آخرین مطالب

تاریخ

اهداف سلطان سلیم از لشکرکشی به ایران/تهیه کننده علی غلامرضائی،مدرس دانشگاه وپژوهشگرتاریخ ایران

۲۳ آگوست سال ۱۵۱۴ میلادی، دشت چالدران در نزدیکی خوی صحنه معروفترین جنگ عثمانی و ایران بود. هدف های سلیم اول سلطان عثمانی از لشکر کشی به ایران عبارت بود از: ۱ ـ جلوگیری از گسترش شیعه اثنی عشری که مذهب رسمی ایرانیان اعلام شده بود به متصرفات عثمانی و پیوستن شیعیان قلمرو عثمانی (معروف به علویان) به قلمرو دولت تازه تاسیس صفوی ایران. ۲ ـ ضمیمه کردن مناطق کُردنشین شمال غربی و محل سکونت ترکمانان (در شرق ترکیه امروز و شمال شرقی عراق که از آق قویونلوها و قره قویونلوها و بقایای سلجوقیان بوده اند) به قلمرو خود. ۳ ـ مانع شدن از گسترش و رشد «ایرانیسم» که با روی کار آمدن شاه ..............

«مک‌فارلین در ایران از «اسرار مگو» است»

امینه شکرآمیز، انصاف نیوز: مجید تفرشی -تاریخ‌پژوه و نویسنده- خطاب به سیدمهدی دزفولی -کارگردان مستند قمار- می‌گوید: «شما مذاکره‌ی با آمریکا را به‌طور کامل تابو و بد می‌دانید؛ مگر اینکه «دوستان شما» آن را انجام دهند! در زمان آقای خاتمی تلاش‌های زیادی شد که بین خاتمی و کلینتون مذاکره صورت بگیرد. تحلیل دوستانی که شما برای‌شان فیلم ساختید این بود که «مذاکره با آمریکا «اکسیر جاودانگی» است و خیلی کار مهمی است و خاتمی و امثال خاتمی نباید آن را انجام بدهند. باید خاتمی و امثال او را زد و پدرشان را درآورد تا کنار بروند. این کار را باید انجام داد تا ما بیاییم مذاکره با آمریکا را انجام بدهیم تا خوب بشود»! کمااینکه شما با مذاکره‌ی سپاه قدس با پنتاگون بر سر افغانستان و عراق مشکلی ندارید. مشکل شما این است که «چه‌کسی» با آمریکا مذاکره کند نه اینکه «چه‌جوری» مذاکره کند.

«مک‌فارلین در ایران از «اسرار مگو» است»

امینه شکرآمیز، انصاف نیوز: مجید تفرشی -تاریخ‌پژوه و نویسنده- خطاب به سیدمهدی دزفولی -کارگردان مستند قمار- می‌گوید: «شما مذاکره‌ی با آمریکا را به‌طور کامل تابو و بد می‌دانید؛ مگر اینکه «دوستان شما» آن را انجام دهند! در زمان آقای خاتمی تلاش‌های زیادی شد که بین خاتمی و کلینتون مذاکره صورت بگیرد. تحلیل دوستانی که شما برای‌شان فیلم ساختید این بود که «مذاکره با آمریکا «اکسیر جاودانگی» است و خیلی کار مهمی است و خاتمی و امثال خاتمی نباید آن را انجام بدهند. باید خاتمی و امثال او را زد و پدرشان را درآورد تا کنار بروند. این کار را باید انجام داد تا ما بیاییم مذاکره با آمریکا را انجام بدهیم تا خوب بشود»! کمااینکه شما با مذاکره‌ی سپاه قدس با پنتاگون بر سر افغانستان و عراق مشکلی ندارید. مشکل شما این است که «چه‌کسی» با آمریکا مذاکره کند نه اینکه «چه‌جوری» مذاکره کند.

مرور ی اجمالی بر تعزیه خوانی در استان خوزستان

تعزیه حضرت عباس هیئت فرهنگی مذهبی امامزاده بی بی زینب خاتون شهرستان رامهرمزبا مرور ی بر تعزیه خوانی در استان خوزستان برگرفته از سایت ویکی پدیا اولین شبیه‌خوانی عربی در ایران در خوزستان شکل گرفت.. برپایی شبیه‌خوانی در بین عرب‌های خوزستان در شهر حر (با نام قدیمی و محلی بیت چریم) شکل گرفت. شهر حر در شمال‌شرق شوش و از توابع این شهرستان است که در حاشیهٔ رودخانهٔ دز و مسیر آن در ۲۰ کیلومتری جادهٔ اهواز به اندیمشک قرار دارد. از آنجایی که اهالی آن عرب‌اند، مراسم تعزیه را نیز به زبان عربی اجرا می‌کنند.[۱]

تیمورلنگ چهره خونریزتاریخ/تهیه کننده علی غلامرضائی مدرس دانشگاه وپژوهشگرتاریخ ایران.

تیمورپسر امیرترغای دریکی ازروستاهای شهر کش بدنیاآمد اینکه عده ای اوراازنوادگان چنگیز می دانند زیاد سندیت ندارد ونمی توان به صحت آن امیدداشت. دوران کودکی رادرمیان طایفه برلاس گذرانید سوارکاری وتیراندازی وشکاروهنر جنگیدن رافرا گرفت ازنوجوانی بلندپرواز ومغروریک دنده وبیرحم بود اینهاچیزهایی است که ازاودردست است ازسال ۷۶۱ هجری کم وبیش نام اودرمتون دیده می شود

جلال ِادبیات ما

تویِ بهشت هم اگر بی‌رضایتِ خودت بروی برایت بدل می‌شود به جهنم. چرا روزگار را به خودت سخت می‌کنی، آقا معلم؟ اگر دل ببندی، هر خراباتی یک بهشت است.

انقلاب زینب (س ) در شام

دوگا نگی رفتار یزید در برابر قتل حسین (س) و انقلاب زینب (س ) در شام ...سَرِ امام حسین را وارد کاخ کردند ، خبر به همسران یزید رسید ، هند دختر عبدالله عامر همسر یزید ، وحشت زده خود را به یزید رساند و گفت: آیا حقیقت دارد؛ که سر بریده ی حسین بن علی ، فرزند فاطمه را آورده اند؟ یزید گفت:.. خدا لعنت کند؛ عبیدالله بن زیاد را؛ مسئول قتل حسین اوست...

بررسی قرارداد ۱۹۱۹ /تهیه کننده علی غلامرضائی،مدرس دانشگاه وپژوهشگرتاریخ.

پس از آن که جنگ جهانی اوّل به پایان رسید و تحت تأثیر آن تحوّلات شگرفی در سرزمین‌های اطراف ایران به وجود آمد دولت انگلستان با موقعیت جدید و روسیه‌ی انقلاب زده رو به رو گردید. در نتیجه خط مشی و سیاست دیگری را طراحی کرد و دیگر به قراردادهای قبلی با روسیه نیز احتیاجی نداشت و در ضمن باید از قدرت نو ظهور آمریکا نیز جلوگیری می‌کرد. به همین دلیل خواهان تغییرات سیاسی در ایران گردید و در اوّلین اقدام سعی در انعقاد قراردادی مطمئن با ایران برآمد که در اجرا و تصویب آن متحمّل مخارج زیاد و دچار مشکلات عدیده گردید.

دزفول در ترازوی تاریخ

متاسفانه به نظر می رسد برخی کارها و تصمیم گیریهای شتابزده شهرداری دزفول، آمرانه، آنی و بر اساس کینه توزی های شخصی و نه بر اساس مصالح ، که از باب تقابل است. ناگفته پیداست که آثار باستانی و فرهنگی و معماری دزفول، صرفا متعلق به این شهرنیست ، و جزو میراث ملی کشور ایران به شمار می رود و مباحث نژادی و قومیتی هیچ جایگاهی در اینجا ندارد و حفظ آثار ملی در هر گوشه ای از کشور که باشد وظیفه ی تک تک آحاد ملت، بخصوص مسئولین و دست اندرکاران همه ی ارگانهای ذیربط است.

روز عاشورا و آیین عشق ورزی به قلم سرکار خانم مهری کیانوش راد

روز دهم محرم سال شصت و یک هجری ، برابر با بیست و یک مهرماه سال پنجاه و نه شمسی ، مطابق با سال ششصد و هشتاد میلادی فرا رسیده بود؛ روزی را که تاریخ هرگز فراموش نخواهد کرد. شنبه بود، دوشنبه ، سه شنبه ...چه فرق می کرد ، ان روز با همه ی روزهای دیگر متفاوت بود. ان روز ، روز عشق ورزی انسان بود ، عاشقان جان خویش را هدیه می بردند و ملایک معنی اسم الاسما ی آدمیان را می آموختند.

پادکست سری دوم رو ز تاسوعا صبح ملت نیو ز منتشر شد (علی اکبر ) متن از -آینه داران آفتاب، دکتر محمد رضا سنگری صدای نجمه نادکی پور Pdf

🔻در مدینه، از هر کس سراغ خوش‌خلق‌ترین جوان شهر را می‌گرفتند، سر انگشت اشاره به سوی علی اکبر(ع) نشانه می‌رفت. رفتار و گفتار مؤدبانه‌اش، طمأنینه و وقارش، همه و همه نشان از پیامبر(ص) داشت. 🚩 ۱۵ ساله بود که از پدر اجازه خواست تا خانه‌ای در حاشیه‌ی مدینه در اختیار او قرار گیرد و در آن‌جا از مسافران خسته‌ای که دیر وقت به مدینه می‌رسند و ملجاء و پناهی ندارند، پذیرایی کند.غروب که می‌شد آتشی بر فراز تپه‌روشن می‌شد و مسافران خسته را به مهمان‌سرای علی‌اکبر حسین(ع) می‌کشاند. آن قدر مهربان و مهمان نواز بود، که وصف منش و رفتار مودبانه‌اش در تمام آن منطقه پیچیده بود.

اولین سری پادکست های صبح ملت نیوز به مناسب روز تاسوعا منتشر شد Pdf

...تاسوعا مروری دوباره بر درس عزت و شرافت است تاسوعا زمان عبور از تردید و رسیدن به یقین است . تاسوعا یعنی خاموش کردن چراغ برای کسانی که به یقین نرسیده اند و بر تردیدهای خود غلبه ننموده اند تاسوعا یعنی جداشدن کسانی که مرگ را پایان زندگی و حیات خویش می دانند

زینب (س)در مکتب حسین (ع)درس می اموزد به قلم سرکار خانم مهری کیانوش راد

...حسین با مهربانی به سوی خواهر آمد و گفت: خواهرم زینب ، شیطان صبرت را از تو نگیرد، شکیبایی پیشه کن و... زینب با چشمانی پر تمنا ، تمنای عاشقی که معشوق را برای آخرین بار می نگرد، به او نگاه می‌کرد . حسین با اندوه به خواهرش نگاه کرد و گفت: «اگر مرغ قطا را در آشیانه اش آسوده می گذاشتند، می خوابید.»

ناله ی یک دلسوز - شهریار و میراثِ خار ...شهر من چه کنم با دلم به قلم دکتر نظام الدین امامی فر

چندیست که توجه مردم به هویت فرهنگی و ملی جلب شده و در گوشه کنار سوالهایست که مگر چند تکه سنگ‌و آجر قدیمی که از روی هم گذاشتن تبدیل به سرپناهی شده ، چه دارد؟ بگذریم‌از عاطفه هایی که بین این آجرها و گذرها بجا گذاشتیم ... آجرهایی که خانه ی ما و روابط ما رو به رخ می کشید در هجوم موریانه های موذی ، راهی جز پوکی ندارد و ظاهری که بَزک می شود و هر دم فرو میریزد .

رندان تشنه لب و عاشورا، مهری کیانوش راد

چند سال پیش در کتاب ذهن و زبان حافظ ، از آقای خرمشاهی خواندم که یکی از خطبا در مجلس روضه خوانی امام حسین (ع) از اشعار حافظ ، چند بیت بالا را استفاده کرده است ، با دقت بیشتری این غزل را چند باره خوانی کردم ، هر چه بیشتر خواندم ؛روشن تر و شیواتر از قبل تداعی کننده ی روز عاشورا بود ؛ به گونه ای که انگار به تابلویی نگاه می کنم که نقاشی ماهر با کمک کلمه بر صفحه ی سفید کاغذ آن چنان صحنه ای ترسیم کرده است ؛ که با همه ی وجود ، تاریکی ، وحشت و سرخی عشق را که همه ی تابلو را خون رنگ کرده بود ، می دیدم و فواره ی رنج را که از دل حافظ به آسمان می رسید .

پادکست مطالعات جهان این قسمت فلسفه جان لاک در صبح ملت نیوز منتشر شد .(قسمت اول ) Pdf

جان لاک را پیامبر انقلاب انگلستان می‌نامند، فیلسوفی که در نزاع سلطنت‌طلبان و مشروطه‌خواهان انگلیسی، جانب حکومت پارلمانی را گرفت و از به ثمر نشستن «انقلاب باشکوه» در انگلستان به وجد آمد.فیلسوف محافظه‌کاری که در ساختار نظام سلطنتی انگلستان از آزادی فرد در مقابل اقتدار دولت دفاع کرد و به گاه اضطرار حتی حامی انقلاب شد و برداشتن سلاح در مقابل دولت محدودکننده آزادی را جایز دانست. رساله مشهور لاک «درباره فهم بشری» که یک سال قبل از انقلاب ۱۶۸۸ انگلستان و در دوران تبعید نویسنده در هلند منتشر شد، نوشته‌ای بود که مبتنی بر آن می‌توان لاک را پیام‌‌آور انقلاب آرام در انگلستان دانست.

عهد نامه صلح و دوستی هیتا شاه ایلامی با نارامسین شاه اکد (( دکتر سعید دیناروند ))

تمدن ایلام از لحاظ جغرافیایی شامل خوزستان، لرستان، ایلام، کهکیلویه و بویر احمد،چهارمحال بختیاری، قسمتی از فارس تا بوشهر در اوج قدرت وسعت داشته است‌. این دولت با تمدن های بین النهرین( سومر و اکد و بابل و آشور) در درازای تاریخ همسایه بوده است. پایتخت این دولت کهن، (به جز چند مورد استثنا).شوش بوده است.دلایل اهمیت شهر شوش به خاطر داشتن زمین‌های مناسب و وجود رودخانه‌های دائمی شائور،کرخه،دز در میان خود باعث شده که در دوران ایلامیان و هخامنشیان پایتخت این دولت‌ها بشود، گرچه در ادوار بعدی هم از شهرهای مهم دوران خودش بوده است، ایلامی ها پیش از دو هزار سال با تمدن های بین النهرین در حال جنگ یا صلح بودند و عاقبت در سال ۶۴۵ ق.م ،توسط آشور بانی پال پادشاه آشور از بین رفتند. در زمان هیتا شاه ایلامی سلسله آوان با نارامسین شاه اکد بین النهرین،عهد نامه صلح دوستی، منعقد می گردد که به واکاوی آن در این مقاله پرداخت می شود.

حکایت کشتی در دزفول حکایت امروز و دیروز نیست!!!

حکایت ورزش دزفول حکایت غریبی است !!!خیلی دور نیست روزگاری که وقتی پایت را در سالنی برای تماشی کشتی می گذاشتی نامی از کشتی گیران مطرح دزفول برای کسب قهرمانی و گرفتن سهمیه آسیایی و المپیک نشنوی ! هر کجا اسمی از کشتی فرنگی بود بی برو برگرد در میان کشتی گیران و یا کادر فنی یک دزفولی حضور داشت.

سرنوشت پسران و نوادگان یزدگرد سوم ساسانی/تهیه کننده علی غلامرضائی مدرس دانشگاه وپژوهشگرتاریخ

فیروز ، بهرام ، خسرو ، نرسی ، مهر گشنسب و کامگار شش تن از پسران یزد گرد سوم بوده اند.نام هفتمین پسر یزدگرد سوم مدخج بوده است. گروهی از مورخان معتقدند چون مدخج پس از کشته شدن یزد گرد سوم به دنیا آمده است نام او را " مدخج " گذاشته اند.پس از شکست نهاوند ، یزد گرد سوم به تخارستان گریخته و از امپراتور چین تقاضای کمک کرد اما به سبب طولانی بودن مسافت ، و از آنجایی که امپراتور چین در این هنگام سرگرم نبرد با ترک های آسیای مرکزی بود تقاضای یزدگرد سوم را رد کرد

معرفی کتاب جنگ و صلح

کتاب جنگ و صلح کتابی که قبل از مرگ حتما باید آن را بخوانیم

استاد محمد حسین حکمت فر مدیر موسسه دزفولشناسی : دزفول بزرگترین میراث دار معنوی ایران است چه در حوزه عرفان و چه در حوزه فقاهت Pdf

اولین نشست هم اندیشی نخبگان دزفول با موضوع احداث زیپ لاین و بافت قدیم دزفول دوشنبه ۱۳ مرداد با همت گروه وفاق دزفول با حضور شهردار محترم دزفول مهندس دوایی فر و اساتید شناخته شده و مطرح دزفول برگزار شد . در ادامه قسمتهایی از سخنان استاد محمد حسین حکمت فر در رابطه با سابقه بعضی از آثار تاریخی دزفول را خواهید دید .

آخرین مطالب

ایستگاه راه آهن اندیمشک| نمازخانه ای به زیبایی و تمیزی این ایستگاه ندیده‌ام!

التعاون 0- پرسپولیس 1 |+خلاصه و آمار بازی

یک فرد ناشناس با خودرو وارد محوطه محل اقامت سفیر ایالات متحده در مسکو شد.

تبارتیات ​در دزفول منتشر شد

احوالات کشور با دیدگاه فوتبالی.

دومین جلسه مشترک امام جمعه‌، نماینده و فرماندار دزفول جهت توسعه و رفع مشکلات شهرستان برگزار گردید

پایان قریب الوقوع 52 سال ایستادگی در «کیش»

یک سبد انجیر 2

توضیحات معاونت امنیتی و انتظامی استانداری خوزستان پیرامون تجمع زائرین در مرز شلمچه

رئیس شورای بخش گمبوعه شهرستان حمیدیه عنوان کرد:خواستار ورود جدی دادستان در بخش بهداشت هستیم

از استقلال شوش توسط رئیس دفتر نماینده، شهردار و عضو شورای اسلامی استقبال شد.

تمامی مطالبات تیم استقلال شوش شنیده شد

اهداف سلطان سلیم از لشکرکشی به ایران/تهیه کننده علی غلامرضائی،مدرس دانشگاه وپژوهشگرتاریخ ایران

خبر فوری از مرز شلمچه

واکنش دکتر رضا اجتهادی، رئیس انجمن فیزیک ایران درباره حذف دختران از روی جلدکتاب ریاضی سال سوم دبستان

انجام عمل جراحی بسیار دشوار در شوش

پذیرش 3000دانشجوی جدیدالورود در دانشگاه الزهرا

آغاز توزیع کارت آزمون صلاحیت حرفه‌ای پرستاران از 31 شهریور

41 پروژه نیمه تمام خوابگاهی در کشور ردیف بودجه ندارند

ضرورت حمایت دولتی از محصولات فناورانه/خرید دولتی محصولات زمینه‌ساز رشد نوآوری می‌شود

تصویر ماهواره‌ای از طوفان سهمگین در آمریکا

59 درصد فقرای کشور شاغل بوده و 30 درصد فقرا بازنشسته هستند

قیمت سفر با تاکسی هوایی شرکت "ولوکوپتر" مشخص شد

فضای حمایت از کسب و کارهای فناورانه معدنی ایجاد شد

تمدید مهلت ثبت نام شرکت در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

درمان آسیب‌های نخاعی با کمک یک سیستم دارورسانی هوشمند

ضرورت توجه متوازن به تمامی حلقه‌های زنجیره علم تا عمل

ضرورت پیوستن دانشگاه‌ها به تحقیقات بین المللی در شرایط کرونا

دانشگاه خوارزمی صاحب مرکز رشد واحدهای فناور می‌شود

تشخیص و درمان بهتر بیماری‌ها با کمک یک دست رباتیک