آخرین مطالب

با همکاری دانشمند ایرانی ابداع شد میکروسوزن‌هایی که بیماری‌های حاد چشمی را درمان می‌کنند

با همکاری دانشمند ایرانی ابداع شد میکروسوزن‌هایی که بیماری‌های حاد چشمی را درمان می‌کنند علمی وفناوری - حوزه کار وکارگری ، کار آفرینی

با همکاری دانشمند ایرانی ابداع شد میکروسوزن‌هایی که بیماری‌های حاد چشمی را درمان می‌کنند

  بزرگنمایی:

پژوهشگران آمریکایی با همکاری دکتر "علی خادم حسینی"، دانشمند ایرانی موفق شده‌اند میکروسوزن‌هایی ابداع کنند که به درمان بیماری‌های حاد چشمی می‌پردازند.

به گزارش ایسنا و به نقل از وب‌سایت رسمی "موسسه تراساکی"(Terasaki Institute) آمریکا، گروهی از دانشمندان، نوعی میکروسوزن جدید برای تزریق دارو به چشم ابداع کرده‌اند که ممکن است بتواند یکی از چالش‌های بزرگ درمان بیماری‌های چشمی را برطرف سازد، امکان دارورسانی دقیق به شبکیه چشم را فراهم کند و در عین حال، از بروز عوارض احتمالی در محل تزریق جلوگیری به عمل آورد.

این پژوهش، مجموعه‌ای از شواهد پیش‌بالینی را ارائه می‌کند که نشان می‌دهند این میکروسوزن ابتکاری و زیست‌تخریب‌پذیر که با دارو بارگیری شده است تا آن را پس از وارد شدن به کره چشم منتشر کند، می‌تواند به هیدروژل ویژه‌ای نیز مجهز شود که به طور هم‌زمان سوراخ ایجادشده با سوزن را ببندد. علاوه بر این، این میکروسوزن را می‌توان در طول‌های مختلفی ساخت تا بتوان دارورسانی را به صورت دقیق انجام داد و دارو را به بافت‌های شبکیه یا سایر نواحی داخل کره چشم منتقل کرد.

دکتر "علی خادم حسینی"(Ali Khademhosseini)، مدیرعامل موسسه تراساکی و از پژوهشگران این پروژه گفت: این پیشرفت جدید در دارورسانی می‌تواند از بروز آسیب‌های ناشی از سوزن هنگام درمان بیماری‌های جدی چشم جلوگیری کند. این یکی از نوآوری‌های ساده، در عین حال موثر و تاثیرگذار موسسه ما است که بر انتقال نتایج مهندسی پزشکی به واقعیت‌های بالینی تمرکز دارد.

چالش این پژوهش، نیاز به رساندن دارو به شبکیه چشم است. شبکیه، یک لایه نازک از سلول‌ها است که پوشش داخلی پشت کره چشم را تشکیل می‌دهد. شبکیه با دریافت نور و تبدیل آن به سیگنال‌هایی که به مغز می‌روند، بینایی را ممکن می‌سازد و سپس سیگنال‌ها را به صورت تصویر درک می‌کند.

شبکیه و بخش مرکزی مهم آن موسوم به "ماکولا"(macula)، همان قدر که برای شفافیت و بینایی حیاتی هستند، به دلیل افزایش سن، ژنتیک، بیماری و سایر عوامل خطر، در معرض انواع مختلفی از آسیب قرار دارند. این آسیب می‌تواند به ایجاد انحراف در بینایی یا اختلال جدی و نابینایی کامل منجر شود و میان جمعیت‌های مختلف گستردش یابد. در واقع، "دژنراسیون ماکولا"(macular degeneration) وابسته به سن، علت اصلی از دست دادن بینایی به صورت برگشت‌ناپذیر در بزرگسالان بالای 60 سال است و "رتینوپاتی دیابتی"(diabetic retinopathy)، علت اصلی نابینایی در میان بزرگسالان بین 20 تا 74 سال به شمار می‌رود.

برخی از انواع رتینوپاتی را می‌توان به واسطه تزریق دارو به کره چشم و با استفاده از سرنگ و سوزن‌ درمان کرد. در این روش، داروهای تزریق‌ شده، داخل کره چشم پخش می‌شوند تا به محل آسیب‌دیده برسند. در بسیاری از موارد، تزریق‌های متعدد طی یک دوره زمانی طولانی، برای محافظت از بینایی مورد نیاز هستند. این کار علاوه بر دشوار بودن، خطر عفونت باکتریایی در محل خروج سوزن را نیز به همراه دارد. همچنین، این روش می‌تواند به سلول‌های تومور شناور در چشم‌های بیمار کمک کند تا از سوراخ‌های ایجاد شده فرار کنند و به مکان‌های دیگری بروند.

روش‌های پیشین

به منظور اجتناب از بروز چنین مشکلاتی، سوزن‌های قابل کاشت برای دارورسانی ابداع شده‌اند. با وجود این، مشکلات مکانیکی و هدایت سوزن از میان مایع چسبناک موجود در کره چشم، قرار دادن دقیق سوزن را مختل می‌کند و افزایش خطر آسیب رسیدن به شبکیه را به همراه دارد. روش‌های دیگر شامل پلاگ‌های پلیمری برای بستن سوراخ‌های ناشی از سوزن‌ها هستند اما این روش‌ها نیز با یک مرحله جداگانه همراه هستند و تاخیر زمانی پس از تزریق را در پی دارند.

انواع مختلف میکروسوزن‌ها که خواه به صورت انفرادی و خواه به صورت برچسبی، برای رساندن دارو به نواحی مختلف چشم به کار می‌روند، با ایجاد کمترین اندازه سوراخ و دارورسانی هدفمند، مؤثر بوده‌اند. دانشمندان موسسه تراساکی با توسعه یک میکروسوزن جدید برای درمان تزریقی پیشرفته چشم‌ها، این فناوری را توسعه داده‌اند.

این گروه پژوهشی، از یک روش ساخت دقیق برای ایجاد میکروسوزن‌های قابل تجزیه زیستی، نوک تیز و بسیار نازک با طول‌های مختلف استفاده کردند. تطبیق‌پذیری در طول سوزن، امکان قرارگیری قابل‌ کنترل در کره چشم و تحویل دقیق دارو به محل آسیب‌دیده را فراهم می‌کند. ظرافت سوزن‌ها، میزان برش را در کره چشم به حداقل می‌رساند. انتهای تیز سوزن را می‌توان به دارو آغشته کرد تا سوزن پس از وارد شدن به کره چشم، دارو را منتشر کند.

انتهای ناصاف میکروسوزن نیز با یک پلاگ هیدروژل بهینه‌سازی‌شده چسبانده شد که توانست پس از تزریق، متورم شود و سوراخ ایجادشده را ببندد.

آزمایش‌های پیش‌بالینی

دو پوشش میکروسوزن پیش از اینکه در معرض آزمایش‌های اعتبارسنجی برای دارورسانی قرار بگیرند، مورد بررسی قرار گرفتند و استحکام آنها آزمایش شد. بررسی‌های اولیه آزمایشگاهی با استفاده از میکروسوزن‌های بارگذاری‌شده با دارو، تحویل تقریبا کامل دارو را طی یک دوره 24 ساعته نشان داد. آزمایش‌های مشابهی که با استفاده از میکروسوزن‌های بارگذاری‌شده با رنگ، در کره چشم خوک انجام شدند، انتشار رنگ را در فاصله مناسب برای تزریق به کره چشم نشان دادند.

اندازه‌گیری فشار داخلی کره چشم خوک‌های پرورش‌یافته نشان داد که پس از استفاده از میکروسوزن‌ها، تقریبا هیچ تغییری در فشار چشم وجود ندارد.

آزمایش‌های بیشتر، رهاسازی رنگ از میکروسوزن‌ها را در کره چشم خرگوش و خوک بررسی کردند. برش‌های بافت کره چشم نشان داد که فاصله توزیع رنگ از محل درج سوزن، با طول سوزن تناسب دارد و قابلیت‌های کنترل انتقال دارو را نشان داد.

این نکته شایان ذکر است که هیچ نشانه‌ای از التهاب یا اختلال در بافت محل تحت درمان وجود نداشت.

این پژوهش، در مجله "Advanced Healthcare Materials" به چاپ رسید.

انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

ایستگاه ضرب المثل : جنگ زرگری

دیدار سفیر چین در تهران با سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

شمخانی وارد ایروان شد

می‌توانیم از طارمی مالیات بگیریم!

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد اختصاص تسهیلات 350 میلیون تومانی در نهضت ملی مسکن

زاخاروا: غرب از ترساندن جهان نسبت به "تهدید شیمیایی" روسیه دست بردارد

اجرای عملیات آبرسانی به 30 روستای شهرستان هندیجان

فراخوان واکسیناسیون نوبت چهارم کرونا ویژه افراد بالای 18 سال

گفتگوی اختصاصی صبح ملت نیوز با فرهاد ملوندی بازیگر استندآپ کمدی

راهیابی 4اثر استند آپ کمدی به مرحله نهایی جشنواره منطقه ای  تئاتر طنز دیواندره

سونامی جدید کرونا در فرانسه

مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی مشاغل تمدید شد

رئیس جمهور در جلسه هیأت دولت: مردم بزودی شاهد نتایج سرمایه‌گذاری شرکتهای بزرگ در پروژه‌های کلان خواهند بود

سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد اختلاس 730 میلیون دلاری/ اتهام دو فرانسوی/ بازداشت دو نفر در رابطه با کنکور

سارقان مسلح موتور سیکلت به ضرب گلوله پلیس زمین گیر شدند

راه‌اندازی بانک کتاب‌شناسی نسخه‌های خطی در سایت «آقا بزرگ»

ارائه بسته اینترنتی رایگان برای سه دهک درآمدی

العربی الجدید ادعا کرد برگزاری نشست ایرانی-مصری در مسقط

بساط 17 نوع قرارداد ادارات برچیده می‌شود

واکسن‌های سفارشی وزارت بهداشت در انبار موسسه رازی مانده است

آنچه به بیماری‌های مشترک دامن می‌زند

تمایل 88 درصد جوانان مجرد به ازدواج

تولیدکننده ماکارونی، خودرو می‌سازد؟!

وزیر آموزش و پرورش در حاشیه جلسه دولت: طرح رتبه بندی معلمان از 31 شهریور ماه اجرایی می‌شود

کشف یک گورستان تاریخی مربوط به دوره اشکانی حین عملیات حفاری در اهواز

2700 نیرو در آموزش و پرورش خوزستان استخدام می‌شوند

رایزنی وزیران امور خارجه ایران و قطر، امروز در تهران

انتقاد زلنسکی از فرماندهان ارتش اوکراین

شناسایی زیر سویه جدید کرونا در ایران

سفر زمینی ارزان به کشورهای همسایه شمالی ایجاد خواهد شد / اعطای تسهیلات به مراکز اقامتی ارزان

بودجه جشنواره تئاتر عروسکی 400 درصد افزایش یافت

معروف ترین نویسندگان ایرانی ، اهل کدام استان هستند؟

تحلیلگران!!!

پست عجیب شهرزاد کمالزاده برای یه نویسنده مشهور ایرانی

رئیس انجمن نویسندگان جوان شهرستان دزفول:  هیچ حمایتی در جهت اهالی قلم صورت نمی‌گیرد و با وعده‌های توخالی نمی‌توان فرهنگ را به جلو پیش برد

ختم لاکچری با دف و گیتار نوازی، چند ؟

اختتامیه بیستمین دوره «قلم‌زرین» روی آنتن رادیو فرهنگ

گفت و گوی اختصاصی صبح ملت نیوز با زینب خنیفر که در مسابقات چین موفق به کسب مدال نقره تیمی شد

قلم، این ودیعه عشق

قالیباف: اولویت در طرح سد مخزنی تنگ سرخ بشار، رفع مشکل تملک اراضی مردم است

پوتین خطاب به شویگو: عملیات ویژه در اوکراین باید ادامه یابد

تعیین تکلیف واردات موبایل‌های بالای 600 دلار تا هفته آینده

چین در پاسخ به ناسا: نمی خواهیم ماه را تصرف کنیم!

دستور رئیس جمهور برای افزایش سرمایه صندوق نوآوری در شورای راهبری دانش‌بنیان

ایجاد پردیس تخصصی فناوری و نوآوری خودرو

افزایش سهم اعضای هیات علمی از مخترعین کشور

ابلاغ شیوه‌نامه شناسایی استعدادهای برتر برای جذب در دستگاه‌های اجرایی

طراحی سامانه‌ای برای حفاظت از پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها

نقش آفرینی وزارت اقتصاد در توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق کشور

جشنواره فارابی، مشوق پژوهشگران جوان است