آخرین مطالب

یادداشت مریم مفتوح بر کم و کیف فصل سوم برنامه عصر جدید شبکه سه

عصرجدید احسان علیخانی داوران و چند نقطه فرهنگی - اجتماعی - موسیقی - فیلم وسینما

عصرجدید  احسان علیخانی  داوران و چند نقطه

  بزرگنمایی:

یادداشت /

  مریم مفتوح

از این که عصر جدید نقطه ی عطفی در برنامه سازی سیمای جمهوری اسلامی بود شکی نیست، اتفاقی که باید از سال ها پیش رقم می خورد. اگر چه یک کپی برداری از برنامه ای باشد که انور آبها به اجرا در آمده  است .و نیز از این که دختران و بانوان هم امکانِ شرکتِ نیم بند در این برنامه را دارند باید آن را گامی به جلو دانست . آن هم درتمام این سال هایی که بانوان ،در گوشه ی رینگ جامعه و هر اجتماعی به هر بهانه ایی زیر تیغ انتقادات و نقدهای گوناگون ، حواله های ریز و درشتی دریافت کرده اند.

اما اکنون با سپاس از سازندگان این برنامه و ارج گذاری از تلاش آنان نگارنده به چند نکته اشاره می نماید :

... اول /

از آنجا که فرصت های استعد یابی در مدارس به آن صورت که باید شکل نگرفته و نحوه ی آموزش ها چه در قالب تئوری و چه عملی هیچکدام راهی برای کشف استعدادهای خیل عظیم کودکان در مدارس را در برنمی گیرد، و از سویی خانواده ها نیز در زمینه روش ها و کارکردهای عملی مطلع نیستند به طوری که متاسفانه این ضعف چه در نظام آموزش و پرورش ما و چه در آموزش های اجتماعی در جامعه کاملا مشهود است ، باعث گردیده که قاب برنامه ی عصر جدید یگانه برنامه ی استعداد یابی بنظر برسد که خیلی ها به آن دل ببندند .استعدادهای گاه بی نظیر و شگفت انگیزی که انصافا جامعه رابه وجد می آورد. 

لزوم توجه به این مسئله در نظام آموزش و پرورش ما کاملا احساس می شود و از سویی خانواده ها به عنوان اولین کاشف استعدادهای کودکان باید بیشتر و دلسوزانه تر به این موضوع بپردازند.

اما وقتی محتوای دروس ، نحوه ی برنامه ریزی تحصیلی ، برنامه های آموزشی غیر خلاقانه ، مدیریت های بخشنامه ای ، دستورالعمل های نسخه بندی شده و.. جلوی هر گونه خلاقیت و ایده را از کارکنان ، مدیران و معاونان و حتی معلمان می گیرد  به چه چیز باید امیدوار بود .

اما وقتی جامعه ی سیاست زده ی ایران با اکثریت مردمی که دغدغه ی نبود شغل ، در آمد ، مسکن ، سرمایه و مواد خوراکی وگرانی های عدیده چنان گریبانشان را گرفته که روز و شب شان یکی شده است ، مگر دیگر حال و حوصله ای برای شان می ماند تا کودکان خود را آنطور که شایسته و بایسته است ببینند، چه برسد به اینکه فرصت و یا ریزبینی و دقت نظر این را داشته باشند که نه تنها استعداد کودک خود را کشف کرده بلکه  تسهیلات ویژه برای شکوفایی استعدادش را نیز فراهم نمایند.

لذا نقش برنامه ی عصر جدید در این مورد بسیار پر رنگ و حائز اهمّیّت است .

این برنامه به همراه عوامل و سازندگان آن و به ویژه شخص احسان علیخانی  و داوران برنامه باید بسیار دقیق ، کارشناسانه و موشکافانه و بر اساس اصول روانشناسی و انسان شناسی با این استعدادها که گاهی در حد پدیده هستند روبرو شوند و به پیامد هر حرف و سخن و حرکت خود در رابطه با شرکت کنندگان دقت نظر داشته باشند .

... دوم /

اما به ویژه در این فصل از برنامه ی عصر جدید بارها شاهد برخوردها ، نظرات و کلام هایی از سوی مجری وبعضا داوران هستیم که بنظر میرسد دخالت در اهداف ، و انگیزه های شرکت کنندگان باشد.

حال سهوا و یا برای جذابتر کردن برنامه و کش و قوس دادن آن ، آن هم از سوی مجری برنامه که ید طولایی در این زمینه دارند و ظاهرا که نمی توانند دست از دیالوگ هایی از نوع ماه عسلی خود بردارند.

سرک کشیدن در زندگی خصوصی شرکت کنندگان ، پرسش از شغل آنان و حتی میزان در آمد و حقوق آنان ،و نیز زیر سوال بردن نحوه ی زندگی  شرکت کننده ها توسط مجری برنامه بکرات اتفاق می افتد.

سوال از مواردی که در صندوق خاطرات جامعه و در دست به دست گشتن کلیپ ها و ویدئوها روزی دوباره رو شوند و بواسطه ی آن سوال و جواب ها و پرسش های نامربوط آینده شرکت کننده را دستخوش مسائل ناخواسته نمایند بعید نیست به طوری که در آینده یِ شرکت کنندگان تاثیر سوء داشته باشد.

سرک کشیدن در زندگی اهداف و شخصیت آدم ها حتی سر صحنه در مقابل چشمان میلیون ها نفر بیننده چه دردی از شرکت کننده ها را دوا خواهد کرد و چه ضرورتی دارد ؟ برنامه استعداد یابی است و یا کنکاش در اهداف و نیات و شخصیت آدم ها !!

مثل بچه آدم (با الگو از تکه کلام مجری برنامه عصر جدید ) برنامه تان  را اجرا کنید،استعدادها را به نمایش بگذارید،شما چه کاری به اهداف آدم ها و نحوه زندگی آنان و جا و مکان شان دارید؟

... سوم /

شرکت کننده ها در برنامه عصر جدید معمولا جوانان هستند . جوانانی که جسور، پر انرژی و با دل و جرئت هستند.اما این که جوانان را بخاطر ترس و اضطراب خودمان دائم بترسانیم و ترس خودمان را به آنان منتقل نماییم و در وسط اجرای محکم و بدون اضطراب آنان با جیغ و داد و بیداد و امر و نهی از انجام توانمندی هایشان بازشان بداریم و از این بابت جرئت و جسارت آنان را به اندازه ی خودمان  به زیر بکشیم اصلا نه روش تربیتی درستی است  و نه در چهار چوب این برنامه که هدفش کشف استعدادهاست می گنجد .

اگر مجری و یا داوری تحمل حرکات جسورانه شرکت کننده ها را ندارد لزومی هم ندارد که اجرا و یا داوری چنین برنامه ای را به عهده بگیرد. لطفا جلوی جسارت و جرئت ورزی شرکت کننده ها را نگیرید و با جیغ و داد و بیداد آنان را از گردونه ی جرئت ورزی هایشان به زیر نکشانید.

... چهارم /

توجه به ضرورت جمع گرایی و ارزش فعالیت های گروهی در این برنامه باید بیشتر مد نظرباشد .انجام فعالیت هایی که ضرورت شان همکاری اعضاء در یک مجموعه را می طلبد در هر جامعه ای اجتناب ناپذیر است .تا جایی که می توان توسعه یافتگی یک جامعه  را به میزان تعامل و همگرایی افراد آن جامعه در فعالیت های گوناگون اجتماعی ، اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی و .... دانست.

قدرت تعامل افراد در یک مجموعه ، میزان مشارکت در همراهی برای رسیدن به یک هدف واحد ، توجه به نظرات گوناگون و برگزیدنِ بهترین آن ها ، عدم فرد گرایی و خود محوری  تنها چند مورد از موارد عدیده ای است که یک کار و فعالیت گروهی و مشارکتی را موفق می کند .

و از آنجایی که متاسفانه سیستم آموزش و پرورش و جامعه ی ما بربها دادن به کار گروهی استوار نست و عملا آموزش ها و بیشترین توجه به فعالیت های انفرادی است و این مسئله به وضوح در تمام زوایای جامعه ی ما مشهود است باید که طرحی نو برانداخت و بنیادی دگر را آموخت.

شرکت گروه های هنری ،رزمی و.. در این برنامه واقعا شوق آور است مسلما اعضائ این گروه ها علاوه بر تمرینات مختلف وتلاش جهت رسیدن به هدف به خوبی فرا می گیرند که چگونه هماهنگی و همراهی درست و بجا با سایر اعضائ گروه ،آنان را در رسیدن به موفقیت یاری می دهد، لذا سختی کار گروهی را به جان می خرند .

 همت ورزی و تقویت اراده ، قدرت تعامل با سایر اعضائ گروه ، نقد پذیری و پذیرفتن نقص و ایراد کاردر باز ماندن کل گروه از رسیدن به موفقیت ، کمترین اثرات موثر و زندگی ساز و بسیار مورد نیاز هر کار گروهی است که این برنامه می تواند در این مورد بسیار مؤثرتر و اصولی تر برخورد کند ..مسلما آماده سازی چندین نفر وگاه دهها نفر برای نمایش یک خلاقیت ،ایده و استعداد بسیار بسیارسخت تر و وقت گیرتر است تا آماده سازی یک نفر ..

....پنجم /

بنظر می رسد بهتراست برنامه ای دیگر با هدف کشف استعدادهای موسیقیایی کشور تهیه و گروه های موسیقی و به ویژه افرادی که اجرای تک نفره موسیقی دارند درآن برنامه و زیر نظر داوران مربوطه به اجرا بپردازند. چون هم در این زمینه با استعدادهای بی شماری مواجه هستیم و هم قضاوت یک کار موسیقیایی با یک کار رزمی ، هیجانی ، آکراباتی ، و.... شاید درست بنظر نرسد .کاملا مشهود است که این هنرها در یک ردیف قرار نمی گیرند که بخواهند یکسان مورد قضاوت قرار گیرند ..

بارها مشاهده شده که یک گروه با استعداد که بسیار زحمت کشیده و موفق عمل کرده اند فقط به صرف همگروه شدن با اجرای تک نفره یک خواننده از رسیدن به پلکان موفقیت بازمانده اند که این منصفانه نیست.

و یا چه در فصل سوم این برنامه و چه در فصول قبلی بارها مشاهده شده که داوری که از جنبه ی تخصصی به موسیقی و آهنگ سازی می پردازد واقعا بین انتخاب یک گروه موفق متفاوت با اجرای تک نفره ی یک خواننده بلاتکلیف می ماند ، تعداد انتخابات محدود و گروه ها و افراد لایق برنده شدن بسیار. اینجاست که داور یا گاه پای روی دلش می گذارد و یا جوگیر می شود و یا در رودرواسی شرکت کننده یِ قابل ، مجری ، تماشاگران و حتی همکاران داور خود گیر می کند .

لذا ضرورت مستقل شدن اجراهای موسیقی وکشف استعدادهای موسیقیایی در یک برنامه ی جداگانه با راهکارهای ویژه ی خودش کاملا احساس می شود .

... ششم /

آنچه در این فصل عصر جدید مشهودتر از فصول قبل است تیکه انداختن مجری برنامه به شرکت کننده هاست ، حال به هدف شوخی و یا شاید طنز ماجرا.متلک زدن به طرز پاسخگویی شرکت کننده ها به سوالات مجری آنطور که اشاره رفت  سوالاتی که ضرورتی ندارند، دخالت و کنکاش در زندگی آنان است .

چگونگی حضور در صحنه و یا خروج از آن ، نحوه ی پاسخگویی به برخی پرسش ها ،تُپُق زدن شرکت کنندگان به هنگام پاسخگویی به سوالت که کاملا طبیعی است دستاویزی برای مجری برنامه آقای احسان علیخانی شده که برای خنده به شرکت کنندگان گیر دهد ،که  البته شایسته نیست بخاطر هیجانی تر کردن برنامه و یا ایجاد فضای شادی و خنداندن تماشاگران ، کسی مورد تمسخر قرار گیرد، چه بسا این شرکت کننده در بیرون از برنامه و موقعیت عادی زندگیش آن نحوه پاسخگویی و برخورد های خنده دار با او در روابط با دوستان و اطرافیان و...  دستاویزی برای شوخی و تمسخرش شود که اثرات روحی بدی از خود بر جا خواهد گذاشت. / انتهای پیام

15فروردین 1401


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

جناب اقای مخبر تا کی باید پاچه خواری،بجای انجام وظیفه جرئت عرض اندام داشته باشد

تالار وحدت میزبان نمایش موزیکال «لیزای بیچاره » از کشور روسیه

صنایع دستی و گردشگری دزفول تسهیلات می گیرند

تاکتیک مهار ولع دلار

تراژدی زلزله خوی

عبدالمجید مرادزهی بازداشت شد

اوجی: موفق شدیم سرمای سخت و کم سابقه را مدیریت کنیم

در حوزه ذخیره سازی گاز دچار غفلت شده‌ایم/ تجارت گاز را باید جدی بگیریم

نرخ سود بانکی تغییر کرد

آغاز پیش‌فروش بزرگ ایران‌خودرو از 13 بهمن ماه

بهای سنگین سالم‌خوری

نخ‌هایی که برق تولید می‌کنند!

نمایش لومیر به نویسندگی و کارگردانی تکسما مونوز ازکشور اسپانیا

اجرای ویژه «موشمرگی» برای اهالی رسانه

یک مقام آمریکایی: اسرائیل در حمله به اصفهان دست داشته است.

گزارش فایننشال تایمز از تلاش فرانسه و آلمان برای رفع موانع تروریستی اعلام کردن سپاه

رئیس سازمان امور مالیاتی خبر داد معافیت مالیاتی برای خوش‌حساب‌ها/ جریمه برای کسانی که درآمدشان را کتمان می‌کنند

اقدام عجیب دبیر جشنواره موسیقی فجر

کشوری که پولش ضعیف می‌شود جایگاه و اعتبارش در دنیای امروز کاهش می‌یابد

بازی‌خوانی بورس تا 1402

سریال تلوزیونی تولد یک رویا

«رضا کیانیان» بازیگر سیمرغ‌دار فجر در گفت‌وگو با «فجر41» می‌توانم مخالفم را تحمل کنم!

فسخ قرارداد سیاوش یزدانی در سازمان لیگ ثبت شد/ اختلاف به کمیته وضعیت می‌کشد؟

فردا جمعی از تولیدکنندگان با امام خامنه‌ای دیدار می‌کنند

نانوایی‌های متخلف با هوشمندسازی یارانه آرد و نان به پایان خط می‌رسند

کاهش وزن ناگهانی را جدی بگیرید

«بوتاکس» کنیم یا نکنیم؟

درخواست فوری شورای عالی امنیت ملی از مجلس یازدهم/ دوران نگاه بسته و "نظارت بدون چارچوب" گذشته است

افزایش 100 درصدی قیمت مبل/ تولیدکننده، مواد اولیه را گران می‌خرد

نامه رئیس سازمان غذا و دارو به بانک مرکزی؛ بحران کمبود نقدینگی صنعت داروسازی/ ارز نیمایی تأمین شود

خانم هاویشام واقعی چه کسی است؟

پرسپولیس مثل آب خوردن قهرمان نمی‌شود!

تصویربرداری از قلب بوسیله یک حسگر پوشیدنی

فرماندار شادگان خبر داد: برگزاری مسابقات کشوری تنیس روی میز به میزبانی شهرستان

آرامش دلار پس از رانت‌زدایی

پنجمین قهرمانی مهدی طارمی در پورتو

پولیتیکو: پنتاگون روی ارسال اف-16 به اوکراین مصمم‌تر می‌شود

آخرین جزئیات از حمله ناموفق ریزپرنده‌ها به یک مرکز نظامی در اصفهان

برنامه نامنظم خواب موجب بروز افسردگی می‌شود

پیش بینی قیمت طلا و سکه 8 بهمن 1401 / مثقال طلا یک کانال بالاتر نشست

کلاهبرداری 3 میلیارد تومانی در پمپ بنزین

عجیب‌ترین شیوه‌های گدایی با درآمد‌های نجومی

سود 30 میلیونی به جیب چه کسانی می رود؟ /فقط در دولت خاتمی نرخ تک ارزی بود

ماجرای «شخصی» سفارت و بازی غیر دیپلماتیک باکو/ چرا آذربایجان فضاسازی می کند؟

یک درمان جدید برای فشارخون و اضطراب؛ تعجب نکنید، عمل کنید!

چه کسانی نباید وعده ناهار خود را حذف کنند؟

بازیگرانی که رکورددار دریافت اسکار هستند

سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد؛ دستور وزیر بهداشت برای بررسی حادثه بیمارستان امام سجاد(ع)

نتانیاهو: حمله دیشب، بدترین حمله چند سال اخیر علیه اسرائیل بود

آیا «سفر گروسی به تهران» به احیای برجام منجر می‌شود؟