آخرین مطالب

روند 10 ساله توسعه 10 فناوری برتر در آسیا تشریح می‌شود علمی وفناوری

روند 10 ساله توسعه 10 فناوری برتر در آسیا تشریح می‌شود

  بزرگنمایی:


روند 10 ساله توسعه 10 فناوری برتر در آسیا تشریح می‌شود

ستاد نانو با برگزاری اولین رویداد پیش‌بینی روندهای آینده فناوری‌های سخت، 10 فناوری‌ برتر حوزه نانو در آسیا را مورد بررسی قرار می‌دهد.

به گزارش ایسنا، شبکه نوآوری کاریز ستاد نانو در ادامه برنامه خود برای برگزاری رویدادهای مختلف در حوزه‌های شش‌گانه «کاریز سرمایه‌گذاری و ارائه فناوری»، «کاریز افق فناوری»، «کاریز تجربه»، «کاریز فرصت»، «کاریز استعدادیابی» و «کاریز امید و الهام‌بخشی»، درصدد برگزاری یک مجموعه رویداد در حوزه «پیش‌بینی روندهای آینده فناوری‌های سخت» است و اولین رویداد از این مجموعه با عنوان «روندهای 10 ساله توسعه فناوری آسیا (بر اساس گزارش ITRI)» برگزار می‌شود.

در این رویداد که در روز یکشنبه مورخ 22 خردادماه 1401 برگزار می‌شود، دکتر «صابر آزاد»، کارشناس حوزه‌های نوظهور و آینده‌ساز، نگاهی به این گزارش داشته و فناوری‌های برتر معرفی شده برای سال 2030 در معرفی می کند.

بررسی روندهای مختلف علم و فناوری، بستر لازم برای توسعه نقشه راه مبتنی بر فناوری‌های نوظهور و برافکن را فراهم می‌کند و آگاهی داشتن از این روندها، با افزایش سطح درک از پتانسیل تحولات علم و فناوری، چشم‌اندازی از آینده صنایع و حوزه‌های مختلف را در پیش رو قرار می‌دهد. یکی از راه‌هایی که برای درک روندهای تحولات مرتبط با فناوری‌های پیشرفته جهانی می‌توان دنبال کرد، گزارش‌های مربوط به روند طولانی‌مدت فناوری‌ها بوده که توسط سازمان‌های بین‌المللی و مراکز تحقیقاتی مختلف ارائه می‌شود.

با این وجود، اگر این مطالعات آینده‌نگرانه طولانی‌مدت را بررسی کنیم، اغلب آن‌ها تنها بر چشم‌انداز جهانی یا تقاضای توسعه داخلی و صنعتی مناطق پیشرفته‌ای همچون اروپا و آمریکا متمرکز است. این گزارش‌ها، عمدتاً برای کشورهای درحال‌توسعه و بازارهای سایر مناطق، اطلاعاتی بیش از حد کلی ارائه کرده که اگرچه مفید هستند، اما خلأهای بسیاری در خود دارند. از این رو، می‌توان گفت که گزارش «ITRI» که با عنوان «فناوری‌های پیشرفته 2030 از منظر کشورهای آسیایی» منتشر شده، استثنایی است، چرا که علاوه بر تمرکز بر یک چشم‌انداز کلان جهانی، به‌طور خاص بر روی منطقه آسیا متمرکز شده است.

این گزارش، درصدد آن است که چشم‌اندازهای بازار 2030 و برنامه‌های سیاستی کشورهای مهم آسیایی را کشف کرده و 10 مورد از مهمترین فناوری‌های پیشرفته تأثیرگذار بر این منطقه را شناسایی کند. این رویکرد، به ما کمک می‌کند تا تفاوت‌های آسیا و سایر جوامع بین‌المللی را از منظر چشم‌انداز بلندمدت فناوری و تقاضای بازار درک کنیم.

به منظور تهیه این گزارش، در گام اول رصد و بررسی فناوری‌های پیشرفته و بزرگ جهانی و پیش‌بینی روند آن‌ها انجام گرفت به این منظور، ترکیبی از چندین روش، از جمله تجزیه و تحلیل ادبیات حوزه، آنالیز «STEEP» (جامعه، فناوری، اقتصاد، محیط‌زیست و سیاست) و آنالیز ابر کلمات (Word Cloud Analysis) استفاده شده است. در مرحله بعدی، سبدی از 30 فناوری برتر پیشرفته در سرتاسر جهان انتخاب شد و به منظور نظرسنجی در اختیار مخاطبین قرار گرفته تا از منظر تأثیرگذاری، میزان نفوذ و اولویت سرمایه‌گذاری، به پرسش‌های مرتبط با فناوری‌های پیشرفته پاسخ دهند. در نهایت، پس از بررسی پرسشنامه‌های جمع‌آوری شده، 10 فناوری اصلی برای آسیا انتخاب گردیده و بر همین اساس، تجزیه‌وتحلیل سناریوی مطرح برای معرفی چشم‌انداز 2030 آسیا انجام گرفته است.

این گزارش، با تمرکز بر فناوری‌های پیشرفته 2030، آن‌ها را با توجه به اهمیت‌شان برای کشورهای آسیایی فهرست کرده است. این طیف گسترده، مهمترین فناوری‌های روز را در برداشته و در نتیجه دولت‌ها و صنایع مختلف، از آنها می‌توانند به‌عنوان مرجعی برای برنامه‌ریزی بلندمدت استراتژی‌های تحقیق و توسعه‌ای خود استفاده کنند. فناوری‌های معرفی شده شامل "هوش مصنوعی (AI)"، "شبکه  6G"، "وسایط نقلیه خودران"، "ربات‌های صنعتی"، "ربات‌های خدماتی"، "بلاک‌چین"، ""وسایط نقلیه مبتنی بر انرژی‌های نوین (NEVs)"، "مواد پلاستیکی تجدیدپذیر و زیست‌تخریب‌پذیر"، "باتری‌های حالت جامد" و "نانو مواد" می شود.

پیمایش صورت گرفته پیرامون فناوری‌های پیشرفته مختلف در کشورهای آسیایی، داده‌های حاصل از پیش‌بینی کشورها از نظر تقاضای بازار داخلی، تقاضا و نیازهای تحقیق و توسعه فناوری، شدت سرمایه‌گذاری و میزان نفوذ آینده را در بر گرفته است. این‌ موارد، در هنگام برنامه‌ریزی برای فناوری‌های مختلف و حضور در بازار، منابع ارزشمندی برای کسب‌وکارها و دولت‌ها خواهند بود.

به گزارش ستاد نانو، پس از برگزاری مجموعه رویدادهای کمپ انتقال تجربه کاریز که در سال گذشته با استقبال نسبتاً خوب مخاطبین و فعالان حوزه "هاردتک" همراه بود، اکوسیستم نوآوری کاریز برای برگزاری مجموعه جدیدی از رویدادها در قالب «افق فناوری» اقدام کرده است. بررسی فناوری‌های برتر برای مناطق جهانی و آسیا، تحلیل منحنی "هایپ"، بررسی روندهای فناوری در حوزه‌های مختلفی از جمله گرافن، سنسور، چارچوب‌های فلزی-آلی، پلیمرهای زیست تخریب‌پذیر، پروتئین‌های جایگزین و شخصی‌سازی درمان، از جمله مواردی است که در این رویدادها به آن‌ها پرداخته می‌شود.

در اولین مورد از این رویدادها که در روز 22 خردادماه برگزار می‌شود، بر روندهای 10 ساله توسعه فناوری در آسیا تمرکز شده و طی آن 10 مورد از فناوری‌های برتر معرفی‌شده در این گزارش تشریح می‌شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

ایستگاه ضرب المثل : جنگ زرگری

دیدار سفیر چین در تهران با سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

شمخانی وارد ایروان شد

می‌توانیم از طارمی مالیات بگیریم!

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد اختصاص تسهیلات 350 میلیون تومانی در نهضت ملی مسکن

زاخاروا: غرب از ترساندن جهان نسبت به "تهدید شیمیایی" روسیه دست بردارد

اجرای عملیات آبرسانی به 30 روستای شهرستان هندیجان

فراخوان واکسیناسیون نوبت چهارم کرونا ویژه افراد بالای 18 سال

گفتگوی اختصاصی صبح ملت نیوز با فرهاد ملوندی بازیگر استندآپ کمدی

راهیابی 4اثر استند آپ کمدی به مرحله نهایی جشنواره منطقه ای  تئاتر طنز دیواندره

سونامی جدید کرونا در فرانسه

مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی مشاغل تمدید شد

رئیس جمهور در جلسه هیأت دولت: مردم بزودی شاهد نتایج سرمایه‌گذاری شرکتهای بزرگ در پروژه‌های کلان خواهند بود

سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد اختلاس 730 میلیون دلاری/ اتهام دو فرانسوی/ بازداشت دو نفر در رابطه با کنکور

سارقان مسلح موتور سیکلت به ضرب گلوله پلیس زمین گیر شدند

راه‌اندازی بانک کتاب‌شناسی نسخه‌های خطی در سایت «آقا بزرگ»

ارائه بسته اینترنتی رایگان برای سه دهک درآمدی

العربی الجدید ادعا کرد برگزاری نشست ایرانی-مصری در مسقط

بساط 17 نوع قرارداد ادارات برچیده می‌شود

واکسن‌های سفارشی وزارت بهداشت در انبار موسسه رازی مانده است

آنچه به بیماری‌های مشترک دامن می‌زند

تمایل 88 درصد جوانان مجرد به ازدواج

تولیدکننده ماکارونی، خودرو می‌سازد؟!

وزیر آموزش و پرورش در حاشیه جلسه دولت: طرح رتبه بندی معلمان از 31 شهریور ماه اجرایی می‌شود

کشف یک گورستان تاریخی مربوط به دوره اشکانی حین عملیات حفاری در اهواز

2700 نیرو در آموزش و پرورش خوزستان استخدام می‌شوند

رایزنی وزیران امور خارجه ایران و قطر، امروز در تهران

انتقاد زلنسکی از فرماندهان ارتش اوکراین

شناسایی زیر سویه جدید کرونا در ایران

سفر زمینی ارزان به کشورهای همسایه شمالی ایجاد خواهد شد / اعطای تسهیلات به مراکز اقامتی ارزان

بودجه جشنواره تئاتر عروسکی 400 درصد افزایش یافت

معروف ترین نویسندگان ایرانی ، اهل کدام استان هستند؟

تحلیلگران!!!

پست عجیب شهرزاد کمالزاده برای یه نویسنده مشهور ایرانی

رئیس انجمن نویسندگان جوان شهرستان دزفول:  هیچ حمایتی در جهت اهالی قلم صورت نمی‌گیرد و با وعده‌های توخالی نمی‌توان فرهنگ را به جلو پیش برد

ختم لاکچری با دف و گیتار نوازی، چند ؟

اختتامیه بیستمین دوره «قلم‌زرین» روی آنتن رادیو فرهنگ

گفت و گوی اختصاصی صبح ملت نیوز با زینب خنیفر که در مسابقات چین موفق به کسب مدال نقره تیمی شد

قلم، این ودیعه عشق

قالیباف: اولویت در طرح سد مخزنی تنگ سرخ بشار، رفع مشکل تملک اراضی مردم است

پوتین خطاب به شویگو: عملیات ویژه در اوکراین باید ادامه یابد

تعیین تکلیف واردات موبایل‌های بالای 600 دلار تا هفته آینده

چین در پاسخ به ناسا: نمی خواهیم ماه را تصرف کنیم!

دستور رئیس جمهور برای افزایش سرمایه صندوق نوآوری در شورای راهبری دانش‌بنیان

ایجاد پردیس تخصصی فناوری و نوآوری خودرو

افزایش سهم اعضای هیات علمی از مخترعین کشور

ابلاغ شیوه‌نامه شناسایی استعدادهای برتر برای جذب در دستگاه‌های اجرایی

طراحی سامانه‌ای برای حفاظت از پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها

نقش آفرینی وزارت اقتصاد در توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق کشور

جشنواره فارابی، مشوق پژوهشگران جوان است