آخرین مطالب

خانه خلاق و نوآوری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایجاد شد علمی وفناوری

خانه خلاق و نوآوری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایجاد شد

  بزرگنمایی:


خانه خلاق و نوآوری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایجاد شد
عکس تزیینی و آرشیوی است

تفاهم‌نامه همکاری بین ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان امضا شد تا زمینه برای ورود شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق به این حوزه فراهم شود.

به گزارش ایسنا، این تفاهم نامه همکاری با حضور پرویز کرمی رئیس مرکز و دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و صنایع خلاق و مهدی علی اکبرزاده مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، با هدف توسعه شرکت‌های خلاق ودانش بنیان حوزه کودکان و نوجوانان بر بستر «خانه خلاق و نوآوری کانون» به امضا رسید.

رئیس مرکز و دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری، در نشست امضای این تفاهم‌نامه همکاری با اشاره به ظرفیت‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در توسعه خلاقیت‌ها و نوآوری‌های فرهنگی و تربیتی وهنری، گفت: کانون یادآور خاطراتی خوش و روزهای خوب برای همه اهالی فرهنگ ، هنر وتعلیم وتربیت است و این ظرفیت را داشته که در طول سال‌ها، پدران و مادران موفق، متولیان فرهنگی توانمند و فهیمی را در سایه آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران تقدیم جامعه کند. کانون ظرفی است که مظروف‌های گوناگونی چون، نوآوری، فرهنگ، هنر، اندیشه، یادگیری و سرگرمی در آموزش را در خود جای داده است.

کرمی با اشاره به فراهم بودن فرصت و فضا برای پیوند شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان به کانون و ارتقای توانمندی‌های حوزه کودکان و نوجوان، گفت: شرکت‌های خلاق می‌توانند بر بستر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، خدمات، محصولات نوآور دست‌ساخته‌های فناورانه را ارائه دهند. این شرکت‌ها می‌توانند در زمینه‌ها و موضوعاتی که به کودکان و نوجوانان مربوط می‌شود، تحولی چشم‌گیر را در بهره گیری از نوآوری وفناوری رقم بزنند.

پیوند زیرساخت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان با زیست‌بوم خلاق

دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری، ایجاد خانه خلاق و نوآوری کانون را گامی در راستای پیوند نوآوری و خلاقیت‌های حوزه کودکان و نوجوانان به بازار متقاضی و جامعه هدف دانست و گفت: این خانه خلاق و نوآوری، متعاقب یکی از بندهای تفاهم نامه میان معاونت علمی و فناوری با وزارت آموزش و پرورش، شکل می‌گیرد تا بسترهای لازم برای تجاری سازی محصولات و خدمات حوزه کودک و نوجوان با استفاده از فناوری های نرم، خلاق و دانش بنیان محقق شود.

کرمی با تأکید بر این‌که شرکت های دانش بنیان و خلاق نیازمند بازار خوب هستند و کانون یکی از بهترین بازارها برای شرکت‌های فعال در این حوزه است، ادامه داد: این شرکت‌ها همچنین نیازمند توسعه و ارتقای محصولاتشان هستند که کانون با ظرفیت‌ها، منتورها و راهنمایی‌های خود می‌تواند به عنوان یک راهبر و توسعه دهنده محصولات خلاق حوزه کودک و نوجوان نقش آفرین شود.

وی افزود: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان به عنوان چشم بینا و به عنوان ناظر حاکمیتی  و پایش‌گر می تواند نقش آفرین باشد و وضعیت کشور در این حوزه را رصد کند؛ همچنین با به کار گیری فضاهای فیزیکی و بناهای مختلفی که در اختیار دارد، می‌تواند توسعه دهنده خلاقیت و نوآوری شرکت ها، در مناطق جغرافیافی مختلف و اقلیم های متنوع کشورمان باشد.

مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان افزود، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در امر توسعه شرکت‌های خلاق و فرهنگی، نه تنها اشتغال‌زا، ارزش آفرین و فرهنگ‌ساز است، بلکه می‌تواند حافظ سرمایه‌های انسانی بومی و نگه‌داشت آن در هر منطقه از کشور شود. این امر باعث می شود مهاجرت های ناخواسته کاهش یابد و با افزایش جاذبه های محیطی، اقتصادی و فرهنگی، ماندگاری نیروی انسانی خلاق را در مناطق محروم افزایش دهد.

رئیس مرکز و دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری با اشاره به تصویب شکل‌گیری خانه‌های خلاق در استان‌ها عنوان کرد: پیرو سفرهای استانی رییس جمهوری، ایجاد حداقل 5 خانه خلاق و نوآوری در استان ها و شهرهای بزرگ، در ‌مصوبات این سفرها در دولت سیزدهم لحاظ شده و در دستور کار قرار گرفته است که ظرفیت و زیرساخت‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان به کمک تحقق این موضوع بیاید.

کرمی ابراز امیدواری کرد به زودی با تجهیز و راه‌انداری خانه خلاق و نوآوری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، شاهد هم افزایی، هم‌دلی و هم فکری فعالان خلاق در حوزه کودک و نوجوان باشیم.

حرکت کانون در مسیر تولیدات خلاق

مهدی علی اکبرزاده، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، تولیدات محتوا را نیازمند پویایی مطابق با مقتضیات امروز دانست و گفت: این تولیدات می‌باید مطابق باشد با آن چه که جامعه و کودکان و نوجوانان از کانون طلب می‌کنند و شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، می‌توانند این نیاز را مطابق با مقتضیات جامعه تامین کنند.

وی با بیان این‌که شرکت‌های خلاق می‌توانند به محصولات و فرآیندهای تربیت و پرورش قشر کودکان و نوجوان تحول ببخشند، ادامه داد: در سایه این تفاهم نامه فرصتی برای بروز خلاقیت ها و نمود آن در جامعه ایجاد شده است. از همه فعالان شرکت‌های خلاق دعوت می‌کنم تا ایده هایشان را در این مسیر به میدان بیاورند.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان موضوع خانه های خلاق و نوآوری به شدت با کودکان و نوجوانتان گره خورده و این فضا نیازمند نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق است، ادامه داد: شرکت‌های خلاق باید تجربه، مطالعه، فناوری و نوآوری‌هایشان را در مسیر اعتلای کودکان و نوجوانان به کار ببندند. در فضای کودکان و نوجوانان قدری سهل گیرانه برخورد شده است. اما این دوران از اهمیتی در خور توجه برخوردار است و اگر مشکلاتی رخ داده، حاصل از کم توجهی به این دوره است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های نهفته محصولات خلاق در حوزه کودکان و نوجوانان، گفت: ما می توانیم در عرصه صادرات و توسعه وارد شویم، ضمن این که دانش و تجربه کشور را در ارائه محصولات خلاق نه تنها به ایران بلکه به جهان معرفی کنیم.

اکبرزاده، تلاش ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری را در راستای ایجاد خانه خلاق و نوآوری، شایسته قدردانی دانست و گفت: لازم می دانم با توجه و دقتی که کرمی دبیر این ستاد به این موضوع دادند و این روند با جدیت ویژه انجام شد، از شخص ایشان تقدیر کنم و امیدوارم در سایه این تفاهم نامه اتفاقات خوبی در جامعه کودکان و نوجوانان بیفتد و آن چه که والدین مطالبه می‌کنند، فراهم شود. این هم افزایی و همراهی کانون و ستاد می‌تواند به این خلاقیت ها و شکوفا شدن ظرفیت‌ها دامن بزند.

وی افزود: این تفاهم‌نامه جزو معدود تفاهم نامه‌هایی بود که در کمتر از 4 ماه، زمینه تدوین و اجرای آن فراهم شد که نشان دهنده جدیت در این حوزه برای رخ دادن تحولات قابل توجه است.

ایجاد بستری برای توسعه فناوری‌های خلاق حوزه کودک و نوجوان

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، این تفاهم نامه با هدف ایجاد خانه خلاق و نوآوری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و شکل‌گیری شرکت‌های خلاق این حوزه اجرایی می‌شود. اصلاح ساختار برنامه و بودجه به منظور اولویت دهی و حمایت از خدمات و تولیدات فرهنگی، هنری، فناوری های نرم و خلاق و دانش بنیان، همکاری در اجرا و به کارگیری نظام جامع آماری استاندارد و تحول در سیاست‌گذاری، برنامه ریزی و تنظیم گری با هدف شناسایی موانع و مانع زدایی توسعه شرکتهای دانش بنیان و خلاق حوزه کودک و نوجوان از دیگر محورهای این تفاهم نامه همکاری است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

پادکست ادبی صبح ملت ویژه برزگداشت صائب تبریزی منتشرشد

«فرماندارشوش: «ساعت قطعی برق در زمین های کشاورزی بخش فتح المبین کاهش می یابد

آتش بدون دود

بایدن بسته جدید کمک نظامی به اوکراین را اعلام نمود

تخت‌ جمشید، مهم‌ترین بایگانی دنیای باستان

رادیوخبری صبح ملت ویژه شهرستان دزفول منتشرشد

ثبت نام اربعین 1401

رادیوخبری صبح ملت ویژه شهرستان شوش منتشرشد

معاون سیاسی دبیر کل سازمان ملل خواستار لغو تحریمها علیه ایران شد

روانچی: مرحله بعدی مذاکرات برجامی را هماهنگ می کنیم/توافق دور از دسترس نیست

مدودف: تحریم‌ها علیه روسیه می‌تواند توجیهی برای جنگ باشد

رادیوخبری صبح ملت ویژه استان خوزستان منتشرشد

قطع 7 ساعته برق در اوج گرمای تابستان در منطقه 11 کیلومتری شهر فتح المبین!

رئیس شورای شهر مسجدسلیمان: قانون را فصل الخطاب می دانیم/سرپرست محدودیت و منع قانونی ندارد/خواستار تعیین تکلیف وضعیت شهردار هستیم

فراهم نبودن زیرساخت ها برای استقرار کامل گمرک در مبادی منطقه آزاد اروند

کتاب خانواده و سواد فضای مجازی اثر روح اله پورطالب منتشر شد

دستگیری سارقین زورگیر موبایل در دزفول

اجرای بزرگترین نمایش میدانی غدیر در بوستان ولایت تهران اجرا خواهد شد

با حضور زهرا داوودنژاد؛ «بی‌مرگی» مهمان یک شبه تئاتر/وقتی بهشت مثل غروب جمعه دلگیر می‌شود

جمشید هاشم‌پور: امید به بهبود وضعیت سینما ندارم

آثار «پویانمایی» جشنواره فیلم شهر معرفی شدند

نوجوانان در میان ایموجی‌ها سرگردان‌اند

زاکانی: تهران «انباشتگی مشکلات» دارد

یادادشت میرفخرایی درباره نمایش "داستان سفر درخت توت تنهای خونه مادری بعد از یک دوره افسردگی کوتاه مدت" به کارگردانی کوروش کلانتری

وزیر کشور عنوان کرد ضرورت تسریع در عملیات ساخت و ساز واحدهای مسکونی در مناطق زلزله‌زده اندیکا

رازهای گفته نشده از «پسر شجاع»

متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن فریب پیامک‌های جعلی را نخورند

در بازدید از گمرکات آبادان: خاندوزی: کالاهای ته لنجی به رسمیت شناخته می‌شوند

مهم ترین بخشنامه تراکنش بانکی های 1401

رئیس جمهور: تعاملات و مناسبات با روسیه را در چارچوب یک روابط راهبردی ، دنبال می کنیم

مسکو: واشنگتن از سوریه خارج شود

اوکراین روابط خود را با سوریه قطع کرد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان خبرداد تامین زیرساخت‌های آب شرب برای زائران اربعین در مرزهای خوزستان

فروشندگان سئوالات کنکور در فضای مجازی دستگیر شدند

تیک‌آف دوباره طلا برای پرواز؛ سرگیجه دلار در روزهای اخیر

موزه وقلعه شوش از نگاه عکاسی آماتوری

دلیل عجیب یک زن برای کودک ربایی؛ خوشحالم به زندان می روم

الزام استفاده از ماسک در مکان های باز برداشته شد

فیلترینگ زودهنگام اینستاگرام و واتس‌اپ صحت ندارد

سکوت استاندارد در ماجرای ترخیص ذرت‌های آلوده و چند ابهام!

نمایش 《لُکانطه》در پردیس تیاترشهرزاد

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور: چیزی به اسم «پیش ثبت نام» در کنکور نداریم/پاسخنامه سفید به کسی نمی‌دهیم

سخنگوی دولت: مذاکرات قطر در راستای استمرار مذاکرات قبلی است

افزایش و تکرار "فرین" اقلیم در کشور و عدم توجه کافی به پدیده‌های ویرانگر

بهبود کیفیت دیسک چند منظوره دیجیتالی با پوشش‌های نانویی

26 اثر داخلی و خارجی جشنواره فارابی تقدیر می‌شوند

اقدامات وزارت علوم برای ارتقای جایگاه جشنواره فارابی همپای جشنواره خوارزمی

ارائه تازه‌های نقشه‌برداری مغز در بزرگترین رویداد علمی کشور

آزمایشگاه جامع محیط زیست در دانشگاه تهران تأسیس می‌شود

فرهنگ زیست‌بوم فناوری و نوآوری با رشد نمایانی در حال توسعه و ترویج است