آخرین مطالب

تهیه نقشه‌های ژئوشیمیایی زمین‌شناسی همزمان با روز ملی خلیج‌فارس علمی وفناوری

تهیه نقشه‌های ژئوشیمیایی زمین‌شناسی همزمان با روز ملی خلیج‌فارس

  بزرگنمایی:


تهیه نقشه‌های ژئوشیمیایی زمین‌شناسی همزمان با روز ملی خلیج‌فارس

مدیر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از تهیه نقشه‌های ژئوشیمی رسوبی و آلاینده‌های زیست‌محیطی شهرها و بنادر ساحلی جنوب کشور از جمله بندرعباس، بندر شهید رجایی، بوشهر، بندر امام خمینی، چابهار، کنارک، خور موسی و خور سلج به مناسبت روز ملی خلیج فارس خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر مسعود زمانی‌پدرام گفت: دفتر بررسی‌های زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با همکاری مراکز استانی از جمله اهواز، شیراز، ساری و گیلان، 27 پروژه فعال در مناطق ساحلی و دریایی ایران دارد.

به گفته وی، با آغاز سال جدید که رهبر معظم انقلاب سال 1401 را سال "تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین" نام‌گذاری کردند، این دفتر همکاری‌های بسیار خوبی را با شرکت‌های دانش‌بنیان در پروژهای نفتی از جمله بسترشناسی سکوهای نفتی خلیج‌فارس، بررسی‌های ژئوفیزیک دریایی پهنه آبی فاز اول احداث نیروگاه حرارتی سیریک و دیگر طرح‌های عمرانی داشته است. 

مدیر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که این مدیریت امسال پنج پروژه برداشت‌های ژئوفیزیک دریایی و رسوب‌شناسی را در دستور کار دارد، تصریح کرد: برداشت‌های ژئوفیزیک دریایی در حد فاصل شهرهای ساحلی نوشهر-نور به‌منظور شناسایی ژئومتری زیر بستر دریا و نیز پایش و بررسی شرایط زیر ساختی اسکله‌های ساحلی، شناسایی و تعیین الگوی انباشتگی رسوبات دلتایی مصب رودخانه سفیدرود در دریای خزر و  پروژه مشترک با پژوهشکده علوم زمین به منظور بررسی نسبی نوسانات سطح آب دریای کاسپین و تاثیر آن بر روی رسوبات هولوسن از جمله این پروژه‌ها است.

زمانی خاطر نشان کرد: برداشت‌های ژئوفیزیک دریایی در جنوب جزیره قشم، شامل بسترشناسی حد فاصل جزایر هنگام و لارک در خلیج‌فارس در قالب تفاهم‌نامه سازمان با منطقه آزاد قشم و بررسی رسوب‌شناسی شرایط اکسیداسیون-احیا و  گسترش مواد آلی در پهنه ساحلی-دریایی بخش شمالی خلیج‌فارس به‌عنوان برنامه سال جاری یاد می‌شود.

زمانی با بیان این‌که در زمینه تولید نقشه‌های ژئوشیمی رسوبی و آلاینده‌های زیست‌محیطی مناطق ساحلی و دریایی، چندین نقشه و گزارش تهیه شده، افزود:  نقشه‌های رشت، آستانه‌اشرفیه، بابلسر، سرخ‎رود، فرح‌آباد، لسکوکلایه استان‌های گیلان و مازندران به اتمام رسیده و از دیگر نقشه‌های یک‌پنجاه‌هزارم که قرار است امسال یا نیمه دوم سال 1402 به مرحله چاپ برسند، می‌توان به نقشه‌های بندرانزلی، بندرترکمن، جویبار، گمیشان، تنکابن، رضوان‌شهر، رامسر، هشتپر در شمال کشور و همچنین نقشه‌های یک‌پنجاه‌هزارم بندرعباس، بندر شهید رجایی، بوشهر، بندر امام خمینی، چابهار، کنارک، خور موسی و خور سلج در جنوب کشور اشاره کرد.

به گفته وی، در این نقشه‌ها علاوه بر تعیین سنگ منشا و تفسیر داده‌های ژئوشیمیایی مناطق ساحلی و دریایی، انواع شاخص‌های آلاینده عناصر پایدار شامل فلزات سمی، سنگین، فلزات HFSE، REE، LILE و غیره بصورت رنگ‌بندی نمایش داده شده‌اند و و قرار است این دفتر در قالب طرح جامع بررسی‌های زمین‌شناسی دریایی، از این نوع نقشه‌ها نیز بصورت یکپارچه و برخط در طول سواحل و مناطق کم عمق دریایی خلیج‌فارس، تنگه هرمز، دریای عمان و دریای خزر تهیه کند.

زمانی با بیان این‌که نقشه‌های ژئوشیمی و آلاینده‌های زیست‌محیطی مناطق ساحلی و دریایی از نظر ثروت آفرینی بسیار حائز اهمیت هستند، افزود: این نقشه‌ها دارای کاربردهای متعدد از جمله شناسایی منابع معدنی، کانی‌های سنگین با ارزش و راهبردی، شناسایی فلزات استراتژیک و عناصر اقتصادی نظیر لیتیوم به‌عنوان مهم‌ترین ذخیره‌ساز انرژی، ارائه محدوده‌های مناسب ساحلی و دریایی جهت پرورش ماهی، میگو و دیگر آبزیان زود بازده جهت اشتغالزایی و ارزآوری برای استان‌های سواحل جنوبی، شناسایی و نمایش زمین‌های نامرغوب کشاورزی، شناسایی کودهای غیر استاندارد و کمک به توسعه محصولات کشاورزی با کیفیت در مناطق ساحلی، شناسایی و تعیین آلودگی‌های زیست‌محیطی محدوده‌های شهری، روستایی، بنادر، اسکله‌ها، رودخانه‌ها، تالاب‌ها و غیره با تعیین سنگ منشاء و یا انسانزاد بودن آلودگی‌ها، پایش اختلالات فرآیندهای ژئوشیمیایی متاثر از آلاینده‌های زیست‌محیطی در رسوبگذاری بستر دریا هستند که سطوح مختلف کاربران، اعم از دانشگاه‌ها، ارگان‌های دولتی، شرکت‌های دانش‌بنیان، بخش خصوصی، کشاورزان و عموم مردم می‌توانند از این نقشه‌ها استفاده کنند.

توسعه همکاری‌ها شرکت‌های دانش بنیان در پروژه‎های نیروگاهی و نفتی

 مدیر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از توسعه همکاری‌های سازمان متبوع خود با شرکت‌های دانش بنیان در پروژه‎های نیروگاهی و نفتی همزمان با روز ملی خلیج‌فارس خبر داد.

وی خاطرنشان کرد: طی درخواست یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور جهت مطالعات اولیه بسترشناسی و زیر بستر در پهنه آبی فاز اول احداث نیروگاه حرارتی سیریک در استان هرمزگان گروه ژئوفیزیک دریای دفتر بررسی‌های زمین‌شناسی دریایی مسئولیت برداشت داده‌های لرزه‌نگاری زیر بستر توسط دستگاه Sub Bottom profiler را پذیرفت.

به گفته وی، گروه ژئوفیزیک دریا به منطقه اعزام شده و تعداد 14 نیمرخ لرزه‌ای 7 کیلومتری عمود بر ساحل و تعداد 7 نیمرخ لرزه‌ای یک کیلومتری به موازات ساحل در منطقه مورد نظر در دریا در راستای اهداف پروژه برداشت شد.

به نقل از  روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیر زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خاطرنشان کرد: این مطالعات به‌منظور شناسایی لایه‌های زیر بستر و مطابقت آنها با داده‌های مغزه در شبکه طراحی شده جهت احداث سازه‌های دریایی و جای‌گذاری لوله انتقال آب در زیر بستر دریا در منطقه نیروگاه حرارتی سیریک انجام شد.

وی در ادامه با بیان این‌که طی درخواست یک شرکت دانش‌بنیان دیگر مبنی بر همکاری با سازمان در خصوص پروژه نفتی سکوی ایلام 3 بر اساس تفاهمنامه‌ای که با شرکت مذکور امضاء شد، تجهیزاتی از جمله Sub Bottom Profiler، Side Scan Sonar، Marin Magnetometer و CTD  جهت برداشت داده‌های ژئوفیزیک دریا به همراه مهندس محمدرضا انسانی، رئیس گروه ژئوفیزیک دریا به منطقه عملیاتی ارسال شد.

به گفته زمانی، هدف از این برداشت‌ها شناسایی موقعیت دقیق ضایعات موجود در بستر، موقعیت دقیق لوله‌های انتقال نفت در زیر بستر، موقعیت دقیق آثار پایه‌های ریگ حفاری در پهلوگیری‌های قبلی ریگ و برداشت اطلاعات خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آب در نزدیک سکوی نفتی بوده است.

وی با بیان این‌که محدوده برداشت در شعاع یک کیلومتری سکوی نفتی ایلام 3 جهت پهلوگیری ریگ حفاری در مسیر مناسب تعیین شده بود، افزود: با استفاده از اطلاعات برداشت شده توسط تجهیزات ژئوفیزیک دریا، عملیات خروج ضایعات از بستر دریا انجام شد و بر اساس اطلاعات بسترشناسی اطراف سکوی نفتی ایلام 3 محل دقیق پهلوگیری ریگ حفاری نیز تعیین شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

کارخانه داروگر دوباره باز شد

قدم به قدم با حساس ترین دربی تاریخ

واکنش قائم مقام ضرغامی به خواستگاری در حافظیه و بازداشت مدیر آن

2.2 میلیون نفر محروم از مزایای قانون کار؛ اشتغال ناقص بهانه کارفرمایان برای سرپیچی از قانون

مشکل عدم تغییر خودکار ساعت گوشی‌ها به کجا رسید؟

مدیرعامل نمایشگاه شهرآفتاب خبر داد ورود دادستانی به پرونده انتقال نمایشگاه‌های تهران به «شهرآفتاب»

فلیترینگ بنام مردم بکام ....؟؟؟

سکته قیمت در بازار مسکن

مرضیه برومند مدیر عامل خانه سینما: صحبت‌های وزیر را به فال نیک گرفتم از خواندن اخبار ناراحت شدم/ سایه دوگانه حمایت یا تهدید روی سر هنرمندان سینما

خداحافظی وریا غفوری از فوتبال در فینال جام حذفی

امیرعبداللهیان: روابط ایران-امارات در دو سطح دولتی و بخش خصوصی توسعه می‌یاید

رئیسی: حضور بیگانگان در منطقه امنیت‌ساز و آرامش‌آفرین نیست

ماجرای سهام فرهنگیان چیست و چگونه تعلق می‌گیرد؟

عشق های مبهم ،سوایی و ابهام در زندگی پادشاه انگلیس و پسرش

مسکو: تلفات ارتش اوکراین در ماه اخیر بیش از 16 هزار نفر است

مسئول اسرائیلی: مانند اردک شکار می‌شویم و هیچ امنیتی نداریم

تحول در اندیشه رهبر انقلاب| اصلی‌ترین شخصیت تحول‎خواه ایران معاصر چه کسی است؟

تلاش سوداگران برای متوقف‌کردن ر‌وند نزولی قیمت ارز

سکان وزارت آموزش و پرورش در دستان صحرایی قرار گرفت

جزئیاتی از تعطیلی "داروگر"؛ کارخانه‌ای به قدمت یک قرن!

مهار آتش سوزی درختان حاشیه جاده شوش-اهواز پس از 12 ساعت

تغییر اقلیم و سونامی‌هایی که از قطب جنوب خواهند آمد

عطش آسیا برای نفت تندتر شد

ماموریت‌های «ممکن» و «غیرممکن» سلطان عمان در تهران

اطفاء حریق توسط مرکز 125 آتش‌نشانی شهرداری مسجدسلیمان

ورکشاپ «چگونه داستان تصویری بنویسیم؟»در دزفول برگزار شد .

توضیحات بلژیک درباره تبادل زندانی با ایران

نمایندگان مجلس تصویب کردند؛ ثبت مدت و مبلغ اجاره در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات

در بیانیه پایانی سفر سلطان عمان به کشورمان مطرح شد؛ توافق سران ایران و عمان برای تنظیم اسناد همکاری‌ راهبردی

دربی با داوران پشت دروازه؛ داور بازی پرسپولیس و استقلال مشخص شد داور بازی پرسپولیس و استقلال مشخص شد

«لباس ویژه» سلطان عمان در مهمانی رئیسی / عمامه بنفش و قرمز او نشانه چیست

هوای کبدتان را داشته باشید برای پاکسازی کبد این پنج توصیه را جدی بگیرید

اوسطی: دولت لایحه متناسب سازی حقوق بازنشستگان را تقدیم مجلس کند

سرگذشت جبلی؛ از خبرنگاری و سفارت تا ریاست صداوسیما

چطور مصرف کولر گازی را کاهش دهیم؟

یکی دیگر از لژیونرهای کشورمان صبح امروز در مرکز ملی فوتبال حضور یافت‌

کوثری: آرایش سیاسی و رسانه ای دشمن نشان از طراحی حساب شده علیه انقلاب و نظام اسلامی ما دارد

شایعه تغییر در قیمت و سهمیه بنزین رد شد

دیدار سلطان عمان با رهبر انقلاب اسلامی

تمام مردم ایران عضو کتابخانه های عمومی می شوند

قیمت خودرو امروز 8 خرداد/ کاهش قیمت‌ها ادامه دارد؟

توصیه های مرکز تحقیقات تغییر اقلیم و سلامت برای کاهش خطرات سلامتی در طوفان های گرد و غبار

کیفیت زندگی در ایران فقط از 4 کشور بالاتر است

بارش باران از امروز تا پنج‌شنبه در چند استان کشور

دستگاه‌ها مکلف به اشتراک‌گذاری اطلاعات ملکی و سکونتی‌ با وزارت راه شدند

سوغات دلاری سلطان

تدوین طرحی برای اجرای کارآمد قانون جوانی جمعیت/چسبندگی نهادی مهمترین مانع

حمید عبدالحسینی قصد دارد بزودی نمایش ریتالین را به صحنه بیاورد.

نمایشگاه دیدار خویشتن

امام زاده محمد بن موس الکاظم ، مشهور به سبرقبا