آخرین مطالب

در جلسات مشاوره «قبل ازدواج» چه می‌گذرد؟ اجتماعی

در جلسات مشاوره «قبل ازدواج» چه می‌گذرد؟

  بزرگنمایی:

در حالی همواره متخصصان بر انجام مشاوره پیش از ازدواج به منظور جلوگیری از ازدواج اشتباه که می تواند به طلاق ختم شود، تاکید دارند که پشت گوش انداختن مشاوره قبل از ازدواج به دلیل ترس از بر هم خوردن وصلت و یا به تعویق انداختن آن در روزهای پایانی پیش از عقد، از جمله چالش‌هایی است که در حوزه ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی پیش از ازدواج وجود دارد.

به گزارش صبح ملت به نقل از ایسنا، بسیاری از جوانان تصور می کنند مراجعه به مشاوران و روانشناسان برای دریافت مشاوره پیش از ازدواج باید پس از اتخاذ تصمیم نهایی برای ازدواج و در صورت مثبت بودن پاسخ درخواست ازدواج، انجام شود، از این رو مشاوره قبل ازدواج را تا لحظات پایانی پیش از عقد به تعویق می اندازند.

از سوی دیگر بعضا این مشاوره پیش ازدواج به قدری پشت گوش انداخته می شود که می توان گفت دیگر کار از کار گذشته است، زوجین تدارکات ازدواج را دیده‌اند و در آن شرایط به دلیل ترس از بر هم خوردن وصلت، قید مشاوره قبل ازدواج را می زنند.

این شرایط در حالی است که بر اساس آمارها اغلب طلاق ها در پنج سال نخست زندگی مشترک رخ می دهند که یکی از دلایل آن می تواند همسر گزینی «نابالغانه» باشد.

به گفته کارشناسان، جوانان باید به سمت همسر گزینی بالغانه پیش روند. این در حالی است که اغلب زوجین جوانی که در صدد ازدواج اند به علت علاقه بیش از حد به یکدیگر، عجولانه تصمیم می‌گیرند و دوران شناخت از یکدیگر را به حداقل می‌رسانند.

«تشخیص اختلالات روانی طرفین» از جمله دلایلی است که متخصصان نسبت به انجام مشاوره پیش از ازدواج بسیار توصیه می‌ کنند، چراکه تشخیص اختلال یا بیماری روانی کاری تخصصی است که صرفا از عهده متخصص این حوزه بر می آید و طرفین قادر به تشخیص آن نیستند.

روانشناسان علائمی نظیر شکاکیت‌های بی‌مورد، پرخاشگری‌های غیر معمول، در دسترس نبودن‌های غیر طبیعی، عادات خواب غیر معمول و فراموشی های غیرطبیعی را از جمله نشانه‌هایی عنوان می کنند که دختر و پسر باید قبل از ازدواج نسبت به آنها گوش به زنگ بوده و درباره آنها با مشاور مشورت کنند.

این هشدارها در حالی است که بعضا نشانه های یک اختلال روانی نظیر بدبینی و پرخاشگری در خانواده‌ها بسیار عادی پنداشته می شوند و افراد تصور می کنند اگر طرف مقابل دائما رفت و آمد و فعالیت های آنها را کنترل می کند به دلیل دوست داشتن بیش از حد و نه بدبینی است و یا اگر طرف مقابل در بزنگاه هایی خاص سریعا عصبی شده و پرخاشگری می کند، از اختلال روانی رنج نمی برد بلکه «زود جوش می آورد» و « در دلش چیزی نیست».

درواقع به گفته کارشناسان خانواده ها این نشانه ها که گواه از وجود یک اختلال روانی هستند را جدی نگرفته و بعضا با واژه هایی مثبت از آن یاد می کنند.

ضرورت بهره مندی از جلسات مشاوره پیش از ازدواج در چنین شرایطی خود را نشان می دهد و از آنجا که درمان این اختلالات زمان زیادی را می‌طلبد، نمی‌توان با یک الی دوماه قبل از ازدواج آن را درمان کرد.

با این وجود نباید از این نکته نیز غافل شد که با وجود یک یا دو نشانه از اختلالات روانشناختی نمی‌توان برچسب اختلال روان را به افراد زد و تشخیص اختلالات روانشناختی حتما باید توسط متخصصین انجام شود.

ازدواج بر اساس تصورات کلیشه ای و رویایی که می تواند منجر به طلاق در همان سالهای ابتدایی زندگی مشترک شود نیز از دیگر دلایلی است که بر ضرورت انجام مشاوره پیش از ازدواج صحه می گذارد، چراکه باورهای غلط در ذهن دختر و پسر درباره ازدواج در جلسات مشاوره پیش از ازدواج بررسی شده، با باورهای درست جایگزین می‌شوند و درواقع "بازسازی شناختی" بین مشاوره و مراجع انجام می‌گیرد.

روانشناسان معتقدند ازدواج بر اساس تصورات رویایی و غلط می‌تواند احتمال طلاق را بیشتر کند و از این رو مشاوره پیش از ازدواج باید به موقع و نه به هنگام نزدیک شدن زمان ازدواج و نه در روزهای پایانی قبل از ازدواج انجام شود تا این مشاوره ها دید واقعی به زوجین دهد.

اگرچه نمی توان نسخه واحد برای تمام زوجین پیچید اما بر اساس توصیه متخصصان می توان گفت بین سه تا شش ماه آشنایی برای ازدواج لازم است تا در این مدت دو طرف بتوانند درباره موضوعات مختلف خانوادگی، محیط کار، نوع برخورد، انعطاف پذیری و سازگاری، درون گرایی و برون گرایی و... یکدیگر به شناخت کافی برسند.

در واقع هدف از مشاوره پیش از ازدواج این است که شباهت‌ها و تفاوت‌های دختر و پسر توسط روانشناس تشخیص داده شده و به طرفین بیان شود و در طی این جلسات با انجام تست‌ها و آزمون‌های روانشناختی پنج مولفه اصلی به منظور شناخت معیار طرفین و ویژگی‌های شخصیتی آنها برای ازدواج که شامل سن، تحصیلات، فرهنگ و مذهب و مسائل خانوادگی و مالی می‌شود، بررسی  شوند.

در جلسات مشاوره پیش از ازدواج چه می گذرد؟

مشاوره پیش از ازدواج به جوانان این امکان را می‌دهد که متوجه میزان اختلافات خود شوند و بدانند ازدواج آنها در چه حد «پر خطر»، با «خطر متوسط» و یا «کم خطر» خواهد بود.

متخصصان تاکید دارند که "ازدواج بی‌خطر" وجود ندارد و مشاوره پیش از ازدواج به ما کمک می‌کند تا متوجه شویم انتخاب ما تا چه اندازه تحت تاثیر هیجانات بوده است اما با این حال هیچ مشاوری تحت هیچ شرایطی حق ندارد به مراجع خود بگوید با چه فردی ازدواج کند یا ازدواج نکند.

در جلسات مشاوره پیش از ازدواج مشاور یا روانشناس از دختر و پسر آزمون گرفته، با آنها مصاحبه کرده، اطلاعات را جمع آوری و این اطلاعات را تحلیل کرده و نتایج تحلیل را در اختیار دختر و پسر قرار می دهد.

در نهایت مشاور می‌تواند به دو طرف بگوید از نظر کدام ویژگی‌ها با یکدیگر اختلاف یا مشکل دارند و شدت این اختلافات چقدر است و ازدواج این دو نفر تا چه اندازه پر خطر، با خطر متوسط و یا کم خطر است.

دکتر علیرضا آقایوسفی پیش تر درباره آنچه در جلسات مشاوره قبل ازدواج می گذرد به ایسنا گفته بود: ازدواج پر خطر به این معنا است که این ازدواج به احتمال زیاد تا پنج یا شش سال اول زندگی مشترک به طلاق ختم می‌شود. حدود 50 درصد طلاقهای ما در پنج سال اول زندگی مشترک رخ می‌دهند و این ازدواج‌ها همان ازدواج‌های پر خطر محسوب می‌شوند.

به گفته این روانشناس، ازدواج با خطر متوسط به این معنا است که اختلافات دو طرف در طول زندگی مشترک زیاد خواهد بود و به احتمال زیاد این ازدواج در طول 10 الی 20 سال پس از آغاز زندگی مشترک به طلاق ختم می‌شود. همچنین ازدواج کم خطر به ازدواج‌هایی معطوف می‌شود که اگرچه دو طرف اختلافاتی با هم دارند اما در مجموع از زندگی خود راضی هستند و می‌توانند این اختلافات را حل کنند.

به گزارش ایسنا، در شرایطی که ازدواج به صرف داشتن احساس مثبت نسبت به طرف مقابل و بدون در نظر گرفتن وجود "تفاهم" برای تشکیل زندگی مشترک، احتمال طلاق در سال های نخستین زندگی مشترک را بالا می برد، نباید از دریافت به موقع خدمات روانشناسی و مشاوره پیش از ازدواج غافل شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

در کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اسلامی: ایران به توافق 2015 متعهد است/ادعاهای واهی علیه برنامه‌ هسته‌ای ایران باید خاتمه یابد

محسنی اژه‌ای: فقط کسانی که به خیابان آمدند مجرم نیستند، مشوقان هم مجرم‌اند

روزنامه جمهوری اسلامی: تجمع و اعتراض را می‌توان حق مردم دانست، ولی کشتن این و آن و تخریب اموال عمومی را نمی‌توان به کسانی که قصد اعتراض و اصلاح دارند نسبت داد

طلا سقوط کرد/ آنهایی که طلا خریدند، چقدر زیان دیدند؟

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد؛ صدور مجوز کمیته فقهی برای صندوق وقف پول

واکنش مصطفی نظری به اتفاقات عجیب تیم ملی فوتسال

چرا برخی‌ افراد هرگز به کووید مبتلا نشدند؟

5 بازیکن خطرناک ایران در جام جهانی از دید دیلی میل

بهای خواسته چیست؟

معاون بانک مرکزی اعلام کرد تخلف 6 بانک در سود سپرده/ پرونده یک بانک به هیئت انتظامی رفت

نظرسنجی تازه: اوکراین اولویت آمریکایی‌ها نیست

بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران در مورد دستگیری و ممانعت از کار همکارانِ روزنامه‌نگار در بر همان پاشنه همیشگی می‌چرخد

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح: هر کشوری برای دفاع از تمامیت ارضی خود نیازمند یک نیروی قدرتمند دفاعی است

چرا مرکز آموزش عالی میراث‌فرهنگی سقوط کرد؟

القاصی: با عناصر دخیل در برهم زدن آرامش روانی جامعه در فضای مجازی برخورد می‌شود

هشدار سالیوان به روسیه نسبت به "عواقب فاجعه‌بار" استفاده از سلاح هسته‌ای در اوکراین

اتوبوس‌های تازه نفس در تهران

گسترش تحریم‌های ژاپن علیه روسیه/صادرات اقلام مرتبط به تسلیحات شیمیایی منع شد

وام 120 میلیاردی پرسپولیس از یک بانک!

شمارش معکوس تا برخورد فضاپیمای "دارت" به یک سیارک ماجرای اصابت عمدی فضاپیمای ناسا به یک سیارک چیست؟

سخنگوی کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها: مجلس منتظر اعلام نظر رسمی پزشکی قانونی درباره علت فوت مهسا امینی است

ایده عجیب هلندی‌ها در مسابقات والیبال قهرمانی جهان بانوان

توصیه تهران به اوکراین پس از تصمیم برای کاهش روابط با ایران

واکنش گوترش به اتفاقات اخیر در ایران

بازار اجاره همچنان چشم‌انتظار وعده‌ها!

اقامت مقتدی صدر در ایران لغو نشده است

بررسی تاثیر هوش مصنوعی بر مراقبت‌های بهداشتی اولیه

شناسنامه‌های های قدیمی هر چه سریع تر تعویض شوند/ اعلام چگونگی تغییر نام و نام خانوادگی در شناسنامه

چرا بورس درجا می‌زند؟/ شوک مصنوعی به سهامداران

بررسی تغییرات تیم ملی از سال 2019 تا 2022 اعتماد همزمان کی‌روش به یاران قدیمی و پسران اسکوچیچ

وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد احیای دانشگاه جامع فرهنگیان/جمع‌آوری مدارس کانکسی تا پایان سال

تغییر ساعت اجرای طرح ترافیک تهران از امروز

شاخص‌های مدرسه خوب از دید دانش‌آموزان چیست؟

سقوط نفت به پایین‌ترین رکورد هشت ماهه

تویوتا موتور کارخانه خود را در روسیه تعطیل می‌کند؟

لیر صعود می‌کند؟

حمایت رهبران گروه 7 از اوکراین

صدا و سیما تعداد کشته‌شدگان اعتراضات اخیر را اعلام کرد

رژه نیروهای مسلح در اهواز

دلار رکورد جدیدی ثبت کرد

رئیسی در دیدار متخصصان و کارشناسان سیاست خارجی آمریکا: پرونده‌های ایران در آژانس باید مختومه شود/گره توافق به دست کسی باید باز شود که آن گره را زده

معرفی کتاب پاییز فصل آخر سال است

بانویی که 200 نفر را از پای چوبه دار نجات داده است

مطالبات کلزاکاران شوشتر تا هفته آینده پرداخت می‌شود

مسمومیت خانواده مسجدسلیمانی با قرص برنج

فراخوان نخستین مهرواره تئاتر عروسکی «خیال، کتاب، تماشا» منتشر شد

رشته های تئاتر و سینما برای اولین بار در خوزستان برای دختران راه اندازی می‌شود

قلع‌وقمع سازه‌های غیرمجاز در حریم رودخانه جراحی

پیروزی فولاد خوزستان در بازی تدارکاتی

تئاتر" گلوله در گُرده" از شوش وارد دزفول شد