آخرین مطالب

مقالات علمی

معرّفی کتاب مطالعۀ ساختارهای صرفی و نحوی گویش رامهرمزی در مقایسه با فارسی معیار از زبان سرکار خانم سارا عبادی

این کتاب در پنج فصل و یک پیوست (۲۹۶ واژه و اصطلاح گویش رامهرمزی همراه شکل آوانگاری و معنای فارسی آنهاست)، در ۱۷۱ صفحه در تابستان (۱۳۸۴) تنظیم شده است. در این پژوهش ساختارهای مختلف واژگانی مانند شکل‌گیری واژگان، ساختارهای تصریفی و اشتقاقی و همچنین ساختارهای نحوی اعم از ترتیب اجزای جمله، عناصر جمله و انواع جمله بررسی شده‌اند.

معرّفی رساله‌ای دربارۀ گویش‌شناسی مدرن فارسی، لهجه‌های لری و دزفولی از جمشید جی.اونوالا محقق و کاوشگر هندی

معرّفی رساله‌ای دربارۀ گویش‌شناسی مدرن فارسی، لهجه‌های لری و دزفولی از جمشید جی.اونوالا محقق و کاوشگر هندی Contribution to modern persian dialectology, the luri and Dezfuli Dialects

"نقد کتاب" مجزا از "خواندن کتاب" است.

همه می توانند کتاب بخوانند و اهل مطالعه باشند . همه می توانند "خواننده" باشند اما هر کسی نمی تواند "منتقد" باشد. نقد نیازمند پیش آگاهی های فراوانی است که آن را در حد یک دانش و یک علم پیش رانده است و همان اندازه که حوزه‌های موضوعی کتاب متنوع و گسترده اند نقد هم از تنوع برخوردار است و منتقد می بایست به صورت تخصصی با توجه به موضوع کتاب از اطلاعات لازم برخوردار باشد تا بتواند قضاوت نزدیکتری داشته باشد.

زمان‌بندی خواب می‌تواند بر میزان بروز آسم در نوجوانان موثر باشد

بررسی جدید پژوهشگران کانادایی نشان می‌دهد احتمال ابتلا به آسم و آلرژی در نوجوانانی که ترجیح می‌دهند زمان بیشتری از شب را بیدار باشند و صبح دیر بیدار شوند، از نوجوانانی که زود به خواب می‌روند و زود بیدار می‌شوند، بیشتر است

سندرم گیلن باره و عوارض آن

سندرم گیلن باره از جمله اختلالات نادری است که در نتیجه حمله سیستم ایمنی بدن به اعصاب محیطی به وجود می آید، پس از این حمله احساس ضعف در ماهیچه ها، بی حسی، گز گز و گاهی اوقات فلج اندام تظاهر می یابد. این سندرم یا بیماری در اثر آسیب سیستم اعصاب محیطی و اشتباه سیستم ایمنی و بیگانه انگاشتن سلولهای بدن در اثر برخی عفونت ها یا مشکلات ناشناخته ی دیگر پدید می آید. قدرت عضلانی فرد در این بیماری کاهش می یابد، رفلکس های طبیعی عضلات دچار اختلال می شوند، و احساس گز گز و مور مور شدن شانه ها و بازوها یا سایر قسمت های بدن مشهود است. ماهیت این بیماری می تواند خود به خود محدود شونده باشد، یا پیشرفت کرده و به فلج کامل منتهی شود.

سندروم تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک(PCOS)شایع ترین اختلال اندوکرین زنان در سنین باروری(۴۵-۱۵سالگی)می باشد. در این بیماری اختلالات هورمونی سبب ایجاد تغییراتی می شود که به دنبال این تغییرات قاعدگی،وضعیت و توانایی باروری و شکل ظاهری خانم ها تحت تاثیر قرار می گیرد.

عملکرد یک نماینده نباید با منافع ملی در تعارض باشد

بالاخره پس از کش و قوسها و حرف و حدیث فراوان مجلس یازدهم هم آغاز بکار کرد. در این میان شاهد مبارزات انتخاباتی کاندیداها و انتظارات و مطالبات مردم از نماینده آینده شان، خود سئوالات و حقایق تلخ و شیرینی را آشکار می کند.با تعمقی به حرف های مردم و سخنرانی های کاندیداها در بیشتر موارد کاملا برایمان مشخص و مبرهن می شود که متاسفانه در انتخاب نماینده و فرستادن او به مجلس بعنوان وکیل مردم غالباً به بیراهه رفته ایم !

مقاله تحقیقاتی جوان نخبه شوشتر در یکی از مجلات معتبر ISI چاپ شد

ح ملت نیوز - شوشتر، میلاد تقی پور دارای مدرک دکترای مهندسی کشاورزی است که مقاله علمی-تحقیقاتی او در مجله معتبر Land use policy با ضریب تاثیر ۳/۵۷۳ به چاپ رسیده است. تقی پور در گفتگو با ما بیان کرد: این مقاله حاصل یک کار تحقیقاتی با موضوع درک قصد سازگاری نسبت به تغییرات اقلیمی در بین کشاورزان ایران مطالعه استان فارس است.

آیا ما ایرانیان باید مهمان نوازی زبان زدمان را برای کرونا هم اثبات کنیم؟

ایمنی گله ای یکی از انواع ایمن سازی جامعه نسبت به عامل بیماری زا می باشد که به دو صورت واکسینه شدن و یا ابتلای قسمت اعظمی از جامعه به بیماری حاصل می شود، در صورتی که این پوشش به میزان ۹۰ درصد برسد احتمال مبتلا شدن و شیوع بیماری بسیار کم می شود؛ و اگر این مقدار کاهش یابد جامعه از آسیب بیماری مورد نظر در آمان نمی ماند و امکان شیوع آن دگر باره مهیا می گردد.

خطرات سندروم متابولیک

سندروم متابولیک به عنوان یکی از سندرم های x شناخته می شود که شامل یک گروه از عوامل خطرساز ازجمله: چاقی مرکزی، مقاومت به انسولین، دیس لیپیدمی و فشار خون بالا می باشد. که کنارهم افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی و عروقی را به اوج خود می رسانند.

کرونا چه بر قدرتهای چون آمریکا و انگلیس آورد

در حالی که شمار فوتی‌های کرونا به لطف مدیریت افتضاح ترامپ در آمریکا از ۵۵ هزار نفر فراتر رفته، شبکه خبری «سی ان ان» در گزارشی با‌اشاره به خسارت‌های سنگین کرونا بر اقتصاد آمریکا اعلام کرده احیای اقتصاد آمریکا بعد از کرونا بر خلاف تصورها ممکن است سال‌ها به طول انجامد.

چند توصیه برای بیمارن سرطانی در دوران شیوع کرونا

متخصص خون و سرطان بالغین بیمارستان امام حسین(ع) با بیان اینکه مصرف برخی داروها باعث ایجاد همولیز در بیماران مبتلا به فاویسم می شود، گفت: سردسته داروهایی که برای درمان بیماری کرونا استفاده می شود، داروی هیدروکسی کلرکین است و از زمان های گذشته در محافل علمی این شک وجود داشته که ممکن است این دارو باعث ایجاد همولیز در بیماران مبتلا به فاویسم شود.

آخرین مطالب

حریرچی :کاهش آمار مرگ و میر کرونا از 200 به حدود 150 چندان خوشحالی ندارد

عبدالوند: یکی از بهترین فصل‌های بسکتبالی‌ام در گرگان رقم خورد/ نایب قهرمانی ما دلیلی بر ناتوانی در کسب قهرمانی نبود

جریان درخواست مهلت سه ماه نماینده ولی فقیه از کارگران هفت تپه چه بود؟

اقدام خدا پسندانه اداره غله و بازرگانی، اتحادیه نانوایان و امور اصناف شهرستان دزفول

جدیدترین کتاب های "محمدرضا خردمند" هنرمند عرصه هنرهای نمایشی منتشر شدند.

قلم خبرنگار بیانگر فریادهای بی صداست

اهدای ماسک رایگان به مناسبت عید غدیرخم در رامهرمز

شناسایی 2020 بیمار جدید کووید19 در کشور/ فوت 163 بیمار

اقدام خداپسندانه نانوایان دزفول

نماد پایگاه چهارم شکاری وحدتی دزفول تخریب شد

افشاگری رئیس بنیاد مستضعفان در یک برنامه تلویزیونی درخصوص مستغلات تحت تملک افراد خاص و ارگان‌ها

نماینده ولی فقیه استان خوزستان در جمع کارگران هفت تپه : این روزها خلع ید شرکت هفت تپه از بخش خصوصی تبدیل به یک مطالبه کشوری شده است.

حسین پاکدل: جنایت، دزدی، فقر و فلاکت پیش از انقلاب قابل تصور نیست .

منطقه 17 تهران غرق نور وشادمانی شد. بهمراه کلی عکس وفیلم مصاحبه با حاج آقا جوانمرد

عدالت اجتماعی یعنی هرکس چون خودش نه مثل دیگران

برندگان نمایشگاه مجازی تصویر سازی، تایپوگرافی،نقاشی و خط با موضوع غدیرخم

معارفه رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان شوش تا یک الى دو هفته دیگر

علی فقط نام نیست بلکه مقام است

سرطان خزنده به جان بافت قدیمی و اماکن مذهبی دزفول افتاده است

هنگ کنگ: تحریم‌های آمریکا بی‌منطق و وحشیانه است

روایت دوربین صبح ملت نیوز از وضعیت کارگران هفت تپه

علی خانه زاد خدا

تردد و توقف کامیون‌ها در معابر شهر تاریخی شوشتر ممنوع شود

آمریکا سه شنبه قطعنامه تمدیدتحریم تسلیحاتی ایران رابه رای می گذارد.

مطالبه پژوهشگر آب و محیط زیست از شهردار دزفول/طرحهای عمرانی باید بطور جامع مطالعه، بعد اجرا شوند

آیین تجلیل از خبرنگاران در شهرداری شوش برگزار شد

رئیس شورای شهرستان شوش، عید سعید غدیر خم را تبریک گفت

نشست فرماندار شوش با اصحاب رسانه و خبرنگاران

کری جدید افشین پیروانی؛ آزادی به قهرمانی‌های پرسپولیس عادت کرده

پادکست صبح ملت نیوز ویژه عید غدیر خم با صدای سرکار خانم زینب مولایی وبا قلم سرکار خانم محبوبه طوبایی