آخرین مطالب

کشف سفال‌های منحصربه‌فرد از بندر سیراف

کشف سفال‌های منحصربه‌فرد از بندر سیراف فرهنگی

کشف سفال‌های منحصربه‌فرد از بندر سیراف

  بزرگنمایی:

باستان‌شناسان در بندر سیراف، گونه‌های منحصر به فردی از سفال‌های نوک اژدری‌شکل را که ویژه حمل مایعات از خلیج‌فارس به سایر نقاط دنیا بوده است، کشف کردند.

به گزارش ایسنا، سید مهدی آذریان ـ‌ مدیر پایگاه ملی میراث‌فرهنگی بندر سیراف ـ با اشاره به آغاز فصل جدید کاوش‌های باستان‌شناسی در این بندر باستانی و آخرین نتایج به‌دست آمده، گفت: این فصل از کاوش‌ها با پشتیبانی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بوشهر از محل اعتبارات استانی با مشارکت دانشگاه تهران و مجوز پژوهشگاه و پژوهشکده باستان‌شناسی به سرپرستی محمد اسماعیل اسمعیلی جلودار انجام شد.

او با اشاره به این‌که این کاوش در کنار مسجد جامع و قلعه ساسانی و با مطالعه روی دیگر آثار آن انجام شده است، افزود: بر اساس شواهد موجود از کاوش‌های باستان‌شناسی که در گذشته انجام گرفته، مسجد جامع سیراف به صورت مستقیم روی بخش‌هایی از قلعه دوره ساسانی ساخته شده است. به همین منظور کاوش در بندر باستانی سیراف با هدف بازخوانی جبهه شرقی مسجد جامع سیراف مربوط به صدر اسلام و قلعه ساسانی مدفون در زیر آن با ایجاد ترانشه‌ای به ابعاد 5×5 متر در امتداد برج گوشه شمال شرقی قلعه ساسانی و در مجاورت مسجد جامع سیراف آغاز شد. پس از آن به دلیل محدودیت فضا و برای شناخت بیشتر، ترانشه‌ای پیشرو با ابعاد 2/5×4 متر گسترش یافت و در ادامه در بخش درونی ضلع شمالی قلعه ساسانی و در محلی که در سال‌های گذشته برای انجام عملیات مرمتی و شناخت سازه آن، سونداژی حفر شده بود، گمانه‌ای به ابعاد 1/5×2 متر با هدف بازشناسی پی دیوار و دوره‌های احتمالی قبلی آن، مورد کاوش قرار گرفت که نتایج اولیه آن حاکی از مهندسی دقیق ساسانیان در شناخت وضعیت سازه‌ای و زمین‌شناسی محل ساخت قلعه بوده و کاوش آن در مراحل پایانی تا رسیدن به خاک بکر ادامه یافت.

مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی سیراف اظهار کرد: فصل جدید کاوش در بندر باستانی سیراف به دلیل پایان زمان کاوش و وضعیت دشوار شرایط آب و هوایی در مستندسازی آثار، متوقف و مقرر شد در صورت موافقت دستگاه‌های متولی، ادامه آن در زمستان امسال  تا به سرانجام رسیدن کاوش و رسیدن به خاک بکر ادامه یابد.

کشف یکی از دوربردترین گونه‌های سفالی خلیج‌فارس

محمد اسماعیل اسمعیلی جلودار ـ سرپرست کاوش بندر باستانی سیراف ـ‌ نیز با تشریح روند این کاوش گفت: نتایج اولیه کاوش در ترانشه اصلی نشان از شواهدی از استقرارهای مرتبط با دوره اسلامی تا قرن پنجم هجری با کارکرد مسکونی و صنعتی به همراه آثاری از دوره ساسانی شامل بخشی از دیوارهای اصلی مرتبط با قلعه ساسانی و در امتداد برج شرقی آن دارد.

به گفته او، به‌دست آمدن مدارکی از تولید سفال شامل توپی‌های کوره و سفال دفرمه شده نوع سبزآبی یکی از نتایج جالب توجه این فصل است.

این باستان‌شناس افزود: هرچند باستان‌شناسان غربی، همچون «درک کنت» منشاء این سفال‌ها را کشور عراق برشمرده‌اند، اما فراوانی این‌گونه سفالی در سیراف و بقایای به‌دست آمده از کوره در این فصل و نیز شواهد قبلی به‌دست آمده از بندر باستانی بی‌بی خاتون یا همان نجیرم نشان می‌دهد منشاء تولید این گونه سفالی سواحل خلیج‌فارس بوده است.

اسمعیلی جلودار گفت: این گونه سفال یکی از دوربردترین گونه‌های سفالی خلیج‌فارس است که به‌نظر توسط دریانوردان پارسی بویژه سیرافی به بنادر دریای عمان، شرق افریقا، چین و حتی ژاپن صادر می‌شده و نمونه‌های سالم این ظروف علاوه بر سیراف از بنادر و محوطه‌های پاکستان، چین و دیگر نقاط جهان به‌دست آمده و در موزه‌های این کشورها نگهداری می‌شود.

سرپرست کاوش بندر سیراف ادامه داد: از گونه‌های سفالی دیگر به‌دست آمده در این فصل از کاوش سیراف می‌توان به نمونه سفال‌های نوک اژدری‌شکل که ویژه حمل مایعات از خلیج‌فارس به سایر نقاط دنیا بوده، اشاره کرد که نمونه‌های آن بویژه در بنادر هندوستان، سریلانکا و نوع کتیبه‌دار آن به‌زبان پهلوی ساسانی از تایلند و کشتی مغروقه کاوش شده در سورینام و نیز سایر بنادر باستانی دنیا به‌دست آمده است.

کشف سفال‌های منحصربفرد از بندر سیراف

او همچنین با اشاره به کشف سفال نوع چینی از گونه «چانگشا»، بیان کرد: همگی این‌ها نشان از جایگاه تجاری بزرگ سیراف در تعامل با شرق دور، هندوستان و افریقا دارد.

اسمعیلی جلودار اظهار کرد: به‌دست آمدن مواد فرهنگی شامل قطعات ظروف از جنس شیشه، فلز، سنگ و نیز موادی همچون خاکستر، ‌ زغال و بویژه استخوان انسانی و حیوانی از این کاوش و برنامه‌ریزی برای مطالعات میان رشته‌ای این آثار نوید نگاهی جدید در تحلیل زیستی ایرانیان در این بندر دارد.

کاوش‌های سیراف 15 سال متوقف شده بود

نصرالله ابراهیمی ـ معاون میراث‌فرهنگی استان بوشهر ـ نیز گفت: کاوش‌های باستان‌شناسی سیراف پس از وقفه‌ای 15 ساله شروع شده و قرار است این کاوش‌ها به صورت منظم با مشارکت اداره کل میراث‌فرهنگی استان بوشهر، ‌ پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، پژوهشکده باستان‌شناسی و گروه باستان‌شناسی دانشگاه تهران تداوم یابد.

به گفته او، توسعه شهری سیراف در عرصه این بندر باستانی و ساخت وسازهای گسترده در آن مهمترین مشکل این بندر باستانی و جهانی ایرانی در خلیج‌فارس است که در صورت بی‌توجهی مسؤولان شهری نابودی کامل آن، دور از انتظار نیست.

ابراهیمی بیان کرد: این بندر از منظر باستان‌شناسی هم‌ردیف شهرهای باستانی دنیا نظیر پومپئی ایتالیا است با این تفاوت که متاسفانه تمام عرصه آن مورد تجاوز قرار گرفته است و وضعیت آن به گونه‌ای است که حفاظت و پژوهش‌های باستان‌شناسی در آن امری ضروری و لزوم توجه به زیرساخت‌های گردشگری آن بویژه در مبحث گردشگری فرهنگی، دریایی و طبیعی دوچندان است.

بنابر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، برنامه مطالعاتی کاوش‌های باستان‌شناسی در بندر باستانی سیراف با افق پنج ساله و با هدف ساماندهی و روشن کردن زوایای مبهم این بندر بین‌المللی کهن پارسی از سوی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بوشهر در دست اقدام است.

کشف سفال‌های منحصربفرد از بندر سیراف

انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

دیدار سفیر چین در تهران با سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

شمخانی وارد ایروان شد

می‌توانیم از طارمی مالیات بگیریم!

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد اختصاص تسهیلات 350 میلیون تومانی در نهضت ملی مسکن

زاخاروا: غرب از ترساندن جهان نسبت به "تهدید شیمیایی" روسیه دست بردارد

اجرای عملیات آبرسانی به 30 روستای شهرستان هندیجان

فراخوان واکسیناسیون نوبت چهارم کرونا ویژه افراد بالای 18 سال

گفتگوی اختصاصی صبح ملت نیوز با فرهاد ملوندی بازیگر استندآپ کمدی

راهیابی 4اثر استند آپ کمدی به مرحله نهایی جشنواره منطقه ای  تئاتر طنز دیواندره

سونامی جدید کرونا در فرانسه

مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی مشاغل تمدید شد

رئیس جمهور در جلسه هیأت دولت: مردم بزودی شاهد نتایج سرمایه‌گذاری شرکتهای بزرگ در پروژه‌های کلان خواهند بود

سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد اختلاس 730 میلیون دلاری/ اتهام دو فرانسوی/ بازداشت دو نفر در رابطه با کنکور

سارقان مسلح موتور سیکلت به ضرب گلوله پلیس زمین گیر شدند

راه‌اندازی بانک کتاب‌شناسی نسخه‌های خطی در سایت «آقا بزرگ»

ارائه بسته اینترنتی رایگان برای سه دهک درآمدی

العربی الجدید ادعا کرد برگزاری نشست ایرانی-مصری در مسقط

بساط 17 نوع قرارداد ادارات برچیده می‌شود

واکسن‌های سفارشی وزارت بهداشت در انبار موسسه رازی مانده است

آنچه به بیماری‌های مشترک دامن می‌زند

تمایل 88 درصد جوانان مجرد به ازدواج

تولیدکننده ماکارونی، خودرو می‌سازد؟!

وزیر آموزش و پرورش در حاشیه جلسه دولت: طرح رتبه بندی معلمان از 31 شهریور ماه اجرایی می‌شود

کشف یک گورستان تاریخی مربوط به دوره اشکانی حین عملیات حفاری در اهواز

2700 نیرو در آموزش و پرورش خوزستان استخدام می‌شوند

رایزنی وزیران امور خارجه ایران و قطر، امروز در تهران

انتقاد زلنسکی از فرماندهان ارتش اوکراین

شناسایی زیر سویه جدید کرونا در ایران

سفر زمینی ارزان به کشورهای همسایه شمالی ایجاد خواهد شد / اعطای تسهیلات به مراکز اقامتی ارزان

بودجه جشنواره تئاتر عروسکی 400 درصد افزایش یافت

معروف ترین نویسندگان ایرانی ، اهل کدام استان هستند؟

تحلیلگران!!!

پست عجیب شهرزاد کمالزاده برای یه نویسنده مشهور ایرانی

رئیس انجمن نویسندگان جوان شهرستان دزفول:  هیچ حمایتی در جهت اهالی قلم صورت نمی‌گیرد و با وعده‌های توخالی نمی‌توان فرهنگ را به جلو پیش برد

ختم لاکچری با دف و گیتار نوازی، چند ؟

اختتامیه بیستمین دوره «قلم‌زرین» روی آنتن رادیو فرهنگ

گفت و گوی اختصاصی صبح ملت نیوز با زینب خنیفر که در مسابقات چین موفق به کسب مدال نقره تیمی شد

قلم، این ودیعه عشق

قالیباف: اولویت در طرح سد مخزنی تنگ سرخ بشار، رفع مشکل تملک اراضی مردم است

پوتین خطاب به شویگو: عملیات ویژه در اوکراین باید ادامه یابد

تعیین تکلیف واردات موبایل‌های بالای 600 دلار تا هفته آینده

چین در پاسخ به ناسا: نمی خواهیم ماه را تصرف کنیم!

دستور رئیس جمهور برای افزایش سرمایه صندوق نوآوری در شورای راهبری دانش‌بنیان

ایجاد پردیس تخصصی فناوری و نوآوری خودرو

افزایش سهم اعضای هیات علمی از مخترعین کشور

ابلاغ شیوه‌نامه شناسایی استعدادهای برتر برای جذب در دستگاه‌های اجرایی

طراحی سامانه‌ای برای حفاظت از پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها

نقش آفرینی وزارت اقتصاد در توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق کشور

جشنواره فارابی، مشوق پژوهشگران جوان است

برپایی اختتامیه جشنواره بین‌المللی فارابی با حضور رییس‌جمهوری