویکرد قهری‌ علیه ایران در عین مصر بودن برای‌ بازگشت به برجام