آخرین مطالب

ایجاد اولین پردیس فناوری کشاورزی با هدف هوشمندسازی در کشور/ تسهیلات اعطایی در طرح دستیار فناور علمی وفناوری

ایجاد اولین پردیس فناوری کشاورزی با هدف هوشمندسازی در کشور/ تسهیلات اعطایی در طرح دستیار فناور

  بزرگنمایی:


ایجاد اولین پردیس فناوری کشاورزی با هدف هوشمندسازی در کشور/ تسهیلات اعطایی در طرح دستیار فناور

مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم با اشاره به تاکید قانون جهش تولید دانش‌بنیان در راه‌اندازی پردیس‌های علم و فناوری، گفت: در این راستا علاوه بر ایجاد پردیس‌های مشترک بخش خصوصی با پارک‌ها، نسبت به راه اندازی پردیس‌های مشترک با وزارتخانه‌هایی چون جهاد کشاورزی اقدام کردیم.

به گزارش ایسنا دکتر امید رضایی‌فر در اجلاس شورای هماهنگی و برنامه‌ریزی معاونان پژوهش و فناوری منطقه یک اولویت‌های وزارت علوم در دولت سیزدهم در حوزه فناوری را "مرجعیت و دیپلماسی علمی، فناوری و نوآوری"، آموزش، پژوهش و برونداد هدفمند"، "نوآوری فرهنگی و فرهنگ نوآوری"، "شاگرد، فناور و نوآور پرور" و "تولید خدمت، ثروت و سرمایه از دانش" عنوان کرد.

وی ادامه داد: برای تحقق این اولویت‌ها اجرای راهبردهایی چون توسعه و تکمیل و تقویت زیست بوم فناوری و نوآوری کشور، آموزش و ترویج کارآفرینی و فرهنگ دانش بنیانی کشور، تجاری سازی فناوری و اشتغال آفرینی دانش بنیان، ماموریت گرایی و هدایت ظرفیت‌های فناورانه در جهت رفع نیازها و حل مسایل کلان کشور و طراحی، تدوین و پایش نظام ملی نوآوری کشور را در دستور کار قرار داده‌ایم.

رضایی‌فر کمک به توسعه اکوسیستم نوآوری استان‌ها (طرح تانا) و ایجاد مراکز کارآفرینی و نوآوری و مراکز رشد و پردیس‌های فناوری را از راهکارهای توسعه و تقویت زیست بوم فناوری و نوآوری کشور نام برد و ادامه داد: از این رو برنامه‌ریزی شده است که مراکز نوآوری، علمی و پژوهشی وابسته به وزارت علوم تا TRL2 از طرح‌ها حمایت کند و حمایت از طرح‌ها تا TRL4 در مراکز رشد واحدهای فناور و حمایت از فناوری تا TRL7 در پارک‌های علم و فناوری صورت خواهد گرفت.

به گفته وی، حمایت از طرح‌ها تا TRL9 در شهرک‌های صنعتی خواهد بود.

 مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم به قانون جدید جهش تولید دانش بنیان اشاره کرد و یادآور شد: در ماده 6 قانون جهش تولید دانش بنیان بر تاسیس پردیس‌های فناوری و نوآوری تاکید شده است. در این ماده آمده است "وزارتخانه‌ علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان مراجع صدور مجوز ایجاد مراکز رشد، پردیس‌ها و پارک‌های علم و فناوری، حسب وظایف قانونی آنها موظفند برای دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی دولتی، غیر دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی و دستگاه‌های اجرایی که دارای ضوابط قانونی می‌باشند، مجوز تاسیس و راه اندازی پردیس‌های استانی پارک علم و فناوری را صادر کنند".

رضایی‌فر خاطر نشان کرد: در این راستا اقدام به راه اندازی پردیس علم و فناوری مشترک پارک خراسان رضوی و شرکت داروسازی ثامن، پردیس مشترک پارک علم و فناوری یزد و دانشگاه یزد، پردیس علم و فناوری دانشگاه تبریز شده است، ضمن آنکه نسبت به تاسیس و راه اندازی اولین پردیس فناوری و نوآوری کشاورزی و منابع طبیعی با ‌همکاری وزارت جهاد کشاورزی با پارک علم و فناوری خراسان رضوی با هدف ترویج و توسعه کشاورزی دانش بنیان، هوشمند و دیجیتال اقدام شده است.

وضعیت ایجاد پارک‌های فناوری در کشور

رضایی‌فر به بیان وضعیت پارک‌های علم و فناوری در کشور پرداخت و گفت: در حال حاضر 49 پارک علم و فناوری، 12 پردیس علم و فناوری، 246 مرکز رشد واحدهای فناور و 10800 واحد فناور ایجاد شده، ضمن آنکه 1778 شرکت دانش بنیان مستقر در پارک‌ها و مراکز رشد تاسیس شده است.

وی با بیان اینکه با ایجاد این تعداد شرکت دانش بنیان، 320 هزار شغل ایجاد شده است، افزود: همچنین 28 پارک استانی در قالب 6 منطقه فناوری و 11 پارک دانشگاهی وابسته به وزارت علوم و بهداشت ایجاد شده است.

رضایی‌فر یادآور شد: با این اقدامات در سال 91 تعداد 19 هزار نفر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد مشغول به فعالیت شدند و این تعداد در سال 92 به 22 هزار و 35 نفر رسیده و در سال 1401 این تعداد بالغ بر 90 هزار نفر شده است.

ایجاد اولین پردیس فناوری کشاورزی با هدف هوشمندسازی در کشور/ تسهیلات اعطایی در طرح دستیار فناور

صادرات پارک‌های فناوری

 مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم با اشاره به صادرات پارک‌های علم و فناوری، گفت: میزان فروش این پارک‌ها در سال 1400 نسبت به سال99 64 درصد رشد داشته است، به گونه‌ای که در سال 99 مبلغ 84 میلیون و 907 هزار و 329 دلار فروش داشته‌اند که این میزان برای سال 1400 به 130 میلیون و 635 هزار و 206 دلار رسیده است.

وی ادامه داد: همچنین میزان فروش این پارک‌ها در سال‌های 99 تا 1400 رشد 58 درصدی داشته است. این میزان در سال 99 به میزان 115 میلیون و 965 هزار و 714 دلار و در سال 1400، 198 میلیون و 294 هزار و 400 دلار بوده است.

به گفته وی از کل شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری 2849 (26 درصد) هسته فناوری و 1664 شرکت دانش‌بنیان (17 درصد دانش‌بنیان) هستند.

ایجاد اولین پردیس فناوری کشاورزی با هدف هوشمندسازی در کشور/ تسهیلات اعطایی در طرح دستیار فناور

کاهش تقاضا برای استقرار در پارک‌ها

رضایی فر تاکید کرد: علی‌رغم رشد فزاینده شاخص‌های این حوزه، تعداد فناوران متقاضی حضور در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد در 5 سال اخیر مدام در حال کاهش است.

وی مشکلات موجود در محیط کسب و کار مانند مالیات، بیمه، اوضاع اقتصادی کشور، تحریم، ریسک بالای کارهای فناورانه، مشکلات مربوط به انتقال و پیگیری نتایج تحقیقات در سطح آزمایشگاهی به صورت نظام‌مند و عدم سیاستگذاری و برنامه ریزی برای پر کردن شکاف بین سطح 4 تا 7 فناوری را از دلایل عدم تمایل فناوران برای استقرار در پارک‌های فناوری عنوان کرد.

به گفته وی وضعیت استقرار فناوران در پارک‌های فناوری به این صورت است.

طرح ملی ترویج کارآفرینی

مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم به جزئیات طرح ملی ترویج کارآفرینی اشاره کرد و توضیح داد: این طرح در راستای ارتقای دانش کارآفرینی در جامعه دانشجویی با اختصاص سرانه اجرایی می‌شود و در این راستا در فاز اول یک میلیون تومان اعتبار به هر دانشجو برای شرکت در دوره‌های آموزشی و مهارت آموزشی کارآفرینی مقدمات به تعداد 30 هزار دانشجو اعطا خواهد شد.

وی ادامه داد: در فاز دوم نیز هر دانشجو می‌تواند تا سقف 5 میلیون تومان از تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان برای شرکت در دوره‌های آموزشی و مهارت آموزی کارآفرینی پیشرفته بهره‌مند شود.

‌رضایی‌فر تصریح کرد: حمایت از نقش آفرینان مختلف اکوسیستم نوآوری در هر استان با محوریت پارک‌های علم و فناوری جهت حل مسائل بخش دولتی و رفع نیازهای فناورانه بخش خصوصی از طریق فعال کردن ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های علمی و فناورانه دانشگاه‌ها، مراکز رشد، پارک‌های علم و فناوری و اهرم کردن منابع مالی نهادهای مربوط از اهداف این طرح است.

طرح دستیار فناور

 مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم اجرای طرح دستیار فناوری را یک دوره زمانی 6 ماهه کار دانشجویی دانست که طی آن دانشجویان در یک شرکت دانش بنیان مشغول به فعالیت خواهند بود و گفت: اهداف این دوره شامل توسعه همکاری متقابل پارک‌های فناوری با دانشگاه‌ها،‌ ارتقای توان پاسخگویی دانشگاه به نیازهای جامعه و مهارت آموزی دانشجویان برای ورود به بازار کار تعریف شده است.

وی مخاطبان این طرح را دانشجویان کارشناسی تا دکتری عنوان کرد و گفت: به دانشجویان دوره کارشناسی که در این طرح مشارکت داشته باشند، ماهانه مبلغ یک میلیون تومان، به دانشجویان کارشناسی ارشد مبلغ دو میلیون تومان و به دانشجویان دوره دکتری مبلغ سه میلیون تومان به صورت ماهیانه پرداخت خواهد شد.

به گفته این مقام مسؤول، فرآیند اجرای طرح دستیار فناوری از اول مرداد تا 30 دی ماه تعیین شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

ایستگاه ضرب المثل : جنگ زرگری

در دیدار معاون اول رئیس‌جمهور با رئیس مجمع تشخیص مصلحت مطرح شد توصیه‌هایی در مورد رسیدگی عاجل به وضعیت معیشت مردم

دیدار سفیر چین در تهران با سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

شمخانی وارد ایروان شد

می‌توانیم از طارمی مالیات بگیریم!

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد اختصاص تسهیلات 350 میلیون تومانی در نهضت ملی مسکن

زاخاروا: غرب از ترساندن جهان نسبت به "تهدید شیمیایی" روسیه دست بردارد

اجرای عملیات آبرسانی به 30 روستای شهرستان هندیجان

فراخوان واکسیناسیون نوبت چهارم کرونا ویژه افراد بالای 18 سال

گفتگوی اختصاصی صبح ملت نیوز با فرهاد ملوندی بازیگر استندآپ کمدی

راهیابی 4اثر استند آپ کمدی به مرحله نهایی جشنواره منطقه ای  تئاتر طنز دیواندره

سونامی جدید کرونا در فرانسه

مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی مشاغل تمدید شد

رئیس جمهور در جلسه هیأت دولت: مردم بزودی شاهد نتایج سرمایه‌گذاری شرکتهای بزرگ در پروژه‌های کلان خواهند بود

سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد اختلاس 730 میلیون دلاری/ اتهام دو فرانسوی/ بازداشت دو نفر در رابطه با کنکور

سارقان مسلح موتور سیکلت به ضرب گلوله پلیس زمین گیر شدند

راه‌اندازی بانک کتاب‌شناسی نسخه‌های خطی در سایت «آقا بزرگ»

ارائه بسته اینترنتی رایگان برای سه دهک درآمدی

العربی الجدید ادعا کرد برگزاری نشست ایرانی-مصری در مسقط

بساط 17 نوع قرارداد ادارات برچیده می‌شود

واکسن‌های سفارشی وزارت بهداشت در انبار موسسه رازی مانده است

آنچه به بیماری‌های مشترک دامن می‌زند

تمایل 88 درصد جوانان مجرد به ازدواج

تولیدکننده ماکارونی، خودرو می‌سازد؟!

وزیر آموزش و پرورش در حاشیه جلسه دولت: طرح رتبه بندی معلمان از 31 شهریور ماه اجرایی می‌شود

کشف یک گورستان تاریخی مربوط به دوره اشکانی حین عملیات حفاری در اهواز

2700 نیرو در آموزش و پرورش خوزستان استخدام می‌شوند

رایزنی وزیران امور خارجه ایران و قطر، امروز در تهران

انتقاد زلنسکی از فرماندهان ارتش اوکراین

شناسایی زیر سویه جدید کرونا در ایران

سفر زمینی ارزان به کشورهای همسایه شمالی ایجاد خواهد شد / اعطای تسهیلات به مراکز اقامتی ارزان

بودجه جشنواره تئاتر عروسکی 400 درصد افزایش یافت

معروف ترین نویسندگان ایرانی ، اهل کدام استان هستند؟

تحلیلگران!!!

پست عجیب شهرزاد کمالزاده برای یه نویسنده مشهور ایرانی

رئیس انجمن نویسندگان جوان شهرستان دزفول:  هیچ حمایتی در جهت اهالی قلم صورت نمی‌گیرد و با وعده‌های توخالی نمی‌توان فرهنگ را به جلو پیش برد

ختم لاکچری با دف و گیتار نوازی، چند ؟

اختتامیه بیستمین دوره «قلم‌زرین» روی آنتن رادیو فرهنگ

گفت و گوی اختصاصی صبح ملت نیوز با زینب خنیفر که در مسابقات چین موفق به کسب مدال نقره تیمی شد

قلم، این ودیعه عشق

قالیباف: اولویت در طرح سد مخزنی تنگ سرخ بشار، رفع مشکل تملک اراضی مردم است

پوتین خطاب به شویگو: عملیات ویژه در اوکراین باید ادامه یابد

تعیین تکلیف واردات موبایل‌های بالای 600 دلار تا هفته آینده

چین در پاسخ به ناسا: نمی خواهیم ماه را تصرف کنیم!

دستور رئیس جمهور برای افزایش سرمایه صندوق نوآوری در شورای راهبری دانش‌بنیان

ایجاد پردیس تخصصی فناوری و نوآوری خودرو

افزایش سهم اعضای هیات علمی از مخترعین کشور

ابلاغ شیوه‌نامه شناسایی استعدادهای برتر برای جذب در دستگاه‌های اجرایی

طراحی سامانه‌ای برای حفاظت از پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها

نقش آفرینی وزارت اقتصاد در توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق کشور