آخرین مطالب

تهیه نقشه‌های ژئوشیمیایی زمین‌شناسی همزمان با روز ملی خلیج‌فارس علمی وفناوری

تهیه نقشه‌های ژئوشیمیایی زمین‌شناسی همزمان با روز ملی خلیج‌فارس

  بزرگنمایی:


تهیه نقشه‌های ژئوشیمیایی زمین‌شناسی همزمان با روز ملی خلیج‌فارس

مدیر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از تهیه نقشه‌های ژئوشیمی رسوبی و آلاینده‌های زیست‌محیطی شهرها و بنادر ساحلی جنوب کشور از جمله بندرعباس، بندر شهید رجایی، بوشهر، بندر امام خمینی، چابهار، کنارک، خور موسی و خور سلج به مناسبت روز ملی خلیج فارس خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر مسعود زمانی‌پدرام گفت: دفتر بررسی‌های زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با همکاری مراکز استانی از جمله اهواز، شیراز، ساری و گیلان، 27 پروژه فعال در مناطق ساحلی و دریایی ایران دارد.

به گفته وی، با آغاز سال جدید که رهبر معظم انقلاب سال 1401 را سال "تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین" نام‌گذاری کردند، این دفتر همکاری‌های بسیار خوبی را با شرکت‌های دانش‌بنیان در پروژهای نفتی از جمله بسترشناسی سکوهای نفتی خلیج‌فارس، بررسی‌های ژئوفیزیک دریایی پهنه آبی فاز اول احداث نیروگاه حرارتی سیریک و دیگر طرح‌های عمرانی داشته است. 

مدیر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که این مدیریت امسال پنج پروژه برداشت‌های ژئوفیزیک دریایی و رسوب‌شناسی را در دستور کار دارد، تصریح کرد: برداشت‌های ژئوفیزیک دریایی در حد فاصل شهرهای ساحلی نوشهر-نور به‌منظور شناسایی ژئومتری زیر بستر دریا و نیز پایش و بررسی شرایط زیر ساختی اسکله‌های ساحلی، شناسایی و تعیین الگوی انباشتگی رسوبات دلتایی مصب رودخانه سفیدرود در دریای خزر و  پروژه مشترک با پژوهشکده علوم زمین به منظور بررسی نسبی نوسانات سطح آب دریای کاسپین و تاثیر آن بر روی رسوبات هولوسن از جمله این پروژه‌ها است.

زمانی خاطر نشان کرد: برداشت‌های ژئوفیزیک دریایی در جنوب جزیره قشم، شامل بسترشناسی حد فاصل جزایر هنگام و لارک در خلیج‌فارس در قالب تفاهم‌نامه سازمان با منطقه آزاد قشم و بررسی رسوب‌شناسی شرایط اکسیداسیون-احیا و  گسترش مواد آلی در پهنه ساحلی-دریایی بخش شمالی خلیج‌فارس به‌عنوان برنامه سال جاری یاد می‌شود.

زمانی با بیان این‌که در زمینه تولید نقشه‌های ژئوشیمی رسوبی و آلاینده‌های زیست‌محیطی مناطق ساحلی و دریایی، چندین نقشه و گزارش تهیه شده، افزود:  نقشه‌های رشت، آستانه‌اشرفیه، بابلسر، سرخ‎رود، فرح‌آباد، لسکوکلایه استان‌های گیلان و مازندران به اتمام رسیده و از دیگر نقشه‌های یک‌پنجاه‌هزارم که قرار است امسال یا نیمه دوم سال 1402 به مرحله چاپ برسند، می‌توان به نقشه‌های بندرانزلی، بندرترکمن، جویبار، گمیشان، تنکابن، رضوان‌شهر، رامسر، هشتپر در شمال کشور و همچنین نقشه‌های یک‌پنجاه‌هزارم بندرعباس، بندر شهید رجایی، بوشهر، بندر امام خمینی، چابهار، کنارک، خور موسی و خور سلج در جنوب کشور اشاره کرد.

به گفته وی، در این نقشه‌ها علاوه بر تعیین سنگ منشا و تفسیر داده‌های ژئوشیمیایی مناطق ساحلی و دریایی، انواع شاخص‌های آلاینده عناصر پایدار شامل فلزات سمی، سنگین، فلزات HFSE، REE، LILE و غیره بصورت رنگ‌بندی نمایش داده شده‌اند و و قرار است این دفتر در قالب طرح جامع بررسی‌های زمین‌شناسی دریایی، از این نوع نقشه‌ها نیز بصورت یکپارچه و برخط در طول سواحل و مناطق کم عمق دریایی خلیج‌فارس، تنگه هرمز، دریای عمان و دریای خزر تهیه کند.

زمانی با بیان این‌که نقشه‌های ژئوشیمی و آلاینده‌های زیست‌محیطی مناطق ساحلی و دریایی از نظر ثروت آفرینی بسیار حائز اهمیت هستند، افزود: این نقشه‌ها دارای کاربردهای متعدد از جمله شناسایی منابع معدنی، کانی‌های سنگین با ارزش و راهبردی، شناسایی فلزات استراتژیک و عناصر اقتصادی نظیر لیتیوم به‌عنوان مهم‌ترین ذخیره‌ساز انرژی، ارائه محدوده‌های مناسب ساحلی و دریایی جهت پرورش ماهی، میگو و دیگر آبزیان زود بازده جهت اشتغالزایی و ارزآوری برای استان‌های سواحل جنوبی، شناسایی و نمایش زمین‌های نامرغوب کشاورزی، شناسایی کودهای غیر استاندارد و کمک به توسعه محصولات کشاورزی با کیفیت در مناطق ساحلی، شناسایی و تعیین آلودگی‌های زیست‌محیطی محدوده‌های شهری، روستایی، بنادر، اسکله‌ها، رودخانه‌ها، تالاب‌ها و غیره با تعیین سنگ منشاء و یا انسانزاد بودن آلودگی‌ها، پایش اختلالات فرآیندهای ژئوشیمیایی متاثر از آلاینده‌های زیست‌محیطی در رسوبگذاری بستر دریا هستند که سطوح مختلف کاربران، اعم از دانشگاه‌ها، ارگان‌های دولتی، شرکت‌های دانش‌بنیان، بخش خصوصی، کشاورزان و عموم مردم می‌توانند از این نقشه‌ها استفاده کنند.

توسعه همکاری‌ها شرکت‌های دانش بنیان در پروژه‎های نیروگاهی و نفتی

 مدیر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از توسعه همکاری‌های سازمان متبوع خود با شرکت‌های دانش بنیان در پروژه‎های نیروگاهی و نفتی همزمان با روز ملی خلیج‌فارس خبر داد.

وی خاطرنشان کرد: طی درخواست یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور جهت مطالعات اولیه بسترشناسی و زیر بستر در پهنه آبی فاز اول احداث نیروگاه حرارتی سیریک در استان هرمزگان گروه ژئوفیزیک دریای دفتر بررسی‌های زمین‌شناسی دریایی مسئولیت برداشت داده‌های لرزه‌نگاری زیر بستر توسط دستگاه Sub Bottom profiler را پذیرفت.

به گفته وی، گروه ژئوفیزیک دریا به منطقه اعزام شده و تعداد 14 نیمرخ لرزه‌ای 7 کیلومتری عمود بر ساحل و تعداد 7 نیمرخ لرزه‌ای یک کیلومتری به موازات ساحل در منطقه مورد نظر در دریا در راستای اهداف پروژه برداشت شد.

به نقل از  روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خاطرنشان کرد: این مطالعات به‌منظور شناسایی لایه‌های زیر بستر و مطابقت آنها با داده‌های مغزه در شبکه طراحی شده جهت احداث سازه‌های دریایی و جای‌گذاری لوله انتقال آب در زیر بستر دریا در منطقه نیروگاه حرارتی سیریک انجام شد.

وی در ادامه با بیان این‌که طی درخواست یک شرکت دانش‌بنیان دیگر مبنی بر همکاری با سازمان در خصوص پروژه نفتی سکوی ایلام 3 بر اساس تفاهمنامه‌ای که با شرکت مذکور امضاء شد، تجهیزاتی از جمله Sub Bottom Profiler، Side Scan Sonar، Marin Magnetometer و CTD  جهت برداشت داده‌های ژئوفیزیک دریا به همراه مهندس محمدرضا انسانی، رئیس گروه ژئوفیزیک دریا به منطقه عملیاتی ارسال شد.

به گفته زمانی، هدف از این برداشت‌ها شناسایی موقعیت دقیق ضایعات موجود در بستر، موقعیت دقیق لوله‌های انتقال نفت در زیر بستر، موقعیت دقیق آثار پایه‌های ریگ حفاری در پهلوگیری‌های قبلی ریگ و برداشت اطلاعات خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آب در نزدیک سکوی نفتی بوده است.

وی با بیان این‌که محدوده برداشت در شعاع یک کیلومتری سکوی نفتی ایلام 3 جهت پهلوگیری ریگ حفاری در مسیر مناسب تعیین شده بود، افزود: با استفاده از اطلاعات برداشت شده توسط تجهیزات ژئوفیزیک دریا، عملیات خروج ضایعات از بستر دریا انجام شد و بر اساس اطلاعات بسترشناسی اطراف سکوی نفتی ایلام 3 محل دقیق پهلوگیری ریگ حفاری نیز تعیین شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

زاکانی: میلیاردها تومان ارز ترجیحی در جیب چند نفر آدم مشخص می‌رفت

تا رفع ‌نواقص؛ سمند و تیبا شماره گذاری نمی شوند

پلمب 57 انبار احتکار کالاهای اساسی طی 48 ساعت

کشف 7 هزار میلیارد تومان کالاهای استراتژیک کشور توسط وزارت اطلاعات

سال گذشته 61 نوزاد در نزدیکی شیرخوارگاه‌ها «رها» شدند

"مقصران ریزش متروپل" از نگاه رئیس کمیسیون عمران مجلس

هفت کوچه بررسی می کند،جایگاه و نقش زبان های قومی و محلی در فرهنگ مردم

پخش و بررسی تصنیف توشه عمر با صدای استاد بنان در رادیو فرهنگ

اسامی 21 برگزیده جشنواره ادبی رسول آفتاب با درخشش نویسنده دزفولی به پایان رسید

بخشی از کتاب مدیریت نرم ریاست آسان 3

کسب رتبه اول حفظ قران کریم استان یزد توسط جوانی از شهرستان کرخه

یادادشت ساناز بهمنی درباره حادثه آبادان و دردهای ناگفته

از شما هم آبی گرم نخواهد شد!

مردم حاضرند یک ریال نگیرند و قیمت ها مثل قبل باشد

ایران در روابط با عربستان سعودی «پیشرفت کم اما خوب» داشته است

ترکیه نیروهای خود در شمال و شمال غرب سوریه را تقویت می‌کند

تعداد جانباختگان متروپل به 24 نفر افزایش یافت

دلیل لغو بازی ایران با کاندا مشخص شد

زلنسکی: برای پایان دادن به جنگ روسیه، امتیاز ارضی نمی‌دهیم

پوتین: در صورت لغو تحریم‌ها، برای غلبه بر بحران غذایی کمک می‌کنیم

نمایشگاه کتاب در هندیجان در حال برپایی است

چهار موکب در محل حادثه متروپل آبادان مستقر شد

دعوت از وزیر فرهنگ و رسانه جمهوری صربستان برای حضور در جشنواره فیلم فجر

تعدادی از امدادگران در محل آواربرداری متروپل مصدوم شدند

افزایش آمار فوت‌شدگان حادثه متروپل آبادان / آمار دقیقی از افراد گرفتار زیر آوار نداریم

مدیر ساختمان «متروپل»کشته شده یا فرار کرده است؟

یونان محموله نفتی توقیف شده ایران را به آمریکا تحویل می‌دهد

پلمب 42 واحد صنفی متخلف در دزفول ​

نماینده دائم ایران در سازمان ملل کمک‌های بشردوستانه نباید تحت هیچ شرایطی سیاسی شود

برگزاری اولین همایش منطقه ای شعر پایداری و ایثار در هندیجان

در کنفرانس خبری سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا مطرح شد رویکرد قهری‌ علیه ایران در عین مصر بودن برای‌ بازگشت به برجام

آغاز حمایت‌ روانی از بازماندگان متروپل / مصدومیت تعدادی از امدادگران در محل آواربرداری

آیین رونمایی از کتاب کودک و نوجوان" پوتین عمو سرباز" به مناسبت چهارخرداد برگزار شد

دلم یک مرگ آرام و بدون درد می خواهد

پنجشنبه در خوزستان عزای عمومی اعلام شد

میزان احتمال لو رفتن سوالات کنکور/ شناسایی عوامل نفوذی در کنکور سراسری

پخش زنده اختتامیه نخستین جشنواره مستند رادیویی از شبکه رادیویی فرهنگ

«آبله میمونی» هنوز به ایران نرسیده است

اسماعیل جلیلی نماینده سابق مجلس : حادثه متروپل آبادان نماد رانت، نفوذ و بی لیاقتی ست

بزرگ‌ترین پروژه خراسان بزرگ در گلبهار در حال انجام است

متروپل "پزشکی" نبود / «مطب» در مجتمع‌های اداری-تجاری قانونی است

ماموریت به سازمان محیط زیست و وزارت خارجه برای رفع مشکل آلودگی هوا

رییس جمعیت هلال احمر اعلام کرد: آخرین وضعیت عملیات امدادی در «متروپل» / استفاده از تجهیزات به‌روز نجات

رهبر انقلاب در دیدار اعضای ستاد کنگره بزرگداشت چهار هزار شهید روحانی: مخاطب اول در هر یک از عرصه‌های جهاد و دعوت به خیر روحانیت است

خدمات درمانی دوران دفاع مقدس در دزفول ستودنی است

کشته شدن 21 کودک در تیراندازی مرگبار در دبستان تگزاس/ پرچم‌ها در آمریکا نیمه افراشته شد

حواشی حضور سیدجواد هاشمی در حادثه متروپل آبادان

ماموریت به سازمان محیط زیست و وزارت خارجه برای رفع مشکل آلودگی هوا

تعداد جانباختگان حادثه آبادان به 14 تن رسید

به آبادان تسلیت نگویید